Salutare tuturor,
De mult ma gandesc daca sa postez sau nu acest mesaj, insa pana la urma, daca nu iti expui ideea, n-ai de unde sa stii daca este buna sau nu.
De 6 luni lucrez la o firma mare de brokeraj, la departamentul de contabilitate (nu sunt agent). Am posibilitatea sa ajut asociatia Zalmoxa daca exista implicare in acest sens din partea utilizatorilor acestui forum.

Ideea este simpla si incerc sa o explic pentru cine are rabdare sa citeasca.

Fiecare, vrea, nu vrea, trebuie sa-si faca RCA la masina sau asigurare la locuinta iar asigurarea, indiferent ca o face prin mine sau printr-un agent, are acelasi pret (evident la aceeasi societate de asigurari). Preturile sunt aceleasi sa zicem la ASTRA, indiferent de agentul care emite polita.

Bun, dar daca sa zicem pentru polita care face 300 lei/ 6 luni ( e fictiv, preturile difera in functie de masina, varsta proprietar, etc) tu vei plati cu 3% mai putin si diferenta o virezi in contul asociatiei Zalmoxa?

Ar insemna practic sa contribui cu o suma modesta, fara sa te coste nici un leu in plus. Tocmai pentru a nu fi suspiciuni, vei vira singur acesti 3%, platind pe asigurare cu 3% mai putin decat este pe chitanta.

In cazul fictiv cu asigurarea de 300 lei, avem teoretic 9 lei care nu inseamna mare lucru, insa inmultit cu cateva mii de useri, inseamna un ajutor considerabil, zic eu.

Singurul lucru care trebuie sa-l faca este sa -mi spuna ca vin la mine sa le fac asigurarea prin <<Sfatulbatranilor>>. Mentionez ca asigurerea i-o pot incheia la orice societatea de asigurare doreste (Astra, Asirom, Carpatica, City, Euroins, Generali, Omniasig, Uniqa, Groupama, Allianz)

E o idee!

Cine doreste, poate sa ma contacteze la 0768775050 sau sa caute pe aici CV-ul meu daca doreste sa afle mai multe despre mine.
pana atunci, va doresc o zi buna tuturor