cici7773

Joined: 29 May 2010
Posts: 140
Location: craiova


VALERIU -POPA- VIDECAREA PRIN GANDIRE, BOLI CU LITERA C
Boli cu litera C

C.M.P. = cauza mentala a problemei N.M.G. = noul model de gandire


Comedoane (puncte negre)
C.M.P. : Mici izbucniri de manie.
N.M.G. : Sunt calm si senin in gandurile mele.

Crampe abdominale
C.M.P. : Teama. Proces stopat in evolutia vietii.
N.M.G. : Am incredere in procesul vietii. Sunt in siguranta.

Chelie
C.M.P. : Teama. Tensiune. Incercarea de a controla totul. Neincredre in procesul vietii.
N.M.G. : Sunt in siguranta. Ma iubesc si ma aprob. Am incredere in viata.

Cheratita
C.M.P. : Furie extrema, devastatoare, terifianta. Dorinta nebuna de a lovi sau de a distruge pe oricine si orice din cale.
N.M.G. : Permit iubirii din adancul inimii mele sa vindece absolut tot ceea ce vad. Aleg pacea. Totul este bine in lumea mea.

Cataracta
C.M.P. : Incapacitate de a vedea inainte cu bucurie.
N.M.G. : Viata este eterna si plina de bucurie.

Congestie cerebrala
C.M.P. : Respingera vietii. Renuntare. Incapatanare.”Mai bine mor decat sa ma schimb”.
N.M.G. : Viata se schimba, iar eu integrez noul cu usurinta. Accept viata trecut, prezent si viitor.

Creier (afectiuni)
C.M.P. : Tabloul de siguranta, computerul organismului este in dezordine.
N.M.G. : Sunt operatorul iubitor al mintii mele.

Cancer
C.M.P. : Rana adanca. Resentiment stagnat de multa vreme. Durere sau secret adanc ce mananca din viata sau din eu, creand ura. “Care este rostul ?”
N.M.G. : Iert si eliberez trecutul cu iubire. Aleg sa-mi umplu lumea cu bucurie si ma aprob.

Candida
C.M.P. : Te simti pagubit. O gramada de frustrari si suparari. Pretentios si fara incredere in relatii.
N.M.G. : Imi permit sa fiu tot ce pot sa fiu si merit ce-i mai bun in viata.

Celulita
C.M.P. : Manie depozitata si pedeapsa a vietii, a eului.
N.M.G. : Ii iert pe ceilalti. Ma iert si pe mine. Sunt liber sa ma bucur si sa iubesc viata.

Colesterol
C.M.P. : Obturarea canalelor bucuriei. Teama de a accepta bucuria.
N.M.G. : Aleg sa iubesc viata. Canalele mele sunt larg deschise. Este atat de bine sa primesti bucuria.

Circulatie
C.M.P. : Incapacitatea de asimti si exprima emotiile intr-un mod pozitiv (de exemplu: bucuria).
N.M.G. : Sunt liber sa circul iubirea si bucuria in orice parte a vietii mele. Iubesc viata.

Colici (la copii)
C.M.P. : Iritatie mentala, nerabdare, enervare datorita mediului.
N.M.G. : Acest copil raspunde la iubire si la ganduri de iubire. Totul este in pace.

Colita
C.M.P. : Insecuritate. Mediu inconjurator supraexigent. Sentiment de opresiune si infrangere. Mare nevoie de afectiune.
N.M.G. : Ma iubesc si ma aprob. Imi creez propria bucurie. Vreau sa fiu un castigator in viata. Sunt parte a ritmului perfect de curgere a vietii.

Conjunctivita
C.M.P. : Manie si frustrare referitoare la ceea ce cauti in viata.
N.M.G. : Vad totul cu ochi de iubire. Exista aceasta solutie armonioasa si eu o accept acum.

Constipatie
C.M.P. : Refuzul de a te elibera de vechile idei. Fixarea in trecut. Uneori jigniri, insulte, zgarcenie.
N.M.G. : De indata ce ma eliberez de trecut, soseste un val nou, proaspat si vital. Permit vietii sa curga prin mine.

Crampe
C.M.P. : Tensiune. Teama. Infricosare. Retinere.
N.M.G. : Ma relaxez si permit mintii mele sa fie in pace.

Crushing-sindrom
C.M.P. : Dezechilibru mental. Idei distrugatoare. Sentimentul de a fi dominat.
N.M.G. : Cu iubire imi mentin mintea si corpul in echilibru. Acum eu aleg gandurile care ma fac sa ma simt bine.

Chisturi
C.M.P. : Fuga de vechile emotii dureroase. Alimentare de dureri. O crestere falsa, gresita.
N.M.G. : Amintirile mele sunt frumoase pentru ca eu vreau sa le fac asa. Ma iubesc.

Fibroza chistica
C.M.P. : Convingerea ca viata nu va merge pentru tine. “Biata de mine…”
N.M.G. : Viata ma iubeste si eu iubesc viata. Accept sa primesc toata abundenta, libertatea si bucuria vietii.

Cot (afectiuni)
C.M.P. : Schimbari de directie si neacceptarea experientelor noi.
N.M.G. : Trec cu usurinta prin noi experiente, noi directii si noi schimbari.

Colelitiaza(litiaza biliara)
C.M.P. : Amaraciune. Ganduri dure. Condamnare. Mandrie.
N.M.G. : Eliberez cu bucurie trecutul. Viata este dulce si asa sunt si eu.

Cefalee
C.M.P. : Invalidarea sinelui. Criticarea sinelui. Teama.
N.M.G. : Ma iubesc si ma aprob. Ma vad pe mine si tot ceea ce fac cu iubire. Sunt in siguranta.

Cosuri
C.M.P. : Mici izbucniri de manie in exterior. Ascunderea urateniei.
N.M.G. : Gandurile mele sunt calme si eu sunt senin. Ma accept ca fiind frumos si iubit.

Canal dentar
C.M.P. : Nu mai poate musca nimic. Radacina credintei a fost distrusa.
N.M.G. : Creez fundatii solide pentru mine si viata mea. Aleg ca credintele mele sa ma sprijine cu bucurie.

Colita spastica
C.M.P. : Teama de infrangere. Nesiguranta.
N.M.G. : Traiesc cu bucurie. Viata ma ajuta intotdeauna. Totul este bine.

Coma
C.M.P. : Teama. Fugind de ceva sau de cineva.
N.M.G. : Noi te inconjuram cu dragoste si siguranta. Iti cream un spatiu pentru vindecare. Tu esti iubire.

Cangrene
C.M.P. : Morbiditate intelectuala. Pierdera bucuriei datorita gandurilor otravite.
N.M.G. : Acum aleg ganduri armonioase si las bucuria sa curga liber spre mine.