PDA

Arată versiune īntreagă : Vorbe de laut aminte ale omului de știință Natalia Bekhtereva, femeia care și-a dedic



latan.elena
10.03.2019, 00:03
Vorbe de laut aminte ale omului de știință Natalia Bekhtereva, femeia care și-a dedicat īntreaga viață studierii creierului uman


http://www.secretulsanatatii.net/wp-content/uploads/2019/03/academicianul-_Natalia_-Bekhtereva-600x352.jpg


Creierul uman este un organ complex, care spune multe
Creierul- Puține lucruri știm despre creierul uman, această parte din noi care ne ghidează gāndurile și toate mișcările organismului. Omul este după īnvățătura teologică, minte, trup și suflet. Īnsă oamenii de știință așa cum este și Natalia Bekhtereva au făcut din cercetarea lor o adevărată artă. Ea a combinat emoțiile unei femei cu știința și astfel ea a descoperit lucruri noi despre creierul uman. Spiritualitatea Ortodoxă ne īnvață că trebuie să avem grijă de emoții și de suflet. Aceasta īn sensul golirii de omul vechi prin metanoia și renașterea omului nou, īn Iisus Hristos. Īn īnvățătura teologică Ortodoxă, nimic nu este lăsat la voia īntāmplării, nimic nu este fără sens, nimic nu este īntāmplător, totul este parte din planul lui Dumnezeu.

Trupul ca și creierul au fost create de Dumnezeu

Dacă stăm bine să cugetăm, creierul a fost creat de Dumnezeu și la fel și știința, pe care nu o putem nega oricāt de credincioși am fi. Dar īn aceeași măsură trebuie să avem īn vedere credința, ca scop și ca mijloc de a trăi īn societate.

Deși societatea īn care trăim este o societate profană, bazată pe știință, aceasta este bazată și pe reguli sociale și legi care la un moment dat ajung la colaps. De ce există sărăcie? de ce există copii care nu au ce mānca și nu au posibilitatea să meargă la studii?

La un moment dat, fiecare dintre noi ne īntālnim cu transcedentalul
După cum bine știm, un om cu studii este un om care știe să se descurce prin hățișul vieții și are probabilitatea de a avea succes. Toate astea se īntāmplă pentru că nici un sistem nu este perfect. Nici știința pe care o studiem īn școlile de bază și mai apoi īn universități, nu ne poate da răspunsuri decāt īntr-o anumită măsură. Și de aici intervine transcedentalul ( așa cum spunea istoricul religiilor Mircea Eliade), religia și Relația personală cu Dumnezeu. Dacă īntrebi o femeie de știință de unde a primit toate răspunsurile pe care le-a căutat ani de zile, o parte infimă din ea va ști că ele i-au fost date īn dar. Atunci ajungem la aforismul bine īntipărit īn filozofia lumii: Nihil sine Deo.

Natalia Bekhtereva este academician si directorul Institutului Creierului Uman din Rusia, femeia care si-a dedicat intreaga viață studierii creierului uman.

Vorbe de duh ale omului de știință, Natalia Bekhtereva
“Impactul cel mai frecvent și semnificativ asupra stării de sănătate a creierului uman īl au emoțiile”.

“Plimbările sau orice tip de mișcare sunt cel mai bun remediu īmpotriva tulburărilor emoționale”.

“Un echilibru educat al emoțiilor, māndria rezonabilă și perseverența – sunt cele mai importante condiții pentru realizarea deplină a talentului”.

“Dacă oamenii ar fi fost sănătoși, mai puțin deprimați sau supraexcitați din cauza problemelor, atunci potențialul creativ al omenirii ar crește semnificativ. Īn special acum īn faza de creștere al fluxului informational”.

“Deseori mă gāndesc la creier ca la un organism separat, “o ființă īntr-o ființă”. Creierul se protejează singur de avalanșa de emoții negative. Cānd mi-am dat seama de acest lucru, m-am simțit de parcă aș fi găsit o perlă”.

Dincolo de limite…

“Īntotdeauna am vrut să privesc dincolo de limite, să fiu acolo unde nu a mai fost nimeni, să īnțeleg ce-l face pe om – om”.

“Apropo, ştiai că īn creierul tău există un detector de erori? El īţi amintește – “nu ai stins lumina īn baie”, īţi atrage atenție asupra expresiilor greșite şi propune altor părți ale creierului să le analizeze, ce se ascunde īn spatele greșelii – ironie, lipsa de cunoștințe sau neglijența vorbirii rapide a cuiva? Doar eşti om, trebuie să știi și să īnțelegeți nu unul, ci mai multe planuri”.

“Se pare că atunci cānd cineva spune “după tot prin ce am trecut, am devenit o altă persoană” şi are dreptate, deoarece a fost reconstruită toată munca creierului, chiar și unele centre s-au mutat”.

“Ne luptăm cu viața și ne gāndim: vom obține un premiu, vom cumpăra un apartament, o mașină, vom obține un loc de muncă bun și toți vor fi mulțumiți. Īnsă ţi se va īntipări īn minte momentul īn care tata, tānăr, cānta un vals la pian, iar tu – te roteai, te roteai după muzică, ca o frunză de toamnă”.

sursa: radiojurnalspiritual.ro (https://radiojurnalspiritual.ro/)