Rezumat subiectiv conferinta de presa 8 septembrie 2010 Intuneric si agitatie. Dintr-odata se deschide usa. Linistea coboara intre noi, pe masura ce ne lasam cufundati in lumina salii.Inalta de circa 4-5 metri si ornata corespunzator, este prima sala de conferinte in care am ocazia sa intru. Aflata la etajul 1 al Prefecturii din Craiova, isi asteapta cuminte invitatii din media, zi de zi, ora de ora. Dar azi, miercuri, 8 septembrie, nu mai are ca gazde angajatii din organismele de stat, ci pe noi…o echipa mica, dar cu forta mare si cu o puternica dorinta de a schimba ceva…Echipa LET’S DO IT, ROMANIA! din Dolj. Nelinistiti, incercam sa ne gasim locurile, incercam sa parem calmi, dar realitatea e ca avem emotii. Toti.
Catalin verifica microfonul in timp ce imi da indicatii: “Uite, dai mini-mapele celor ce vor veni si ii pui sa isi scrie datele in tabelul asta.” Domnul Adi il urmeaza in de-aproape : “Pentru ca vrem ca toti sa stie, sa afle…pentru ca 1+1=2 si 2+1=3”. Cuminte, imi iau pozitia si astept.
Ziaristii incep sa apara, unul cate unul. “-Ce faci fata?te pup!” “-Hai te pup si eu.Uite bine. Ce-a mai facut dl. X-ulescu?’’. Ma conformez si ii rog pe fiecare in parte sa completeze tabelul, urmarindu-I din priviri…doar asa, de control! sa isi faca bine treaba! Nu sunt foarte multi, iar o doamna ne explica din ce cauza: foarte multi sunt la sedinta Consiliului Local Craiova, sa discute finantari…alea alea. Treaba lor! Ei cu banii, noi cu idealul nostru de a curata tara intr-o singura zi!
“Madalina, ia acolo loc langa Catalin.”, zice grabit Dl. Adi Pop. Ma conformez si expresia imi tradeaza o urma de mandrie si de satisfactie: Voi sta si eu cu ei la masa, iau si eu parte la conferinta de presa! Poate vi se pare un gand naiv, dar pentru mine a fost prima data si tare imi doream sa vad si eu cum e la aceasta asa-zisa “conferinta de presa”.
In mijlocul mesei sta Catalin, incadrat in stanga de Diana si de doamna profesoara de la Vuia. In dreapta sa, Iulian vaneaza cu ochii toate ziaristele(scuze Iulian:P) si cameramanii. Urmeaza doamna de la World Vision si eu. In imediata-mi apropiere se afla draguta doamna de la CJ, care ne-a ajutat de cand ne aflam in sediu si dl. Adi.
Catalin isi cere permisiunea de a incepe conferinta de presa. Dupa ce le multumeste tuturor, tine sa precizeze ca a dorit aceasta intrunire pentru a anunta Sprijinul pe care ni l-a acordat Prefectura. Pe langa asta, mentioneaza si parteneriatele cu unele asociatii locale dar si cu primarii din judet…anunta numarul de voluntari inscrisi pana in acest moment. Din mica geana tresarita imi inchipui ca si-a adus aminte de ceva: “Daca proiectul national isi propune sa curete numai zonele din afara localitatilor, noi ne propunem sa facem curat si in CRAIOVA!”. Asa Catalin…da-le astora o lectie. Ei traiesc pe camp sau in orase?!….cum sa faci curat in campul taranului si la tine in oras nu?!!? Catalin ii da cuvantul Doamnei Carlogea…spune si dansa cum sprijina Wv proiectul nostru, iar Catalin incheie discursul… Acum e dornic sa afle daca ziaristii au fost atenti: “Daca aveti intrebari, va rog.”
Liniste.”Hm…zic in mine…se pare ca toti au vorbit la telefoane, intre ei si au impartit temeri cu privire la urmatorul salariu. Chiar nimeni nu a fost atent?Nu e de mirare de ce situatia actuala e asa….pentru ca nu intereseaza pe nimeni!” Ma cuprinde un val de frustrare, rusine…si ma simt parca…jignita! Dar o voce dreasa ma face sa imi revin…O anume doamna ziarista, sa ii zicem Carla, vrea sa stie mai multe…Intrebarile acide sunt pe placul tuturor, poate nu si pentru Catalin, care intrebat daca am fost sprijiniti de Primaria Craiova, incearca sa protejele cat mai mult aspectul institutiei. Dar dansa insista: DA sau NU? Putin sceptic, sefu’ ii raspune sincer: nu!
Toti adoptam o masca a’la :”Stiam noi” . Si cam asa e…sprijinul vine mai greu din partea organelor de stat, decat din partea celor privati. Avand fiecare o mina de multumire, parasim sala si ne indreptam spre camera 79, unde ne desfasuram noi zilnic activitatea. Dl. Adi mai ramane cu o domnisoara din media…Eu nu stiu cum are acest om atata rabdare si vointa ca se ne explice tuturor lucruri care sa ne impulsioneze in viata…zi de zi. Si pana acum nu cred ca s-a plictisit.Si sa il tina Dumnezeu asa…avem nevoie de oameni d-astia care sa sprijine tinerele sperante. Fara sa ii perii, atat el, cat si Catalin, precum si intreg colectivul Let’s Do It, Romania! pe cre l-am cunoscut eu pana acum, si-au castigat garantat un loc in inima mea! Tocmai de aceea si fac cu placere ce fac…pentru ca am oameni extraordinari langa care am ocazia sa lucrez ore in sir la liste cu sponsori! )
Ma intorc multumita in birou si starea mea se schimba brusc…bucuria persista, insa ii ia locul acum sentimentul de responsabilitate…Am 1000 de pozitii de trecut in excel. La treaba! Pe cai, copii, ca pe 25 NOI SCHIMBAM TARA! Ma asez constiincioasa la birou si ii fur laptop-ul de sub nas lui Catalin: “Scuze, trebuie sa imi termin ce am inceput ieri.”
Ajutati-ne si voi sa terminam ce niste oameni cu suflet mare au inceput: sa schimbam lumea, mentalitatile si mediul in care traim!O facem pentru noi si pentru cei ce vor urma!
MADALINA MARINESCU


Ma bucur sa am asa tineri alaturi de mine... parca parca... se merita sa continuam pe acest drum... impotriva tuturor...


Bravo madalina, chiar daca asa ti s-a parut ca ma uitam dupa ziariste, nu era asa. Dar mesajul tau are importanta deosebita deoarece acesta reprezinta spiritul de voluntar constiincios. Felicitari


Iulian T wrote:

Bravo madalina, chiar daca asa ti s-a parut ca ma uitam dupa ziariste, nu era asa. Dar mesajul tau are importanta deosebita deoarece acesta reprezinta spiritul de voluntar constiincios. Felicitari

E normal...
Se merita.... mai ales cand vezi ca un tanar incepe sa constientizeze consecintele ce apar datorita gandurilor si faptelor lui.

adi


Bv echipa ! Bv Madalina ! subscriu spuselor tale Catalin parca are resurse infinte de a lupta ,domnul Adi sincer m-a impresionat ,iar cand vezi oamenii acestia ca sunt atat de implicati chiar te face sa fii alaturii de ei in lupta aceasta de a schimba mentalitati sincer imi pare rau ca nu am realizat asta mai devreme . colectivul Let’s Do It, Romania! incepe sa se miste.... si sincer ar trebui felicitata orice persoana care se alatura proiectului intr-o societate pasiva ca a noastra iti trebuie curaj sa te implici.

PRECIZARE IMPORTANTA

Datorita "valului" de a face cat mai mult si cat mai bine am luat o decizie gresita, cea de a face curat in CRAIOVA, in oras.
Proiectul prin definitie face curat in exteriorul localitatilor...
DECI, decizia este: se va face curat in exteriorul localitatilor in Proiectul Let's do it ROMANIA.
Orice dorinta de a face curat in localitati va trebui sa faca obiectul altor proiecte...

PRECIZARE IMPORTANTA

Datorita "valului" de a face cat mai mult si cat mai bine am luat o decizie gresita, cea de a face curat in CRAIOVA, in oras.
Proiectul prin definitie face curat in exteriorul localitatilor...
DECI, decizia este: se va face curat in exteriorul localitatilor in Proiectul Let's do it ROMANIA.
Orice dorinta de a face curat in localitati va trebui sa faca obiectul altor proiecte...

Activam si-n oras si-n localitati Cataline...
De ce sa avem limita la strangerea gunoaielor ? Sunt diferite unele fata de altele ?

Cine ne poate opri sa facem si in Craiova sau in alte localitati din Tara ?

Oricum, o sa avem proiectul nostru LOGIC, dupa data de 25 septembrie - Romania noastra ! Sa nu mai avem parte de planuri incomplete si putin gandite, de orgolii si mandrii prost intelese. Formam o echipa pe care o s-o multimplicam in toate localitatile, asa cum am inceput acum 5-6 luni, cand am luat-o pe la Primariile limitrofe Craiovei, in care nici dracu nu ne-a bagat in seama. Tinerii reprezinta singura forta a Neamului nostru....dar si de Batranii Satului...care au datorie morala sa-i " modeleze ".

adi
pfff... Pacat, pentru ca asa cum spuneam in articol, deci oarecum premeditat celor ce s-au intamplat aseara, noi traim in oras, nu pe camp. II ajutam si pe ei, dar pe noi cine ne ajuta? nu ne lasa macar sa ne ajutam singuri? Vorba dl. Adi, pe cine deranjeaza? initiatorul proiectului, daca l-a facut din grija pt. mediu ar trebui sa ne aprecieze, nu sa ne ingradeasca. Cu regret spun ca...mi se pare ca si actiunea asta nu este una facuta din inima, ci din anumite interese....sunt dezamagita...