Mărturia şocantă a mamei unei fetiţe de 8 ani: I-am dat CANNABIS în FIECARE ZI


20 aug 2013, 21:31 | Sânziana Stancu | RTV.net
Mykayla Comstock este o fetiţă din statul Oregon, în vârstă de 8 ani, care s-a luptat cu o formă agresivă de cancer ce nu îi trecuse după chimioterapie ci, din contră, i se acutizase. Mama ei a găsit instinctiv o soluţie salvatoare, începând să îi dea fetiţei marijuana medicinală.


Marijuana, o plantă care îşi face tot mai mult loc în medicină










Mykayla Comstock este unul dintre cei 2.201 bolnavi de cancer şi, totodată, unul dintre cei 52 de copii autorizaţi de statul american Oregon să includă în tratamentul lor marijuana. Fetiţa în vârstă de 8 ani s-a îmbolnăvit, anul trecut, de o formă agresivă de leucemie.
Cumplita boală i-a fost descoperită întâmplător de către medici, în urma unei radiografii pulmonare pe care specialiştiii i-au făcut-o când credea că se îmbolnăvise de pneumonie. Radiografia arăta o masă de celule de sânge în zona plămânilor.
Citeşte şi TRATAMENT REVOLUŢIONAR: O fetiţă s-a vindecat de leucemie cu ajutorul HIV-ului
Verdictul a venit ca o lovitură de trăsnet asupra familiei fetiţei. Medicii i-au comunicat mamei ei, Erin Purchase, că Mykayla suferă de leucemie limfoblastică acută. Au început să îi facă şedinţe de chimioterapie, care nu au dat însă rezultatele scontate.
În schimb, i-au provocat efecte secundare devastatoare. După zece zile de chimioterapie, mai precis, din iulie 2012, timp în care fetiţa se simţise din ce în ce mai rău şi slăbise enorm, mama ei a început să îi dea doze de cannabis, în fiecare zi, pentru a-i uşura suferinţa. Mykayla lua zilnic până la 2 grame de ulei de cannabis, în capsule. Şi medicii au fost uimiţi de rezultatele pe care le-a obţinut fetiţa în scurt timp după ce mama ei i-a administrat ulei de cannabis.
Citeşte şi Leucemia acută poate fi combătută. Terapia genică s-a dovedit o soluţie promiţătoare
Erin nu a putut să refuze însă tratamentul convenţional - chimioterapia - în ciuda toxicităţii acestuia, pentru că risca să fie adusă în faţa justiţiei şi acuzată că nu a acţionat în interesul copilului. Erin, care este ea însăşi pe lista pacienţilor din Oregon autorizaţi să ia cannabis medicinal, pentru a-şi trata boala de rinichi de care suferă, a reuşit să obţină aprobare de la autorităţile sanitare federale şi pentru Mykayla.
"Am ştiut că am făcut 100% cea mai bună decizie când i-am dat fiicei mele cannabis. Acum este ca oricare alt copil de vârsta ei, nici nu ţi-ai putea da seama că a fost atât de bolnavă", a povestit Erin, citată de tabloidul The Sun.

Citeste mai mult despre:
cannabis, fetiţă bolnavă de cancer, leucemie, tratament convenţional, tratament cu cannabis, tratament cu marijuana,