Cand se cultiva legumele

In ultimele zile dorind sa plantez cat mai multe dat fiind ca voi lipsi macar doua saptamani din gradina, am ascutit urechile la orice informatii referitoare la momentul plantarii legumelor in gradina. De exemplu m-am dus la magazinul de seminte si cineva cerea mazare. Altcineva a intrebat: “da’ ce se planteaza mazarea deja?” si vanzatorul a spus ca e prima urgenta… Apoi m-am dus la bunica verisoarei mele sa-i cer niste arpagic - cat sa termin ultima brazda - si daca tot eram acolo i-am cerut niste boabe de fasole lata de urcat pe arac. Mi-a dat si mi-a mai dat niste seminte de dovlecel dar mi-a spus ca nu trebuie sa pun fasolea inca pentru ca nu este suficient de cald si daca sta asa in pamant putrezeste. Mi-a indicat ca perioada propice “in aprilie inainte de Sf. Gheorghe, odata cu porumbul”.Asa ca stateam cu semintele de dovlecel in mana si ma intrebam sa le pun…. sa nu le pun… si m-am luminat… cartea, sa iau cartea si sa ma documentez. Asadar, iata cand se planteaza legumele:
Leguma Perioada de insamantare Observatii
Tomate de vara / toamna prin rasad jumatatea lunii martie pentru tomatele de vara Varsta optima a rasadului este de 35-40 de zile la plantare
pana la sfarsitul lunii aprilie pentru tomatele de toamna
Tomate semanate direct in camp esalonat in 2-3 etape intre 10 aprilie si 20 mai Adancimea de semanare este de 1.5-2 cm
Tomate in solarii in luna februarie (incepand cu prima jumatate in sudul tarii si spre sfarsitul lunii cu cat solarul este mai in nordul tarii) Rasadul trebuie sa aiba varsta de 45-50 de zile la plantare
Ardei in camp ardei gras pentru cultura timpurie: 20-25 feb -
ardei gras pentru cultura de vara 25 feb – 15 mar
gogosar si capia pentru culturi tarzii 5-20 martie
Ardei in solarii la inceputul lunii februarie -
Vinete 25 feb – 5 mar Se planteaza la o temperatura a solului de min 15 grade Celsius (inceputul lui mai afara, sau prima jumatate a lui aprilie in solar) iar in aer 18-20 grade Celsius
Morcov toamna tarziu (pentru cultura din vara urmatoare) sau primavara devreme (martie) Este bun premergator pentru tomate, ardei sau vinete, lasand locul ingrasat organic si curat de buruieni daca se foloseste in cultura timpurie
Patrunjel de radacina toamna tarziu sau primavara devreme (martie) Adancime de semanare 2-3 cm
Patrunje de frunze incepand de primavara devreme pana pe 10 august Incepe vegetatia la 3-4 grade Celsius, rasare in 2 saptamani. Vara trebuie umbrit pana la rasarire pentru pastrarea umiditatii
Pastarnac toamna tarziu sau primavara devreme (martie) Se rareste la 4-5 cm cand are 2-3 frunze
Telina de radacina se produce rasad insamantand la sfarsitul lui februarie inceputul lui martie Se repica la aparitia frunzei a treiaVarsta optima de platare a rasadului este de 50-60 de zile
Ridichile de luna luna martie esalonat la 10-15 zile pana la mijlocul lui aprilie Adancimea de semanare este 1.5-2 cm
Sfecla rosie inceputul lunii aprilie cand temperatura solului este de peste 8 grade Celsius pentru cultura de vara Adancimea de semanare este de 2-4 cm
iunie pentru cultura de toamna (pentru recolta ce poate fi pastrata iarna)
Ceapa din arpagic Toamna: 10 septembrie – 1 octombriePrimavara: 10-20 martie -
Arpagic Samanta de ceapa se seamana in 10-20 martie se culege arpagicul in iulie cand frunzele sunt ingalbenite pe o lungime de 2-3 cm;
Samanta de ceapa se seamana in 1-10 august se lasa in camp pana la venirea frigului si se recolteaza
Se pastreaza ori la 1-2 grade Celsius ori la 19-20 grade Celsius (intre 3-17 grade Celsius incolteste)
Usturoiul Toamna: septembrie – octombriePrimavara: prima jumatate a lunii martie Adancimea de plantare: 4-5 cm toamna, 2-3 cm primavara
Praz Sfarsitul lunii martie, prima decada a lunii aprilie in rasadnita Se scot in camp intre 20 mai – 10 iunie
Varza alba Cultura de vara: 20 februarie – 15 martie (pentru rasad) Plantarea se face intre 20 aprilie si 15 mai iar recoltarea in iulie-august
Cultura de toamna: 10-15 mai (pentru rasad) Plantarea se face intre 10 iunie – 10 iulie iar recoltarea dupa 15 septembrie pana la sfarsitul lui noiembrie
Varza rosie 15 aprilie – 15 mai (rasad) Plantarea se face intre 10 iunie – 10 iulie iar recoltarea dupa 10 septembrie pana la sfarsitul lui octombrie
Varza de Bruxelles Se semana rar (nu se repica) intre 10-15 aprilie Plantarea se face intre 1-15 iunie
Conopida / Broccoli rasadul se produce prin insamantare in perioada 20 ian – 10 feb Varsta rasadului la plantare trebuie sa fie 40-45 zile iar recoltarea va avea loc in mai –iunie;
jumatatea lunii mai Plantarea se face in a doua jumatate a lunii iunie iar recoltarea in lunile septembrie-octombrie
Nu uitati sa acoperiti inflorescenta cu frunze deoarece altfel va inflori si nu mai este buna. De asemenea nu intarziati recoltarea deoarece capatanile false se pot transforma in tulpini florifere
Gulia pentru gulioare rasadul se produce in perioada 10-15 februarie Se planteaza la sfarsitul lunii martie
pentru gulii: rasadul se produce la inceputul lunii iunie (nu se repica) Se planteaza in prima jumatate a lunii iulie
Fasole 20-25 aprilie pentru sudul tarii si 1-5 mai pentru nord -
Mazarea de gradina 5 martie – 10 aprilie Adancimea de semanat 4-6 cm
Bame Dupa 15 mai Adancimea de semanat 3-4 cm
Cartoful Dupa 15 martie in sudul tarii, dupa 1 aprilie in zona de deal si dupa 15 aprilie in nord Temperatura solului trebuie sa depaseasca 7 grade Celsius
Castravete Se produce rasadul la 15 martie direct in ghivece nutritive Varsta rasadului la plantare este 40-45 zile
Castravete de toamna Se seamana intre 10 si 30 iunie Recoltarea incepe la jumatatea lunii august pana la sfarsitul lunii septembrie
Dovlecelul In a doua jumatate a lunii aprilie sau in a doua jumatate a lunii iunie Adancimea de semanare 3-4 cm
Pepenele galben In prima jumatate a lunii mai Adancimea de semanare 3-4 cm
Pepenele verde La inceputul lunii mai direct in camp -
Salata in camp Se poate semana inca din septembrie sau primavara devreme -
Spanac de primavara Se poate semana incepand din septembrie pana in octombrie, sau primavara (dupa zvantarea solului) pana la sfarsitul lui aprilie Adancimea de semanat este de 2-3 cm iar pentru cel plantat toamna 3-4 cm
Spanac de toamna Sfarsitul lunii iulie si in luna august pe terenuri irigate pentru a asigura apa necesara incoltirii. -
Leustean Toamna sau primavara in martie Se poate inmulti si prin divizarea tufelor batrane si plantarea lor toamana sau primavara de vreme
Marar Martie, in iulie sau toamna -
Cimbru Aprilie-mai -
Tarhon Aprilie-mai Mai degraba inmultire vegetativa prin: butasi, drajoni sau prin despartirea tufelor
Hrean Primavara devreme Se folosesc butasi de radacina lungi de 15 cm si grosime de 1 cm; se planteaza oblic si dupa inlaturarea mugurilor din portiunea de mijloc
Cicoare de gradina Prima jumatate a lunii martie in rasadnita sau direct in camp in aprilie mai pentru cultura de vara sautre 15-30 iulie pentru recolta de toamna -