Fraze și citate de Kurt Vonnegut



Selecție de aforisme, fraze și citate de Kurt Vonnegut (Indianapolis 1922 - New York 2007), scriitor și academic american.


Este o risipă groaznică să fii fericit și să nu observi. (Kurt Vonnegut)
Mechanical Piano
Player Piano, 1952

Un pas înapoi, după ce a luat o direcție greșită, este un pas în direcția corectă.
[Un pas înapoi, după ce a făcut o viraj greșit, este un pas în direcția corectă].

Noaptea mamei

Noaptea Mamei, 1961


Suntem ceea ce pretindem că suntem și ar trebui să acordăm mai multă atenție la ceea ce pretindem că suntem.


Spune ce vrei despre miracolul sublim al unei credințe fără îndoială, dar voi continua să o consider absolut înfricoșătoare și ticăloasă.


M-am simțit rece. Nu un sentiment de vinovăție m-a înghesuit. Învățasem să nu mă simt niciodată vinovat. Nu sentimentul înspăimântător de a fi acum pierdut inevitabil m-a înfrigurat. Învățasem să nu prețuiesc nimic. Nu ura față de moarte m-a înfrigurat. Învățasem să privesc moartea ca pe un prieten. Nu a fost o furie neconsolată care m-a înfrigurat. Învățasem că un bărbat ar fi mai bine să încerce să arunce lucruri împânzite cu diamante într-o guri de vizitare, decât să se aștepte doar la pedepse și recompense. Nu gândul de a fi atât de neiubită m-a înfrigurat. Învățasem să trăiesc fără iubire. Nu cruzimea lui Dumnezeu m-a înghețat. Învățasem să nu mă aștept niciodată la nimic de la Dumnezeu. Ceea ce m-a înfrigurat a fost că nu aveam absolut niciun motiv să mă mișc într-o direcție mai degrabă decât în ​​alta. Curiozitatea a fost cea care m-a ținut să trec prin toți acești ani morți și fără scop. Acum și acesta era mort și plecat.


Gheață-nouă
Leagănul pisicii, 1963


Tigrul trebuie să vâneze. Pasărea trebuie să zboare. Omul trebuie să se întrebe: „De ce? De ce? De ce?”.


Poate că atunci când comemoram războiul ar trebui să ne dăm jos hainele și să ne vopsim în albastru și să mergem toată ziua în patru picioare înrădăcinând ca porcii. Acest lucru ar fi, fără îndoială, mai potrivit decât orice discurs nobil și fluturare de steaguri și arme prezentate cu puști bine unse.


Dacă aș fi mai tânăr, aș scrie o istorie a prostiei umane și aș urca pe vârful muntelui McCabe și m-aș întinde pe spate cu povestea mea pentru o pernă; și aș strânge din pământ o parte din otrava aia alb-albastru care transformă oamenii în statui; și m-aș transforma și eu într-o statuie, întins pe spate, cu un rânjet hidos, și cu degetul mare pe nas la maramao Tu Sai Chi.


Dumnezeu să vă binecuvânteze, domnule Rosewater
Dumnezeu să vă binecuvânteze, domnule apă de trandafiri sau perle înaintea porcilor, 1965


Multă vreme, americanii au fost învățați să urască pe toți cei care nu vor sau nu pot să muncească și chiar să se urască pe ei înșiși pentru asta.


Abatorul nr. 5
Abatorul-Cinci sau Cruciada copiilor, 1969

Întotdeauna vor exista războaie, prevenirea unui război este la fel de ușor ca oprirea unui ghețar.


Nu există nimic inteligent de spus despre un masacru. Toți ar trebui să fie morți și nu mai au nimic de spus sau de așteptat. După un masacru, totul ar trebui să tacă și, de fapt, totul este tăcut, întotdeauna, cu excepția păsărilor. Și ce spun păsările? Tot ce este de spus despre un masacru, lucruri precum "Puu-tii-uiit?"

M-am întrebat cu privire la prezent, cât de vast era, cât de adânc era, cât de mult era al meu.


Ființa din spațiul cosmic a studiat creștinismul în profunzime pentru a înțelege, dacă se poate, de ce era atât de ușor pentru creștini să fie cruzi. El a ajuns la concluzia că necazul a provenit cel puțin în parte din modul în care a fost scris Noul Testament. [...] Dar Evangheliile au ajuns de fapt să învețe asta: înainte de a ucide un om, asigură-te că nu are legătură cu cineva important. Așa merge viața.

Totul a fost frumos si nu a durut deloc.
[Totul a fost frumos si nu a durut deloc].


Micul dejun al campionilor
Micul dejun al Campionilor sau La revedere Blue Monday!, 1973


Nici măcar Creatorul Universului nu știa ce era pe cale să spună Omul. Poate că Omul a fost un Univers mai bun în etapa juvenilă.

Divine
idiocy Wampeters, 1974

Dacă cineva spune „Te iubesc”, simt că am o armă îndreptată spre cap. Ce se poate răspunde în astfel de condiții dacă nu ceea ce a spus proprietarul armei? "Și eu te iubesc".


Comic final
Slapstick sau Lonesome No More, 1976


Te rog, puțină dragoste și puțin mai multă demnitate.
[Te rog, un pic mai puțină dragoste și puțin mai multă decență comună].



O bucată de închisoare
Jailbird, 1979


Prea multă muncă și nicio joacă [...] te face prost.

The Great Shooter
Deadeye Dick, 198

Pentru cel nenăscut, pentru toate fragmentele nevinovate ale nimicului nediferențiat: ferește-te de viață.

Aceasta este principala mea obiecție la viață, cred: este prea ușor, când trăiesc, să fac greșeli perfect oribile.

Hocus Pocus
1990

Ființele umane sunt de aproximativ o mie de ori mai proaste și mai urât decât cred că sunt.

Un defect al caracterului uman este că toată lumea vrea să construiască și nimeni nu vrea să facă întreținere.
[Un alt defect al caracterului uman este că toată lumea vrea să construiască și nimeni nu vrea să facă întreținere].


Sorte mai rele decât moartea
Destine mai rele decât moartea: un colaj autobiografic, 1990


1. Reducerea și stabilizarea populației.
2. Nu mai otrăviți aerul, apa și solul.
3. Nu te mai pregăti pentru război și ocupă-te cu problemele tale reale.
4. Învață-ți copiii și chiar și pe tine însuți, în timp ce ești la asta, cum să locuiești pe o planetă mică fără a ajuta la uciderea ei.
5. Nu te mai gândi că știința poate repara totul dacă îi dai 3 miliarde de dolari.
6. Nu te mai gândi că nepoții tăi vor fi în regulă, indiferent cât de risipitor ai fi, pentru că ei pot merge pe o nouă planetă frumoasă într-o navă spațială. Acest lucru este cu adevărat stupid și răutăcios.


Cronosisma
Timequake, 1997

Dacă creierul tău ar fi dinamită, nu ar fi suficient să-ți arunci pălăria.


Unchiul meu Alex Vonnegut [...] m-a învățat ceva foarte important. El a spus că atunci când lucrurile sunt cu adevărat bune, ar trebui să ne asigurăm că observăm. Nu a fost vorba de mari triumfuri, ci de simple epifanii: a bea limonadă la umbră într-o după-amiază înfățișată, a simți mirosul unei brutărie din apropiere, a pescui și a nu-ți pesa dacă prinzi sau nu ceva, a asculta pe cineva cântând bine la pian în apartament. alăturat.la noastră. Unchiul Alex mi-a sugerat, în astfel de ocazii, să spun cu voce tare: „Dacă asta nu e bine, ce este?”


Un om fără țară
Un om fără țară, 2005

Artele nu sunt o modalitate de a-ți câștiga existența, ele sunt un mod foarte uman de a face viața mai suportabilă.
[Artele nu sunt o modalitate de a-ți câștiga existența. Sunt un mod foarte uman de a face viața mai suportabilă].


Comunitățile virtuale nu construiesc nimic. Nu mai ai nimic în mână. Bărbații sunt animale făcute pentru dans. Ce frumos este să te ridici, să pleci din casă și să faci ceva. Suntem aici pe Pământ pentru a merge proști. Nu-i asculta pe cei care spun contrariul.

O carte este un aranjament de douăzeci și șase de simboluri fonetice, zece numere și aproximativ opt semne de punctuație, iar oamenii își pot arunca o privire și își pot imagina erupția Vezuviului sau Bătălia de la Waterloo.


Fără sursă
[Traducere din engleză de către Aforismario]

Există suficientă iubire pentru toată lumea în această lume, dacă oamenii o pot găsi.


Este o risipă groaznică să fii fericit și să nu observi.
[Este o risipă groaznică să fii fericit și să nu observi asta].

A fi umanist înseamnă a încerca să te comporți decent, fără a te aștepta la recompense sau pedepse după moarte.


Schimbările neanunțate în itinerariul vieții sunt ca lecțiile de dans de la Dumnezeu.
[Schimbările neanunțate în itinerariul vieții sunt ca niște lecții de dans de la Dumnezeu].

Cele două motoare principale ale Universului sunt Timpul și Fortune.

Fumatul este singura formă onorabilă de sinucidere.
[Fumatul este singura formă onorabilă de sinucidere].

Teroarea adevărată este să te trezești într-o dimineață pentru a descoperi că clasa ta de liceu conduce țara.


Dragostea este un șoim cu gheare de catifea.


Evoluția este atât de creativă. Pentru asta sunt girafele.
[Evoluția este atât de creativă. Așa avem girafe].

Pe termen lung, ura este la fel de hrănitoare ca cianura.

Norocul nu este mâna lui Dumnezeu, norocul este modul în care vântul se învârte și praful se așează eoni după ce Dumnezeu a trecut.

Maturitatea este o amară dezamăgire pentru care nu există nici un remediu, cu excepția cazului în care se poate spune că râsul remediază ceva.

Maturitatea, din câte știu eu, înseamnă a ști care sunt limitele tale.

Știința este magie care funcționează.
[Știința este magie care funcționează].

Cele mai bune glume sunt periculoase și periculoase pentru că sunt cumva adevărate.

Încă mă simt trist pentru lucruri care nu mai contează.

Nicio artă nu este posibilă fără un dans cu moartea.


Nu lăsa amărăciunea să-ți fure dulceața.
[Nu lăsați amărăciunea să vă fure dulceața].



Nu mă pot gândi la un simbol al umanității mai interesant decât cel al mașinii de pompieri.


Din când în când, în mijlocul haosului, se întâlnește o instanță incredibilă, inexplicabilă de răspundere civilă. Poate ultima licărire de credință pe care o au oamenii este în pompierii lor.


Practicați orice artă, muzică, cântec, dans, actorie, desen, pictură, sculptură, poezie, ficțiune, eseu, reportaj, indiferent cât de bun sau rău, nu pentru a câștiga bani și faimă, ci pentru a experimenta devenirea, pentru a afla ce există este „este în tine, pentru a-ți face sufletul să crească.

Orice om de știință care nu poate explica unui copil de opt ani ceea ce face este un șarlatan.

Dacă chiar vrei să-ți întristezi părinții și nu ai curajul să devii homosexual, mergi pe artă.



Puteți întâlni sfinți peste tot. Sunt oameni care se comportă decent într-o societate indecentă.


Suntem animale groaznice. Cred că și sistemul imunitar al Pământului încearcă să scape de noi.


Suntem ceea ce ne imaginăm că suntem.

Suntem prea mulți și suntem cu toții prea depărtați.


Suntem aici, pe Pământ, ca să pășim. Nu lăsa pe nimeni să-ți spună ceva diferit.
[Suntem aici, pe Pământ, ca să pășim. Nu lăsa pe nimeni să-ți spună altceva].

Fii răbdător. Viitorul tău va veni să stea la picioarele tale ca un câine care te cunoaște și te iubește, orice ai fi.

Fii tandru. Nu lăsa lumea să te întărească. Nu lăsa durerea să te facă să urăști. Nu lăsa amărăciunea să-ți fure dulceața. Fii mândru că, deși restul lumii s-ar putea să nu fie de acord, tot crezi că este un loc frumos.
[Fii moale. Nu lăsa lumea să te facă greu. Nu lăsa durerea să te facă să urăști. Nu lăsați amărăciunea să vă fure dulceața. Fii mândru că, deși restul lumii s-ar putea să nu fie de acord, tot crezi că este un loc frumos].

O persoană sănătoasă într-o societate nebună trebuie să pară nebună.

Vreau să stau cât mai aproape de margine fără a merge mai departe. Din margini vezi multe lucruri pe care nu le poți vedea din centru.


Acum, voi, tinerii, vreți un nume nou pentru generația voastră? Sau poate nu, vrei doar să-ți găsești un loc de muncă, nu? Ei bine, mass-media ne face o favoare uriașă, numindu-vă Generația X, nu-i așa sau nu? La dreapta două litere de la sfârșitul alfabetului. Așa că acum te botez Generația A și te declar la începutul unei serii de triumfuri și eșecuri spectaculoase, la fel ca Adam și Eva cu toți acești ani în urmă.

Note
Vezi și aforisme, fraze și citate de: Saul Bellow - Ray Bradbury - Robert Anson Heinlein