Lacramioara S Lacramioara



In seara asta postez pt un prieten drag sufletului meu(dar si pt alti prieteni poate fi acest post de folos...deci...)
cateva cuvinte de suflet, in care vb despre undele cerebrale... alfa, beta, teta, delta si cea mai recent descoperita gama..

Mai intai tb sa stii ca atragi în viața ta oamenii care se potrivesc cu ceea ce ești, crezi și oferi!

Pt mine...fiecare persoană pe care am întâlnit-o în viața mea, a mai pus o cărămidă la forma pe care am luat-o astăzi. Așadar, uită-te la toți oamenii pe care îi cunoști în prezent sau cu care interacționezi.
Deci, dacă vrei să schimbi persoanele care vin spre tine, mediul în care te desfășori, uită-te în interiorul tău și schimbă-te tu. Oamenii potriviți vor veni ca urmare a dezvoltării tale.

In seara asta iti voi povesti despre undele cerebrale... alfa, beta, teta, delta si cea mai recent descoperita gama..
1. undele BETA sunt de amplitudine joasa si cele mai rapide....ele sunt emise atunci cand ne aflam intr-o stare alerta, iar frecventa lor este de 14-40 de Hz/sec ; starea beta e starea de veghe
2. ALFA sunt mai lente si de amplitudine mai mare..apar in primul stadiu de relaxare si meditatie ; 7-14 HZ/sec , adica, perioada optima pentru programarea mintii, pentru vizualizare, invatare si concentrare....se programeaza mental, f bine in starea asta
3. undele TETA sunt de amplitudine mai mare si de mai joasa frecventa. ..4-7 cicli pe secunda ; o persoana care “viseaza cu ochii deschisi” se afla adesea intr-o asemenea stare ; este o stare in care activitatea fiind automata ne putem detasa de ea....iar In aceasta stare nu exista cenzura sau sentimente de vina, este o stare pozitiva
4. undele DELTA au cea mai mare amplitudine si joasa frecventa. Frecventa lor este cuprinsa intre 0,5-4 cicli pe secunda. ...apar in conditiile unui somn profund ; mai apar in coditiile unei anestezii ; este de asemenea starea care este legata de vindecare............. regenerare
5. GAMMA descoperite recent au o frecventa de peste 40 Hertzi, acestea sunt asociate cu sentimentul de fericire; Stiai ca visele apar in cicli de 90 de minute? ...iar cand frecventa creierului creste spre teta, atunci visam?... in acele momente apare o miscare rapida a ochilor........starea REM
....si...invers, cand ne trezim din somn, frecventa creierului va trece prin diferite stari, de la delta la teta si apoi alfa, iar in faza finala cand ne trezim in starea beta

vezi tu....daca in acele momente ne hotaram sa nu ne trezim, intram .............posibil in starea teta sau adormim si intram in starea delta, iar in acest interval putem ramane in starea teta pentru o anumita perioada, timp in care putem contempla ziua trecuta si activitatile din ziua curenta

Stiai ca aceste momente sunt foarte productive si creatoare ? si iti poti programa subconstientul sa faca ceea ce-ti doresti cu maxima ardoare?

Aceste stari de relaxare duc la cresterea nivelului de ..........beta-endorfina, norepinefrina si dopamina (cu care se drogheaza unii )...si care duc la instalarea unei stari de calm, relaxare, claritate mentala iar efectul lor persista timp de ore sau zile...

Sper ca am fost de ajutor cu aceste explicatii