Viaţa la ţară »
Fermierii sunt nemulţumiţi de taxele pe animale: “O să mai tăiem din ele!”

agrointel.ro18-06-2013 »
Disperat să adune cât mai mulţi bani la vistieria statului, guvernul condus de Ponta nu se mai ia la trântă cu marii datornici, ci se întoarce în timp, în epoca lui Ceauşescu, şi reinventează recensământul animalelor. Legea 571/2003, modificată prin Ordonanţă de Guvern în ianuarie 2013, aflată deja în vigoare, stabileşte un număr de animale pe care ţăranul are voie să le crească în bătătură. Tot ce e peste norma impusă se taxează.
Până mai ieri, gospodarul de la ţară putea să-şi umple ograda cu găini, gâşte, vaci, boi sau porci fără să fie întrebat de sănătate. Mâncare să aibă pentru bietele animale.
Acum, după ce guvernul Ponta a dat undă verde unei ordonanţe de guvern privind Codul Fiscal, lucrurile s-au schimbat radical. De exemplu, noua lege permite ţăranului român să crească doar două vaci, două bivoliţe, 50 de oi, 25 de capre, şase porci şi 100 de păsări, dar şi să ţină 75 de stupi.
Dacă la numărătoarea oficialităţilor va ieşi un singur cap în plus, gospodarul va fi taxat conform noii legi fiscale. Libertatea a fost în ogrăzile mai multor gospodari, oameni simpli, care, revoltaţi de ideea guvernanţilor, spun că, pentru a scăpa de impozite, vor sacrifica o parte din animale.
Ana Duduc (59 de ani), din satul botoşănean Orăşeni Deal, susţine că de ani buni creşte găini în curte pentru consum propriu şi se cruceşte câte idei le vin guvernanţilor ca să îi împovăreze tot pe oamenii sărmani. “În fiecare an creştem peste 100 de găini, însă acum, când am auzit ce impozit vor să pună ăştia, m-am hotărât să tai câteva păsări ca să rămân fix cu 99”, ne-a declarat, supărată, gospodina.
La fel de necăjită s-a arătat şi o femeie din judeţul Galaţi când a auzit de noul bir impus de guvern. “Cum să-mi pună impozit pe găini? Aţi mai auzit o asemenea grozăvie? Dacă o fi aşa, ce să fac? Păi, mă las de crescut orătănii, să n-ajung la sapă de lemn”, s-a revoltat şi doamna Ioana Crihana (57 de ani) din Corod.
Grila de impozit, aplicată şi la terenuri agricole
Nici terenurile pe care oamenii le au în proprietate, fie că sunt lucrate sau nu, nu scapă de impozitare dacă ies din grila stabilită.
Cerealelor, plantelor oleaginoase, cartofului, hameiului de rod şi sfeclei de zahăr le-au fost alocate câte două hectare, tutunului, viei pe rod şi arbuştilor fructiferi câte un hectar, leguminoaselor pentru boabe şi pomilor pe rod câte 1,5 hectare, legumelor în câmp 0,5 hectare, legumelor în spaţii protejate 0,2 hectare, iar florilor şi plantelor ornamentale – 0,3 hectare.
Rămâne de văzut cum se va împăca aplicarea legii cu inventivitatea proverbială a românului obişnuit cu astfel de controale în bătătura sa încă de pe vremea lui Ceauşescu.

Sursa: Libertatea