CRONICA IGNORANTILOR - Prof. TUDOR DIACONU
CRONICA IGNORANTILOR

I-am zis asa, pentru ca prostii nu intreaba niciodata nimic. Ignorantii sunt o categorie aparte, care, atunci cand nu stiu ceva intreaba, si, cin’ntreaba nu greseste. Cea mai grava injurie adusa dobitocilor este sa le atraga atentia ca sunt “prosti”. Se fac mai verzi la fata, tuna si fulgera, ca nu sunt Prosti. Caraghistii, nu stiu ca , diferenta intre destepti si prosti este numai una sau niciuna:

PROSTII spun ce STIU, iar desteptii STIU ce spun…

De aci si lalaiala oamenilor de rand, care-si cauta DREPTURILE, nu datoriile.

Or, intre oamenii buni si nebuni este aceasi sintagma. Cei buni-rude, prieteni, suporteri, nu lasa adversarilor care-I mulg pana la ultima resursa. Ce are a face Odobescu si BUCURESCU? Pentru ca despre ei vom scrie cateva cuvinte, mai ales ca la noi, ajunge sa spui Odobescu pentru ca de la pietrari la academicieni sa suspine:Mare D-le? Ce fel de mare? Care este de fapt Odobescu ADEVARAT, si care este de fapt cel lasat prin traditie SINUCIGASUL? Am avut in mana EU actul olograf prin care AMANTUL DOAMNEI PERTICARI inzestra pe Alexandru Davila cu “VLAICU VODA”. Incornoratul fiu al marelui CAROL DAVILA, se face astfel autor al piesei geniale VLACU VODA. Cine a citit atent nuvela istorica dar si Pseudo-kineghetikos, poate sa-si dea seama ca autor este ODOBESCU, nu Alexandru Davila. Dar ca orice om, ce nu stie ce urmeaza, am dat respective scriere lui Coculescu valeriu Director la Costesti(FNC) sa-l tie in casa de bani. El, de fapt, aflase Documentul la Izvorul de Costesti. Mi l-a dat si eu l-am returnat spre pastrare. D-l Manu Badescu scrie despre Davila, si eu i-am spus cu multi ani in urma sa nu se grabeasca. Ce nu stie D-l Badescu? Ca, printre manuscrisele”disparate” exista si o incercare literara, numita CLAR:”DOAMNA CLARA”. Ce n-a citit profesorul Badescu? Istoria literaturii romane a lui Constantin Loghin. Acolo, ed.Cugetarea,1941, la pag.263, afla:”Dintre incercarile originale cele mai multe sunt piese cu subiect istoric, intre care si una cutitlul “Doamna Clara”. Din nefericire, nu ni s-a pastrat niciuna din aceste incercari”Or la satul care se vede calauza nu trebuie”.
Am deosebit respect pentru Marin Badescu Manu, profesor excelent la liceul Bratianu, dar ca orice om care nu stie ce va fi,n-au avut minte sa autentifice documentul la notariat. L-a ars o dobitoaca sotie a lui Coculescu, crezand ca este vorba de o scrisoare a sotului, catre vreo amanta. Crima pentru istoria ignorantilor.
Dar, nu despre asta este vorba. Ce are a face Bucurescu? Nu-I scriu numele real, pentru ca alogenii, ca si stravechii prelati devin SISOIE, Apis,PAIS, etc si ca si domnul SOLOMONOVICI din Botosani care se cheama azi George Pruteanu, n-ai de unde-I lua originea pe care o ascund cu”grija”. Evreii n-au adus comunismul la noi. Petre Roman este ardelean, pentru ca s-a fecundat cu o localnica-zice el- n-are a face cu Valter Roman, Severin este un oltean get-beget, si n-are a face cu Brucan…Ei si? Popisteanu si-a mutat sediul de la Moscova la Paris. Ei si? Nu scria el in ultimul numar al Magazinului istoric din 1989:Ceausescu presedintele istoriei? Si ,ce ,daca? E nevinovat! Este un mare ….DEZIDENT!!!! Al ciuciu-cui?
Dar Eminescu scria pentru noi: ”Ne fac legi si ne pun biruri, ne vorbesc filosofie
N-a scris pentru noi? Paradoxul este clar, daca-fie si cel mai slab regizor…- citeste balada stramosilor semnata tot DAVILA, si face legatura cu CELEBRI GRECI_ROMANI, copisti ai civilizatiei noastre, transpusa in cidurile de cult… Dar ca sa devii lingvist trebuie sa repeti toata idiotenia ca romaneasca au facut-o soldatii romani, etc, ca de fapt limba ne invata de la soldati NU IN FAMILIE, ca EVELE noastre-femeile dace erau BOARFE nu sotii, etc, minuni pe care ni le” implementeaza” acum ciudata civilizatie apuseana. Ce? SIDA!
Eminescu scria:””Ce a scos din voi apusul cand nimic nu era de scos?”
Ce are de a face Bucurescu? Pai, da, pentru ca INEPTIILE lui Alex. Odobescu-despre Tezaurul de la Pietroasa ii face pe Hemenauti sa saliveze aiurea, fara a sti ca de fapt, Odobescu sta in genunchi in fata luiCezar Bolliac, mare arheolog dar FARA TITLU, la Paris! Interpretarea pe care a dat-o Bolliac este EXACTA. A lui Odobescu falsa;notite proaste!
Si asta steam eu mai inainte de a fid at de DOCUMENT! Era clar de la bun inceput ca, nu putea face CAPODOPERA un…oarecare. Ceea ce mi s-a spus de catre un mare actor de la Pitesti-l-am numit pe Ionica Focsa, ca a sris Davila ,Balada stramosilor. Ai citit domnule Focsa???? Monologul lui Mikede, il putea scrie sau banui un….frantuz? Pace, tie!
Et in Arcadia, ego!
Scolit la Paris, Odobescu UITA sa gandeasca romaneste, ca si mai tarziu Mircea Eliade. Acesti savanti- sunt urmati de o pletora de alogeni, care, nu ca nu stiu, dar adauga imbecilitatea proprie unui sir de stupiditati ANTIROMANESTI,. Cica Bucurescu face hermeneutica??!!
E un oarecare cetatean turmentat de spusele antecesorilor, care nici mai mult nici mai putin STUPEFIAZA ignoranta contemporana. Pai, cum, domnule faci dumneata criptografie cand nu stii cu ce se mananca? Aiurea! Vorbesti de inelul de la Ezeriva, despre,….etc, Habarnescule?
In genunchi, magarule!

Prof. TUDOR DIACONU