Terorismul arabo-israelian la porţile României. Securitatea din aeroporturi, o glumă…

Publicat în 21 iulie 2012 de George Bara
Nici fostul şi nici actualul preşedinte la României, mă refer aici la Antonescu şi Băsescu, nu au catadicsit să dea importanţa cuvenită atentatului terorist de la Burgas, din Bulgaria. Mai mult, Băsescu şi Antonescu au dat declaraţii aproape simultan, atacându-se reciproc, zâmbind cretin şi funebru, unul din sediul GDS, altul de la preşedinţie, fără să pomenească măcar de atentatul care a ucis opt israelieni la doar câteva sute de kilometri de graniţa cu ţara noastră, într-o zonă turistică frecventată de români.Păi ce le pasă lor de chestiuni din astea minore, cum ar fi atentatele teroriste? Băsescu era prea ocupat să îi pupe în fund pe intelectualii roşii de la GDS-ul lui Soroş, iar Crin şi-a început discursul cu un rânjet care mi-a dat fiori, cu gândul la ce va spune despre Traian Băsescu. Pletosul ăsta trăieşte doar pentru Băsescu, în rest legăturile sale cu viaţa reală sunt zero. Genul de politicieni care te bagă în mormânt cu zâmbetul pe buze, satanele dracului.Personal cred că toţi ar trebui să fim mai îngrijoraţi de atentatul din Bulgaria decât în legătură cu referendumul şi cursul euro. Lupta dintre arabi şi evrei s-a mutat în Europa de est, care până acum era doar o vacă de muls bani pentru organizaţiile teroriste semite. Să mă explic: din punctul meu de vedere atât arabii cât şi coducătorii statului Israel acţionează unul împotriva altora într-un mod terorist şi îi consider pe toţi egal de terorişti. De altfel, primul atentat al lumii moderne, care a şi dat startul erei atentatelor, a fost făcut de organizaţia sionistă Irgun în 1946 asupra hotelului King David din Ierusalim soldat cu 91 de morţi, un atac împotriva secretariatului Palestinei aflată atunci sub administraţie britanică. Atentatorii, în loc să plătească pentru crimele lor, au fost eliberaţi după doar doi ani, iar au devenit primii deputaţii ai Knesset-ului din noul stat Israel. Apropo de dreptate şi justiţie. Ce au făcut după asta arabii, Bin Laden şi Al Queda este doar o imitaţie a acestui gest la o scară mai mare. Deci terorismul arabo-israelian, sau semit pe scurt, a ajuns în Bulgaria, într-o zonă turistică frecventată de mulţi români. Deja cred că mulţi români care ar fi trebuit să zboare prin Burgas şi-au despachetat bagajele. Nu pot să îmi imaginez ce o fi în sufletul familiilor de turişti, dar şi de bulgari, care locuiesc sau sunt în vacanţă în zonă. Pentru ei nu există însă un loc în gândurile şi discursurile lui Crin Antonescu sau Traian Băsescu.Un lucru care mă intrigă este modul în care teroristul cu acte de Michigan, SUA s-a plimbat u bomba la el prin aeroport. Este ciudat cum de a avut tocmai acte de SUA, ţara care luptă declarat împotriva terorismului, care te verifică şi în fund la figurat când vrei să obţii o viză turistică şi la propriu când le calci solul sfânt. Batjocura ambasadei americane pentru români şi bulgari, cărora li se refuză vizele într-un mod pur aleatoriu şi la normă este binecunoscută. Cu toate acestea, nu un român sau un bulgar au facut atentatul de ieri, ci cel mai probabil un arăbete venit din SUA cu acte false. Mulţumim America! Mai mult, în aeroport controlul strict şi dezumanizant se face doar înainte de îmbarcare. Atunci te descalţă, te bagă prin aparate, îţi despachetează bagajul, îţi aruncă apa şi şendvişul, îţi rup pozele cu nevasta şi copiii, te pipăie obsedaţii aia de miliţieni de frontieră, ba îţi iau şi o ecografie la unele aeroporturi, să fie siguri că faci cancer la 40 de ani. Până atunci te plimbi prin aeroport liber ca pasărea cerului. Niciodată nu am înţeles cum stă asta. Adică pericolul e doar când te urci în avion, până atunci te poţi detona unde vrei. Exact asta a făcut şi teroristul din Burgas, dovadă a faptului că normele de securitate din aeroporturi sunt imbecile şi au doar menirea de a te face să cumperi apă plată cu 5 euro, sendvişuri cu 10 şi ciocolată cu 12. Că vorba aia, ale tale erau teroriste şi nu ai voie cu ele în avion. Alea de la duty-free sunt aprobate şi degustate personal de Obama.