Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Sa " modelam " tineri pentru a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte

  1. #1
    Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    68.831

    Sa " modelam " tineri pentru a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte



    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...-multe-stiinte

    Caut voluntari pentru a reinfiinta prima Universitate de pe Terra, Universitatea Zalmoxiana, ca fiind iceberg-ul gandirii civilizatiei noastre.

    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...tii-Zalmoxiana

    Scopul nobil al Universitatii Zalmoxiana o sa fie - " 'Modelam' tineri pentru a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera ", asa cum cred eu ca s-au gandit si initiatorii acesteia cu mii de ani inainte.


    Banii necesari infiintarii acestei Universitati, trebuie obtinuti doar prin Munca Cinstita, pentru ca "energia de forma" a acestora poate influenta intr-un mod fundamental intregul sistem.

    Parintele Balasa de la Dragasani m-a rugat sa continui munca dansului, asa ca mi-am asumat responsabilitatea de a fi Garantul Moral al Universitatii Zalmoxiana.
    http://www.sfatulbatranilor.ro/forum...RINTELE-BALASA
    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...tii-Zalmoxiana


    Stiu bine ca ne-am ales un Scop Nobil, greu de indeplinit, dar acest Ideal Omenesc ne va ajuta enorm de mult, pentru ca asa cum spunea Sfantul Arsenie Boca - " toate Idealurile mari au in ele ceva paralizant ce nu te lasa sa te ocupi de nimicurile acestei Vieti ".

    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...-Taina-Iubirii
    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...l-Arsenie-Boca

    -------------------------------------------

    Sa " modelam " tineri pentru a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera.



    [12:34:48 AM] Pop Adrian : Sa " modelam " tineri pentru a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera.
    [12:35:21 AM] Pop Adrian : http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...nie-Boca/page5
    [12:36:18 AM] Pop Adrian : Este o sinteza a celor 4 - Sfantul Arsenie Boca, Eminescu, Emirul si Confucius
    Ultima modificare făcută de Adrian Pop; 15.06.2013 la 22:56.

  2. #2
    Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    68.831


    O sa adaugam si din intelepciunea Marelui scriitor B.P Hasdeu.

    http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/238-Sic-cogito


    SIC COGITO
    Da! Insă când vrei să scrii de Dumnezeu si de Suflet, când cauţi a lamuri legămantul între cei plecaţi deja şi cei rămasi încă, o! atunci cei fără suflet şi fără Dumnezeu, cei cu Nana îţi arată dinţii şi îţi cer titluri...

    Deci să le dau şi eu pe ale mele.

    Dar ce să le spui? Să le spui că-s profesor de universitate? Nu-i mare treabă! Câti profesori universitari în Europa întreagă nu sunt ca un fel de imperceptibili microbi, prin care ofticează şi studiul şi studentul ! Să le spui că sunt membru al Academiei şi chiar al mai multor Academii ? Iarăşi nu-i mare treabă ! Toate Academiile din lume, dacă le iei cu toptanul, stau pe loc şi nu vor să se mişte; iar luate în amanunt, ele adapostesc, veşnic în sanul lor multe venerabile mustre de rugină intelectuală puse la păstrare de vremea rea. Să le spui că muncesc fără întrerupere de treizeci şi mai bine de ani la ogorul ştiinţei şi al literaturii ? Că am dat la lumină vre-o douăzeci şi atatea volume? Că am fost mult lăudat de cutare şi cutare, şi înca cutare ? Că am fost de atatea ori premiat ? Că ... tot nu-i mare treabă ! O munca oricat de îndelungată poate să fie stearpă sau mincinoasă ; volumele, oricât de numeroase, pot fi un nămol de secaturi, fără trai, după gustul momentului; laudele cât de zgomotoase pot fi cerşite, mijlocite sau cumpătate, premiile pot fi cârdăşia.

    Ce să le spui dară ?
    Voi zice numai atata că :

    În istorie, în filologie, în orice sferă a cunoştinţei, eu am fost totdeauna sceptic, respingând autoritarismul de sus ca şi popularitatea de jos şi croindu-mi pretutindenea SINGUR , prin PROPRIILE mele cercetari după izvoare, o CALE NOUĂ, BUNĂ sau rea, cum mă TĂIA CAPUL, dar din INIMĂ CURATĂ, fără FRICĂ de nimeni, fără FOLOS personal, fără FĂŢĂRNICIE, fără RECLAMĂ.

    B.P. HAŞDEU - SIC COGITO
    Ultima modificare făcută de Adrian Pop; 06.06.2013 la 10:22.

  3. #3
    Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    68.831
    Sa " modelam " tineri pentru a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera.


    În istorie, în filologie, în orice sferă a cunoştinţei, eu am fost totdeauna sceptic, respingând autoritarismul de sus ca şi popularitatea de jos şi croindu-mi pretutindenea SINGUR , prin PROPRIILE mele cercetari după izvoare, o CALE NOUĂ, BUNĂ sau rea, cum mă TĂIA CAPUL, dar din INIMĂ CURATĂ, fără FRICĂ de nimeni, fără FOLOS personal, fără FĂŢĂRNICIE, fără RECLAMĂ.

  4. #4
    Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    68.831
    Citat Postat în original de Adrian Pop Vezi post
    Sa " modelam " tineri pentru a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera.


    În istorie, în filologie, în orice sferă a cunoştinţei, eu am fost totdeauna sceptic, respingând autoritarismul de sus ca şi popularitatea de jos şi croindu-mi pretutindenea SINGUR , prin PROPRIILE mele cercetari după izvoare, o CALE NOUĂ, BUNĂ sau rea, cum mă TĂIA CAPUL, dar din INIMĂ CURATĂ, fără FRICĂ de nimeni, fără FOLOS personal, fără FĂŢĂRNICIE, fără RECLAMĂ.
    C - De a intelege care-s consecintele gandurilor si actiunilor noastre. "

    D. De a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera.

  5. #5
    Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    68.831

  6. #6

  7. #7
    Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    68.831
    -------- Mesajul original --------
    Subiect: Re: Cateva sugestii - D. De a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera.
    Dată: Thu, 06 Jun 2013 09:55:20 -0700
    de la: Adi Pop <adipop@popservice.ro>
    Către: Geo Stroe <geostroe@gmail.com>, Denis Laurentiu <denis_laurentiu@yahoo.com>, ana_vega_art@yahoo.com, banuionutgabriel1@gmail.com, ghenea.alex@gmail.com, alexandruschmidt_michael@yahoo.com, enciustefan@yahoo.com, tanasescu.dragos@yahoo.com, cutiapostala27@yahoo.ro, "D.nul Adi Pop" <zalmoxa_adipop@yahoo.com>, Mincu Mirela <mirela_mincu@yahoo.com>, mihaelasupermother@yahoo.it, eugen.grecu@yahoo.com, nico.perisan@yahoo.com, Ioan Alecu <alecu_ioan22@yahoo.ro>, pnr.moldova@gmail.com, ruris.md@gmail.com, paulpurea22@yahoo.com, nicolaerolea@clicknet.ro, Valenta Galus <galusvalenta@yahoo.com>, nicolaenacioiu@yahoo.com, naidin cornel <naidincornel@yahoo.com>, florin_flueras@yahoo.com, loredanapavel27@yahoo.com, mihaelahq@yahoo.com, mihaeladraghici@hotmail.com, lucidraghici68@yahoo.com, florin@popservice.ro, nea_florin@yahoo.com, pse_flori@yahoo.com, yo7aoz@yahoo.com, gabi@popservice.ro, Radu_necea@yahoo.com, Adi Pop <adipop@popservice.ro>, spt2000ro@yahoo.com, "Aurel V. David" <aurelvdavid@yahoo.com>, cozma mihai <mihaicozma_rodina@yahoo.com>, Mihai Lupu <mihailupu1938@gmail.com>, Gheorghe Mihai <tgdgeomeg@yahoo.com>, Vinereanu Mihai <mvinereanu@yahoo.com>, Floarea Albastra <ladyfloricica@yahoo.com>, Elena Armenescu <elena.armenescu48@gmail.com>, lupu rodica elena <lupurodica@yahoo.com>, Nicolae Becciu <nicolaebecciu@gmail.com>, Carmen-Leocadia Cotovanu <ccarmenleo@hotmail.com>, "remusmacovei@yahoo.com" <remusmacovei@yahoo.com>, constantin zamfir <zamfir53@gmail.com>, DOINA IRINA STROE <irinainas@yahoo.com>, geta deliu <gilromideliu@yahoo.fr>, horatiu alecu sichitiu <horatiusichitiu@yahoo.es>, Marian Ilie <marian1950@gmail.com>, Marchis Ioan <ocolis_marchis@yahoo.com>, Teleoaca George-Liviu <liviuteleoaca@yahoo.com>, Ioan Danila <ioandanila1@gmail.com>, ovidiu petrescu <ovpetrescu@yahoo.com>, George ROCA <georgeroca@rexlibris.net>, Octavian Sarbatoare <sarbatoare@hotmail.com>, Nacioiu Nicolae <nacioiunicolae@yahoo.com>, adi pop <adipop@popservice.ro>, Corina Vlad Diaconescu <corinavlad48@yahoo.com>, Catalin Polizu Danulescu <polizu.danulescu@gmail.com>, Sava Postolache <sava.postolache@gmail.com>, Bardan Raine <rexim.ro@gmail.com>, Boeru Iulian <iulianboeru@yahoo.ro>, ADRIAN BOTEZ <adrian_botez_senior@yahoo.com>, Otelea Paul <paulotelea@yahoo.com>, Valere Burlacu <avocat_burlacu@yahoo.com>, Adriana Bejgu <adri98bej@yahoo.com>, george enescu <george_enescu13@yahoo.com>, ion pachia <ionpachia@gmail.com>, Loredana Danila <loredana_florentina@yahoo.com>, Serban Codrin Denca <serbancodrin@yahoo.com>, Dumitru Marin <mdumitru_smart@yahoo.com>, Dumitru Becciu <dumitru.becciu@gmail.com>, iriza marius <iriza_marius@yahoo.com>, Victoria Milescu <victoriamilescu@yahoo.com>, ioana stuparu <ioana42stuparu@yahoo.com>, "Av. Dr. J. FRIEDMANN NICOLESCU" <jfn_avocat@yahoo.com>, Titi Damian <titi.damian@yahoo.com>, florin grigoriu <floringrigoriu_lehliu@yahoo.com>, florin iordache <fiordache14@gmail.com>, anca melencovici <ammelencovici@gmail.com>, Dona Tudor <donatudor@gmail.com>, Vasile Zarnescu <vasile.zarnescu@gmail.com>, Vasilescu Denisa <vasilescu.denisa@yahoo.com>, Vasile Ghimpu <ghimpuvasile@yahoo.com>, "nicuanghel84@yahoo.com" <nicuanghel84@yahoo.com>, marinifrim <marinifrim@gmail.com>, Mircea Costache <costache_mircea@yahoo.com>, gheorghe funar <senatorfunar@yahoo.com>, doru babonea <dorubabonea@yahoo.com>, "dorelharaga@yahoo.com" <dorelharaga@yahoo.com>, Dorel Petrila <dorel.petrila@gmail.com>, Centrul UNESCO Ionel Perlea Mihaela Racoviteanu <mihaela_racoviteanu@yahoo.com>, gheorghe saizescu <saizescugeo@yahoo.com>, narcissa tcaciuc <nisanarcissa@yahoo.com>, Lidia Branceanu <lidiabranceanu@gmail.com>, bratianu <bratianu@yahoo.com>, Bran Constantin <bran_constantin@ymail.com>, Vasile Voica <vasile.voica@gmail.com>, Cristian Stanculet <cstanculet@yahoo.com>, Cristici Ion <ioncristici52@gmail.com>, SUCIU MARTA CRISTINA <suciuchristina@yahoo.com>, Marcela Ghiulbenghian <m.ghiulbenghian@yahoo.com>, Gheorghe Ionascu <gionascu@yiahoo.com>, Olaru Ioan <carpatica97@yahoo.com>, Constantin Olariu <poduldelumina@gmail.com>, alexandru bodolica <murdockalexandru@yahoo.com>, Iulian Alupoaiei <iulianalupoaiei@yahoo.com>, Irena Gor <irenagor@yahoo.fr>, Romeo-Nicolae Ștefănescu <ASiIiVro@yahoo.com>, Silviu Silvian-Fusu <teatrul.liber.fusu@gmail.com>, Bulz Nicolae <nbulz@yahoo.com>, Adrian Erbiceanu <adrian_erbiceanu@yahoo.ca>, C UDREA <cudrea@sympatico.ca>, Stefan Gh Theodoru <badila9@gmail.com>, Stefan Nafornita <stefannafornita@gmail.com>, Mihail Nica <mihail.nika@gmail.com>, ujccil@gmail.com, Ion Uta <ionmarinuta@yahoo.com>, Gheorghe Iancu <caleadreapta.iancu@gmail.com>, Ion Iancu Vale <ioniancuvale@yahoo.com>, Ion Maldarescu <ion_maldarescu@yahoo.fr>, petrescu eugen <petrescu1959@yahoo.com>, Eugen Zainea <eugenzainea_sigmatv@yahoo.com>, Primaria Traian <primariacomuneitraian@yahoo.com>, Traian Scoala <sc_traian@yahoo.com>, Badulescu-suteanu Traian <traiansuteanu@yahoo.com>, Pro Natura <pronatura@ccs.ro>, Virgil Balaceanu <virgil.balaceanu@gmail.com>, Virgil Razesu <razesu@clicknet.ro>, cc Fleancu Ion <ionfleancu@yahoo.com>, ioan marian <ioanmuriun@yahoo.com>, Sinescu Constantin <sinescuconstantin@yahoo.com>, Constantin Cocenescu <cocenescu.cf.rec@gmail.com>, Laurentiu Domnisoru <laurentiudomnisoru@gmail.com>, Dinu Laurentiu <dinulaurentiu99@yahoo.com>



    Multumesc si eu, pentru ca fara initiativele, munca imensa si sustinuta a Dumneavoastra, apreciatata din pacate de atat de putini Romani, n-as fi avut la ce sa ma gandesc....

    Plecand pe acest fir....in dimineata aceasta mi-a trecut orin cap sa facem asa : dupa infiintarea Universitatii Salmocsis-Confucius alaturi de partenerii nostri chinezi, merit ce va apartine in exclusivitate, sa ne ocupam de reinfiintarea primei Universitati de pe Terra, Universitatea Zalmoxiana, ca fiind icebergul gandirii civilizatiei noastre.

    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...tii-Zalmoxiana

    Scopul nobil al Universitatii Zalmoxiana o sa fie " ' Modelam ' tineri pentru a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera ", asa cum cred eu ca s-au gandit si initiatorii acesteia cu mii de ani inainte.

    SUCCES azi !!!!!



    Pe 6/5/2013 10:12 PM, Geo Stroe a scris:
    > asta e cea mai buna idee
    > . De a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera
    > multumesc
    >
    > În data de 6 iunie 2013, 00:10, Adi Pop <adipop@popservice.ro> a scris:
    >
    > Sa " modelam " Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera.
    >
    > ADRIAN POP
    > Presedinte - POP SERVICE ELECTRONIC HQ S.R.L.
    > Calea Severinului, BL. 317 A,B
    > 200233
    > Craiova
    > ROMANIA
    > Tel: +40 251 483627
    > Tel/Fax: +40 251 418773
    > www.popservice.ro
    > www.ruris.ro
    > www.softwarepse.com
    > www.sfatulbatranilor.ro/forum.php
    > e-mail - adipop@popservice.ro
    > ID Messenger: zalmoxa_adipop
    > Skype - adrianpop58
    > Tel: +40 251 483627
    > Tel/Fax: +40 251 418773
    >
    >
    > -------- Original Message --------
    > Subject: Re: Cateva sugestii - D. De a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera.
    > Date: Wed, 05 Jun 2013 23:52:07 +0300
    Ultima modificare făcută de Adrian Pop; 06.06.2013 la 10:35.

  8. #8
    Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    68.831
    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...-multe-stiinte

    Caut voluntari pentru a reinfiinta prima Universitate de pe Terra, Universitatea Zalmoxiana, ca fiind iceberg-ul gandirii civilizatiei noastre.

    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...tii-Zalmoxiana

    Scopul nobil al Universitatii Zalmoxiana o sa fie - " 'Modelam' tineri pentru a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera ", asa cum cred eu ca s-au gandit si initiatorii acesteia cu mii de ani inainte.
    Ultima modificare făcută de Adrian Pop; 06.06.2013 la 10:49.

  9. #9
    Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    68.831
    Opţiuni
    Adrian Pop
    acum 6 minute în Craiova ·




    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...-multe-stiinte

    Caut voluntari pentru a reinfiinta prima Universitati de pe Terra, Universitatea Zalmoxiana, ca fiind iceberg-ul gandirii civilizatiei noastre.

    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...tii-Zalmoxiana

    Scopul nobil al Universitatii Zalmoxiana o sa fie " ' Modelam ' tineri pentru a creea Pionieri ai Excelentei in cat mai multe stiinte de frontiera ", asa cum cred eu ca s-au gandit si initiatorii acesteia cu mii de ani inainte.


    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...-multe-stiinte
    www.sfatulbatranilor.ro




    Îmi place · · Nu mai urmări postarea · Distribuie · Promovează


    • Marioarei Pop şi lui Roman Florin le place asta.

    • Marioara Pop e o idee geniala pacat ca noi care suntem mai maturi nu mai putem participa...felicitari domnule Adrian Pop si mult succes sunteti o persoana minunata de care tara are mare nevoie ...
      acum aproximativ un minut · Îmi place

    • Adrian Pop Fiecare dintre noi putem ajuta....chiar si cu un gand bun.
    Ultima modificare făcută de Adrian Pop; 06.06.2013 la 10:35.

  10. #10
    Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    68.831
    Banii necesari infiintarii acestei Universitati, trebuie obtinuti doar prin Munca Cinstita, pentru ca "energia de forma" a acestora poate influenta intr-un mod fundamental intregul sistem.

    Parintele Balasa de la Dragasani m-a rugat sa continui munca dansului, asa ca mi-am asumat responsabilitatea de a fi Garantul Moral al Universitatii Zalmoxiana.
    http://www.sfatulbatranilor.ro/forum...RINTELE-BALASA
    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...tii-Zalmoxiana

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •