-------- Original Message --------


Domnule Ioan,

Inca nu avem un " Punct de sprijin " in Romania.....in jurul caruia sa putem coagula intreaga noastra natie.


Parametrii BAZEI DE PLECARE la DRUM NOU.

Orice idee Nobila ( Spirit ), initiativa, organizatie, are nevoie de un suport curat ( Materie ) de sustinere, de un " PUNCT DE SPRIJUN " format de minim doi oameni seriosi si de relatia de incredere dintre acestia ( trinitate ), cat si de o " BAZA DE PLECARE " la DRUM NOU.

Parametrii BAZEI DE PLECARE :

1. Se valideaza dorinta celor doi parteneri de-a face " CEVA " impreuna, cu un simpliu DA, spus cat de cat in stare constienta.
2. Se defineste in clar acel " CEVA " de comun acord, inclusiv numele asociatiei sau societatii nou infiintate. Acest nume are un rol extrem de important pentru ca sugereaza ce se doreste sa se faca. Se stabileste ca TOT ce se va face va fi in Scopul VIETII Normale, Frumoase si Fericite.
3. Normal este ca cei doi parteneri sa se considere ca fiind egali, pentru ca acest lucru inseamna respect si demnitate.
4. Partenerii, de vor sa-si vada proiectele finalizate, trebuie sa invete neconditionat unul de la altul sa mearga pana la capat....indiferent unde este acesta. Trebuie sa aiba amandoi foarte multa bunavointa, sa respecte cu sfintenie Adevarul, sa comunice liber si public cu cat mai multe persoane prin toate mijloacele creative de exprimare si prin toate canalele moderne de comunicare.
5. Pentru siguranta sistemului nou creeat, se pleaca din zero bani ( este necesara doar legatura pe net), astfel incat partenerii isi vor acorda de la inceput sansa corecta de a-si dezvolta capacitatile de eficienta manageriala, necesare sa fie folosite in caz de criza. Acest lucru da tarie de caracter si dezvolta constient aceasta latura umana. Procedand in acest fel cei doi parteneri invata s-o ia din nou de la zero, oricand si de oriunde, daca este cazul.
6. BAZA aceasta de plecare la DRUM NOU se intareste continuu, fiind discutata cu fiecare nou venit in parte, dar si datorita faptului ca valentele Bunului Simt sunt capatate pana in ultima Clipa a Vietii.

Cele bune,
adi

-------- Original Message --------
Subject: Re: Un interviu cu o jurnalistă a diasporei - Doamna Ioana Diaconu
Date: Sun, 9 Sep 2012 07:28:16 -0700 (PDT)
From: Alecu Ioan <alecu_ioan@yahoo.com>
Reply-To: Alecu Ioan <alecu_ioan@yahoo.com>
To: adi pop <adipop@popservice.ro>




Domnule Adi,
Ce frumos gindesc ........Romani.......oare de ce nu si reusim ?
Ioan

From: adi pop <adipop@popservice.ro>
To: Ioana Alex <ioanaalex68@yahoo.com>; pentrubunulsimt@hotmail.com; moisa.emilia@gmail.com; alecu_ioan@yahoo.com; pnr.moldova@gmail.com; paulpurea22@yahoo.com; geostroe@gmail.com; monarom2000@yahoo.com; ana_mariavegaart@yahoo.com; enciustefan@yahoo.com; tanasescu.dragos@yahoo.com; banuionutgabriel1@gmail.com; popa.alina_gratiela@yahoo.com; filip_mioara@yahoo.com; oana_popa_84@yahoo.com; zalmoxa_gabrieltoma@yahoo.com; troiadrian@yahoo.com; adipop@popservice.ro; zalmoxa_adipop@yahoo.com; loredanapavel27@yahoo.com; mihaelahq@yahoo.com; mihaeladraghici@hotmail.com; florin@popservice.ro; nea_florin@yahoo.com; pse_flori@yahoo.com; yo7aoz@yahoo.com; gabi@popservice.ro; Radu_necea@yahoo.com; cristina_ruris@yahoo.com; catalin_ruris@yahoo.com; research@popservice.ro; doinap@popservice.ro; arienne2003@yahoo.com; administrator@cab.ro; enciudoru@yahoo.com; office_konexarte@yahoo.com; nicolaenacioiu@yahoo.com; bel_briio@yahoo.com; nicolaerolea@clicknet.ro; victor.roncea@gmail.com; banceanuvasile@yahoo.com; satraiti2000@yahoo.com; spt2000ro@yahoo.com; gabrielvartopeanu@yahoo.com; gheorghegavrilacopil@yahoo.com; senatorfunar@yahoo.com; contact@consiliul-unirii.ro; TATAL_NOSTRU2006@yahoo.com; preoteasa_marinela@yahoo.com; virgiliu.stroescu@gmail.com; mery@bucura.ro; dungureanu@rdscv.ro; talk2nicu@yahoo.com; adi_cruceanu@yahoo.com; biotron.cercetare@yahoo.com; lucian.pricina@mmediu.ro
Sent: Sunday, September 9, 2012 5:13 PM
Subject: Un interviu cu o jurnalistă a diasporei - Doamna Ioana Diaconu

Ioana, o sa fie din ce in ce mai bine Romanilor, pentru ca toti ceilalti or sa afle din nou, in scurt timp, de profunzimea gandirii Neamului nostru.Te pup,adi-------- Original Message --------
Subject: Uite-te la Grecia
Date: Sat, 8 Sep 2012 14:26:38 -0700 (PDT)
From: Ioana Alex mailto:ioanaalex68@yahoo.com
To: adipop@popservice.ro



Un interviu cu o jurnalistă a diasporei:
Doamna Ioana Diaconu




Doamna Ioana Diaconu scrie pentru Aşii Români de 3 ani şi este:

- Redactor- şef "Ziarul românilor"- Grecia (distribuit şi în Italia şi Cipru)

- Redactor- şef "Moldova Press"- Grecia

- Editorialist şi redactor Agenţia pentru românii de pretutindeni "Aşii români"- Germania

- Editorialist şi redactor ziarul "Vocea Ta"- Germania

- Redactor- corespondent revista "Maria"- Spania

- Redactor Agenţia de presa "Ziare.com"- România


Mai jos, vă oferim în exclusivitate un interviu pe care Magazin Românesc încearcă să-l obţină de mai multă vreme. Vă dorim lectură plăcută!

MR: De când sunteţi în Grecia şi care ar fi diferenţa majoră dintre Grecia şi România, din punct de vedere al carierei?

ID: Sunt în Grecia din 1997. Am venit prin căsătorie şi spun acest lucru tocmai pentru că socotesc că este foarte important motivul pentru care îţi părăseşti ţara. Niciodată nu e uşor! Atunci când ai motive economice cred că este însă mult mai simplu să iei această decizie. Eu am dorit însă să părăsesc România, pentru că nu am putut suporta perioada aceea numită "de tranziţie", care nu s-a încheiat nici acum. Mi s-a părut cumplit să văd cum tot gunoiul iese la suprafaţa....şi iese...şi iese...şi nu se mai termină! Mi s-a părut insuportabil să trăiesc răstunarea valorilor. Pe toţi cei care au plecat afară îi consider foarte curajoşi. Pe cei de acasă îi consider eroi! Doream să plec în Canada, dar n-a fost să fie! Am ajuns în Grecia, ţară pe o care o consideram...ţara mea de vacanţă, patria mea de suflet. Cred că există destin şi mai cred că Grecia m-a ales pe mine, nu eu pe ea. Acum aş veni aici şi cu ochii închişi, cu toate că trăim vremuri tulburi.

Din punct de vedere profesional...diferenţa ar fi că doar în străinătate înţelegi ce înseamnă să o iei de la zero absolut, iar rezultatele se obţin mult mai greu, după mult mai mult timp. Pentru o grămadă de vreme trebuie să demonstrezi, să demonstrezi, să demonstrezi. Sigur, acest aspect este şi incitant. Atunci când ajungi însă să te afirmi...este sigur că ai reuşit prin propriile forţe şi la fel de sigur că meriţi, nu e întâmplător. E vorba doar despre puţin noroc şi multă muncă.

MR: Care ar fi dezamăgirile legate direct de activitatea pe care o desfăşuraţi în Grecia?

ID: Faptul că instituţiile statului român ignoră presa de limbă română din străinătate, faptul că demnitarii îşi amintesc de noi doar din 4 în 4 ani, faptul că posturile de radio şi televiziune din ţară sunt pline de analişti şi consilieri de imagine care vorbesc despre românii din afara graniţelor fără să înţeleagă aproape nimic despre această a doua Românie şi despre potenţialul şi forţa ei.

MR: Ce părere aveţi despre evenimentele din ultimele luni, din România? Este imaginea internaţională a României afectată în vreun fel?

ID: Evenimentele din ţară mi-au lăsat un gust amar. Sunt două principii pe care, chiar şi în viaţa mea personală, le respect cu sfinţenie: organizarea şi respectul faţă de cuvântul dat. Nu mi s-a întâmplat să demarez vreo acţiune fără să am un plan clar...şi fără lista de invitaţi, în cazul nostru lista de alegători. Nu mi s-a întâmplat niciodată să mă opresc în mijlocul unei acţiuni, indiferent de rezultate, presiuni, chiar dacă mi s-ar fi spus că e o prostie. Chiar şi prostiile....ţi le asumi până la capăt! Ceea ce s-a întâmplat în ţară nu seamănă nici cu românii, nici cu România. Sigur că imaginea României este afectată, dar acest lucru a fost făcut voit. Cred că fiecare trebuie să facem tot ce putem pentru a repara, dar nu cred că imaginea noastră este atât de ţăndări pe cât ar dori unii şi alţii. Nu pot ignora faptul că la mijloc sunt interese economice şi politice, deci nu simt nevoia să-mi pun cenuşă în cap în faţa nimănui. E vorba doar de puţin tact...şi de un timming corect ales.

MR: Cum vedeţi rolul societăţii civile româneşti în următorii cinci ani? Au românii din străinătate un cuvânt de spus în această direcţie?

ID: Societatea civilă din România...este în faza de pubertate. Oricum, este bine că nu mai suntem infantili. Sunt convinsă că românii vor creşte...încet, dar frumos! Să nu uităm că în acest moment...se plimbă! E foarte bine să începi cu o plimbare de seară...şi chiar i-aş întreba pe toţi: "De ce nu vă plimbaţi?" Românii din străinătate cred că sunt obligaţi să aibă un rol din ce în ce mai activ. Noi avem o experienţă în plus, câştigată, de foarte multe ori, cu multă durere, dar trăim în democraţii consolidate, avem exerciţiul democraţiei…Românii din afară au datoria să se implice! Mai rămâne ca şi statul roman să descopere ce comoară reprezintă cea a de a doua Românie.

MR: Faceţi parte din categoria pesimiştilor sau a optimiştilor?

ID: Sunt optimistă, chiar dacă vremurile prin care trecem nu vin în sprijinul acestei afirmaţii. Totdeauna am crezut că generaţia mea va fi scutită de război. Chiar şi economic...acest război îşi arată colţii în fiecare zi!

MR: Au fost propuse, recent, mai multe "soluţii" politice de la Bucureşti cu privire la romanii din străinătate: atât propuneri privind înfiinţarea unui consiliu consultativ, interministerial, cât şi propuneri cu privire la instituirea unui minister al diasporei. Care este opinia dumneavoastră?

ID: Aceste idei sunt bune, ceva trebuie făcut, cu menţiunea că mi se pare foarte important să ştiu CINE sunt cei care propun şi CINE vor fi cei care vor reprezenta românii din afara graniţelor. Cred că e mai important fondul decât forma. Mă interesează calitatea umană foarte mult, mă preocupă metoda prin care aceşti oameni vor ajunge acolo. Vedeţi, în afară de diplome şi IQ...există EQ (Emotional Quality). Aş dori ca românii din diaspora să fie reprezentaţi...de oameni umani, de oameni care au părinţi, copii, de oameni care gândesc încă în imagini şi nu doar în cifre. Măcar noi să fim cei care aducem ceva cu adevărat nou în politica românească!

MR: Despre asociaţiile româneşti din Grecia ce ne puteţi spune? Ce oportunităţi există pentru implicarea lor în proiecte europene?

ID: Asociaţiile româneşti de aici nu sunt foarte multe şi nici foarte active. Există însă, Doamne ajută!, asociaţii culturale de elită şi există Comunitatea română "Sfântul ştefan cel Mare". Aceasta este cea mai puternică şi cea mai activă...şi ştiţi de ce? Pentru că românii de aici sunt nişte părinţi grozavi şi pentru că, din nefericire, se pare că doar copiii ne mai pot uni. Cultural vorbind...avem puţin şi bun. Nu ne putem compara cu alte capitale ale lumii, dar cred că nivelul compensează raritatea manifestărilor culturale. Orice implicare a acestor asociaţii în proiecte europene nu poate fi decât benefică.

MR: Ce părere aveţi despre trend-ul Egalităţii de Gen în Uniunea Europeană? Este un artificiu impus forţat de Bruxelles, ori într-adevăr o necesitate căreia trebuie să ne adresăm?

ID: Egalitatea de gen...nu există! Femeile şi bărbaţii au interese diferite în viaţă. De mici suntem crescuţi diferit...Eu am avut păpuşi, el a avut maşinuţe. Femeile muncesc de două ori mai mult pentru a fi plătite la fel, asta e problema! în subiectul acesta m-aş implica oricând! Femeile trebuie să demonstreze de două ori mai mult că merită un post. Din fericire...nu e greu! Femeile sunt mai puţin scuzate atunci când greşesc şi mult mai judecate. De la ele se aşteaptă totdeauna...mai mult, mai bine! Niciodată n-am înţeles de ce?! Cred că pe undeva este şi vina femeilor, care au vrut să îmbine viaţa personală cu cariera, care au dorit să fie perfecte...pe toate planurile. E obositor! E un război pe care noi l-am deschis...noi trebuie să-l închidem. Societatea şi mentalitatea sunt greu de schimbat. Cel mai simplu este să ne schimbăm pe noi înşine. A fi egal...e o stare de spirit, exact aşa cum este şi aceea de a fi liber. Nimic mai mult şi nimic mai puţin. Cred că suntem pe o pistă falsă. Eu mă simt liberă şi egală...doar că diferită. Ceea ce cred alţii despre bărbaţi şi femei...nu mă interesează! Nu mi-aş pierde nici 3 secunde din viaţă explicând unui misogin sau unei feministe că suntem egali, dar diferiţi şi că viaţa nu ar avea niciun farmec dacă am fi la fel - la fel, egali-egali. Dacă e artificiu sau necesitate nu ştiu, dar cred că trebuie să fim egali cu noi înşine, asta înainte de a deveni complexaţi...sau tocmai pentru a nu deveni.

MR: Aţi primit diverse premii pentru activitatea pe care o desfăşuraţi. Vă rog să ne descrieţi aceste premii, semnificaţia lor pentru dumneavoastră precum şi ce impact au avut ele asupra paşilor ulteriori, în carieră?

ID: Nu am primit foarte multe premii...pentru că românii din afară nu organizează competiţii şi pentru că cei de dincolo de graniţe nu sunt incluşi, în România, pe listele jurnaliştilor români. De această dată a fost vorba despre un concurs pentru poeţii şi scriitorii români din ţară şi din afară, organizat de revista internaţională româno-canado-americană Starpress. Mi-am spus: "în sfârşit, cineva ne-a adunat!" Am trimis câteva materiale. Mi-a fost greu să aleg, aveam doar câteva eseuri...pentru că textele mele, în proporţie de 90%, sunt politice. Marea mea surpriză a fost...premiul al III-lea la Proză, deşi a existat şi secţiunea Jurnalism. Am fost singurul jurnalist...printre scriitori. Scriitorii...sunt altceva! Aşa cum am mai spus....eu n-am visat destul şi n-am gândit destul! Premiul acesta a venit cumva devreme! M-a surprins! Cât despre impact...mi se pare o mare responsabilitate. încerc să nu dezamăgesc, deocamdată!

MR: Ce părere aveţi despre revista Magazin Românesc - Revista Românilor din Diaspora? Cum a fost primită re-lansarea revistei, în format online şi cu un grup ţintă extins, după atâţia ani de existenţă în versiune printată, în Grecia?

ID: Vreau să vă spun...bine aţi revenit! Colegial şi prieteneşte. În primul rând formatul e superb! Informaţiile dumneavoastră sunt mai mult decât originale şi utile. E o revistă...caldă, aşa cum a fost mereu, se adresează oamenilor, e de la suflet la suflet. Aş putea-o numi...foarte feminină, cu tot ce are frumos această imagine. Magazinul Românesc reflectă clar experienţa şi bunul gust cu care şi fosta revistă ne obişnuise, menţinând selecţia riguroasă a subiectelor alese şi dezbătute. Este o plăcere, şi pentru mine şi pentru săptămânalul Ziarul Românilor din Grecia, pe care îl reprezint, să vă avem alături. Sper ca împreună să acoperim tot spectrul de interes al compatrioţilor noştri de aici. Redacţiei şi cititorilor dumneavoastră le doresc succes şi viaţă lungă!

MR: O ultimă întrebare. Ce transmiteţi românilor din Grecia? Dar celor din restul diasporei şi din România?

ID: Celor din Grecia le-aş spune celebra frază: " Zâmbeşte! Mâine va fi mai rău!". Pe cei din România i-aş asigura că la noi: " Adevărul învinge întotdeauna...în 3 cazuri din 7." Românilor din diasporă aş dori să le transmit că a venit momentul implicării, iar românilor de pretutindeni, de afară şi din ţară: Mi-e tare, tare dor de voi, de zilele când eram cu toţii ACASă. îmi este foarte ruşine cu unii dintre politicienii noştri, mă simt foarte umilită...în ultimul timp, dar mă bucur că sunt româncă.

Vă mulţumesc pentru gândurile frumoase adresate publicaţiei noastre şi cititorilor ei !

Un interviu realizat de
Manuela Marinescu, Redactor şef
Magazin Românesc - Revista Online a Românilor din Diaspora