Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: E ultimul cuvnt pe care vi-l spun. Părintele Arsenie Boca Ucigaşa cetate

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.794

E ultimul cuvnt pe care vi-l spun. Părintele Arsenie Boca Ucigaşa cetate

Arsenie Boca - Omul Lui Dumnezeu a distribuit o fotografie postată de Iulian Balan.

Cuvntare la molitvă

E ultimul cuvnt pe care vi-l spun. Nu te simţi mai aproape de Dumnezeu şi de oameni ca de pe Cruce (dupa ce ai trecut prin calvarul crucii). Dar nouă nu ne-a fost rnduită, pentru că nu suntem vrednici.
    Am vrut să ţin ieri acest cuvnt, dar am vrut să aleg oamenii care vin pentru mntuirea sufletului, pentru ca să nu-l spun n vnt.
    Eu nu va dau neapărat canoane, mătănii, rugăciuni şi post, ci vă ndemn să vă schimbaţi purtările şi să-I mulţumiţi lui Dumnezeu pentru crucea pe care v-a dat-o, că Sfnta Biserică, Sfnta mpărtăşanie le ştiţi- dar faptul acesta l-am găsit de cuviinţă să vi-l spun mai mult.
    Vreau să schimb lacrimile voastre n bucurie, că mulţumind lui Dumnezeu de toate durerile şi schimbndu-vă purtările vă veţi bucura. O veţi face?
    Cei care au dureri şi suferinţe sunt cei distinşi, pe care i-a ales Dumnezeu pentru mpărăţia lui cea veşnică, căci veşnic e orice om dar care veşnicie?
    Dometie, un călugăr tnăr de la Muntele Athos, era foarte vesel, tot timpul cnta. ntr-o zi l-am găsit n chilie plngnd şi l-am ntrebat, de ce plnge. Mi-a răspuns că l-a părăsit Dumnezeu. Eu l-am ntrebat, cum? Şi a zis: Nu mai am niciun necaz, sunt scutit de supărări. Care dintre voi aţi plnge, pentru faptul că v-a părăsit Dumnezeu, n cazul că v-a luat crucea? Căci nu v-a bătut nimeni piroane n mini şi nici cunună de spini nu v-a pus pe cap. Sfntul Apostol Pavel zice aşa: Roagă-te nencetat, munceşte nencetat şi mulţumeşte lui Dumnezeu nencetat pentru toate bucuriile şi durerile pe care ţi le-a dăruit (I Tesaloniceni 5, 16-18).
    Viaţa aceasta nu este pentru a strnge averi, sau numai pentru a te mbrăca, căci nu aceştia sunt oamenii fericiţi, ci aceia care au o cruce de purtat. Mă doare faptul că sunt unii care se supără pentru suferinţele pe care le au din cauza bolilor, pentru că nu sunt nţeleşi n familie, dar puţini sunt aceia care vin pentru mntuirea sufletului. Amin

(Părintele Arsenie Boca Ucigaşa cetate)

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.794
    „E ultimul cuvnt pe care vi-l spun. Nu te simţi mai aproape de Dumnezeu şi de oameni ca de pe Cruce (dupa ce ai trecut prin calvarul „crucii”).

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.794
    Dar nouă nu ne-a fost rnduită, pentru că nu suntem vrednici.

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.794
    Am vrut să ţin „ieri” acest cuvnt, dar am vrut să aleg oamenii care vin pentru mntuirea sufletului, pentru ca să nu-l spun n vnt.

de-aia am spus mamaligi.....

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.794
    Eu nu va dau neapărat canoane, mătănii, rugăciuni şi post, ci vă ndemn să vă schimbaţi purtările şi să-I mulţumiţi lui Dumnezeu pentru crucea pe care v-a dat-o, că Sfnta Biserică, Sfnta mpărtăşanie le ştiţi- dar faptul acesta l-am găsit de cuviinţă să vi-l spun mai mult.

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.794
    Vreau să schimb lacrimile voastre n bucurie, că mulţumind lui Dumnezeu de toate durerile şi schimbndu-vă purtările vă veţi bucura. O veţi face?

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.794
    O veţi face?

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.794
    Cei care au dureri şi suferinţe sunt cei distinşi, pe care i-a ales Dumnezeu pentru mpărăţia lui cea veşnică, căci veşnic e orice om – dar care veşnicie?

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.794
    Dometie, un călugăr tnăr de la Muntele Athos, era foarte vesel, tot timpul cnta. ntr-o zi l-am găsit n chilie plngnd şi l-am ntrebat, de ce plnge. Mi-a răspuns că l-a părăsit Dumnezeu. Eu l-am ntrebat, cum? Şi a zis: – Nu mai am niciun necaz, „sunt scutit de supărări”. Care dintre voi aţi plnge, pentru faptul că v-a părăsit Dumnezeu, n cazul că v-a luat crucea?

Căci nu v-a bătut nimeni piroane n mini şi nici cunună de spini nu v-a pus pe cap.

cuc....

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.794
    Sfntul Apostol Pavel zice aşa: „Roagă-te nencetat, munceşte nencetat şi mulţumeşte lui Dumnezeu nencetat pentru toate bucuriile şi durerile pe care ţi le-a dăruit” (I Tesaloniceni 5, 16-18).

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează n acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează n acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •