cici7773

Joined: 29 May 2010
Posts: 140
Location: craiova


VINDECAREA PRIN GANDIRE-BOLI CU LITERA A
VINDECAREA PRIN GANDIRE


Boli cu litera A

C.M.P. = cauza mentala a problemei N.M.G. = noul model de gandire


Abcese
C.M.P. : Ganduri efervescente (agitate) la adresa ranirilor. Slabiciuni si razbunare.
N.M.G. : Permit gandurilor mele sa fie libere. Trecutul s-a dus. Sunt in pace si in armonie neincetat.

Accidente
C.M.P. : Incapacitate de a vorbi despre si pentru sine. Revolta impotriva autoritatii Divine.. Credinta in violenta.
N.M.G. : Eliberez din mine modelul care mi-a creat aceasta problema. Sunt in pace si in armonie neincetat. Merita sa fac asta pentru mine.

Acnee
C.M.P. : Neacceptarea sinelui. Iti displace propria persoana.
N.M.G. : Sunt o expresie Divina a vietii. Ma iubesc si ma accept asa cum sunt in clipa de fata.

Adenoidita (polipi)
C.M.P. : Discutii in familie, controverse. Copilul nu se simte binevenit (simte intr-un fel ca e nedorit).
N.M.G. : Acest copil este dorit, binevenit si iubit profund.

Boala lui Addison
C.M.P. : Malnutritie emotionala severa. Manie la adresa sinelui.
N.M.G. : Am grija cu toata dragostea de corpul meu, de mintea mea si de emotiile mele.

Alcoolism
C.M.P. : “La ce bun ?” Sentimentul inutilitatii, vinovatiei, nepotrivirii. Respingerea sinelui.
N.M.G. : Traiesc in prezent. Fiecare moment este nou. Imi cunosc propria valoare. Ma iubesc si ma aprob.

Alergii
C.M.P. : “La cine esti tu alergic ? “ Iti respingi propria putere.
N.M.G. : Lumea este sigura si prietenoasa. Sunt in siguranta. Imi traiesc viata in pace.

Boala Alzheimer
C.M.P. : O dorinta de a parasi planeta. Incapacitatea de a infrunta si accepta viata asa cum e.
N.M.G. : Totul se petrece intr-o perfecta ordine spatiu-timp. De fiecare data se desfasoara actiunea dreapta a Divinitatii. Iert si eliberez trecutul.

Amnezie
C.M.P. : Teama. Frica de viata. Incapacitatea de a “sta singur pe picioarele tale”.
N.M.G. : Inteligenta, curajul si valoarea personala sunt intotdeauna prezente. Viata este sigura.

Anemie
C.M.P. : Atitudinea “Da- dar…”. Lipsa bucuriei. Teama de viata. Sentimentul de a nu fi suficient de bun.
N.M.G. : Ma simt in siguranta experimentand bucuria in toate domeniile vietii. Iubesc viata.

Anorexie
C.M.P. : Refuzul propriei vieti. Frica extrema, ura fata de sine si respingere.
N.M.G. : Este bine sa fiu eu. Sunt minunat exact asa cum sunt. Aleg sa traiesc. Aleg bucuria si ma accept.

Anus, hemoroizi
C.M.P. : Manie in relatiile ce nu doresti sa le eliberezi.
N.M.G. : Ma eliberez cu usurinta de ceea ce nu mai am nevoie in viata.

- Abcese ale anusului, fistula
C.M.P. : Eliberarea incompleta de “vechituri”. Pastrez resturi ale trecutului.
N.M.G. : Iubirea este cea cu ajutorul careia ma eliberez total de trecut. Sunt liber. Sunt iubire.

- Sangerari anorectale

C.M.P. : Manie si frustrare.
N.M.G. : Am incredere in procesul vietii. In viata mea se desfasoara doar actiunea dreapta si buna.

- Prurit in zona anala
C.M.P. : Vinovatie din trecut. Remuscari.
N.M.G. : Ma iert pe mine insumi cu iubire. Sunt liber.

- Dureri in zona anala
C.M.P. : Vinovatie. Dorinta de pedepsire. “Nu sunt suficient de bun”
N.M.G. : Trecutul s-a dus. In prezent, ma iubesc si ma aprob.

Anxietate
C.M.P. : Neincredere in fluxul si procesul vietii.
N.M.G. : Ma iubesc si ma aprob. Am incredere in viata. Sunt in siguranta.

Apatie
C.M.P. : Rezistenta la sentimente. Teama. Inabusirea sinelui.
N.M.G. : Ma simt in siguranta. Ma deschid vietii. Doresc sa experimentez viata.

Apendicita
C.M.P. : Frica. Teama de viata, blocand curgerea binelui.
N.M.G. : Sunt in siguranta si las viata sa curga cu bucurie.

Apetit
- excesiv
C.M.P. : Teama. Nevoie de protectie. Judecarea emotiilor.
N.M.G. : Sunt in siguranta. Este bine sa simti. Sentimentele mele sunt normale si acceptabile.

- pierdut
C.M.P. : Teama. Protejarea sinelui. Neancredere in viata.
N.M.G. : Ma iubesc si ma aprob. Sunt in siguranta. Viata e sigura si plina de bucurie.

Artere (afectiuni)
C.M.P. : Se blocheaza transportarea bucuriei vietii.
N.M.G. : Sunt plin de bucurie. Aceasta curge prin mine cu fiecare bataie a inimii mele.

Ateroscleroza
C.M.P. : Rezistenta. Tensiune. Vederi inguste. Refuzul de a vedea binele.
N.M.G. : Sunt complet deschis catre viata si bucurie. Aleg sa privesc si sa inteleg totul cu dragoste.

Artrita
C.M.P. : Te simti neiubit. Criticism. Resentimente.
N.M.G. : Eu sunt dragoste. Aleg acum sa ma iubesc si sa ma aprob. Ii privesc pe ceilalti cu dragoste.

Asfixie (insuficienta respiratorie acuta)
C.M.P. : Teama. Neincredere in procesul vietii. Prizonier in trecut in copilarie.
N.M.G. : Este bine pentru mine sa cresc, sa ma maturizez. Lumea este sigura. Eu sunt in siguranta.

Astm
C.M.P. : Iubire inabusita. Incapacitate de a respira pentru sine. Se simte sufocat. Inabusirea plansului.
N.M.G. : Este sigur acum, pentru mine, sa preiau raspunderea propriei mele vieti. Aleg libertatea.

Astm la copii
C.M.P. : Teama de viata. Refuzul de a fi aici.
N.M.G. : Acest copil este in siguranta si iubit. El este binevenit si ingrijit cu duiosie.

Afectiuni incurabile
C.M.P. : Nu poate fi vindecat prin metode externe. Trebuie mers in adancul fiintei pentru a declansa vindecarea. A venit de nicaieri si se va duce, de asemenea nicaieri.
N.M.G. : Zilnic se intampla minuni. Merg in interiorul fiintei mele pentru a dizolva sabloanele, modelele ce au creat suferinta si ACUM accept vindecarea si ajutorul Divin.

Amenoree
C.M.P. : Nu vrei sa fii femeie. Nu iti place propria persoana.
N.M.G. : Imi gasesc bucuria in cine sunt. Sunt o frumoasa expresie a vietii, curgand perfect tot timpul.

Artrita reumatoida
C.M.P. : Criticism profund al autoritatii. Se simte lasat deoparte.
N.M.G. : Sunt singura mea autoritate. Ma iubesc si ma aprob. Viata este buna.

Arsuri
C.M.P. : Manie. Ardere. Furie.
N.M.G. : Creez numai pace si armonie in mine si in jurul meu.

Atac vasovagal
C.M.P. : Teama. Lipsa de cooperare. Intunecare.
N.M.G. : Am taria, puterea si cunostintele de a ma descurca in toate problemele vietii.

Articulatie mandibulara (afectiuni)
C.M.P. : Suparare. Resentiment. Dorinta de razbunare.
N.M.G. : Doresc sa schimb tot ce in mine a creat aceasta situatie. Ma iubesc si ma aprob. Sunt in siguranta.

Articulatii (afectiuni)
C.M.P. : Imposibilitatea de a schimba directia cu usurinta in viata.
N.M.G. : Eu curg cu usurinta odata cu schimbarea. Viata mea este ghidata Divin si intotdeauna merg in aceeasi directie.

Articulatie pumn (afectiuni)
C.M.P. : Imposibitate de miscare cu usurinta in tot ceea ce faci.
N.M.G. : Ma descurc cu usurinta si bucurie in experientele mele de viata.

Avort spontan
C.M.P. : Teama. Frica de viitor. Nu acum. Mai tarziu. Planificare nepotrivita.
N.M.G. : Actiunea Divina justa se manifesta intotdeauna in viata mea. Ma iubesc si ma aprob. Totul este bine. Comunic cu iubire cu tot ceea ce ma inconjoara.

Amigdalita
C.M.P. : Teama. Emotii reprimate. Creativitate rigida.
N.M.G. : Tot ceea ce este bun si bine curge acum liber in jurul meu. Ideile Divine se exprima prin mine. Sunt in pace.

Abces periamigdalian
C.M.P. : Credinta puternica de a nu putea vorbi pentru sine. Necesitatea cererii unui ajutor.
N.M.G. : Este dreptul meu din nastere sa-mi satisfac necesitatile. Acum doresc, cer si primesc cu iubire si cu usurinta.

Atac apoplexie
C.M.P. : Fuga de familie, de sine si de viata.
N.M.G. : In Univers ma simt acasa. Sunt inteles si sunt in siguranta.

Accident cerebro-vascular
C.M.P. : Renuntare. Rezistenta. Mai bine mor decat sa ma schimb. Respingerea vietii.
N.M.G. : Viata este schimbare, ma adaptez usor la nou. Accept viata trecut, prezent si viitor.

Afte
C.M.P. : Furie fata de actiuni gresite.
N.M.G. : Cu iubire, imi accept deciziile, stiind ca sunt liber si ma schimb. Sunt in siguranta.

Nota: CMP inseamna camp mental al problemei, si NMG-noul mod de gandire.