Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10559
Location: Craiova


De-ale Sanatatii 001
Exercitii de respirat sanatateDoamna Nineta Crainici si miracolul sunetelor vindecatoare- Frumoasa si talentata cantareata de opera, a descoperit printr-o intamplare miraculoasa ca respiratia corecta si vocea omeneasca pot sa vindece cele mai grave boli. Eroina a unei biografii exceptionale, d-na Nineta Crainici spera sa lase cuiva mostenire tezaurul cunostintelor ei -
Am intalnit-o pe d-na Nineta Crainici in garsoniera sa extrem de modesta din Drumul Taberei, intr-o dupa-amiaza caniculara de inceput de vara. O doamna astazi in varsta, insa cu un spirit ext rem de viu, tineresc. In camaruta ei se inghesuie laolalta carti, dosare cu observatii, radiografii pulmonare, fotografii de aure ale corpurilor, manuscrise, intre care abia mai incape si locatara, impreuna cu noul ei "chirias", un maidanez salvat de la faimoasele hingheriade.
Cine este Nineta Crainici? Este o absolventa de Conservator si o cantareata de opera care in 1945, cand inca nu se gasise leacul pentru temutul Tbc, absolut din intamplare, a descoperit o metoda extraordinara de vindecare a bolilor respiratorii. Considerand ca sanatatea oamenilor este cel putin la fel de importanta ca arta, din anii 60 a inceput sa-si aplice descoperirea in mai multe spitale de pneumologie din tara, cu un succes extraordinar. Vreme de 40 de ani a tratat cu succes sute de pacienti prin metodele sale, sprijinita si consiliata de medici. Cea care avea sa devina o mare cantareata de opera si-a reprogramat destinul. Un destin fabulos de altfel, dedicat suferintelor omenesti. Am gasit-o pe d-na Nineta Crainici in mica ei locuinta, singura cu cercetarile sale, lucrand febril la noua ei carte si sperand, inca, sa apara oameni pasionati care sa-i preia metoda de vindecare. Sa-i continue munca si sa ajute oamenii, asa cum a facut-o ea, acum mai bine de cincizeci de ani, cand l-a intalnit pe batranul si bunul domn Rosen... Dar mai bine sa auzim incredibila poveste a exceptionalului om si terapeut care este doamna Nineta Crainici

Domnul Rosen

"Aveam saisprezece ani si Dumnezeu ma daruise cu o voce apreciata, asa ca toti profesorii m-au indemnat spre o cariera muzicala. Ambitioasa, am vrut sa-mi dezvolt harul si mi-am luat o profesoara de canto, cu un mare renume. Pe vremea aceea, nu stiam ca faima nu inseamna tot si nu mi-am dat seama ca metodele aplicate de profesoara mea erau gresite. Consecintele au fost cumplite: la 18 ani, in plina ascensiune, am facut bronsita cronica si treptat am ramas fara voce... Ceea ce pentru altii ar fi fost sfarsitul, pentru mine a fost inceputul. Pentru ca asa am "nimerit" la d-l Rosen, Edward Rosen, un profesor particular de canto, cand aveam 23-24 de ani... El m-a invatat sa ma vindec, sa-mi cultiv vocea, sa simt muzica nu doar cu urechea, ci cu tot corpul. Am absolvit pana la urma Conservatorul, am facut o cariera in muzica, dar ce-am invatat am invatat de la acest profesor batran.
D-l Rosen trecuse si el prin aceeasi drama ca a mea: fusese solist la Teatrul de Opera Populara din Viena si ramasese fara voce. Era prieten bun cu marele Enrico Carusso si amandoi ajunsesera pe mana unei alte mari celebritati a vremii, d-na Marquesi, o profesoara de canto care a pus in valoare multe talente, dar si mai multe a ingropat. Prin 1910, cei doi cantareti erau si ei pe punctul de a-si sfarsi cariera. Din fericire, la un moment dat d-l Rosen a cunoscut niste gazetari veniti la Viena din India, care aduceau in valizele lor impletite din bambus o adevarata comoara: carti de yoga. Asa a inceput pentru d-l Rosen lunga ucenicie a intelepciunii orientale, care in cele din urma l-a si vindecat. Exercitiile yoga constau in mai multe tehnici de respiratie, in anumite contractii voluntare si in emisia unor asa-numite sunete mantrice. Atat d-l Rosen, cat si Carusso au reusit prin aceasta metoda sa-si recastige vocea. Apoi, drumurile celor doi prieteni s-au despartit. D-l Rosen a cautat sa cunoasca mai profund domeniul yoga si a elaborat metode corecte de canto, in timp ce Carusso a cautat metode artificiale de a-si perfectiona vocea. Sfarsitul marelui tenor, dupa cum se stie, a fost tragic. A facut instilatii cu un drog, novocaina, care i-au afectat profund sanatatea. S-a imbolnavit si a murit dupa 10 ani.
Dornic sa-si perfectioneze metoda de stabilizare si reeducare a vocii, d-l Rosen a luat lectii de la niste mari Orl-isti din Viena, ajungand la o tehnica de canto exceptionala, prin care nu doar se cultiva vocea, ci chiar se vindecau oameni care nu aveau tangenta cu muzica. Veneau la el tot felul de persoane bolnave de gat, de plamani, de inima, de ficat, pe care ii invata sa scape de respiratia superficiala, sterno-claviculara, pe care o practica majoritatea oamenilor si care este foarte daunatoare. Veneau la el si actori, si balerini, si scriitori, dar mai ales studenti la canto de la Conservator, pe care el ii ajuta sa "repare" ce stricau profesorii. Acest batran minunat a fost mentorul meu. D-l Rosen era un om foarte inteligent, desi nu cred ca avea mai mult de patru clase primare. Provenea dintr-o familie cu multi copii, iar la varsta adolescentei a plecat din Romania cu o trupa ambulanta de artisti vienezi, incarcati cu totii intr-o caruta. A locuit in Viena cea mai mare parte a vietii lui, unde ajunsese un nume respectat. In Romania, a ajuns in 1938, cu ultimul tren, si la propriu si la figurat. Era evreu, iar cand Hitler a ocupat Austria el a fost scos de la Opera. Nu mai avea voie nici sa predea si ar fi fost internat in lagar si exterminat, daca nu l-ar fi salvat chiar stiinta lui. Un elev de-al sau care lucra la Gestapo i-a dat un telefon si i-a spus: <<Maestre>>. A luat trenul si a parasit pentru totdeauna Austria. Asa am ajuns eu sa-l cunosc, undeva in Bucuresti. Era un om bun si modest, cu o dragoste de oameni exceptionala, iar intalnirea cu el mi-a schimbat viata.

Scurta lectie de anatomie

Pentru a va putea vorbi despre aceasta tehnica voi fi nevoita sa tin o sumara lectie de anatomie. Plamanii sunt impartiti in trei zone: inferioara (abdominala), medie (toracica sau sternala) si superioara (claviculara). Cea mai mare capacitate respiratorie o are zona inferioara a plamanilor, or majoritatea oamenilor folosesc doar zona superioara si medie. Aceasta face respiratia insuficienta, reduce oxigenarea si de aici provin incredibil de multe boli si tulburari, de la cele respiratorii la cele hepatice, digestive si chiar psihice.
D-l Rosen m-a invatat ca primul element pentru a avea o respiratie corecta este pozitia coloanei vertebrale si a omoplatilor. Coloana trebuie sa fie perfect dreapta, iar omoplatii pe aceeasi linie cu bazinul, asa incat plamanii sa aiba completa libertate de miscare. Atunci cand scriu, cand stau la masa, cand merg, majoritatea oamenilor tind sa-si curbeze coloana, sa-si comprime abdomenul, si atunci plamanii sunt fortati sa respire doar cu zona superioara. Este greu de imaginat cat de mult dauneaza o asemenea respiratie superficiala, facuta doar din torace si din zona claviculara. Am invatat de la acel batran, Rosen, ca un mare fizician, Helpotz, care a trait la inceputul secolului trecut, a demonstrat ca expiratia facuta cu forta toracica are o presiune, o forta de lovire asupra corzilor vocale de 14 ori mai mare decat cea mai mare furtuna oceanica. Mie asta mi-a intrat in cap si am cautat sa dezvolt sanatatea oamenilor asa incat sa respire preponderent din abdomen.
Sunt multi cei care au citit despre respiratia abdominala, au facut chiar exercitii dupa carti, dar de fapt foarte putini cunosc ceva despre aceasta tehnica. Cel mai sigur este sa ai un instructor care sa te indrume, asa cum l-am avut eu pe d-l Rosen sau pacientii mei pe mine. Ca sa va dau insa niste repere, o sa va spun doua elemente. Primul este ca aerul poate cobori in plamani datorita unui muschi extrem de puternic - diafragmul, care la inspiratie coboara ca un piston, obligand plamanii sa se dilate si sa se umple cu aer. La omul obisnuit, diafragmul coboara 4-5 cm, in timp ce la un initiat in tehnici de respiratie coboara vreo 12 cm. Nu stiu daca va spune ceva aceasta cifra, dar diferenta este enorma, deoarece la aceasta coborare a diafragmului, volumul pulmonar si al alveolelor utilizate aproape se tripleaza. Se spune ca oamenii folosesc in medie 4-5% din capacitatea creierului; la plamani, raportul este ceva mai mare, si de aici vin si bolile. E cumplit ca acest organ, fundamental pentru om, nu este folosit integral. Toata gimnastica chinezeasca, atat de bizara in aparenta, e bazata tocmai pe exercitiile de respiratie. Din nefericire pentru lipsa de rabdare a oamenilor de azi, insusirea respiratiei corecte ia saptamani si luni bune, cu exercitii zilnice, cu efort de concentrare si rabdare, dar va asigur ca rezultatele obtinute au meritat intotdeauna timpul acordat si demersurile facute.

Primele vindecari

La un moment dat, in 1964, am fost solista la Galati si am lucrat exercitii de respiratie cu actori din localitate si cu colegii mei din Teatrul Muzical. Am vrut atunci sa fac o cercetare numai pe actori, pe cantareti si pe artisti, si pentru consiliere m-am adresat unei doctorite care era medic Orl-ist foarte bun si pe care am ajutat-o sa scape de o afectiune metabolica asociata cu niste valori foarte mari ale colesterolului. Din aceasta cauza ea mi-a acordat incredere si m-a recomandat directorul Spitalului de Tbc din localitate, care era un foarte bun chirurg de chirurgie pulmonara. I-am spus ca vreau sa fac experimente pe colegii mei, pentru ca ma bazez pe anumite studii yoga asupra respiratiei, in special asupra celei abdominale, late, diafragmatice. Profesorul mi-a dat voie sa lucrez, dar mi-a spus sa aplic ceea ce stiu intai pe pacientii lui. Asa am ajuns din solista la Teatrul Muzical - terapeut intr-un spital de boli respiratorii, unde erau cazuri foarte grave si unde, evident, mie mi s-au dat cele mai dificile, pentru care nu existau alte solutii si unde oricum nu putea sa mai dauneze inca o incercare. Deci am inceput cu bolnavii de Tbc, cu care am facut exercitii de respiratie, cateva post?ri yoga, contractii constiente ale zonei anale si pelviene, emisia anumitor mantre (silabe sacre) din yoga. Am lucrat cu ei si am obtinut rezultate spectaculoase. Cateva cazuri care erau rezistente la tratamentul antibiotic si la tratamentul chirurgical au raspuns la metodele acestea. Astfel, medicii, si mai ales directorul spitalului, mi-au acordat o mare incredere si mi-au permis sa elaborez niste studii stiintifice de o tinuta cum nici nu visasem. Am facut testari spirografice radiologice, radiologice obisnuite, radiologice digrafice, adica inregistrari care arata simultan momentul inspirului si momentul expirului, care inregistreaza pulsiile laterale ale diafragmului. Unele cazuri au fost uluitoare. De pilda, mi-a fost dat cazul unui om care a avut meningita Tbc. El a fost tratat cu antibiotice, vindecat de meningita, dar ramasese cu probleme neurologice grave. Corpul ii era stramb, contorsionat, nu avea control asupra musculaturii, nu-si putea tine echilibrul. Eu eram la inceputul activitatii de aplicare si, sincera sa fiu, habar nu aveam de unde sa apuc aceasta problema. L-am asezat in cateva pozitii yoga sa vad ce poate si lui i-a venit din nou senzatia de meningita. Atunci nu am facut nimic decat sa-l pun sa respire corect si sa emita sunete simple, insa sustinute cu o miscare de contractie a sfincterului anal. Dupa doua luni, putea sta drept, durerile de cap disparusera, reflexele erau aproape normale si s-a externat. Din fericire, l-am fotografiat inainte si dupa tratament, iar fotografiile le voi publica in cartea la care lucrez acum. Desi stia despre metodele pe care le foloseam, cand a vazut rezultatele, directorul spitalului m-a intrebat totusi ce se intamplase... Nu-i venea sa creada ce vedea. Am venit atunci la Bucuresti si am cerut audienta la presedintele Academiei, care era un mare fiziolog, Grigore Benetatto, si el m-a primit foarte frumos cand a auzit de yoga - a zis ca a cunoscut si el preoti brahmani practicand yoga la o varsta inaintata si are un mare respect pentru practicantii acestei discipline. Cand i-am aratat cazul de meningita si i-am spus ca am lucrat numai cu respiratie pelvi-anala si cu sunet, a facut niste scheme de neurologie si nu a putut intelege cum am reusit. El m-a indrumat spre alte metode stiintifice de explicare a acestor metode de vindecare.

"Comprese" cu sunete de chitara

Dupa intalnirea cu d-l prof. Benetatto, am ajuns sa studiez, alaturi de mari nume ale medicinii romanesti, acupunctura - acea stiinta a echilibrarii bio-energetice a pacientilor prin intermediul meridianelor. Pentru a avea o dovada concreta a eficientei din punct de vedere bioenergetic a procedeelor folosite de mine, am facut mai multe electronografii (fotografii Kirlian ale aurelor corpurilor). Am facut fotografii ale aurelor pacientilor inainte si dupa exercitiile de yoga terapeutice, in peste 250 de cazuri, si am putut obiectiva ca intr-adevar exercitiile de respiratie si post?rile corporale influenteaza aura umana. Dupa aceste exercitii, aura pacientilor se prezenta mai stralucitoare, mai extinsa si, in acelasi timp, mai densa. Punctele de discontinuitate in aura, care indicau starea de boala sau de dezechilibru, dispareau cu timpul...
Fiind de formatie muziciana, m-a interesat foarte mult si efectul suntelor asupra pacientilor. Am remarcat, de pilda, ca atunci cand aplic un cornet simplu de carton pe o zona corporala si emit in el un sunet o perioada de cateva minute, apar niste reactii fiziologice foarte clare. Am facut o cercetare sugerata de un mare medic acupunctor, profesorul doctor Ionescu-Targoviste, care mi-a spus: <<Du>>. Cand le-am suflat in palma, s-a inregistrat pe hartia electrocardiografului o crestere de opt batai, cand am suflat pe coloana vertebrala, de nici doua batai. De aceea, eu am preferat sa emit sunetele pe coloana vertebrala, unde stiu ca efectul este mai bland. Am tratat, de pilda, cazul disperat al unui copil care facea retentie urinara din cauza unei medicatii intense si caruia i-am "suflat" anumite sunete in cornetul de carton aplicat pe coloana vertebrala si in zona muschilor fesieri. Dupa primele trei sedinte de tratament, rinichii s-au deblocat, lucru pe care nici eu nu l-am sperat. Am mai folosit sunetele cu mare succes la doua cazuri de cancer care m-au preocupat. Unul dintre pacienti era o prietena de-a mea foarte buna - avea 64 de ani si i s-a gasit o tumora de 25 cm diametru pe uter si i s-a recomandat operatia. A facut doua ecografii si de fiecare data i s-a dat aceeasi recomandare. Ea nu a vrut sa riste si eu i-am emis sunete pe coloana vertebrala, vizavi de uter si de fiecare data imi raspundea cu o temperatura foarte mare. Dupa 30 de asemenea sedinte facute de trei ori pe saptamana, nu a mai aparut ca raspuns la emisia sunetelor temperatura aceea ridicata. A facut o noua ecografie si totul a iesit normal. Prietena mea a mai trait inca 12 ani.
Pentru vindecarea aceasta cu sunete aplicate pe corp m-am folosit si de chitara. Am pus pacientul sa se aseze pe orizontala ca sa respire corect si i-am aplicat cutia de rezonanta a instrumentului pe anumite zone, tragand de anumite corzi: mi, la, re, sub portativ, nu mai sus, de joasa frecventa, intre 190 si 200 de hertzi. Efectul terapeutic a fost, de asemenea, spectaculos. De fapt, toate lucrurile acestea nu sunt decat niste extinderi, niste aplicatii la tehnicile milenare yoga.
- E momentul sa va intrerup fascinanta dvs. poveste, pentru a va reaminti ca practicile orientale, yoga si acupunctura, erau prohibite in Romania de dinainte de Revolutie. N-ati avut necazuri din cauza optiunilor dvs.?
- Din 84 pana la Revolutie mi s-a interzis cu desavarsire, sub amenintare, sa mai practic yoga cu pacientii sau sa vorbesc despre acest subiect. Fireste ca multi au rezerve referitoare la aceste subiecte considerate in mod eronat ca fiind straine de spiritul neamului romanesc. In cartea mea aparuta de curand la Editura "Miracol" demonstrez insa ca a existat acupunctura straveche pe teritoriul nostru, cu doua milenii inainte de cea chinezeasca, si chiar gimnastica statica izometrica, facuta inainte de indieni, cu conceptii modeste, dar similare cu asanele (posturile corporale - n. red.) din yoga. Apoi, studentii si pacientii mei au folosit cu mare succes, in afara de silabele mantrice sanscrite (sunete sacre folosite in yoga pentru trezirea anumitor energii - n. red.), si cuvinte dacice, intonate cu aceeasi tehnica. Mai mult, am descoperit cantul cu noduri din Maramures, care are niste efecte terapeutice exceptionale, foarte asemanatoare cu cele din anumite practici yoga. Pe masura ce am aprofundat aceste lucruri, mi-am dat seama ca practicile yoga isi au un corespondent uimitor de precis in traditiile noastre populare.
- Ati avut o recunoastere internationala a metodelor terapeutice practicate de dvs.?
- Din pacate, cea mai mare parte a studiilor mele s-au desfasurat atunci cand deschiderea fata de strainatate, fata de Occident, era mai mult un vis frumos. In 1969, cand am participat la un congres de yoga in Elvetia, am fost totusi uimita la ce nivel ajunsesem cu studiile aici, in Romania. Erau delegati din 17 tari, veniti de la nenumarate federatii de yoga din Europa, si nu stia nimeni despre respiratiile activizate prin emisie de sunete si miscari pelvi-anale pe care le invatasem de la d-l Rosen. In vreme ce eu eram la simpozion, bunul meu profesor se internase la un camin de batrani si isi astepta demn sfarsitul.
Atunci, la acel simpozion, l-am intalnit pe unul dintre oamenii care avea sa ma ajute sa-mi continui instruirea. Andre van Lysebeth (unul dintre cei mai competenti si mai cunoscuti profesori de yoga din Occident si din lume - n. red.), belgian de origine, a inteles ceea ce am prezentat, si cu el am intretinut apoi o corespondenta de 15 ani, primind astfel studii de yoga. Cred ca Dumnezeu mi l-a trimis pe acest om, asa cum mi l-a trimis mai demult pe bunul domn Rosen. Cu informatiile de la acest coleg din strainatate, care fusese discipolul unui mare maestru yoghin si medic indian, Swami Shivananda, am putut sa diversific si sa nuantez metodele mele de vindecare. Apoi, am colaborat intens cu Suren Goyal, din New Delhi, care chiar a tinut aici, in Romania, niste cursuri despre metodele de vindecare yoga.
- In finalul acestui interviu, ati putea sa detaliati pentru cititorii "Formulei As" unul din exercitiile de vindecare si de intretinere a sanatatii promovate de dvs.?
- Va povesteam despre congresul din Elvetia, la care am fost si unde am constatat ca un singur om din cateva sute cunostea elemente concrete, autentice, despre yoga. Stiti de ce este aceasta situatie? Pentru ca yoga, precum si alte exercitii de control al corpului si al respiratiei, nu pot fi invatate dintr-un articol, nici macar dintr-o carte, iar occidentalii foarte greu pot accepta si intelege acest lucru. Fireste, sunt si lucrurile acestea, scrise, de un ajutor extraordinar, dar invatarea se face numai prin initiere, prin contactul direct cu o persoana care a cunoscut si a experimentat profund aceste lucruri. Acesta este farmecul si misterul acestor tehnici: in aparenta sunt banale, prea simple pentru a fi eficiente, dar exersate vreme de luni si ani, sub o indrumare competenta, se dovedesc o adevarata mina de aur. Si mai este un element - oricine poate aborda aceste tehnici, dar nu oricum. Fara o alimentatie adecvata, fara o purificare a mintii si a sufletului prin practica nonviolentei, a abtinerii de la vicii, de la risipirea inutila a energiei, aceste tehnici sunt fie sterile, fie chiar perturbatoare.
Revista dvs. insa aduce adesea la rampa subiecte foarte mult apropiate de tematica pe care am studiat-o eu toata viata. Alimentatia sanatoasa, lacto-vegetariana, innobilarea sufletului prin iubire si prin compasiune fata de semeni, anumite exercitii de gimnastica corporala si respiratorie, toate sunt de fapt fragmente de yoga. De fapt, sub acest nume oriental, care pe multi ii intimideaza, se ascund lucruri pe care noi le facem dintr-un anumit bun-simt cateodata, dar nu le dam atentia cuvenita. Chiar si sfanta rugaciune este in esenta tot un mijloc de concentrare si de indreptare a sufletului si a mintii spre acele surse misterioase de energie si forta din Univers.

Ilie Tudor Formula AS
Cuvinte cheie :

Mon Jan 25, 2010

Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10559
Location: Craiova



Multumesc.
adi
----- Original Message -----
From: Petre Savescu
To: adi pop
Sent: Wednesday, January 27, 2010 3:23 PM
Subject: Fwd: Fw: Cum si cind bem apa...






--- On Wed, 1/27/10, popa daniela <danapopa42> wrote:


From: popa daniela <danapopa42>
Subject: Cum si cind bem apa...
To: "adriana ungureanu" <u_adriana>, "arina antoce" <aantoce>, "Cata Adina" <cata_adina2005>, "Laura Alexandrov" <laurenta>
Cc: "tiberiu apostol" <tiberiuapostol80>, "Petre Titi" <spt2000ro>, "Firu Ioana" <firuioana65>, "Felicia Dragomir" <felixdragomir>, "carolina constantin" <carolina_constantin>, "C.Babeanu Babeanu" <cbabeanu>, sinacosmulescu@hotmail.com, "mihaela sibiu" <mihaelavoivoda>, "Filip Simona" <symona_filip>, "Daniela Dudau" <danieladudau>, "Dorin Costea" <dinuc>, "Livia Popescu" <livia>
Date: Wednesday, January 27, 2010, 9:30 AM






----- Forwarded Message ----
From: codreanu mario <codveterinary>
To: popa daniela <danapopa42>
Sent: Tue, January 26, 2010 4:03:07 PM
Subject: Fw: Fwd: Fw: Fwd: Cum si cind bem apa...





Assoc.Professor Dr. Mario CODREANU, DVM, PhD

Specialist in small animal clinical and interventional ultrasound examination,

Specialist in Veterinary Clinics and Pharmacy

Faculty of Veterinary Medicine Bucharest

Internal Medicine Department - Therapeutics
Department Head for Clinical Sciences (www.fmvb.ro)
Splaiul Independentei No.105, sector 5,
Bucuresti - ROMANIA
Tel/fax +40 21 4109300, mobile +40744 648134
E-mail: codveterinary@yahoo.com





----- Forwarded Message ----
From: boicescu serban <boicescus>
To: Irina Bazavan <irinabazavan>
Sent: Mon, January 25, 2010 1:27:03 PM
Subject: Fw: Fwd: Fw: Fwd: Cum si cind bem apa...



--- On Mon, 1/25/10, GICA PANAITE <gicapanaite> wrote:


From: GICA PANAITE <gicapanaite>
Subject: Fw: Fwd: Fw: Fwd: Cum si cind bem apa...
To: "BOICESCU EUGENIA" <boicescus>, "RADULESCU MARINA" <martinez_lt>, "RUSETELU NICOLAE" <rusetelu>, "IOAN TANASA" <ioant56>, "TOLEA MIHAELA" <m_tolea68>, "SABINA IVASCU" <sabinaivascu>, "DUMITRU DORU" <doru_d_dumitru>, "GIRJOABA" <tugu>, "CORNELIA GHINEA" <cornelia>, "MIHALCEA CRISTINA" <mihalcea_not>, "MARIETA CARUTASU" <marietta_carutasu>
Date: Monday, January 25, 2010, 12:38 PM






----- Forwarded Message ----
From: Grigoras Gheorghe <grigoras_gheorghe>
To: Panaite Gica <gicapanaite>
Cc: Grigoras Gheorghe <grigoras_gheorghe>
Sent: Sun, January 24, 2010 10:44:26 PM
Subject: Fw: Fwd: Fw: Fwd: Cum si cind bem apa...






----- Forwarded Message ----
From: Lili Jeni Iordanescu <lilijeni>
To: armeanu ileana <armeanuileana>; adriana_radulescu1977@yahoo.com; dumitrache.mihaela@yahoo.com; Viorel&Iulia Duţă <viorel_iulia68>; Ionescu Daniela <daniella_ionescu>; Geta Vlad <gtvlad>; ginuta_00@yahoo.com; Grig Petre <grig022000>
Cc: Grigoras Gheorghe <grigoras_gheorghe>; ioana.coseru <Ioana>; stefam mihalache <laomih>; Maria Rogoz <mariasilviar>; maria.batanoiu maria.batanoiu <maria>; mari_nicolae@yahoo.com; nicelili06@yahoo.com; radasoccer@yahoo.com
Sent: Fri, January 22, 2010 5:51:59 PM
Subject: Fwd: Fw: Fwd: Cum si cind bem apa...


x


x
Subject: Fwd: Cum si cind bem apa...






FOARTE INTERESANT SI UTIL!









Ce face apa daca e bauta inainte de a minca si imediat dupa masa.

Un articol foarte bun.Nu doar despre apa calda dupa mancare,dar si despre atacul de cord.Chinezii si japonezii beau ceai fierbinte in timpul mesei,nu apa rece. Poate e timpul sa adoptam obiceiul lor la masa.

Pentru cei carora le place sa bea apa rece,acest articol se adreseaza direct.Este frumos sa bei un pahar cu apa rece dupa masa,dar apa rece solidifica hrana uleioasa pe care tocmai ai inghitit-o. Va incetini digestia.Cand aceasta reactioneaza cu acidul,se va rupe si va fi absorbita de intestine mai repede decat mancarea solida. Trece in intestine si foarte rapid se transforma in grasime si duce la cancer..Este cel mai bine sa se bea supa fierbinte sau apa calda dupa mancare.. Simptome comune de atac de cord.....Un punct serios referitor la atacul de cord - Ar trebui sa stiti ca nu fiecare simptom de atac de cord este durerea bratului stang. Atentie la dureri intense in zona falcilor. S-ar putea sa nu aveti niciodata prima durere in piept in timpul atacului de cord. Nausea(ameteala) si transpiratia intensa sunt tot simptome comune. 60% din cei care au atac de cord in timpul somnului nu se trezesc. Durerea la falci te poate trezi din somnul adanc.Sa fim atenti. Cu cat stim mai mult, cu atat avem mai bune sanse de supravietuire. Un cardiolog spune ca fiecare care citeste acest mesaj si-l trimite la 10 oameni poate salva cel putin o viata.Citeste si trimite unui prieten.Ar putea salva o viata. Deci fii un prieten adevarat si trimite-l tuturor prietenilor tai adevarati la care tii.


































__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com





--------------------------------------------------------------------------------



No virus found in this incoming message.
Checked by AVG - www.avg.com
Version: 8.5.432 / Virus Database: 271.1.1/2647 - Release Date: 01/26/10 19:36:00

Wed Jan 27, 2010

Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10559
Location: Craiova


http://www.secretuldeatrai.piczo.com/?cr=6
http://www.secretuldeatrai.piczo.com/?cr=6

Thu Jan 28, 2010

ZAMFIR_CATALIN


Joined: 02 Sep 2009
Posts: 2029



Despre medicina

Dupa ultimele evenimente viitorul medicinii in Romania este extrem de sumbru
Probabil mai sumbru ca niciodata
De ce ???
Se cumuleaza mai multi factori

1.Lipsa totala de resurse a sistemului , nu mai sint bani pentru nimic . In mod normal probabail 70% din spitale ar trebui inchise pentru ca nu au conditii sa functioneze normal

2 Scaderea cu 25% a salariilor personalului medical a fost picatura ca re a umplut paharul . Pina si cei mai dedicati meseriei vor reactiona prin plecare sau parasirea sistemului medical

3 Oferta extraordinara a firmelor de head hunting pentru posturi de toate specialitatile in medicina pentru posturi chiar in Europa . Care om "normal la cap" refuza o oferta de 4000de lire sterline/luna pentru o oferta de 300euro in Romania ( plus spagile , dar oricum nu se compara) Daca mai pui la socotela ca : nu exista medicamente , cladirile se darima , nu ai asistente , nu ai sterilizare , toata lumea te injura si te face corupt ..... cine mai ramine???????????????????????
Cred ca va fi cel mai mare exod al personalului medical din istoria Romaniei .Iar aceasta se va intimpla in 1-2 ani.....

Va fi o problema sa dam spaga ca nu stiu daca vom mai avea cui ...

Problema este destul de dura .Chiar daca ne ferim de imbolnavire traim sanatos , mincam sanatos .....un accident ne poate duce intr-o camera de garda in care sa nu existe nimic ...........

Deci revenind la modalitati de a ne mentine o sanatate cit mai buna

Diabetul este o mare problema ....
Dar solutii exista depinde doar de noi

1.Aloe vera - gelul de aloe are proprietati detoxifiante si de reglare a glicemiei ( se poate prepara in casa din frunze de aloe si vin rosu puse la macerat )

2 Ganoderma lucidum - o ciuperca destul de buna ca detoxifiant si reglare a glicemiei ....Exista si cafea cu ganoderma !!!

3 Argintul coloidal ... Se poate prepara in casa la un moment dat ( am sa revin cu date noi despre asta)

4 Acest Castravete amar ce este aclimatizat la Statiunea legumicola Buzau de cercetatorul Costel Vinatoru ce este dispus sa dea semnite si la alti cultivatori ( bolnavi)
http://www.i-medic.ro/stiri/buzau-do...e-mereu-tinere


Cam astea ar fi de baza si ar fi cu costuri destul de reduse .Sta in puterea noastra sa facem ceva .....Daca raminem numai pe Sistemul Medical " vom avea mormintul coronat cu flori ".........

Multa multa sanatate si zimbiti cit mai mult pentru ca nu costa nimic si face bine la sanatate ...



Dr Dumitru Badila

www.biofoton.ro








-


Descoperire: chimicalele din mâncare fac dietele inutile
Autor: Cătălin Alistari

Studii recente explică de ce dietele clasice nu mai au efect: din cauza substanţelor obezogene din alimentele de tip "hipermarket".

Sursa: SHUTTERSTOCKGuvernul SUA a anunţat recent că a descoperit o nouă ameninţare la adresa sănătăţii şi securităţii americanilor. Potrivit site-ului wowOwow.com, nu este vorba despre vreo naţiune agresivă sau de o organizaţie teroristă. Vorbim de o clasă de substanţe chimice, responsabilăpentru"îngrăşarea" americanilor. Se numesc "substanţe care distrug sistemul endocrin", EDC-uri, şi toată lumea le mănâncă, inclusiv românii.



Comisia pentru combatarea obezităţii copiilor de la Casa Albă a descoperit că EDC-urile, sau chimicalele obezogene, pot declanşa creşterea în greutate şi obezitatea. Ce înseamnă asta? Înseamnă că luatul în greutate nu are legătură doar cu raportul dintre caloriile ingerate şi calori ile arse.

Obezitatea nu mai poate fi pusă doar în cârca a prea mult fast-food şi prea puţine exerciţii, trebuie luate în calcul şi sub stanţele obezogene. Acestea sunt acei compuşi sintetici care lucrează în corp mimând funcţiile estrogenului, un hormon feminin folosit des în tratamentele medicale.

De ce nu mai funcţionează dietele tradiţionale

Sistemul endocrin este format din totalul glandelor şi celulelor ce produc hormoni, care coordonează activitatea întregului organism. Creşterea şi dezvoltarea, funcţiile sexuale, procesul reproductiv, somnul, foamea, stresul, metabolismul, toate sunt "controlate" de hormoni. Dacă eşti înalt sau scund, gras sau slab, acesta este efectul activităţii sistemului tău endocrin, o activitatea foarte fin reglată şi uşor de destabilizat.

"Se crede că obezogenele acţionează prin aceea că deturnează sistemul ce controlează greutatea corporală", spune Frederick vom Saal, profesor de ştiinţe biologice la Universitatea din Missouri.

Efectul obezogenelor este motivul pentru care dietele tradiţionale, de genul mâncaţi pui în loc de porc, mai mult peşte şi multe fructe şi legume, nu mai funcţionează. Potrivit unor specialişti, aproape că nu are rost să scoateţi din dieta dumneavoastră toate mâncărurile preferate, burgeri, paste sau îngheţată.

SCĂPAŢI DE MODUL TRADIŢIONAL DE A GÂNDI DIETA

Cele patru reguli de fier împotriva "obezogenelor"

Uitaţi de regulile cu care v-aţi obişnuit de ani buni. Merele sunt mai sănătoase decât grăsimile, dar conţin pesticide periculoase. Există câteva reguli noi pe care e bine să le cunoaşteţi.

Legea nr. 1: Află când trebuie să treci pe organice

Un american obişnuit este expus la 10-13 pesticide diferite prin intermediul mâncării şi băuturii în fiecare zi, iar nouă dintre cele mai uzuale pesticide sunt obezogene.

Potrivit unor studii recente, consumul unei diete organice cinci zile pe săptămână înseamnă reducerea pesticidelor obezogene din organism până la un nivel nedetectabil. Dieta organică, cu alimente obţinute natural, fără pesticide sau altfel de intervenţii artificiale, este însă scumpă.

Totuşi, nu toate alimentele "stochează" pesticidele aşa că acestea pot fi consumate şi "neorganice". S-a calculat că poţi să reduci expunerea la pesticide cu 80% alegând varianta organică a 12 legume şi fructe, cele cu cel mai mare conţinut de pesticide.

"Duzina murdară" este alcătuită din următoarele alimente, în ordinea "periculozităţii": ţelina, piersicile, căpşunile, merele, afinele, nectarinele, ardeii graşi, spanacul, varza furajeră, cireşele, cartofii şi strugurii.

De cealaltă parte, există un grup de 15 legume şi fructe care nu reţin pesticidele şi deci pot fi consumate fără probleme în orice variantă. Cele 15 "curate" sunt ceapa, avocado, porumbul dulce, ananasul, mango, mazărea, asparagusul, kiwi, varza, vinetele, cantalupul, pepenele verde, grapefruitul, cartofii dulci şi pepenele galben.

Legea nr. 2: Nu mâncaţi plastic

Nu e vorba despre plasticul ca atare, ci despre chimicalele ce se găsesc în recipientele de plastic. 93% dintre americani au un nivel detectabil de bisfenol-A (BPA) în organism, această substanţă fiind obezogenă.

La fel ca pesticidile, bisfenol-A păcăleşte organismul în a stoca grăsimile în loc să le consume sau să le folosească la masa musculară. Micşorând expunerea la obezogenele din plastic, îţi creşti şansele să nu depui grăsime. Regulile sunt simple.

Nu încălziţi niciodată mâncarea în recipiente de plastic şi nu folosiţi sticlele de plastic pentru a păstra băuturile calde. Nu cumpăraţi produse cu grăsimi care sunt împachetate în plastic. Evitaţi pe cât se poate alimentele conservate şi mai ales pe cele în borcane de plastic.

Legea nr. 3: Evitaţi grăsimile

Întotdeauna alegeţi carnea cu conţinut redus de grăsime şi pe cea obţinută fără hormoni artificiali. Carnea de vacă hrănită cu iarbă, de exemplu, conţine cu 60% mai mulţi Omega-3, cu 200% mai multă vitamina E şi de trei ori mai mult acid linoleic, ce poate ajuta la pierderea greutăţii. De asemenea, trebuie evitată carnea de peşte slab care poate conţine substanţe toxice, mercur sau obezogene.

Deşi DDT-ul a fost interzis încă din 1973, anumite derivate ale acestuia sunt încă folosite în pescărie. Peştii mari sunt mai toxici, deoarece consumă şi alte toxine, ingerate odată cu peştii mici.

Evitaţi tonul, peştele spadă, rechinul, macroul regal şi alţi asemenea peşti mari şi încercaţi mai degrabă anşoa, macroul, somonul de Alaska, păstrăvul curcubeu, codul de Pacific, midiile sau halibutul. De asemenea, peştele trebuie fiert, pus pe grătar sau făcut la abur şi mai puţin prăjit în ulei.

Legea nr. 4. Filtraţi apa

Cea mai bună metodă de a evita obezogenele din apa de la robinet este instalarea unor filtre cu carbon. Acestea reuşesc de regulă să elimine majoritatea pesticidelor şi a substanţelor poluante din apă.

Dacă apa din zona dumneavoastră conţine peroclorură, atunci e nevoie să instalaţi un filtru pe bază de osmoză inversă.

Sun Aug 22, 2010

ZAMFIR_CATALIN


Joined: 02 Sep 2009
Posts: 2029



http://www.valeriu-popa.santamia.ro/...g_simt.htm#c12

Miopia

Se prepara o infuzie (10 min) dintr-o lingurita de frunze de corn la o ceasca (150 ml) apa clocotita.
Se strecoara lichidul, se raceste si se inmoaie in el un tifon sterilizat.
Fara a-l stoarce se pune pe ochi timp de 20-30 minute si se clipeste din pleoape din cand in cand pentru ca lichidul sa patrunda inauntru.
Compresa se aplica alternativ 3 zile da si 3 zile nu. Tratamentul se face 18 zile si se poate relua dupa o luna.
In aceasta perioada nu stati in camere cu lumini fluorescente si nu va uitati la televizor. Daca se observa o imbunatatire a vederii nu mai purtati ochelari.

Blefarita

Se clatesc zilnic ochii cu suc proaspat de morcovi.

Toate bolile de ochi

- In fiecare dimineata se pun in ochi cate 3 picaturi din propria urina proaspata, colectata din jetul de mijloc.
- In fiecare seara se pune in ochi o picatura miere diluata cu ser fiziologic (1:1).
- Se consuma alimente bogate in vitamina A si C.
- Solutie 5-10% de propolis in apa calda - se pun 3-5 picaturi in fiecare ochi . (Se piseaza propolisul uscat, apoi se dizolva in apa calda si se filtreaza).

Oftalmie

Se fierb 100 gr frunze de vita-de-vie in 300 ml apa, timp de 15 minute. Dupa racire, se strecoara.
Se fac spalaturi, de 3 ori/zi inmuind un tampon de vata in acest preparat. Acest ceai nu trebuie pastrat mai mult de 24 de ore.

Boli de ochi

Este o reteta practicata de vechii fenicieni descoperita pe tablitele din manuscrisul de la Cairo.
Se iau 200 gr ficat de vaca si se fierb in apa cateva minute, apoi se pune un prosop peste cap si se face baie de ochi cu aburii ficatului timp de 10 minute, dupa care se sta cu prosopul pe ochi pana se raceste. Se repeta procedeul 10-14 zile. Rezultatul este foarte bun in: cataracta, miopie, prezbitism.


Cataracta

- Se pune cate o picatura de suc de pin in ochiul bolnav timp de 10-15 zile.
- In fiecare zi, timp de o luna se mananca 3 morcovi cruzi dimineata pe stomacul gol.
- Se bea zilnic 1 litru de suc proaspat din morcovi, patrunjel si telina dimineata pe stomacul gol, de preferat intre orele 7.00-11.00. Se poate manca dupa ora 12.00.
- Se face un amestec din: 20 gr silur, 20 gr valeriana, 20 gr musetel, 10 gr verbina si 30 gr flori de soc. Se oparesc 5 linguri din acest amestec in 1/2 litru de vin alb. Aburul este lasat sa actioneze asupra ochilor inchisi.

Conjunctivita

Timp de 2 saptamani se pun comprese calde cu ceai de albastrele si concomitent se aplica, seara si dimineata, pe gene o pelicula subtire de ulei de ricin.

Glaucom ocular

- o lingura de fenicul si o lingura de patrunjel se fierb in 100 ml apa pana scade la jumatate. Cu acest lichid se pun 3 comprese intr-o zi.
- o lingura de rostopasca se fierbe in 100 ml apa pana ce ramane cam o lingura de lichid.
Mai intai se pune pe ochi compresa inmuiata in decoctul de fenicul si patrunjel si se lasa 5 minute, apoi se pun cate 2 picaturi din ceaiul de rostopasca in fiecare ochi. De obicei, dupa 12 zile vindecarea este completa.

Otita

- local se pun saculete calde cu sare sau malai;
- propolis in solutia alcoolica de 30°; se imbiba o mesa de tifon si se pune seara in ureche;
- bitter suedez combinat cu ulei cald de cimbru;
Se picura 1-2 picaturi de ulei cald de cimbru in ureche, apoi dupa un minut bitter-ul suedez tot 1-2 picaturi.

Hipoacuzia

Se introduce in ureche un tampon de vata subtire si lung imbibat in ulei de ricin (tamponul trebuie sa ajunga cat mai aproape de timpan). Se tine de seara pana dimineata. Rezultatul se va simti dupa primele 4-5 zile.

Afte

Se badijoneaza gura de mai multe ori pe zi cu un decoct concentrat de afine: 10 gr la 1/2 litru apa, fiert 10 minute.

Sinuzita

- inhalatii cu musetel
- masaj zilnic a fruntii, tamplelor, nasului cu ulei de mustar
- se consuma hrean ras cu suc de lamaie cate o lingurita de 2 ori/zi dimineata si seara, dupa care, timp de 30 de minute nu se mananca si nu se bea nimic. Tratamentul se poate face pana la 1 an.
Laptele si produsele lactate se exclud din alimentatia bolnavilor de sinuzita.
Se prepara un ceai din: cimbru, ienupar, muguri de pin, coada soricelului, tataneasa, musetel, salvie in parti egale. Se face infuzie dintr-o lingura de amestec la 250 ml apa. Se lasa 3 minute. Se beau 3 cani/zi - ceaiul va fi caldut si indulcit cu miere.
Se mesteca zilnic o lingura de capaceala de miere de albine. Extern, se pun cataplasme din cartofi cruzi dati pe razatoarea mare.

Eliminarea polipilor

Se prepara un macerat de anason. 15 gr de anason se maruntesc intr-o piulita de lemn, se pun intr-o sticla si se toarna deasupra 100 ml spirt medicinal. Totul se macereaza 10 zile intr-un loc intunecos, agitand periodic continutul. Cand este gata, se strecoara maceratul care apoi se dilueaza cu apa distilata in proportie de 1:3 (o parte macerat cu trei parti apa).
Se pun 10 - 15 picaturi, de 3 ori/zi pana la disparitia polipilor.

Psoriazis

- Se prepara un unguent din untura de porc netopita (apasata cu o lingura pana cand devine ca o pasta) si tot atata pucioasa (sulf). Pasta astfel preparata se tine la intuneric.
Se face apoi un ceai : 2 linguri de marul-lupului la o cana cu apa se fierb 10 minute, apoi se strecoara.
In fiecare seara se spala locul bolnav cu acest ceai caldut, apoi dupa ce pielea se zvanta putin, se unge cu unguentul cu sulf.
Tratamentul se face pana la vindecarea totala. In timpul tratamentului nu spalati cu sapun partea afectata de psoriazis.
- Se unge cu ulei de seminte de in zona afectata.
- Alifie preparata din: suc de rostopasca 5 gr sau suc proaspat de nalba 5 gr, amestecat cu 50 gr osanza de porc. Cu aceasta se vor unge de 2-3 ori/zi zonele afectate.
- Se ung zonele afectate de 2-3 ori/zi cu urina proaspata a persoanei bolnave timp de 10-15 zile. Dupa o pauza de 10 zile se poate relua procedura.
- Se scoate din alimentatie obligatoriu cartoful.
- Se consuma infuzie de tataneasa o cana/zi.
- Se consuma infuzie de rostopasca o lingurita la 250 ml apa clocotita. Se ia cate o lingura din 3 in 3 ore.
- Se fac bai de cimbru, pelin, soc, busuioc, patlagina, galbenele, urzica, cicoare, mesteacan, coada racului.
- Se face cura interna cu ulei de seminte de in timp de 21 de zile cate 7 linguri/zi, apoi doza de intretinere: 2 linguri/zi.
- Baie generala cu sare grunjoasa in fiecare seara.
- Plagile se spala de 2-3 ori/zi cu infuzie de galbenele si se ung cu o alifie preparata din: cativa catei de usturoi proaspeti, curatati de coaja si zdrobiti, amestecati cu putin ulei de susan pana se obtine o pasta omogena. Acest tratament stopeaza evolutia bolii si plagile incep sa se restranga.

Boli de piele grave, psoriazis, acnee

Timp de 30 de zile se ia tinctura din boabe de soc. In prima zi se ia o lingurita diluata in jumatate de pahar cu apa dimineata pe stomacul gol. In a doua zi , se iau 2 lingurite,......., pana in a saptea zi cand se iau 7 lingurite si se mentine aceasta doza pana in a 30-a zi.
Prepararea tincturii: se stoarce un suc din fructele de soc neajunse complet la maturitate (au culoare rosie spre violet). Sucul se combina in proportie de 1:1 cu alcool alimentar de 90°, apoi se pune in sticle mici inchise la culoare.
Preparatul are actiune de dezintoxicare extrem de puternica, favorizand vindecarea acestor boli.

Ceai pentru psoriazis

Se face un amestec in parti egale din: cimbrisor, coada calului, galbenele, trei frati patati, urzica. Se face infuzie dintr-o lingurita la o cana (250 ml) apa, 10 minute. Se bea 1 si 1/2 ceai/zi.

Ceai pentru tratamentul extern al psoriazisului

Se face un amestec din: 40 gr coaja de salcie, 40 gr scoarta de stejar, 20 gr seminte de in, 20 gr flori de arnica, 20 gr flori de galbenele, 20 gr flori de ventrilica, 20 gr flori de lumanarica, 20 gr radacina de scai, 20 gr fructe de ienupar.
Se pune o lingura de amestec in 300 ml apa clocotita. Se lasa 15 minute la infuzat. Se strecoara. Se inmoaie bucati de tifon in infuzia calduta, se storc si se aplica pe zonele afectate. Compresele se schimba o data la 30 minute.

Lupus eritomatos si tuberculos

Este o boala autoimuna, de piele. Se fierbe in 3 litri de apa timp de 30 de minute urmatorul amestec: rostopasca 5 gr, marul-lupului 3 gr, galbenele 70 gr, plop negru 40 gr. Cu el se fac spalaturi locale si se pun comprese de 3 ori/zi. Pentru consumul intern, se fierbe un amestec 30 minute intr-un litru si jumatate de apa din : rostopasca 3 gr, marul-lupului 1 gr, galbenele 10 gr, plop negru 21 gr. Se beau cate 50 ml de ceai, de 3 ori/zi, inaintea meselor cu 30 de minute.

Acnee juvenila

Se consuma 1 litru ceai de urzica/zi. Dimineata si seara se aplica pe fata umezita otet de hrean si se lasa sa-si faca efectul 10 minute. Se clateste apoi fata cu apa calduta.
Prepararea otetului de hrean: se introduce hrean ras intr-o sticla si se toarna peste el otet de fructe. Se lasa 10 zile la temperatura camerei. Se strecoara si se pastreaza la rece.

Eczeme

- Comprese locale cu apa de mare (apa in care s-a dizolvat sare de mare) sau cataplasme reci cu suc de cartofi.
Se beau 3 cani de infuzie de trei-frati-patati (o lingurita de planta la o cana de apa clocotita, infuzat 10 minute).
- Se face o pasta din frunze proaspete de busuioc si putin ulei de masline presat la rece. Se aplica pe zona afectata.
- Se face o pasta din scortisoara si suc de lamaie si se pune zilnic pe locul afectat.

Eczeme, herpes si arsuri

Se foloseste „ulei de galbenus de ou“.
Se iau galbenusurile de la cateva oua fierte tari, se inteapa cu o sarmulita si se tin deasupra unei flacari de lumanare. La suprafata galbenusurilor apar niste picaturi. Acestea sunt folosite ca „ulei“ pentru ungerea locurilor afectate. Se aplica seara la culcare.

Vitiligo

Suc de telina, se beau cate 100 gr la pranz si cate 100 gr seara, cu 1/2 ora inainte de masa.
Cu tinctura de telina se ung zonele depigmentate. Ea se prepara prin macerare timp de 10 zile a frunzelor si radacinii rase de telina in palinca.

Acnee

Se spala tenul cu un decoct 10 minute, din 2 lingurite la 300 ml apa din amestecul de plante: tintaura, coada-calului, iedera, pelin, menta, galbenele la care se adauga 6 linguri de otet de mere dupa racire. Dupa zvantare se tamponeaza usor pielea cu tinctura de propolis 15 %. Seara, se maseaza pielea obrazului cu o crema pe baza de propolis.

Cosuri si acnee

Se pune pasta de menta (obtinuta din frunze proaspete) pe zonele afectate si se lasa peste noapte.

Herpes, bube dulci

Se ung locurile afectate cu muguri de plop fierti in untura (osanza)si ceara de albine.
Se unge cu albus de ou batut spuma locul afectat de 5-7 ori/zi si herpesul dispare.

Bube dulci

Morcov copt si sfaramat se aplica pe bube.

Zona Zoster

Se topesc intr-un vas 100 gr ceara curata de albine, 50 ml ulei de masline, 25 gr rasina de brad si 250 gr unt, uleiul se adauga la final.
Compozitia se strecoara, apoi se amesteca cu o spatula de lemn pana la racire. Crema se pastreaza la rece in recipiente de sticla.
Se foloseste de 3 ori/zi punandu-se un strat subtire pe locurile afectate de boala. Intern se iau 20 picaturi de tinctura de propolis diluata, de 3 ori/zi inainte de masa.

Pistrui

- Se tamponeaza pistruii cu suc de patrunjel
- In 2-3 linguri de ulei de masline se fierb cateva frunze de spanac, bine maruntite, pana se inmoaie.
Se aplica sub forma de masca pe fata timp de 30 de minute.

Inflamatii ale pielii

Se fierb putin in ulei laptuci proaspete. Se pun cataplasme pe piele de 2-3 ori/zi cate 20 minute.

Rani, arsuri, acnee

Se prepara o alifie din : galbenele 50 gr, patlagina 50 gr, pelin 25 gr, radacina de tataneasa 25 gr. Plantele se fierb in osanza de porc 15 minute. Se lasa sa stea o zi preparatul, iar a doua zi se incalzeste in „bainmarie“ si se strecoara si se pastreaza la rece. Se ung zonele afectate.

Pecingine

Se unge zona afectata cu suc proaspat de nuca verde.

Rani cu puroi

Se spala locul afectat cu decoct concentrat de pelin.

Ihtioza (nehidratarea pielii)

Se ung regiunile afectate de 3-4 ori/zi cu ulei de catina alba.

Intretinerea tenului

- Se ia cate o lingurita de drojdie de bere uscata de 3 ori/zi cate 2 saptamani, pauza 10 zile, apoi alte 2 saptamani s.a.m.d.
- Se rade o sfecla rosie si se amesteca cu iaurt. Se pune o masca pe fata si se lasa sa se usuce. Se indeparteaza cu apa calda.
- Se curata cativa cartofi si se rad pe razatoare mica. Pasta se intinde pe obraz si frunte, iar cojile se aseaza pe nas. Se lasa sa actioneze o ora, apoi se spala fata. Pielea se catifeleaza si ridurile dispar.
- Tenul iritat se spala cu apa de ploaie in care a stat un pumn de tarate de grau cateva ore.
- Pentru iritatii ale tenului insotite de mancarimi, se fierbe o legatura de marar verde intr-un litru de apa. Dupa racire, se spala cu lichid locurile afectate.

Prevenirea ridurilor

Se amesteca foarte bine : 90 gr faina de orz, 35 gr miere si un albus batut spuma. Se aplica pe fata si se lasa 10-15 minute. Se spala cu apa calduta.

Alergii insotite de mancarimi ale pielii, dermatite

Doua linguri de telina rasa se pun in 200 ml apa rece, se acopera vasul pentru 2 ore la temperatura camerei. Lichidul obtinut se bea in cursul zilei in cateva doze.

Rani

Se prepara o crema astfel: se amesteca rasina de pin si untura in parti egale si se fierb in „bain marie“. Se ung zonele afectate.

Urticarie

- Se aplica pe piele de 2-3 ori/zi Propolis-spray 10%, dupa care se unge cu crema de propolis.
- Se bea infuzie din radacina de brusture. Se prepara din 15 gr pulbere de radacina la 300 ml apa clocotita timp de 30 minute. Se bea o cana /zi.
- Infuzie de coacaz-negru, 5 gr la 200 ml apa clocotita, 10 minute. Se beau 2-3 cani/zi.
- Se pun local cataplasme cu infuzie din musetel, trei-frati-patati si papadie.

Celulita

Se pun la macerat intr-un vas: 30 gr boabe de ienupar, 20 gr treifrati-patati, 20 gr cretusca, 10 gr frunze de salvie, 10 gr flori de soc in 750 ml spirt sanitar. Se acopera vasul si se lasa timp de 2 saptamani intr-un loc intunecos si rece. Se agita maceratul zilnic cu o lingura de lemn. Se filtreaza printr-un tifon curat si se pune preparatul in sticlute inchise la culoare.
In fiecare seara, dupa dus, se agita recipientul. Se umezesc palmele si se frictioneaza abdomenul, coapsele si picioarele timp de 10-15 minute cu aceasta solutie. Se repeta zilnic 4-5 saptamani, sau cat este necesar.

Crapaturi sangerande si dureroase ale calcaielor

O cutie de alifie de galbenele se amesteca toata cu ceapa data pe razatoarea mica. Se tine la frigider si va ungeti in fiecare seara talpile si calcaiele, apoi va culcati cu sosete.

Bataturi

- O ceapa taiata in doua se coace pe o tabla la flacara de aragaz, apoi se stropeste cu otet (preferabil de mere). Se aplica pe batatura, se fixeaza cu un pansament si se tine timp de 12 ore.
- Se unge batatura cu ulei de ricin, dupa care se aplica un pansament cu propolis topit la foc.
- Se pune seara pe batatura un pansament cu coaja de lamaie pe care a ramas si putin miez.

Micoza la unghii

- Se face o cafea tare si se inmoaie degetele bolnave in mod repetat de 5-10 ori/zi cate 10 minute.
- Se baga degetele intr-un vas cu otet diluat 1:1 cu apa, dimineata, pranz si seara cate 1/2 ora.
- Seara la culcare se pune o vata cu otet pe unghiile bolnave infasurandu-le in plastic. Dimineata se racaie partea moarta a unghiei.
Se repeta pana la vindecare. Intr-o luna cresc unghii sanatoase.

Ingrijirea mainilor

Se amesteca bine: 3 linguri glicerina, 1 lingurita miere, o jumatate de pahar de apa, o lingurita amoniac, un varf de cutit de borax. Se agita inainte de intrebuintare.

Panaritiu

- Se pune frunza de aloe taiata si se leaga degetul.
- Se pune zahar pudra pe locul cu puroi. Zaharul absoarbe secretiile si distruge mediul prielnic inmultirii microbilor.
- Se imbiba in tinctura de propolis o compresa si se pune pe locul bolnav, apoi se inveleste cu o folie de plastic.

Ciuperca pe talpi

Timp de 10 zile se pune pe suprafata afectata putina vata inmuiata in albus de ou. Este de preferat sa se stea cu ea toata noaptea. Ciuperca se va sufoca si pielea se va vindeca frumos.

Negi plantari

- Se ung cu ulei de ricin.
- Se maseaza cu sare de bucatarie.
- Se maseaza cu coaja verde de nuca.
- Se tamponeaza cu tinctura de rostopasca.

Negi pe limba si amigdale

Gargara si spalaturi bucale de 3 ori/zi timp de 15-20 minute, fiecare repriza se face dintr-un amestec de: 5 ml tinctura de propolis cu 5 ml infuzie de galbenele.
Tratamentul dureaza 21 de zile.
De 2 ori/zi timp de 45 de minute se tine in gura ulei de ricin. Se continua tratamentul pana la disparitia totala a formatiunii.

Arsuri si degeraturi

Se ung zonele afectate cu ulei de catina (se procura de la Plafar).

Retete impotriva caderii parului

- Se pregateste un decoct din 30 gr radacini maruntite de brusture la 1 litru de apa. Se fierbe pana scade la jumatate si se freaca zilnic pielea capului.
- Se amesteca pulbere rasnita din coada-soricelului sau pulbere rasnita din tulpina de in cu ulei de masline. Se freaca zilnic pielea capului cu acest amestec.
- Se aplica pe pielea capului un amestec dintr-o lingura de alcool de 40° si un galbenus de ou crud. Dupa 40 de minute se clateste parul cu apa calda.
- Se prepara o tinctura de ardei iute (20 gr de pulbere de ardei iute in 100 ml alcool 40° timp de o saptamana). Se fac frectii cu ea de 2-3 ori/saptamana masand radacina parului.
- Se amesteca o ceapa rasa pe razatoarea mica cu o lingura de ulei de ricin si 10 ml vitamina A. Zilnic se pun comprese timp de 5 ore. Se spala apoi parul cu apa calda.
- Se face un amestec din 100 gr urzica, 2 linguri otet in 500 ml apa care se fierb 30 de minute. Se maseaza pielea capului zilnic, timp de o saptamana.

Dureri de dinti

- Se frictioneaza gingia cu o bucatica de slanina de porc timp de 15-20 minute.
- Se face un amestec de ceaiuri din: tataneasa, musetel, coada-soricelului si pelin in parti egale. Se folosesc 2 lingurite de amestec la 200 ml apa si se fierb 30 de minute la foc mic. Dupa racire se face gargara si se tine in gura cat se poate de mult, dupa care se arunca.

Sangerari ale gingiilor

Se face o infuzie concentrata dintr-o lingurita de scortisoara la o cana de apa clocotita, timp de 15 minute. Se fac clatiri ale gurii de 2-3 ori/zi.

Paradontoza

- Se face un amestec de plante in parti egale din: musetel, salvie, coada-calului, turita mare. Se infuzeaza 10 minute o lingurita din amestecul de plante la 200 ml apa. Se strecoara si se pune o lingura de tinctura de nuci verzi. Se clateste gura prelung si se arunca.
- Se vor lua de 3 ori/zi cate 40 de picaturi (o lingurita) de tinctura de propolis. Se tin in gura 5-10 minute, apoi se inghit.
- Se sug 4-6 tablete/zi de PROPOSEPT (preparat apicol).
- Se vor mesteca zilnic 4-5 gr de propolis, care se vor inghiti ulterior pana la vindecare.
- Se mesteca zilnic radacina de hrean.

Durere de masea

Se piseaza o cuisoara si se pune la masea. Efectul anesteziant este aproape instantaneu.

Alunite, semne din nastere, dereglari de pigment, keratoza senila (pete de batranete), negi si hemangioame

Frunze de cedru sau chiparos, se spala, se taie marunt si se umplu cu ele o sticla pana la gat. Se completeaza cu rachiu de secara de 38°-40° si se lasa la macerat 10 zile la soare sau langa calorifer. Cu aceasta tinctura se tamponeaza locul afectat (semnul) de mai multe ori/zi.

Wed Nov 17, 2010

ZAMFIR_CATALIN


Joined: 02 Sep 2009
Posts: 2029



http://www.forum.santamia.ro/

Wed Nov 17, 2010

Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10559
Location: Craiova



Buna ziua,

Probabil e cel mai ciudat e-mail pe care l-ati primit pana acum, dar
acordati doar doua minute de atentie si nimic nu va va sta in cale sa il
stergeti dupa.

Prin acest mesaj (pentru a nu fi interpretati ca spam sau rauvoitori,
consideram acest e-mail ca pe un gest de apreciat datorita moralitatii de
care incercam sa dam dovada), cerem acordul dumneavoastra in privinta
primirii unei reclame la Produsele promovate de site-ul nostru : www.tratament-celulestem.ro

Produsele noastre (Olimpiq Stem Xcell, Flavonoid Flavin 7 ,
etc.) reprezinta un tratament natural pentru inmultirea celulelor Stem
adulte ( probabil ati auzit din diverse surse cat de importante sunt acestea
pentru sanatate, avand capacitatea sa inlocuiasca orice celula din organism,
vindecand sau cel putin imbunanatind starea sanatatii dumneavoastra).

Punem accent pe ideea increderii ca accesarea acestui website nu constituie
nici un pericol. Insistam chiar sa apelati la un specialist care sa verifice
si sa garanteze siguranta accesarii.
Este posibil sa va ganditi : " A, doar unii cu reclama mincinoasa ".
Calitatea produselor noastre este in primul rand reflectata atat prin pretul
acestora cat mai ales prin marturii reale ale actualilor clienti.

O lista detaliata privind raportul boala-tratament gasiti pe site-ul nostru.

Asteptam raspunsul dumneavoastra pozitiv sau negativ cu privire la acordul
pentru primirea mesajului ce va contine reclama produselor noastre.
Va asteptam la un tur al website-ului , iar daca vreti sa comandati
produsele, aveti un formular online prin care va cerem numele si
numarul de telefon pentru a va contacta in maxim 10 minute dupa primirea
comenzii.

Pentru siguranta si transparenta comenzile vor fi expediate prin FanCurier
iar plata transportului, in functie de valoarea comenzii , o vom suporta .
Pentru comenzi directe, aveti puse la dispozitie numerele de telefon la care
ne puteti contacta si pentru alte detalii.

FOARTE IMPORTANT : Daca nu va intereseaza produsele, poate sunteti interesat(a) in a deveni distribuitor.
In acest fel veti putea castiga bani din vanzare. Pentru mai multe detalii ne puteti contacta la numerele de
telefon puse la dispozitia dumneavoastra pe site, sau completand formularul de contact din sectiunea cu
acelasi nume, prin care ne puteti adresa intrebari 24/24 , 7 zile pe saptamana.

PS: V-am introdus in acest mesat text si o lista completa cu afectiunile pe care le trateaza produsele
noastre (Nu spune nimeni ca vindeca boli precum Parkinson sau Autism, insa putem garanta ca produsele vor
imbunatati simtitor starea de sanatate a consumatorului)


Afectiune

Acnee
Acondropatie (hipoplazia cartilajului de crestere)
Afectiuni ale ficatului
Afectiuni ale glandei tiroide
Afectiuni ale prostatei
Afectiuni ale rinichilor
Afectiuni ale sistemului nervos
Afectiuni ale sistemului osos
Afectiuni ale sistemului vascular
Afectiuni ale vezicii urinare
Afectiuni Cardiovasculare
Afectiuni dermatologice
Afectiuni gastro-intestinale
Afectiuni Oftalmologice
Alergie la faina
Alergii
Alzheimer
Anemii
Angina Pectorala
Anorexie nervoasa
Anxietate
Arsuri (refacerea pielii)
Arteriopatie
Artrita
Artroza
Ascita carcinomatoasa(cancer in faza terminala)
Astm
Ateroscleroza
Autism
Bronsita
Caderea Parului
Calculi biliari
Cancer
Cancer de col uterin
Cancer de colon
Cancer de piele
Cancer de prostata
Cancer de rect
Cancer de vezica urinara
Cancer esofagian
Cancer faringian
Cancer Gastric
Cancer mamar
Cancer Microcelular (plamani)
Cancer pulmonar
Cancer pulmonar in faza incipienta
Candida
Candidoza vaginala
Cardiomiopatie dilatativa
Cardiopatie
Cardiopatie ischemica
Carii si alte afectiuni Dentare
Cataracta
Celulita
Ciroza Hepatica
Colesterol Ridicat
Colita de fermentatie
Colita ulceroasa, boala Chron
Constipatie
Cresterea Imunitatii
Depresii
Dereglari Hormonale
Dermatita seboreica
Dermatite
Desprindere de retina
Dezechilibre endocrine
DIABET
Discopatie
Disfunctii erectile
Disfunctii pancreatice
Distonie
Distrofie Musculara
Dureri Menstruale
Eczeme
Edeme la membrele inferioare
Endocardita de valva mitrala Insuficienta mitrala
Insuficienta aortica
Epilepsie
Fibroza pulmonara
Gastrita
Gastrita
Glaucom ( Cataracta Verde )
Gripa
Guta
Hemoragie si hipoxie cerebrala la nastere (pentru copii)
Hemoragii
Hemoragii Cerebrale
Hemoroizi
Hepatita
Hepatita C
Hernie de disc
Herpes
Hiperaciditate gastrica
Hiperlipidemie
Hipertensiune arteriala
Imbunatatirea vederii(micsoreaza dioptriile)
IMPOTENTA
Imunitate scazuta
Inarirea si regenerarea organismului
Incostienta
Infarct Cerebral
Infarct Miocardic
Infectii
Infectii ale intestinelor
Infectii ale sangelui
Infectii ale stomacului
Infectii ale tesutului cutanat
Infectii cu Helicobacter Pylori
Infectii Urinare
Infectii urinare
Infectii Virale
Infertilitate
Inflamatii
Inflamatii ale colonului
Inflamatii ale mucoaselor
Inflamatii articulare
Inflamatii la nivelul urechilor
Inflamatii la nivelul ochilor
Insomnii
Insuficienta renala
Intarirea sistemului Imunitar
Iritatii
Ischemia membrelor inferioare
Leucemie
Lichen plan cornos (boala dermatologica a incheieturii mainii)
Limfom Hodgkin
Lupus erimatos sistemic (boala a pielii si muschilor, pete rosii si noduli ulcerosi)
Membre edematoase
Menopauza si Premenopauza
Mielom
Migrene
Migrene
Miopie
Muscaturi de insecte
Nefrita Cronica
Negi
Nictalopie
Noduli la sân
Obezitate
Oboseala cronica
Osteomalacie
Osteoporoze
Paralizii
Parapareza spastica
Paraziti intestinali
Parkinson
Peristaltism Intestinal (contractii)
Pete de batranete
Pete Hepatice
Piele imbatranita
Piele uscata(dezhidratata)
Pitiriazis versicolor
Placi Ateromatoase
Pneumonie
Poliartrita psoriazica
Poliartrita reumatoida
Polineuropatie motorie
Prevenirea cariilor dentare si protectia smaltului dentar
Probleme de digestie
Probleme legate de circulatia sangelui
Probleme respiratorii
Probleme specifice fumatorilor
Psoriazis
Rani externe
Rani/Inflamatii ale pielii
Refacerea organismului in convalescenta
Reflux esofagian
Regenerarea oaselor
Reglarea nivelului colesterolului
Retard psihomotor
Retinopatie degenerativa
REUMATISM
Reumatism autoimun
Rozacee
Scleroza
Scleroza amiotrofica laterala
Scleroza multipla
Senilitate
Sindromul Down
Sindromul Lyme
Trombosuri
Tromboza
Tulburari de concentrare
Tulburari de ritm cardiac
Tulburari de somn
Tumori
Tumori de natura maligna
Tuse
Ulcer
Ulcer Duodenal
Ulcer gastric
Varice


Va multumim,

Echipa www.tratament-celulestem.ro


ATENTIE :
- acceptarea de primire a ofertei nu va implica financiar;
- acest mesaj va este adresat cu scopul de a va invita sa beneficiati de serviciile noastre si va este
transmis in dorinta de a va tine la curent cu cele mai noi si mai profitabile servicii si produse pe
care vi le putem oferi.
Pentru ca intelegem si apreciem dorinta dumneavoastra de intimitate, ne cerem scuze daca acest mesaj a
ajuns din greseala la dvs, iar daca doriti sa nu mai primiti astfel de mesaje in viitor va rugam sa ne
trimiteti un reply cu subiectul DEZABONARE.