Parintele Arsenie Boca – Epifania la izvorul de la Sambata de Sus

Posted on May 30, 2013 by simonciriade






[COLOR=#]2 Votes[/COLOR]




“Cand eram eu venit la manastire un autocar venit de la Bucuresti – erau si parlamentari, doctori, profesori – toti au avut vedenie la izvorul Parintelui de jos, aproape de manastire. Oamenii dadeau declaratii ce au vazut, toti cei de acolo. Nu vedeau la fel toti. Vedeau cum deasupra manastirii era tot o intunecime, cerul s-a deschis deasupra izvorului si soarele venea spre pamant sa se izbeasca cu putere mare; au crezut ca-i sfarsitul lumii. Dupa ce au vazut ca vine soarele, vine soarele… Numai ca nu s-a mai apropiat, ci a inceput sa se schimbe, sa faca culori si, dintr-o data, pe langa soare, s-a vazut Maica Domnului pe cer cu Mantuitorul in brate si avea toate culorile acelea si soarele pe picioarele ei. De jur imprejurul lor, in jurul izvorului pe campul acela, pe acolo, zburau ingerii. Povesteau cat de frumosi erau ingerii, cum straluceau ca stelele. Era un baiat cu care am vorbit si l-am intrebat daca crede in Dumnezeu. A zis ca n-a crezut pana aici la manastire. Si i-am spus ca daca el a vazut minunea asta si-i mai spune si altuia, acela crede? A zis ca nu stie daca crede, pentru ca nici el nu a crezut… Ei marturiseau asta. Erau intelectuali, nu stiu…le e rusine sa marturiseasca, le e rusine sa spuna…”
Parintele Arsenie Boca – un om mai presus de oameni – vol 4, Ed. Agaton, Fagaras 2011, pag. 131-132