Sfaturile Mosilor 001 - PERSEVERENTA
Show Recent Messages (F3)

Paul C2 appears to be offline and will receive your messages after signing in.

Paul C2: Cand vei afla care este menirea vietii tale, lumea ta va invia.
Te vei trezi în fiecare dimineata cu un rezervor nelimitat de energie si entuziasm.
Toate gandurile îti vor fi focalizate asupra obiectivului tau precis. Nu vei avea timp de pierdut.
In consecinta, valoroasa ta putere mentala nu va fi irosita pe ganduri neinsemnate.
Vei elimina automat obiceiul de a te ingrijora si vei deveni mult mai eficient si productiv.
Munca ta va deveni o joaca. Vei avea de asemenea un sentiment profund de armonie interioară, ca si cum ai fi cumva ghidat pentru a-ti realiza menirea.
(din lucrarea Călugărul de Robin Sharma)

Paul C2: PERSEVERENTA
"Vom secera, daca nu vom cadea de oboseala" (Galateni 6:9)
Dimineata

Sa remarcam doua lucruri despre perseverenta:

1) Perseverenta inseamna sa te opresti nu pentru ca ai obosit, ci pentru ca ti-ai implinit sluj ba.
Diplomatul Robert Strauss a spus: "Succesul e ca si cum te-ai lupta cu o gorila de o tona. Nu renunti când ai obosit, renunti când gorila a obosit". Când esti odihnit, entuziasmat si plin de energie iti indeplinesti sarcina plin de vigoare. Doar când obosesti ai nevoie de perseverenta. Apostolul Pavel a recunoscut un lucru: "Sa nu obosim in facerea binelui; caci la vremea potrivita, vom secera, daca nu vom cadea de oboseala".

Paul C2: Oboseala si descurajarea nu sunt motive sa renunti, ci sa te apropii mai mult de Dumnezeu, sa crezi ca poti face acel lucru si sa mergi inainte. Noi subestimam ceea ce este necesar pentru a avea izbânda. Când nu am luat in considerare cos tul abordam provocarile doar din interes; dar este nevoie de o dedicare deplina!

2) Perseverenta nu cere mai mult decât avem, ci tot ce avem. Autorul Frank Tyger a afirmat: "In orice triumf se afla multa incercare". Dar perseverenta inseamna mai mult decât sa incerci sau sa te straduiesti. Perseverenta este o investitie. Este dorinta de a te lega emotional, intelectual, fizic si spiritual de o idee, un scop sau o sarcina pâna când ai dus-o la indeplinire.
Paul C2: Seara

Perseverenta este o trasatura care se poate cultiva, iar primul pas in cultivarea ei este eliminarea a doi din cei mai mari vrajmasi ai ei.
Acestia sunt:

1) Renuntarea. Unui baietel i s-a promis o inghetata daca este cuminte cât timp il insoteste pe bunicul sau prin oras. Cu cât stateau mai mult, cu atât i se parea mai greu baietelului sa fie cuminte. "Cât mai dureaza?" a intrebat el. "Nu foarte mult" a raspuns bunicul, "mai avem o ultima oprire". "Nu stiu daca o sa reusesc, bunicule", a spus baiatul. "Pot sa fiu cuminte, dar nu pot fi suficient de cuminte, destul de mult timp". Daca am fi copii, am scapa cu atât, dar nu si daca suntem oameni maturi si cu siguranta nu, daca ne asteptam sa izbutim in ceea ce ne este harazit sa facem.

Paul C2: 2) Ideea gresita ca viata trebuie sa fie usoara. Psihologul John C. Norcross a descoperit marea trasatura care ii diferentiaza pe cei care isi ating scopurile de cei care nu si le ating: asteptarea! Ambele tipuri de oameni experimenteaza aceeasi cantitate de esec in prima luna, in care lupta pentru scopurile lor. Membrii grupului care au succes nu se asteapta sa aiba succes imediat; ei isi privesc esecurile ca pe un motiv de a se rededica si a-si indrepta din nou atentia asupra scopurilor lor cu mai multa hotarâre. Norcross spune: "Cei care au parte de esec spun ca, o repetare a esecului este dovada ca nu sunt in stare sa reuseasca. Ei sunt cei care au o conceptie gresita si anume ca viata trebuie sa fie usoara". Concluzie: "Noi numim fericiti pe cei ce au rabdat" (lacov 5:11).


Pop Adrian: Cum sa reusim, daca nu punem in practica toate acestea.....?
Pop Adrian: dar, nu oricum ....NU teoretic......Ci, in mii, zeci de mii de societati comericale ale Tinerilor Romani, in care Munca Cinstita este ridicata la rang de LEGE.
Pop Adrian: Cum sa renunti in lupta cu tine, de-a fi Fericit....

Sun Nov 15, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post
Show Recent Messages (F3)

satraiti2000 is using a different version of Yahoo! Messenger. Certain features may be unavailable.

Pop Adrian: ----- Original Message -----
From: adipop
To: info@emotoproject.org ; Sc Zalmoxa Srl ; Pop Adrian ; Pavel madalina ; Cristian Anghelina
Sent: Wednesday, December 17, 2008 10:13 AM
Subject: Colaborare H2O


Sunt interesat sa colaborez cu voi in domeniile apei ( H2O ) pentru inceput, si ulterior sa purtam discutii referitoare la Pacea Mondiala.

Succes in activitate,
ing.Adrian Pop - Romania
Pop Adrian: aici scriam lui Masaru Emoto
satraiti2000: mi aduc aminte
Pop Adrian: ....
Pop Adrian: da
Pop Adrian: l-am analizat ca om
Pop Adrian: apropo, ai un CV ?
Pop Adrian: sa-l depui la CV-uri
Pop Adrian: eu acum mi-am facut, ca nu am fost angajatul altora
Pop Adrian: http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=641
Pop Adrian: dupa care...
Pop Adrian: ce crezi ca urmeaza ?
satraiti2000: nu ma mai gindesc...
satraiti2000: la ce urmeaza
Pop Adrian: TOTUL
Pop Adrian: ce sa urmeze ?
Pop Adrian: Ati avut sansa in Viata sa cunoasteti un OM ?
Pop Adrian: bomba
Pop Adrian: al lasat totul l liber, atat intrebarile de admitere..cat si cursurile.
Pop Adrian: si..cine este perseverent, merge dupa o logica....
satraiti2000: hmmm...multe directii posibile de evolutie
Pop Adrian: si continuu, unde crezi ca duc toate astea
satraiti2000: pai ori la un rezulta ori la niciunul
Pop Adrian: de ce crezi ca m-as ocupa de ceva care nu ar duce nicaieri ?
satraiti2000: nu am spus asta
satraiti2000: am mentionat doau avariante
Pop Adrian: ...
Pop Adrian: decat una este valabila..de-aia am desfacut sistemul complet
satraiti2000: pai vezi...
satraiti2000: e vorba d ealegerea fiecaruia aici
satraiti2000: din cei ce vor fi in sistem
Pop Adrian: din...
Pop Adrian: exoterie..adica sunt afara
Pop Adrian: mezoterie, adica incurca pamantul....pe la mijloc
Pop Adrian: Ezoterie. cei care cred ca stiu...neavand simturile treze sa vada ca sunt coordonati din cei din planul fizic.
satraiti2000: si ..mai departe?
Pop Adrian: e
Pop Adrian: in 1986 a aprut o carte scrisa de un englez.
Pop Adrian: si spune la ce concluzie au ajuns ei, ca studii aprofundate despre organizatiile oculte
Pop Adrian: si spunea de cele 4 planuri, adica cine conduce ezoteria in lume...
Pop Adrian: numai ca....mai sunt doua, vizibile, pamantene.
Pop Adrian: dar, nu au cum s-o vada ei...din cauza nerespectarii unor anumite legi de bun simt
Pop Adrian: am scris mult despre cei 40 de insi care coordoneaza aceste structori ezoterice
satraiti2000: nu stiu despre ei
Pop Adrian: i-am si vazut ce fac si pe unde traiesc. aparent sunt oameni normali...dar detin Putere imensa...
Pop Adrian: eu. ii consider nepregatiti.
Pop Adrian: e
Pop Adrian: pe ce ma bazez ?
Pop Adrian: pai, uite, ce se vede pe geam...
Pop Adrian: dar....in startul superior...sunt AVII.
Pop Adrian: 6+1
Pop Adrian: 3 in Romania, 1 in Tibet, unu in Afirca de nord si unul in America.
Pop Adrian: sa citesti ce am pus acum la Vlad teodorescu
satraiti2000: ok
satraiti2000: trec la programul de scoala..alt coleg
satraiti2000: vb d.a.
satraiti2000: pa!
Pop Adrian: ok
Pop Adrian: pa
Pop Adrian: discutam
Pop Adrian: pa
satraiti2000: mai tb unu l a 6+1 ?
Pop Adrian: nu sunt 7 MOSI cu TOTUL
Pop Adrian: in nivelul asta
satraiti2000: aha
Pop Adrian: mai sus, la nivel 6 sunt 4. atata in planul fizic.
satraiti2000: aha
satraiti2000: mai vb despre asta...am ceva nelamuriri
satraiti2000: pa!
Pop Adrian: Pot da câteva exemple personale. La vârsta de opt luni am avut o otită puternică şi părinţii s-au prins târziu. La spital timpanul a fost perforat cu un ac de calibru mare pentru a scoate puroiul şi de atunci a rămas spart. Am avut mereu probleme cu urechi înfundate cu care auzeam prost. Pe la nouă ani am construit un aparat cu galenă cu care la început eu nu puteam auzii nimic cu toate că un prieten auzea bine. Dorinţa şi dragostea pentru electronică au făcut însă minuni de care nu am fost conştient la început. Când am recrutat, la controlul medical de rutină am fost declarat surd pentru că timpanele erau făcute praf. Mai târziu am făcut o audiogramă pe care medicul a repetat-o de trei ori pentru că nu văzuse un rezultat similr. Puteam auzi frecvenţe foarte joase şi foarte înalte la un ni
Pop Adrian: sa citesti pe forum ...cele discutate cu Vlad
Pop Adrian: sa nu uiti ca el mi-a spus ca surzesc cu o saptamana inainte....
satraiti2000: si a luat o responsabilitate
satraiti2000: mare
satraiti2000: pa!
Pop Adrian: dar, asa a fost
Pop Adrian: numai c eu m-am stricat, eu m-am reparat...
Pop Adrian: as o sa fie si cu ochii.
satraiti2000: bun asa
Pop Adrian: pa
satraiti2000: pai
satraiti2000: deja a inceput
satraiti2000: de citeva zile asta
Pop Adrian: ...
satraiti2000: daca nu ai observat
Pop Adrian: iti spun eu...cand o sa fie mai bine
Pop Adrian: pa
satraiti2000: ok pa