Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

Propunere.

1. Toţi membrii Echipei au libertatea de-a se retrage de a lucra la Proiectul
OMU oricānd doresc, argumentānd sau nu gestul lor. Toţi suntem liberi să facem ce dorim.
2. Din respect pentru coechipieri, termenul maxim de Timp pentru a se răspunde la o simplă
īntrebare pusă de unul din membrii Echipei, o să fie de o săptămīnă. Īn cazul cānd nu se
doreşte să se răspundă, trebuie să se argumenteze gestul acesta, pentru a nu se da dovadă de impertinenţă. Dacă se dă dovadă de rea voinţă, cel ce nu doreşte să răspundă, este rugat
să părăsească Echipa.
3. Īn cazul cānd unul din membrii Echipei se depărteaza prea mult de la subiect, fără să
argumenteze logic ideile, este atenţionat īn scris de ceilalţi coechipieri. Īn cazul īn care
nu ne mai īnţelegem cu persoana respectivă, este rugat să părăsească Echipa.
4. Minim 51 % din voturile liber consimţite de membrii Echipei, reprezintă o hotărāre.

Īmi pare rău că propun un astfel de regulament de funcţionare, dar....cred că, cu toţii,
trebuie să mai lucram puţin la nivelul orgoliului, māndriei şi bunului simţ.
Acest Regulament se poate modifica la sugestia oricărui membru al Echipei, după ce este aprobat. Există şi posibilitatea să nu fie nevoie de un astfel de regulament. Īn acel caz, Echipa va fi extrem de serioasă.

adi

Sat Aug 22, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
o_ana_1

Joined: 05 Jul 2009
Posts: 85
Location: AICI!...Langa GIGANT!


Reply with quote
Post
Pop Adrian: Buna
Eu Sunt -IX-: buna seara!
Pop Adrian: trebuie să propun un regulament de funcţionare a Echipei
Eu Sunt -IX-: e ok
Eu Sunt -IX-: nu ma gandisem la asta
Pop Adrian: daca nu o fac....de toate spunem pe forum, dar nimic din ce trebuie
Eu Sunt -IX-: ok
Eu Sunt -IX-: propuneti!
Pop Adrian: acum
Eu Sunt -IX-: acum
Pop Adrian: daca ai fi numai tu, n+ar fi nevoie de un astfel de regulament
Eu Sunt -IX-: eh....
Eu Sunt -IX-: ca doar..
Pop Adrian: cand am lucrat toti trei la numele Proiectului, un astfel de regulament reprezenta o jignire impardonabila, a aceluia care-l propunea
Eu Sunt -IX-: eu,personal invat de la dvs,prin urmare nu ma simt jignita
Pop Adrian: pai, nu aş face niciodată aşa ceva
Pop Adrian: ar īnsemna să fi ioresponsabil la cuvintele pe care le scrii sau spui.
Eu Sunt -IX-: e ok,mi se pare f interesant ce propuneti -ca regulament,citesc ca si Marian a raspuns da
Eu Sunt -IX-: si apoi regulamentul este discutabil
Eu Sunt -IX-: nu este nimic impus
Eu Sunt -IX-: unii poate vor zice
Pop Adrian: nu citii asta, dar atitudinea lui si-a Domnului Traian, mă pun in postura aceasta urātă de+a propune un astfeld e regulament.
Pop Adrian: bineinteles
Eu Sunt -IX-: da,inteleg
Eu Sunt -IX-: e ...ca ei nu stiu ce e cu Timpul
Eu Sunt -IX-: pierdut...
Pop Adrian: nu că nu ştiu, nu ştiu că nu ştiu asta
Eu Sunt -IX-: nici eu nu stiam la inceput
Pop Adrian: Stiu Oana
Pop Adrian: Stiu.
Pop Adrian: Cand ai ceva important de facut, faci. Pur si simplu.
Pop Adrian: ai vazut Hasdeu
Pop Adrian: SIC COGITO - aşa cuGET eu
Eu Sunt -IX-: da
Eu Sunt -IX-: mi se pare si e corect regulamentul
Pop Adrian: ...nu stiu.
Pop Adrian: intre Prieteni nu se adimit măgării de genul acesta.
Eu Sunt -IX-: ba da,altfel nici nu se stie cine lucreaza la proiect si cine nu
Eu Sunt -IX-: deocamdata mi se pare putin exagerat folosirea cuvantului Prieten
Eu Sunt -IX-: suntem la inceput
Eu Sunt -IX-: intre Prieteni da,nu se admite
Pop Adrian: pai, de ce crezi că am pus Oana aia cu Noul are nevoie de Prieteni _
Pop Adrian: ?
Pop Adrian: nu vezi că suntem pe drum NOU
Eu Sunt -IX-: da suntem...dar inca ne armonizam
Pop Adrian: m-am săturat şi eu de īnţepăturile inutile a celorlalţi.....ca şi de ale mele...
Pop Adrian: de+aia acum o saptamana, parcă, n-am mai citit absout nimic din ce-au postat unii forumoşti.
Pop Adrian: nu mă mai interesa
Eu Sunt -IX-: da,va cred
Pop Adrian: tu nu veyi ce se discuta
Pop Adrian: imi ia extrem de multa energie să caut ce-i bun pe-acolo....
Eu Sunt -IX-: va cred si aici,unele mesaje luuungi ma obosesc si pe mine,nici nu le citesc ,nu am rabdare,nu stiu
Pop Adrian: ....
Pop Adrian: de ce creyi ca am scris ca numai cei din Scoala Zalmoxiană, pot devenii profesorii Universităţii Zalmoxiana
Pop Adrian: ăilalţi ce spuneau domne
Pop Adrian: ?
Eu Sunt -IX-: Scoala....acela era un Adevarat Test
Eu Sunt -IX-: de caracter
Pop Adrian: da. Aşa era. testul fiecăruia
Eu Sunt -IX-: enorm de greu
Pop Adrian: pe care si-l punea fiecare, numai că nu erau atenţi la asta
Eu Sunt -IX-: de aia am spus ca forumistii nu cred ca dvs spuneti Adevarul...nu va cunosc personal,
Pop Adrian: am fost dur cu Marian acum
Pop Adrian: dar, aşa merită
Pop Adrian: nu personal...nu se cunosc pe ei
Pop Adrian: de cate ori au stat de vorbă cu ei ?
Eu Sunt -IX-: si asta e greu...
Pop Adrian: să-şi demonstreze asta...
Pop Adrian: extrem
Pop Adrian: nu mă grăbesc să fac o Echipă cum o fi
Eu Sunt -IX-: totusi Marian a ajuns la comcluzia ca Scoala e necesara Proiectului
Pop Adrian: sau să intru īntr-una de dragu de-a fi pe-acolo
Pop Adrian: are multe idei bune...dar, cum vine unu nou....il ia valul....
Pop Adrian: nu trăieşte informaţia...ci o ia nerumegată
Eu Sunt -IX-: poate doreste sa coordoneze el Proiectul
Eu Sunt -IX-: asa imi reiese din unele mesaje
Eu Sunt -IX-: ale sale
Pop Adrian: nu conducător de Proiect este nevoie...ci de Echipă cu scaun la cap
Eu Sunt -IX-: eu stiu asta
Pop Adrian: am spus ca o Echipă este mai importantă decāt un simplu om
Eu Sunt -IX-: pai si atunci de ce este asa de "asocial"?
Eu Sunt -IX-: tre sa ne rugam de el?
Eu Sunt -IX-: sa vina
Eu Sunt -IX-:
Pop Adrian: nu. are bunăvoinţă, dar este īmprăştiat.
Pop Adrian: e tānăr
Eu Sunt -IX-: stiu ca are bunavointa ,da mi se pare ca se vrea rugat
Pop Adrian: incă nu īnţelege cuvintele, conceptele....Nu le-a trăit şi din acest motiv le amestecă
Pop Adrian: e
Eu Sunt -IX-: acum suntem 4
Eu Sunt -IX-: trebuie sa validam regulamentul sau...fiecare-si da validare apt el insusi ...in gand
Pop Adrian: să vedem
Eu Sunt -IX-: ok,sa vedem daca raspunde cineva
Pop Adrian: e
Pop Adrian: vezi
Pop Adrian: dar după ce postăm ce-am scris acum noi doi ?
Eu Sunt -IX-: ups
Pop Adrian: trebuie clarificate lucrurile de la capăt
Pop Adrian: ardem gazul altfel
Eu Sunt -IX-: poate se supara
Pop Adrian: se taie nasul....
Pop Adrian: ca la Păcală.
Eu Sunt -IX-: foarte dur mesajul
Pop Adrian: Florin cănd am dat prima dată de el, m-a ameninţat cu moartea....
Pop Adrian: am plecat telelei...cateva sute de metri...după care m-am īntors la ăla care-şi permisese să facă o astfel de măgărie cu mine.
Pop Adrian: m-a ajutat enorm...asta după...
Pop Adrian: Şi Florin m-a trimis īn prima zi la plimbare...spre un dobitoc care a devenit consilierul Preşedintelui Constantinescu. Unu Ioan....
Pop Adrian: fără vaccinul lui Florin, poate că mă māncau ceilalţi de-afară....
Pop Adrian: aşa vaccinat....eram imun la toate ameninţările lor de toată jena....
Eu Sunt -IX-: imi imaginez
Pop Adrian: Ce nu ştiu ei c-am aflat...am prins cum funcţionează sistemul...
Pop Adrian: belea mare pt ei....
Pop Adrian: putea să spună Florin ce dorea...că eu tot pe-a mea....
Pop Adrian: aşa c-am rămas lāngă cel mai mare profesionost pe care l-a avut Romānia iīn ultimii 50 de ani...
Pop Adrian: si-am rămas să-l ajut.
Pop Adrian: Īmi părea rău de el, ca Prieten.
Pop Adrian: Era singur āmpotriva tuturor.
Pop Adrian: El cu Mike au făcut primul guvern de dupa revolutie.
Pop Adrian: ce sa mai...
Eu Sunt -IX-: ...da
Eu Sunt -IX-: n-am cuvinte,ce sa mai zic
Pop Adrian: ....
Pop Adrian: dar eu
Pop Adrian: Mădălina ştie asta
Pop Adrian: e bine
Pop Adrian: Mike la prima īntālnire nici nu m-a băgat īn seamă....
Pop Adrian: aşa ca a trebuit să-l scutur din prima...
Pop Adrian: după 2 ani i-am aratat ce-am scris noaptea dupa ce-am ajuns de la el de-acasa, la Craiova
Pop Adrian: mi+a oferit pe loc un apartament să mă mut la el la Curtea de Arges
Pop Adrian: de parcă nu aveam rădăcini pe+aici pe la Olteni.
Pop Adrian: tu nu veyi că pun o intrebare, că-i storc creierii cu ce pas urmează....şi ei...cu ale lor. Nici măcar numele Proiectului nu este definitivat
Pop Adrian: pai ce facem aici....prea ne-amestecam
Eu Sunt -IX-: ce sa zic,cateodata ma intreb cum de mai rezistati
Pop Adrian: ori devenim seriosi si formam o echipa buna, ori...plecam noi doi mai departe si-l asteptăm pe Vlad
Pop Adrian: sa vedem ce yice. El hotărăşte
Pop Adrian: e
Pop Adrian: uite aşa cu supape....
Pop Adrian: fara ele, explodezi...
Pop Adrian: dar toate au o limita
Pop Adrian: se discuta aici de duritate...e
Pop Adrian: inca nu stiu cu ce se manaca asta
Pop Adrian: duritatea reprezinta fermitatea de-a face ceva. indiferent de obstacole
Pop Adrian: nu duritatea de-al īnţepa...
Eu Sunt -IX-: nu,nu ma refeream la asta
Eu Sunt -IX-: ma gandeam cat era de dur la Zalmoxa
Eu Sunt -IX-: cand plecam s avindem
Pop Adrian: era CORECT Oana
Eu Sunt -IX-: normal
Eu Sunt -IX-: alfel...
Eu Sunt -IX-: nu stiam nici azi
Pop Adrian: ....
Pop Adrian: nici eu
Pop Adrian: Miile astea de nopti albe...mi+au dat raspunsurile...voi, cei care ati lucrat alaturi de mine, sau mai bine yis, eu nalşaturi de voi, ca eram cel necalificat
Pop Adrian: dar o faceam cu mare bucurie
Eu Sunt -IX-: da stiu
Pop Adrian: ...
Pop Adrian: daca nu era problema mea...cred ca eram departe acum....
Pop Adrian: dar asta este.
Pop Adrian: am vayut si ce este pe sub....
Eu Sunt -IX-: e...vina e a tuturora
Pop Adrian: nu
Pop Adrian: lasa
Pop Adrian: eu mi-am asumat responsabilitatea.
Pop Adrian: voi erati tineri. Prea tinri
Pop Adrian: tineri
Pop Adrian: du+te la copil....
Pop Adrian: este mai important
Eu Sunt -IX-: a...da,ca este si cam racit
Eu Sunt -IX-: toate sunt importante
Pop Adrian: daca este sa rămānem noi doi, nu-i problemă.....si regulamentul ruşinii o să dispară
Pop Adrian: copiii sunt cei mai importranti
Eu Sunt -IX-: ok,postati aceasta discutie
Eu Sunt -IX-: ?
Eu Sunt -IX-: s o postez
Pop Adrian: bineinteles
Pop Adrian: este corect ce+am spus
Pop Adrian: sau nu ?
Eu Sunt -IX-: deja ma lua durerea de stomac...
Eu Sunt -IX-: ba da
Eu Sunt -IX-: e corect
Pop Adrian: e
Pop Adrian: vezi
Eu Sunt -IX-: ok,o sa o pun la regulament
Pop Adrian: pune tu la regulamentul rusinii
Pop Adrian: e
Eu Sunt -IX-: ok,
Pop Adrian: vezi că suntem pe aceiaşi lungime de unde
Eu Sunt -IX-: da
Pop Adrian: pa. nb
Eu Sunt -IX-: noapte buna
Pop Adrian: este bine
Pop Adrian: pa
Eu Sunt -IX-: da
Eu Sunt -IX-: gata

Sat Aug 22, 2009 View user's profile Send private message
DORIO

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 58
Location: Brasov


Reply with quote
Post Re: Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

adipop wrote:
Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

Propunere.

1. Toţi membrii Echipei au libertatea de-a se retrage de a lucra la Proiectul
OMU oricānd doresc, argumentānd sau nu gestul lor. Toţi suntem liberi să facem ce dorim.
2. Din respect pentru coechipieri, termenul maxim de Timp pentru a se răspunde la o simplă
īntrebare pusă de unul din membrii Echipei, o să fie de o săptămīnă. Īn cazul cānd nu se
doreşte să se răspundă, trebuie să se argumenteze gestul acesta, pentru a nu se da dovadă de impertinenţă. Dacă se dă dovadă de rea voinţă, cel ce nu doreşte să răspundă, este rugat
să părăsească Echipa.
3. Īn cazul cānd unul din membrii Echipei se depărteaza prea mult de la subiect, fără să
argumenteze logic ideile, este atenţionat īn scris de ceilalţi coechipieri. Īn cazul īn care
nu ne mai īnţelegem cu persoana respectivă, este rugat să părăsească Echipa.
4. Minim 51 % din voturile liber consimţite de membrii Echipei, reprezintă o hotărāre.

Īmi pare rău că propun un astfel de regulament de funcţionare, dar....cred că, cu toţii,
trebuie să mai lucram puţin la nivelul orgoliului, māndriei şi bunului simţ.
Acest Regulament se poate modifica la sugestia oricărui membru al Echipei, după ce este aprobat. Există şi posibilitatea să nu fie nevoie de un astfel de regulament. Īn acel caz, Echipa va fi extrem de serioasă.

adi




Nu, Adi. Nu este nevoie de vreun regulament! Cu atāt mai puţin de unul cu voturi si procente…

Relaţiile dintre co-echipieri trebuie sa fie Fireşti, bazate pe Dragoste (ca sabie cu două tăişuri – Autoritate şi Libertate), altfel, ele generează măşti, inevitabil.

Oricine poate declara, mai mult sau mai puţin īn CLAR – cum spui tu, că vrea să facă parte din echipă; succesiunea evenimentelor pe un parcurs FIRESC, va face ca fiecare să se aşeze pe locul FUNCŢIONAL pe care īl MERITĂ. Ca la dezvoltarea embrionară…

Toate cele bune,
Vlad

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

DORIO wrote:

adipop wrote:
Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

Propunere.

1. Toţi membrii Echipei au libertatea de-a se retrage de a lucra la Proiectul
OMU oricānd doresc, argumentānd sau nu gestul lor. Toţi suntem liberi să facem ce dorim.
2. Din respect pentru coechipieri, termenul maxim de Timp pentru a se răspunde la o simplă
īntrebare pusă de unul din membrii Echipei, o să fie de o săptămīnă. Īn cazul cānd nu se
doreşte să se răspundă, trebuie să se argumenteze gestul acesta, pentru a nu se da dovadă de impertinenţă. Dacă se dă dovadă de rea voinţă, cel ce nu doreşte să răspundă, este rugat
să părăsească Echipa.
3. Īn cazul cānd unul din membrii Echipei se depărteaza prea mult de la subiect, fără să
argumenteze logic ideile, este atenţionat īn scris de ceilalţi coechipieri. Īn cazul īn care
nu ne mai īnţelegem cu persoana respectivă, este rugat să părăsească Echipa.
4. Minim 51 % din voturile liber consimţite de membrii Echipei, reprezintă o hotărāre.

Īmi pare rău că propun un astfel de regulament de funcţionare, dar....cred că, cu toţii,
trebuie să mai lucram puţin la nivelul orgoliului, māndriei şi bunului simţ.
Acest Regulament se poate modifica la sugestia oricărui membru al Echipei, după ce este aprobat. Există şi posibilitatea să nu fie nevoie de un astfel de regulament. Īn acel caz, Echipa va fi extrem de serioasă.

adi




Nu, Adi. Nu este nevoie de vreun regulament! Cu atāt mai puţin de unul cu voturi si procente…

Relaţiile dintre co-echipieri trebuie sa fie Fireşti, bazate pe Dragoste (ca sabie cu două tăişuri – Autoritate şi Libertate), altfel, ele generează măşti, inevitabil.

Oricine poate declara, mai mult sau mai puţin īn CLAR – cum spui tu, că vrea să facă parte din echipă; succesiunea evenimentelor pe un parcurs FIRESC, va face ca fiecare să se aşeze pe locul FUNCŢIONAL pe care īl MERITĂ. Ca la dezvoltarea embrionară…

Toate cele bune,
Vlad



Bună,

MI se făcuse DOR de tine.

Am impresia că ne-am deschis ' POARTA '...

Cred că a meritat să punem 'picătura chinezească' de către toţi forumiştii. Supraefortul lor constant īn a găsi soluţiile descrierii noii Societăţi umane, cred că este īncununat de succes. Nu ne rămāne decāt să descriem ce 'vedem' dincolo de această poartă. Trebuie să facem īn aşa fel īncăt toţi oamenii, mai devreme sau mai tārziu, să-şi dorească să trăiască īn Universul bunului simţ.

Bine aţi venit īn UNIVERSUL bunului simţ.

Cred că aşa se va numi noua Societate umană care trebuie (re)născută. Societatea umană a bunului simţ. Lumea bunului simţ.

adi

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

DORIO wrote:

adipop wrote:
Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

Propunere.

1. Toţi membrii Echipei au libertatea de-a se retrage de a lucra la Proiectul
OMU oricānd doresc, argumentānd sau nu gestul lor. Toţi suntem liberi să facem ce dorim.
2. Din respect pentru coechipieri, termenul maxim de Timp pentru a se răspunde la o simplă
īntrebare pusă de unul din membrii Echipei, o să fie de o săptămīnă. Īn cazul cānd nu se
doreşte să se răspundă, trebuie să se argumenteze gestul acesta, pentru a nu se da dovadă de impertinenţă. Dacă se dă dovadă de rea voinţă, cel ce nu doreşte să răspundă, este rugat
să părăsească Echipa.
3. Īn cazul cānd unul din membrii Echipei se depărteaza prea mult de la subiect, fără să
argumenteze logic ideile, este atenţionat īn scris de ceilalţi coechipieri. Īn cazul īn care
nu ne mai īnţelegem cu persoana respectivă, este rugat să părăsească Echipa.
4. Minim 51 % din voturile liber consimţite de membrii Echipei, reprezintă o hotărāre.

Īmi pare rău că propun un astfel de regulament de funcţionare, dar....cred că, cu toţii,
trebuie să mai lucram puţin la nivelul orgoliului, māndriei şi bunului simţ.
Acest Regulament se poate modifica la sugestia oricărui membru al Echipei, după ce este aprobat. Există şi posibilitatea să nu fie nevoie de un astfel de regulament. Īn acel caz, Echipa va fi extrem de serioasă.

adi




Nu, Adi. Nu este nevoie de vreun regulament! Cu atāt mai puţin de unul cu voturi si procente…

Relaţiile dintre co-echipieri trebuie sa fie Fireşti, bazate pe Dragoste (ca sabie cu două tăişuri – Autoritate şi Libertate), altfel, ele generează măşti, inevitabil.

Oricine poate declara, mai mult sau mai puţin īn CLAR – cum spui tu, că vrea să facă parte din echipă; succesiunea evenimentelor pe un parcurs FIRESC, va face ca fiecare să se aşeze pe locul FUNCŢIONAL pe care īl MERITĂ. Ca la dezvoltarea embrionară…

Toate cele bune,
Vlad



Ştiu asta Vlad. Din acest motiv am spus de regulamentul ruşinii....Dar nu vezi că ....?

Ai dreptate. Īn natură se trăieşte firesc.

Nu pot să-ţi ascund ideea că, de la genialitate la nivel de Legendă Vie, este un pas.....şi că toate au la bază bunul simţ.

adi

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

adipop wrote:

DORIO wrote:

adipop wrote:
Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

Propunere.

1. Toţi membrii Echipei au libertatea de-a se retrage de a lucra la Proiectul
OMU oricānd doresc, argumentānd sau nu gestul lor. Toţi suntem liberi să facem ce dorim.
2. Din respect pentru coechipieri, termenul maxim de Timp pentru a se răspunde la o simplă
īntrebare pusă de unul din membrii Echipei, o să fie de o săptămīnă. Īn cazul cānd nu se
doreşte să se răspundă, trebuie să se argumenteze gestul acesta, pentru a nu se da dovadă de impertinenţă. Dacă se dă dovadă de rea voinţă, cel ce nu doreşte să răspundă, este rugat
să părăsească Echipa.
3. Īn cazul cānd unul din membrii Echipei se depărteaza prea mult de la subiect, fără să
argumenteze logic ideile, este atenţionat īn scris de ceilalţi coechipieri. Īn cazul īn care
nu ne mai īnţelegem cu persoana respectivă, este rugat să părăsească Echipa.
4. Minim 51 % din voturile liber consimţite de membrii Echipei, reprezintă o hotărāre.

Īmi pare rău că propun un astfel de regulament de funcţionare, dar....cred că, cu toţii,
trebuie să mai lucram puţin la nivelul orgoliului, māndriei şi bunului simţ.
Acest Regulament se poate modifica la sugestia oricărui membru al Echipei, după ce este aprobat. Există şi posibilitatea să nu fie nevoie de un astfel de regulament. Īn acel caz, Echipa va fi extrem de serioasă.

adi




Nu, Adi. Nu este nevoie de vreun regulament! Cu atāt mai puţin de unul cu voturi si procente…

Relaţiile dintre co-echipieri trebuie sa fie Fireşti, bazate pe Dragoste (ca sabie cu două tăişuri – Autoritate şi Libertate), altfel, ele generează măşti, inevitabil.

Oricine poate declara, mai mult sau mai puţin īn CLAR – cum spui tu, că vrea să facă parte din echipă; succesiunea evenimentelor pe un parcurs FIRESC, va face ca fiecare să se aşeze pe locul FUNCŢIONAL pe care īl MERITĂ. Ca la dezvoltarea embrionară…

Toate cele bune,
Vlad



Ştiu asta Vlad. Din acest motiv am spus de regulamentul ruşinii....Dar nu vezi că ....?

Ai dreptate. Īn natură se trăieşte firesc.

Nu pot să-ţi ascund ideea că, de la genialitate la nivel de Legendă Vie, este un pas.....şi că toate au la bază bunul simţ.

adi



Am impresia că ne-am deschis ' POARTA '...

Cred că a meritat să punem 'picătura chinezească' de către toţi forumiştii. Supraefortul lor constant īn a găsi soluţiile descrierii noii Societăţi umane, cred că este īncununat de succes. Nu ne rămāne decāt să descriem ce 'vedem' dincolo de această poartă. Trebuie să facem īn aşa fel īncăt toţi oamenii, mai devreme sau mai tārziu, să-şi dorească să trăiască īn Universul bunului simţ.

Bine aţi venit īn UNIVERSUL bunului simţ.

Cred că aşa se va numi noua Societate umană care trebuie (re)născută. Societatea umană a bunului simţ. Lumea bunului simţ.

adi

M-am gandit azinopate sa nu mai discut cu Madalina niciodata, daca nu va raspunde absolut la toate mesajele scrise de mine pe acest forum, incepand cu primul, cum este normal.. Sa aibe grija de baietelul ei, ca prioritate zero, dar....sa transforme in DAR, zestrea cumulata la Scoala Zalmoxiana.... si sa inceapa de-acum sa doarma mai putin....a dormit destul aproape 3 ani. Cum isi creste altfel copilul ?

Asta din respect...pentru Florin Zaborila.

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

DORIO wrote:

adipop wrote:
Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

Propunere.

1. Toţi membrii Echipei au libertatea de-a se retrage de a lucra la Proiectul
OMU oricānd doresc, argumentānd sau nu gestul lor. Toţi suntem liberi să facem ce dorim.
2. Din respect pentru coechipieri, termenul maxim de Timp pentru a se răspunde la o simplă
īntrebare pusă de unul din membrii Echipei, o să fie de o săptămīnă. Īn cazul cānd nu se
doreşte să se răspundă, trebuie să se argumenteze gestul acesta, pentru a nu se da dovadă de impertinenţă. Dacă se dă dovadă de rea voinţă, cel ce nu doreşte să răspundă, este rugat
să părăsească Echipa.
3. Īn cazul cānd unul din membrii Echipei se depărteaza prea mult de la subiect, fără să
argumenteze logic ideile, este atenţionat īn scris de ceilalţi coechipieri. Īn cazul īn care
nu ne mai īnţelegem cu persoana respectivă, este rugat să părăsească Echipa.
4. Minim 51 % din voturile liber consimţite de membrii Echipei, reprezintă o hotărāre.

Īmi pare rău că propun un astfel de regulament de funcţionare, dar....cred că, cu toţii,
trebuie să mai lucram puţin la nivelul orgoliului, māndriei şi bunului simţ.
Acest Regulament se poate modifica la sugestia oricărui membru al Echipei, după ce este aprobat. Există şi posibilitatea să nu fie nevoie de un astfel de regulament. Īn acel caz, Echipa va fi extrem de serioasă.

adi




Nu, Adi. Nu este nevoie de vreun regulament! Cu atāt mai puţin de unul cu voturi si procente…

Relaţiile dintre co-echipieri trebuie sa fie Fireşti, bazate pe Dragoste (ca sabie cu două tăişuri – Autoritate şi Libertate), altfel, ele generează măşti, inevitabil.

Oricine poate declara, mai mult sau mai puţin īn CLAR – cum spui tu, că vrea să facă parte din echipă; succesiunea evenimentelor pe un parcurs FIRESC, va face ca fiecare să se aşeze pe locul FUNCŢIONAL pe care īl MERITĂ. Ca la dezvoltarea embrionară…

Toate cele bune,
Vlad



Embrionul se dezvoltă după nişte legi bine definite.

adi

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post Re: Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

adipop wrote:

DORIO wrote:

adipop wrote:
Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

Propunere.

1. Toţi membrii Echipei au libertatea de-a se retrage de a lucra la Proiectul
OMU oricānd doresc, argumentānd sau nu gestul lor. Toţi suntem liberi să facem ce dorim.
2. Din respect pentru coechipieri, termenul maxim de Timp pentru a se răspunde la o simplă
īntrebare pusă de unul din membrii Echipei, o să fie de o săptămīnă. Īn cazul cānd nu se
doreşte să se răspundă, trebuie să se argumenteze gestul acesta, pentru a nu se da dovadă de impertinenţă. Dacă se dă dovadă de rea voinţă, cel ce nu doreşte să răspundă, este rugat
să părăsească Echipa.
3. Īn cazul cānd unul din membrii Echipei se depărteaza prea mult de la subiect, fără să
argumenteze logic ideile, este atenţionat īn scris de ceilalţi coechipieri. Īn cazul īn care
nu ne mai īnţelegem cu persoana respectivă, este rugat să părăsească Echipa.
4. Minim 51 % din voturile liber consimţite de membrii Echipei, reprezintă o hotărāre.

Īmi pare rău că propun un astfel de regulament de funcţionare, dar....cred că, cu toţii,
trebuie să mai lucram puţin la nivelul orgoliului, māndriei şi bunului simţ.
Acest Regulament se poate modifica la sugestia oricărui membru al Echipei, după ce este aprobat. Există şi posibilitatea să nu fie nevoie de un astfel de regulament. Īn acel caz, Echipa va fi extrem de serioasă.

adi




Nu, Adi. Nu este nevoie de vreun regulament! Cu atāt mai puţin de unul cu voturi si procente…

Relaţiile dintre co-echipieri trebuie sa fie Fireşti, bazate pe Dragoste (ca sabie cu două tăişuri – Autoritate şi Libertate), altfel, ele generează măşti, inevitabil.

Oricine poate declara, mai mult sau mai puţin īn CLAR – cum spui tu, că vrea să facă parte din echipă; succesiunea evenimentelor pe un parcurs FIRESC, va face ca fiecare să se aşeze pe locul FUNCŢIONAL pe care īl MERITĂ. Ca la dezvoltarea embrionară…

Toate cele bune,
Vlad



Embrionul se dezvoltă după nişte legi bine definite.

adi



Legile embionului sunt strict naturale şi nu definite de oameni.

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post

o_ana_1 wrote:
Pop Adrian: Buna
Eu Sunt -IX-: buna seara!
Pop Adrian: trebuie să propun un regulament de funcţionare a Echipei
Eu Sunt -IX-: e ok
Eu Sunt -IX-: nu ma gandisem la asta
Pop Adrian: daca nu o fac....de toate spunem pe forum, dar nimic din ce trebuie
Eu Sunt -IX-: ok
Eu Sunt -IX-: propuneti!
Pop Adrian: acum
Eu Sunt -IX-: acum
Pop Adrian: daca ai fi numai tu, n+ar fi nevoie de un astfel de regulament
Eu Sunt -IX-: eh....
Eu Sunt -IX-: ca doar..
Pop Adrian: cand am lucrat toti trei la numele Proiectului, un astfel de regulament reprezenta o jignire impardonabila, a aceluia care-l propunea
Eu Sunt -IX-: eu,personal invat de la dvs,prin urmare nu ma simt jignita
Pop Adrian: pai, nu aş face niciodată aşa ceva
Pop Adrian: ar īnsemna să fi ioresponsabil la cuvintele pe care le scrii sau spui.
Eu Sunt -IX-: e ok,mi se pare f interesant ce propuneti -ca regulament,citesc ca si Marian a raspuns da
Eu Sunt -IX-: si apoi regulamentul este discutabil
Eu Sunt -IX-: nu este nimic impus
Eu Sunt -IX-: unii poate vor zice
Pop Adrian: nu citii asta, dar atitudinea lui si-a Domnului Traian, mă pun in postura aceasta urātă de+a propune un astfeld e regulament.
Pop Adrian: bineinteles
Eu Sunt -IX-: da,inteleg
Eu Sunt -IX-: e ...ca ei nu stiu ce e cu Timpul
Eu Sunt -IX-: pierdut...
Pop Adrian: nu că nu ştiu, nu ştiu că nu ştiu asta
Eu Sunt -IX-: nici eu nu stiam la inceput
Pop Adrian: Stiu Oana
Pop Adrian: Stiu.
Pop Adrian: Cand ai ceva important de facut, faci. Pur si simplu.
Pop Adrian: ai vazut Hasdeu
Pop Adrian: SIC COGITO - aşa cuGET eu
Eu Sunt -IX-: da
Eu Sunt -IX-: mi se pare si e corect regulamentul
Pop Adrian: ...nu stiu.
Pop Adrian: intre Prieteni nu se adimit măgării de genul acesta.
Eu Sunt -IX-: ba da,altfel nici nu se stie cine lucreaza la proiect si cine nu
Eu Sunt -IX-: deocamdata mi se pare putin exagerat folosirea cuvantului Prieten
Eu Sunt -IX-: suntem la inceput
Eu Sunt -IX-: intre Prieteni da,nu se admite
Pop Adrian: pai, de ce crezi că am pus Oana aia cu Noul are nevoie de Prieteni _
Pop Adrian: ?
Pop Adrian: nu vezi că suntem pe drum NOU
Eu Sunt -IX-: da suntem...dar inca ne armonizam
Pop Adrian: m-am săturat şi eu de īnţepăturile inutile a celorlalţi.....ca şi de ale mele...
Pop Adrian: de+aia acum o saptamana, parcă, n-am mai citit absout nimic din ce-au postat unii forumoşti.
Pop Adrian: nu mă mai interesa
Eu Sunt -IX-: da,va cred
Pop Adrian: tu nu veyi ce se discuta
Pop Adrian: imi ia extrem de multa energie să caut ce-i bun pe-acolo....
Eu Sunt -IX-: va cred si aici,unele mesaje luuungi ma obosesc si pe mine,nici nu le citesc ,nu am rabdare,nu stiu
Pop Adrian: ....
Pop Adrian: de ce creyi ca am scris ca numai cei din Scoala Zalmoxiană, pot devenii profesorii Universităţii Zalmoxiana
Pop Adrian: ăilalţi ce spuneau domne
Pop Adrian: ?
Eu Sunt -IX-: Scoala....acela era un Adevarat Test
Eu Sunt -IX-: de caracter
Pop Adrian: da. Aşa era. testul fiecăruia
Eu Sunt -IX-: enorm de greu
Pop Adrian: pe care si-l punea fiecare, numai că nu erau atenţi la asta
Eu Sunt -IX-: de aia am spus ca forumistii nu cred ca dvs spuneti Adevarul...nu va cunosc personal,
Pop Adrian: am fost dur cu Marian acum
Pop Adrian: dar, aşa merită
Pop Adrian: nu personal...nu se cunosc pe ei
Pop Adrian: de cate ori au stat de vorbă cu ei ?
Eu Sunt -IX-: si asta e greu...
Pop Adrian: să-şi demonstreze asta...
Pop Adrian: extrem
Pop Adrian: nu mă grăbesc să fac o Echipă cum o fi
Eu Sunt -IX-: totusi Marian a ajuns la comcluzia ca Scoala e necesara Proiectului
Pop Adrian: sau să intru īntr-una de dragu de-a fi pe-acolo
Pop Adrian: are multe idei bune...dar, cum vine unu nou....il ia valul....
Pop Adrian: nu trăieşte informaţia...ci o ia nerumegată
Eu Sunt -IX-: poate doreste sa coordoneze el Proiectul
Eu Sunt -IX-: asa imi reiese din unele mesaje
Eu Sunt -IX-: ale sale
Pop Adrian: nu conducător de Proiect este nevoie...ci de Echipă cu scaun la cap
Eu Sunt -IX-: eu stiu asta
Pop Adrian: am spus ca o Echipă este mai importantă decāt un simplu om
Eu Sunt -IX-: pai si atunci de ce este asa de "asocial"?
Eu Sunt -IX-: tre sa ne rugam de el?
Eu Sunt -IX-: sa vina
Eu Sunt -IX-:
Pop Adrian: nu. are bunăvoinţă, dar este īmprăştiat.
Pop Adrian: e tānăr
Eu Sunt -IX-: stiu ca are bunavointa ,da mi se pare ca se vrea rugat
Pop Adrian: incă nu īnţelege cuvintele, conceptele....Nu le-a trăit şi din acest motiv le amestecă
Pop Adrian: e
Eu Sunt -IX-: acum suntem 4
Eu Sunt -IX-: trebuie sa validam regulamentul sau...fiecare-si da validare apt el insusi ...in gand
Pop Adrian: să vedem
Eu Sunt -IX-: ok,sa vedem daca raspunde cineva
Pop Adrian: e
Pop Adrian: vezi
Pop Adrian: dar după ce postăm ce-am scris acum noi doi ?
Eu Sunt -IX-: ups
Pop Adrian: trebuie clarificate lucrurile de la capăt
Pop Adrian: ardem gazul altfel
Eu Sunt -IX-: poate se supara
Pop Adrian: se taie nasul....
Pop Adrian: ca la Păcală.
Eu Sunt -IX-: foarte dur mesajul



1. Un regulament de funcţionare e util atīt vreme cīt are rol strict organizatoric şi aduce niciun fel de limitări dezvoltării proiectului. Un regulament flexibil, mai degrabă nişte linii de ghidare decīt legi stricte.

2. Purtarea mea este total nepotrivită şi iese din frustrare şi neputinţă. Dorinţa de a lucra la proiect este mai mare decīt viteza de dezvoltare a proiectului. Nevoia de a-mi dovedi utilitatea este mai mare decīt nevoile voastre de a mă folosi. Concentrarea īmi este frīnată de grijile zilei de mīine. Munca nu-mi este apreciată şi este catalogată drept pierdere de vreme.
ŞI NU ŞTIU CE SĂ FAC!
Nu-mi pot armoniza spiritul cu materia.

3. Am nevoie de Şcoala Zalmoxiană ca să īmi cīştig indepndenţa ca OM.

4. Şi īn Şcoala Zalmoxiană pot īnvăţa cum să īmi pun īn practică ideile spre a construi o Universitate Zalmoxiană şi noua societate.

5. Da, doresc coordonarea unui proiect, nu a īntregului proiect OMU. Nimeni nu poate avea această pretenţie.
De fapt nici măcar acestă coordonare minoră nu o doresc dar simt că sīnt cel mai potrivit pentru asta.
Īmi place să fiu o rotiţă minusculă īn ansamblu atīta vreme cīt sīnt bine uns.
Cīt despre condus, ce să mai repet: am spus deja că resping toate structurile piramidale.
Nu mă pot conduce pe mine, cum aş putea să-i conduc pe alţii?

6. Sīnt asocial pentru că aşa sīnt eu. Nu ştiu cum altfel să fiu pentru că nimeni nu şi-a asumat responsabilitatea să mă īnveţe să fiu altfel.

7. Da, am nevoie de implicare totală, deci şi emoţională, criticile constructive, aprecierile şi exprimarea dorinţei de a face parte din echipă īmi sunt de folos. Am nevoie de toate motivaţiile posibile.


...............................
Marchidanu (2:53 PM): dar să lăsăm asta
Marchidanu (2:54 PM): acum am fost cooptat īntr-un proiect īn care dorim să construim o civilizaţie normală
Marchidanu (2:55 PM): şi pe baza modelului meu īncerc să descriu bazele acestei civilizaţii numai că īn proiect sunt implicaţi oameni deosebit de inteligenţi şi cu o cultură atīt de vastă īncīt nici dacă aş īnvăţa 1000 ani nu īi pot egala
Just Me (2:55 PM):
Just Me (2:55 PM): uneori esti fff modest
Marchidanu (2:56 PM): numai că ei nu īnţeleg că ceea ce vor să construiască nu va reuşi decīt dacă la bază pun principiile reieşite din modelul meu
Marchidanu (2:56 PM): sunt prea culţi ca să mai vadă lucruile simple
Just Me (2:56 PM):
Marchidanu (2:57 PM): şi mă iau de prost, arogant, īngīmfat şi toate alte calităţi numai să nu mă asculte
Just Me (2:57 PM): hmmm
Just Me (2:57 PM): nu imi place asta
Marchidanu (2:58 PM): nu găsesc metoda potrivită să le dăruiesc ceea ce cunosc şi ei īncercă să mă pună să fac ceea ce nu pot
Just Me (2:58 PM): adica?
Just Me (2:58 PM): ce incearca sa te puna sa faci?
Marchidanu (2:58 PM): īncearcă să mă schimbe īn altcineva, īntr-un om obijnuit
Marchidanu (2:59 PM): iar eu nu pot asta, pentru că sīnt diferit
Just Me (2:59 PM): uffffff
Marchidanu (2:59 PM): şi tocmai īn faptul să sīnt diferit constă utilitatea mea
Just Me (2:59 PM): de ce nu intelege nimeni ca aceasta schimbare poate veni doar de la tine?
Just Me (2:59 PM): poti sa fi un om obisnuit... doar ca nu vrei sa fi
Marchidanu (3:00 PM): ba īnţeleg foarte bine, dar ei doresc ca eu să doresc să fiu un om obijnuit
Marchidanu (3:00 PM): īn loc să dorească ca să fiu aşa cum sīnt şi pur şi simplu să-mi găsescă locul potrivit
Marchidanu (3:01 PM): numai că locul meu este exact īn mijlocul proiectului şi asta naşte gelozie dintr-un sentiment greşit īnţeles
Marchidanu (3:02 PM): ei cred că a fi īn mijloc este o onoare şi un privilegiu şi că cel din mijloc este conducător
Marchidanu (3:02 PM): de fapt mijlocul este locul coordonatorului, conducătorul avīnd locul de sus
Marchidanu (3:02 PM): dar ei nu pot vedea ca mine
Just Me (3:02 PM):
Just Me (3:02 PM): depinde
Just Me (3:03 PM): uneori conducatorul este si coordonator
Just Me (3:03 PM): si invers
Marchidanu (3:03 PM): nu īn cazul ăsta
Just Me (3:03 PM): stiu
Marchidanu (3:03 PM): īn modelul propus de mine nu există conducători permanenţi şi toţi oamenii sunt coordonatori
Marchidanu (3:04 PM): dar nu au flexibilitatea mea de a vedea aceste lucruri
Just Me (3:04 PM): pai... si probabil ca tocmai asta nu le convine
Just Me (3:04 PM): ca nu exista un conducator
Marchidanu (3:04 PM): mai e ceva
Marchidanu (3:05 PM): ca orice om care participă la proiect să dea randamentul maxim el trebuie să fie īn egală măsură doritor să lucreze şi dorit de echipă la locul potrivit
Marchidanu (3:05 PM): iar eu cum sīnt asocial nu sīnt dorit
Just Me (3:05 PM):
Marchidanu (3:06 PM): şi nici nu mă pot da după ei ca să le mīngīi orgoliile pentru că nu am loc de īntors
Marchidanu (3:06 PM): baza ori e corectă ori nu e deloc
Marchidanu (3:06 PM): şi nu sunt dispuşi să cedeze decīt unde vor ei
Just Me (3:07 PM):
Just Me (3:07 PM): nu poti schimba atat de usor un grup
Just Me (3:07 PM): chiar daca ai dreptate... nu o sa-ti fie acceptate prea usor ideile
Marchidanu (3:07 PM): da nu vreau şi nici nu trebuie să schimb pe nimeni
Just Me (3:07 PM): pai... vrei ca ei sa iti inteleaga modelul, nu?
Just Me (3:08 PM): sa inteleaga ce ai descoperit tu
Marchidanu (3:08 PM): tot ce trebuie să fac e să găsec o cale prin care să conving pe fiecare să stea la locul lui şi să nu mai īncerce să facă ceea ce nu le este destinat
Just Me (3:08 PM):
Just Me (3:08 PM): este vorba de liber arbitru
Just Me (3:09 PM): nu trebuie sa ii convingi
Marchidanu (3:09 PM): fiecare nu trebuie să facă decīt ceea ce īi place mai mult şi ceea ce ştie mai bine
Marchidanu (3:09 PM): atīt
Just Me (3:09 PM): trebuie sa le explici... si ei trebuie sa inteleaga
Marchidanu (3:09 PM): NU VOR SĂ ĪNŢELEGĂ pentru că din start se cred mai deştepţi
Just Me (3:09 PM): si atunci....ce faci?
Just Me (3:09 PM): cum abordezi situatia?
Marchidanu (3:10 PM): am īncercat multe metode
Marchidanu (3:10 PM): - am īncercat să le explic modelul
Marchidanu (3:10 PM): - am īncercat să le arăt puctual că greşesc īn concepţii
Marchidanu (3:10 PM): - am īncercat să le arăt cīt de proşti sunt
Marchidanu (3:10 PM): dar nimic
Marchidanu (3:10 PM): abordări greşite şi ineficiente
Just Me (3:10 PM): cel mai greu lucru pentru un om care se crede destept e sa vina cineva si sa ii spuna ca e prost...sau ca a gresit
Just Me (3:11 PM): chiar daca intelege explicatia... orgoliul nu ii permite sa o accepte si sa o recunoasca
Just Me (3:11 PM): aici ai de luptat cu natura umana
Marchidanu (3:12 PM): păi nu vreau să lupt cu nimeni
Marchidanu (3:13 PM): vreau să armonizez spiritele fără a le deforma cu măguliri şi alte asemenea
Just Me (3:13 PM):
Just Me (3:13 PM): eu te inteleg... dar nu poti sa ai pretentia sa vorbesti cu cineva si acesta sa te inteleaga din prima si sa fie de acord cu tine
Marchidanu (3:14 PM): e ca şi cum aş vrea să aranjez 100 de puişori după culoare şi fiecare fuge īn altă direcţie
Just Me (3:14 PM):
Just Me (3:14 PM): pai... nu o sa reusesti sa ii aranjezi
Just Me (3:14 PM): pentru ca e in natura lor sa fuga de necunoscut
Marchidanu (3:14 PM): Educaţia este baza
Marchidanu (3:15 PM): trebuie ca ei să dorescă să se aranjeze, şi să ştie de ce e mai bine aşa
Marchidanu (3:15 PM): dar cum să le explic dacă nici măcar nu-şi deschid mintea?
Just Me (3:16 PM): nimeni nu a zis ca e usor
Just Me (3:16 PM): poate nu trebuie sa le explici
Marchidanu (3:16 PM): NU
Just Me (3:16 PM): poate trebuie doar sa le arati
Marchidanu (3:16 PM): TREBUIE SĂ LE EXPLIC
Marchidanu (3:16 PM): ei trebuie să īnţeleagă de ce
Just Me (3:17 PM): trebuie, trebuie, trebuie
Marchidanu (3:17 PM): nu am nevoie de vite ci de creatori disciplinaţi
Just Me (3:17 PM): aici e o abordare gresita
Marchidanu (3:17 PM): hm...
Just Me (3:17 PM): nu te impune
Just Me (3:17 PM): nu e solutia cea mai buna
Marchidanu (3:17 PM): fără mine nu va merge treaba
Marchidanu (3:18 PM): deja stagnează pentru că īn afară de mine nimeni nu a mai venit cu proiecte consistente
Just Me (3:18 PM): offffff
Marchidanu (3:18 PM): iar ceea ce fac ei după modelul lor va eşua ca şi pīnă acum
Just Me (3:18 PM): de ce toata lumea face aceiasi greseala?
Just Me (3:19 PM): lasa- i sa esueze...nu cauta perfectiunea
Just Me (3:19 PM): nu poate iesi totul cand si cum vrei tu
Just Me (3:19 PM): si uneori trebuie sa ai rabdare
Just Me (3:19 PM): la tine asta e problema... ti-ai pierdut rabdarea
Just Me (3:19 PM): intelege ca nu toti oamnii gandesc la fel ca tine
Marchidanu (3:19 PM): nimeni nu gīndeşte la fel ca mine
Just Me (3:20 PM): acum... nu se stie niciodata
Just Me (3:20 PM): fiecare lucru vine la momentul potrivit... nu incerca sa grabesti evenimentele
Just Me (3:20 PM): poate acum... chiar nu e momentul
Just Me (3:21 PM): poate ca oamenii cu care te-ai asociat trebuie sa mai esueze de cateva ori pana sa se convinga ca abordeaza gresit problema
Just Me (3:21 PM): rabdarea este o calitate
Marchidanu (3:22 PM): Ei pot eşua la infinit pentru că prosita omenească e infinită
Just Me (3:23 PM): dap
Just Me (3:23 PM): ar putea face asta
Just Me (3:23 PM): doar daca... nu erai tu acolo care sa le propui mereu o alternativa
Marchidanu (3:23 PM): modelul meu are la bază Paradoxul, şi integrarea paradoxului īn gīndire şi viaţă
Marchidanu (3:24 PM): şi cunosc numai un sigur om care să fi īnţeles ce este paradoxul şi cum să lucreze cu el
Marchidanu (3:24 PM): modelele lor sunt imperfecte pentru că le lipseşte absurditatea paradoxului
Just Me (3:25 PM): ce usor iti este sa ii judeci pe altii
Just Me (3:25 PM): dar... cand altii te judeca pe tine... de ce nu iti mai e la fel de usor?
Marchidanu (3:25 PM): nu īmi e uşor dar măcar mă strădui să īnvăţ
Marchidanu (3:26 PM): pe ei īi lasă reci atunci cīnd sunt judecaţi
Marchidanu (3:26 PM): pe mine mă doare
Just Me (3:26 PM):
Just Me (3:27 PM): ii lasa reci in aparenta
Just Me (3:27 PM): nu ii judeca doar pentru ca vezi ca nu ii afecteaza
Just Me (3:27 PM): nu toata lumea isi exprima sentimentele direct... multi sunt afectati... dar nu vor sa o arate
Just Me (3:27 PM): este frica de a parea slab in fata altora
Marchidanu (3:28 PM): le-am vorbit despre asta şi nu au īnţeles
Marchidanu (3:28 PM): nu se lasă judecaţi decīt acolo unde sunt dispuşi
Marchidanu (3:28 PM): īn rest se ascund
Just Me (3:29 PM): pai... nimeni nu o sa vina sa iti spuna... asta e punctul meu slab... da aici
Marchidanu (3:29 PM): şi de obicei sunt dispuşi să se lase judecaţi acolo unde sunt corecţi sau acolo unde sunt tari
Just Me (3:29 PM): pai... e normal asta
Marchidanu (3:29 PM): celelalte locuri le ascund şi le protejază cīt pot mai bine
Just Me (3:29 PM): nimanui nu ii place sa sufere sau a fie slab
Just Me (3:29 PM): a fi slab... inseamna a fi si usor de controlat
Marchidanu (3:30 PM): iar atunci cīnd le dau la ivelă slăbiciunile īn loc să şi le corecteze nu le recunosc
Just Me (3:30 PM):
Just Me (3:30 PM): slabiciunile foarte putini oameni si le recunosc
Just Me (3:30 PM): intelege asta
Marchidanu (3:31 PM): oamenii ăştia aveau pretenţii că sunt deosebiţi
Just Me (3:31 PM): in lumea in care traim a avea slabiciuni inseamna a fi usor de dominat, controlat etc etc
Marchidanu (3:31 PM): dar sunt exact la fel
Just Me (3:31 PM):
Just Me (3:31 PM): una e ce pretentii au ei... alta e cum sunt de fapt
Just Me (3:31 PM): ufffff... pari atat de copil in chestiile astea
Marchidanu (3:32 PM): păi chiar sīnt?
Marchidanu (3:32 PM): īncă nu ţi-ai dat seama?
Just Me (3:32 PM): un pic
Marchidanu (3:32 PM):
Marchidanu (3:33 PM): d.p.d.v. psihologic şi emoţional sīnt un copil mic de tot
Marchidanu (3:33 PM): nu pot īnţelege aceste lucruri
Just Me (3:33 PM):
Just Me (3:33 PM): pentru ca nu le-ai dat atentie sau nu le-ai experimentat
Marchidanu (3:33 PM): corect
Marchidanu (3:33 PM):
Just Me (3:33 PM):
Just Me (3:33 PM):
Just Me (3:34 PM): mi-ar fi placut totusi sa imi spui... ce ai mai facut si inafara de munca
Marchidanu (3:35 PM): păi deja vorbim despte asta
Marchidanu (3:35 PM):
Just Me (3:35 PM): cand am zis munca... ma refeream la proiectele tale
Just Me (3:35 PM): nu la servici
Just Me (3:36 PM): cum ti-ai sarbatorit ziua?
Marchidanu (3:37 PM): ha?
.................................................. ..
Marchidanu (4:39 PM): īmi place să fiu rău
Just Me (4:39 PM): nop... doar iti e mai usor
...
Marchidanu (4:41 PM): nu te superi?
Just Me (4:42 PM): pentru?
Marchidanu (4:42 PM): să am o singură excepţie poate fi o slăbiciune
Just Me (4:42 PM): sa ai o singura exceptie...e o slabiciune
Just Me (4:43 PM): dar atata timp cat nu o stiu si altii... si eu nu intentionez sa profit de asta....e ok
Marchidanu (4:43 PM): atunci sīnt un om slab
Marchidanu (4:43 PM): de mai multe ori
Just Me (4:43 PM): nop... esti doar om
Marchidanu (4:43 PM): atunci ca să fiu mereu doar un om trebuie să am mereu o singură slăbiciune
Marchidanu (4:44 PM): mereu alta?
Marchidanu (4:44 PM): mereu una?
Just Me (4:44 PM): faptul ca ai cel putin o slabiciune te face om
Just Me (4:44 PM): nu faptul ca ai doar una
Marchidanu (4:45 PM): şi dacă le am pe toate?
Marchidanu (4:45 PM): atunci sīnt cel mai om dintre oameni?
Just Me (4:45 PM):
Just Me (4:45 PM): mai ai si altele?
Just Me (4:45 PM): nop... tot om ramai
Marchidanu (4:45 PM): īn fiecare clipă una
Marchidanu (4:45 PM): mereu alta
Marchidanu (4:46 PM): şi cum pot deveni mai om decīt sīnt?
Just Me (4:46 PM): vrei sa devi mai om?
Marchidanu (4:46 PM): DA
Just Me (4:46 PM): om esti deja
Just Me (4:46 PM): mai om nu se poate
Just Me (4:47 PM): se poate doar mai rau... mai bun... mai destept... mai frumos... esenta e aceiasi... partea cu "mai" e doar ce poti tu imbunatatii
Marchidanu (4:47 PM): atunci, mai uman?
Just Me (4:48 PM): permite-ti sa simti
Marchidanu (4:48 PM): nu ştiu cum
Just Me (4:48 PM): cum a fost cu zambetul?
Marchidanu (4:48 PM):
Marchidanu (4:48 PM): greu
Marchidanu (4:49 PM): numai oamenii care īl aşteaptă īl pot primi
Just Me (4:49 PM):
Just Me (4:49 PM): acum... cum ti se pare?
Marchidanu (4:50 PM): păi dacă e să fie, zīmbetul apare simultan
Just Me (4:50 PM):
Marchidanu (4:50 PM):
Just Me (4:54 PM): stii ce zambet imi place mie cel mai mult?
Marchidanu (4:57 PM): nu
Just Me (4:57 PM): cel al copiilor
Just Me (4:58 PM): imi place cum li se lumineaza toata fata atunci cand zambesc
Marchidanu (4:58 PM): e firesc, eşti femeie
Just Me (4:58 PM):
Just Me (4:58 PM): acum... nu puteam avea numai calitati
Just Me (4:58 PM): mai am si defecte
Marchidanu (4:59 PM): ăsta e defectul tău: nu ai niciun defect
Marchidanu (4:59 PM):
Just Me (4:59 PM): as vrea eu
Just Me (4:59 PM): sunt plina de defecte
Just Me (4:59 PM): nu ti-am zis mai sus ca sunt o impiedicata?
Marchidanu (4:59 PM): defectul este o calitate folosită necorespunzător
Just Me (5:00 PM): nu neaparat
Marchidanu (5:00 PM): ai calitatea de o observa denivelările terenului
Marchidanu (5:00 PM):
Just Me (5:00 PM):
Just Me (5:00 PM): pe toate chiar
Marchidanu (5:00 PM): vezi
Just Me (5:00 PM): uite... la asta nu m-am gandit
Marchidanu (5:00 PM): este o super-calitate
Just Me (5:00 PM): daaa
Marchidanu (5:00 PM): mai ales cīnd nu e ordine īn casă
Just Me (5:00 PM):
Marchidanu (5:00 PM): descoperi imediat
Marchidanu (5:01 PM): cu piciorul!
Just Me (5:01 PM):
Marchidanu (5:01 PM):
Just Me (5:01 PM): in fiecare zi descopar cu piciorul unde e patul...si unde e biroul
Marchidanu (5:01 PM): eşti cea mai mare descoperitoare
Just Me (5:01 PM):
Marchidanu (5:01 PM): şi eşti mereu surprinsă de aceleaşi descoperiri
Just Me (5:01 PM):
Marchidanu (5:01 PM): nu te plictiseşti niciodată de banal
Just Me (5:02 PM): esti un scump
Marchidanu (5:02 PM):
Marchidanu (5:02 PM): īnvăţ să fiu
Just Me (5:02 PM): esti deja expert in domeniu
Just Me (5:02 PM):
Marchidanu (5:02 PM): mersi, dar nu e adevărat
Marchidanu (5:03 PM): cum rămīne cu OAMENII ăia mari care nu vor să mă asculte?
Just Me (5:03 PM):
Marchidanu (5:03 PM): numai oamenii mici mă apreciază
Just Me (5:03 PM):
Just Me (5:03 PM): ma faci pitica?
...

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Marchidan21 wrote:

o_ana_1 wrote:
Pop Adrian: Buna
Eu Sunt -IX-: buna seara!
Pop Adrian: trebuie să propun un regulament de funcţionare a Echipei
Eu Sunt -IX-: e ok
Eu Sunt -IX-: nu ma gandisem la asta
Pop Adrian: daca nu o fac....de toate spunem pe forum, dar nimic din ce trebuie
Eu Sunt -IX-: ok
Eu Sunt -IX-: propuneti!
Pop Adrian: acum
Eu Sunt -IX-: acum
Pop Adrian: daca ai fi numai tu, n+ar fi nevoie de un astfel de regulament
Eu Sunt -IX-: eh....
Eu Sunt -IX-: ca doar..
Pop Adrian: cand am lucrat toti trei la numele Proiectului, un astfel de regulament reprezenta o jignire impardonabila, a aceluia care-l propunea
Eu Sunt -IX-: eu,personal invat de la dvs,prin urmare nu ma simt jignita
Pop Adrian: pai, nu aş face niciodată aşa ceva
Pop Adrian: ar īnsemna să fi ioresponsabil la cuvintele pe care le scrii sau spui.
Eu Sunt -IX-: e ok,mi se pare f interesant ce propuneti -ca regulament,citesc ca si Marian a raspuns da
Eu Sunt -IX-: si apoi regulamentul este discutabil
Eu Sunt -IX-: nu este nimic impus
Eu Sunt -IX-: unii poate vor zice
Pop Adrian: nu citii asta, dar atitudinea lui si-a Domnului Traian, mă pun in postura aceasta urātă de+a propune un astfeld e regulament.
Pop Adrian: bineinteles
Eu Sunt -IX-: da,inteleg
Eu Sunt -IX-: e ...ca ei nu stiu ce e cu Timpul
Eu Sunt -IX-: pierdut...
Pop Adrian: nu că nu ştiu, nu ştiu că nu ştiu asta
Eu Sunt -IX-: nici eu nu stiam la inceput
Pop Adrian: Stiu Oana
Pop Adrian: Stiu.
Pop Adrian: Cand ai ceva important de facut, faci. Pur si simplu.
Pop Adrian: ai vazut Hasdeu
Pop Adrian: SIC COGITO - aşa cuGET eu
Eu Sunt -IX-: da
Eu Sunt -IX-: mi se pare si e corect regulamentul
Pop Adrian: ...nu stiu.
Pop Adrian: intre Prieteni nu se adimit măgării de genul acesta.
Eu Sunt -IX-: ba da,altfel nici nu se stie cine lucreaza la proiect si cine nu
Eu Sunt -IX-: deocamdata mi se pare putin exagerat folosirea cuvantului Prieten
Eu Sunt -IX-: suntem la inceput
Eu Sunt -IX-: intre Prieteni da,nu se admite
Pop Adrian: pai, de ce crezi că am pus Oana aia cu Noul are nevoie de Prieteni _
Pop Adrian: ?
Pop Adrian: nu vezi că suntem pe drum NOU
Eu Sunt -IX-: da suntem...dar inca ne armonizam
Pop Adrian: m-am săturat şi eu de īnţepăturile inutile a celorlalţi.....ca şi de ale mele...
Pop Adrian: de+aia acum o saptamana, parcă, n-am mai citit absout nimic din ce-au postat unii forumoşti.
Pop Adrian: nu mă mai interesa
Eu Sunt -IX-: da,va cred
Pop Adrian: tu nu veyi ce se discuta
Pop Adrian: imi ia extrem de multa energie să caut ce-i bun pe-acolo....
Eu Sunt -IX-: va cred si aici,unele mesaje luuungi ma obosesc si pe mine,nici nu le citesc ,nu am rabdare,nu stiu
Pop Adrian: ....
Pop Adrian: de ce creyi ca am scris ca numai cei din Scoala Zalmoxiană, pot devenii profesorii Universităţii Zalmoxiana
Pop Adrian: ăilalţi ce spuneau domne
Pop Adrian: ?
Eu Sunt -IX-: Scoala....acela era un Adevarat Test
Eu Sunt -IX-: de caracter
Pop Adrian: da. Aşa era. testul fiecăruia
Eu Sunt -IX-: enorm de greu
Pop Adrian: pe care si-l punea fiecare, numai că nu erau atenţi la asta
Eu Sunt -IX-: de aia am spus ca forumistii nu cred ca dvs spuneti Adevarul...nu va cunosc personal,
Pop Adrian: am fost dur cu Marian acum
Pop Adrian: dar, aşa merită
Pop Adrian: nu personal...nu se cunosc pe ei
Pop Adrian: de cate ori au stat de vorbă cu ei ?
Eu Sunt -IX-: si asta e greu...
Pop Adrian: să-şi demonstreze asta...
Pop Adrian: extrem
Pop Adrian: nu mă grăbesc să fac o Echipă cum o fi
Eu Sunt -IX-: totusi Marian a ajuns la comcluzia ca Scoala e necesara Proiectului
Pop Adrian: sau să intru īntr-una de dragu de-a fi pe-acolo
Pop Adrian: are multe idei bune...dar, cum vine unu nou....il ia valul....
Pop Adrian: nu trăieşte informaţia...ci o ia nerumegată
Eu Sunt -IX-: poate doreste sa coordoneze el Proiectul
Eu Sunt -IX-: asa imi reiese din unele mesaje
Eu Sunt -IX-: ale sale
Pop Adrian: nu conducător de Proiect este nevoie...ci de Echipă cu scaun la cap
Eu Sunt -IX-: eu stiu asta
Pop Adrian: am spus ca o Echipă este mai importantă decāt un simplu om
Eu Sunt -IX-: pai si atunci de ce este asa de "asocial"?
Eu Sunt -IX-: tre sa ne rugam de el?
Eu Sunt -IX-: sa vina
Eu Sunt -IX-:
Pop Adrian: nu. are bunăvoinţă, dar este īmprăştiat.
Pop Adrian: e tānăr
Eu Sunt -IX-: stiu ca are bunavointa ,da mi se pare ca se vrea rugat
Pop Adrian: incă nu īnţelege cuvintele, conceptele....Nu le-a trăit şi din acest motiv le amestecă
Pop Adrian: e
Eu Sunt -IX-: acum suntem 4
Eu Sunt -IX-: trebuie sa validam regulamentul sau...fiecare-si da validare apt el insusi ...in gand
Pop Adrian: să vedem
Eu Sunt -IX-: ok,sa vedem daca raspunde cineva
Pop Adrian: e
Pop Adrian: vezi
Pop Adrian: dar după ce postăm ce-am scris acum noi doi ?
Eu Sunt -IX-: ups
Pop Adrian: trebuie clarificate lucrurile de la capăt
Pop Adrian: ardem gazul altfel
Eu Sunt -IX-: poate se supara
Pop Adrian: se taie nasul....
Pop Adrian: ca la Păcală.
Eu Sunt -IX-: foarte dur mesajul



1. Un regulament de funcţionare e util atīt vreme cīt are rol strict organizatoric şi aduce niciun fel de limitări dezvoltării proiectului. Un regulament flexibil, mai degrabă nişte linii de ghidare decīt legi stricte.

2. Purtarea mea este total nepotrivită şi iese din frustrare şi neputinţă. Dorinţa de a lucra la proiect este mai mare decīt viteza de dezvoltare a proiectului. Nevoia de a-mi dovedi utilitatea este mai mare decīt nevoile voastre de a mă folosi. Concentrarea īmi este frīnată de grijile zilei de mīine. Munca nu-mi este apreciată şi este catalogată drept pierdere de vreme.
ŞI NU ŞTIU CE SĂ FAC!
Nu-mi pot armoniza spiritul cu materia.

3. Am nevoie de Şcoala Zalmoxiană ca să īmi cīştig indepndenţa ca OM.

4. Şi īn Şcoala Zalmoxiană pot īnvăţa cum să īmi pun īn practică ideile spre a construi o Universitate Zalmoxiană şi noua societate.

5. Da, doresc coordonarea unui proiect, nu a īntregului proiect OMU. Nimeni nu poate avea această pretenţie.
De fapt nici măcar acestă coordonare minoră nu o doresc dar simt că sīnt cel mai potrivit pentru asta.
Īmi place să fiu o rotiţă minusculă īn ansamblu atīta vreme cīt sīnt bine uns.
Cīt despre condus, ce să mai repet: am spus deja că resping toate structurile piramidale.
Nu mă pot conduce pe mine, cum aş putea să-i conduc pe alţii?

6. Sīnt asocial pentru că aşa sīnt eu. Nu ştiu cum altfel să fiu pentru că nimeni nu şi-a asumat responsabilitatea să mă īnveţe să fiu altfel.

7. Da, am nevoie de implicare totală, deci şi emoţională, criticile constructive, aprecierile şi exprimarea dorinţei de a face parte din echipă īmi sunt de folos. Am nevoie de toate motivaţiile posibile.


...............................
Marchidanu (2:53 PM): dar să lăsăm asta
Marchidanu (2:54 PM): acum am fost cooptat īntr-un proiect īn care dorim să construim o civilizaţie normală
Marchidanu (2:55 PM): şi pe baza modelului meu īncerc să descriu bazele acestei civilizaţii numai că īn proiect sunt implicaţi oameni deosebit de inteligenţi şi cu o cultură atīt de vastă īncīt nici dacă aş īnvăţa 1000 ani nu īi pot egala
Just Me (2:55 PM):
Just Me (2:55 PM): uneori esti fff modest
Marchidanu (2:56 PM): numai că ei nu īnţeleg că ceea ce vor să construiască nu va reuşi decīt dacă la bază pun principiile reieşite din modelul meu
Marchidanu (2:56 PM): sunt prea culţi ca să mai vadă lucruile simple
Just Me (2:56 PM):
Marchidanu (2:57 PM): şi mă iau de prost, arogant, īngīmfat şi toate alte calităţi numai să nu mă asculte
Just Me (2:57 PM): hmmm
Just Me (2:57 PM): nu imi place asta
Marchidanu (2:58 PM): nu găsesc metoda potrivită să le dăruiesc ceea ce cunosc şi ei īncercă să mă pună să fac ceea ce nu pot
Just Me (2:58 PM): adica?
Just Me (2:58 PM): ce incearca sa te puna sa faci?
Marchidanu (2:58 PM): īncearcă să mă schimbe īn altcineva, īntr-un om obijnuit
Marchidanu (2:59 PM): iar eu nu pot asta, pentru că sīnt diferit
Just Me (2:59 PM): uffffff
Marchidanu (2:59 PM): şi tocmai īn faptul să sīnt diferit constă utilitatea mea
Just Me (2:59 PM): de ce nu intelege nimeni ca aceasta schimbare poate veni doar de la tine?
Just Me (2:59 PM): poti sa fi un om obisnuit... doar ca nu vrei sa fi
Marchidanu (3:00 PM): ba īnţeleg foarte bine, dar ei doresc ca eu să doresc să fiu un om obijnuit
Marchidanu (3:00 PM): īn loc să dorească ca să fiu aşa cum sīnt şi pur şi simplu să-mi găsescă locul potrivit
Marchidanu (3:01 PM): numai că locul meu este exact īn mijlocul proiectului şi asta naşte gelozie dintr-un sentiment greşit īnţeles
Marchidanu (3:02 PM): ei cred că a fi īn mijloc este o onoare şi un privilegiu şi că cel din mijloc este conducător
Marchidanu (3:02 PM): de fapt mijlocul este locul coordonatorului, conducătorul avīnd locul de sus
Marchidanu (3:02 PM): dar ei nu pot vedea ca mine
Just Me (3:02 PM):
Just Me (3:02 PM): depinde
Just Me (3:03 PM): uneori conducatorul este si coordonator
Just Me (3:03 PM): si invers
Marchidanu (3:03 PM): nu īn cazul ăsta
Just Me (3:03 PM): stiu
Marchidanu (3:03 PM): īn modelul propus de mine nu există conducători permanenţi şi toţi oamenii sunt coordonatori
Marchidanu (3:04 PM): dar nu au flexibilitatea mea de a vedea aceste lucruri
Just Me (3:04 PM): pai... si probabil ca tocmai asta nu le convine
Just Me (3:04 PM): ca nu exista un conducator
Marchidanu (3:04 PM): mai e ceva
Marchidanu (3:05 PM): ca orice om care participă la proiect să dea randamentul maxim el trebuie să fie īn egală măsură doritor să lucreze şi dorit de echipă la locul potrivit
Marchidanu (3:05 PM): iar eu cum sīnt asocial nu sīnt dorit
Just Me (3:05 PM):
Marchidanu (3:06 PM): şi nici nu mă pot da după ei ca să le mīngīi orgoliile pentru că nu am loc de īntors
Marchidanu (3:06 PM): baza ori e corectă ori nu e deloc
Marchidanu (3:06 PM): şi nu sunt dispuşi să cedeze decīt unde vor ei
Just Me (3:07 PM):
Just Me (3:07 PM): nu poti schimba atat de usor un grup
Just Me (3:07 PM): chiar daca ai dreptate... nu o sa-ti fie acceptate prea usor ideile
Marchidanu (3:07 PM): da nu vreau şi nici nu trebuie să schimb pe nimeni
Just Me (3:07 PM): pai... vrei ca ei sa iti inteleaga modelul, nu?
Just Me (3:08 PM): sa inteleaga ce ai descoperit tu
Marchidanu (3:08 PM): tot ce trebuie să fac e să găsec o cale prin care să conving pe fiecare să stea la locul lui şi să nu mai īncerce să facă ceea ce nu le este destinat
Just Me (3:08 PM):
Just Me (3:08 PM): este vorba de liber arbitru
Just Me (3:09 PM): nu trebuie sa ii convingi
Marchidanu (3:09 PM): fiecare nu trebuie să facă decīt ceea ce īi place mai mult şi ceea ce ştie mai bine
Marchidanu (3:09 PM): atīt
Just Me (3:09 PM): trebuie sa le explici... si ei trebuie sa inteleaga
Marchidanu (3:09 PM): NU VOR SĂ ĪNŢELEGĂ pentru că din start se cred mai deştepţi
Just Me (3:09 PM): si atunci....ce faci?
Just Me (3:09 PM): cum abordezi situatia?
Marchidanu (3:10 PM): am īncercat multe metode
Marchidanu (3:10 PM): - am īncercat să le explic modelul
Marchidanu (3:10 PM): - am īncercat să le arăt puctual că greşesc īn concepţii
Marchidanu (3:10 PM): - am īncercat să le arăt cīt de proşti sunt
Marchidanu (3:10 PM): dar nimic
Marchidanu (3:10 PM): abordări greşite şi ineficiente
Just Me (3:10 PM): cel mai greu lucru pentru un om care se crede destept e sa vina cineva si sa ii spuna ca e prost...sau ca a gresit
Just Me (3:11 PM): chiar daca intelege explicatia... orgoliul nu ii permite sa o accepte si sa o recunoasca
Just Me (3:11 PM): aici ai de luptat cu natura umana
Marchidanu (3:12 PM): păi nu vreau să lupt cu nimeni
Marchidanu (3:13 PM): vreau să armonizez spiritele fără a le deforma cu măguliri şi alte asemenea
Just Me (3:13 PM):
Just Me (3:13 PM): eu te inteleg... dar nu poti sa ai pretentia sa vorbesti cu cineva si acesta sa te inteleaga din prima si sa fie de acord cu tine
Marchidanu (3:14 PM): e ca şi cum aş vrea să aranjez 100 de puişori după culoare şi fiecare fuge īn altă direcţie
Just Me (3:14 PM):
Just Me (3:14 PM): pai... nu o sa reusesti sa ii aranjezi
Just Me (3:14 PM): pentru ca e in natura lor sa fuga de necunoscut
Marchidanu (3:14 PM): Educaţia este baza
Marchidanu (3:15 PM): trebuie ca ei să dorescă să se aranjeze, şi să ştie de ce e mai bine aşa
Marchidanu (3:15 PM): dar cum să le explic dacă nici măcar nu-şi deschid mintea?
Just Me (3:16 PM): nimeni nu a zis ca e usor
Just Me (3:16 PM): poate nu trebuie sa le explici
Marchidanu (3:16 PM): NU
Just Me (3:16 PM): poate trebuie doar sa le arati
Marchidanu (3:16 PM): TREBUIE SĂ LE EXPLIC
Marchidanu (3:16 PM): ei trebuie să īnţeleagă de ce
Just Me (3:17 PM): trebuie, trebuie, trebuie
Marchidanu (3:17 PM): nu am nevoie de vite ci de creatori disciplinaţi
Just Me (3:17 PM): aici e o abordare gresita
Marchidanu (3:17 PM): hm...
Just Me (3:17 PM): nu te impune
Just Me (3:17 PM): nu e solutia cea mai buna
Marchidanu (3:17 PM): fără mine nu va merge treaba
Marchidanu (3:18 PM): deja stagnează pentru că īn afară de mine nimeni nu a mai venit cu proiecte consistente
Just Me (3:18 PM): offffff
Marchidanu (3:18 PM): iar ceea ce fac ei după modelul lor va eşua ca şi pīnă acum
Just Me (3:18 PM): de ce toata lumea face aceiasi greseala?
Just Me (3:19 PM): lasa- i sa esueze...nu cauta perfectiunea
Just Me (3:19 PM): nu poate iesi totul cand si cum vrei tu
Just Me (3:19 PM): si uneori trebuie sa ai rabdare
Just Me (3:19 PM): la tine asta e problema... ti-ai pierdut rabdarea
Just Me (3:19 PM): intelege ca nu toti oamnii gandesc la fel ca tine
Marchidanu (3:19 PM): nimeni nu gīndeşte la fel ca mine
Just Me (3:20 PM): acum... nu se stie niciodata
Just Me (3:20 PM): fiecare lucru vine la momentul potrivit... nu incerca sa grabesti evenimentele
Just Me (3:20 PM): poate acum... chiar nu e momentul
Just Me (3:21 PM): poate ca oamenii cu care te-ai asociat trebuie sa mai esueze de cateva ori pana sa se convinga ca abordeaza gresit problema
Just Me (3:21 PM): rabdarea este o calitate
Marchidanu (3:22 PM): Ei pot eşua la infinit pentru că prosita omenească e infinită
Just Me (3:23 PM): dap
Just Me (3:23 PM): ar putea face asta
Just Me (3:23 PM): doar daca... nu erai tu acolo care sa le propui mereu o alternativa
Marchidanu (3:23 PM): modelul meu are la bază Paradoxul, şi integrarea paradoxului īn gīndire şi viaţă
Marchidanu (3:24 PM): şi cunosc numai un sigur om care să fi īnţeles ce este paradoxul şi cum să lucreze cu el
Marchidanu (3:24 PM): modelele lor sunt imperfecte pentru că le lipseşte absurditatea paradoxului
Just Me (3:25 PM): ce usor iti este sa ii judeci pe altii
Just Me (3:25 PM): dar... cand altii te judeca pe tine... de ce nu iti mai e la fel de usor?
Marchidanu (3:25 PM): nu īmi e uşor dar măcar mă strădui să īnvăţ
Marchidanu (3:26 PM): pe ei īi lasă reci atunci cīnd sunt judecaţi
Marchidanu (3:26 PM): pe mine mă doare
Just Me (3:26 PM):
Just Me (3:27 PM): ii lasa reci in aparenta
Just Me (3:27 PM): nu ii judeca doar pentru ca vezi ca nu ii afecteaza
Just Me (3:27 PM): nu toata lumea isi exprima sentimentele direct... multi sunt afectati... dar nu vor sa o arate
Just Me (3:27 PM): este frica de a parea slab in fata altora
Marchidanu (3:28 PM): le-am vorbit despre asta şi nu au īnţeles
Marchidanu (3:28 PM): nu se lasă judecaţi decīt acolo unde sunt dispuşi
Marchidanu (3:28 PM): īn rest se ascund
Just Me (3:29 PM): pai... nimeni nu o sa vina sa iti spuna... asta e punctul meu slab... da aici
Marchidanu (3:29 PM): şi de obicei sunt dispuşi să se lase judecaţi acolo unde sunt corecţi sau acolo unde sunt tari
Just Me (3:29 PM): pai... e normal asta
Marchidanu (3:29 PM): celelalte locuri le ascund şi le protejază cīt pot mai bine
Just Me (3:29 PM): nimanui nu ii place sa sufere sau a fie slab
Just Me (3:29 PM): a fi slab... inseamna a fi si usor de controlat
Marchidanu (3:30 PM): iar atunci cīnd le dau la ivelă slăbiciunile īn loc să şi le corecteze nu le recunosc
Just Me (3:30 PM):
Just Me (3:30 PM): slabiciunile foarte putini oameni si le recunosc
Just Me (3:30 PM): intelege asta
Marchidanu (3:31 PM): oamenii ăştia aveau pretenţii că sunt deosebiţi
Just Me (3:31 PM): in lumea in care traim a avea slabiciuni inseamna a fi usor de dominat, controlat etc etc
Marchidanu (3:31 PM): dar sunt exact la fel
Just Me (3:31 PM):
Just Me (3:31 PM): una e ce pretentii au ei... alta e cum sunt de fapt
Just Me (3:31 PM): ufffff... pari atat de copil in chestiile astea
Marchidanu (3:32 PM): păi chiar sīnt?
Marchidanu (3:32 PM): īncă nu ţi-ai dat seama?
Just Me (3:32 PM): un pic
Marchidanu (3:32 PM):
Marchidanu (3:33 PM): d.p.d.v. psihologic şi emoţional sīnt un copil mic de tot
Marchidanu (3:33 PM): nu pot īnţelege aceste lucruri
Just Me (3:33 PM):
Just Me (3:33 PM): pentru ca nu le-ai dat atentie sau nu le-ai experimentat
Marchidanu (3:33 PM): corect
Marchidanu (3:33 PM):
Just Me (3:33 PM):
Just Me (3:33 PM):
Just Me (3:34 PM): mi-ar fi placut totusi sa imi spui... ce ai mai facut si inafara de munca
Marchidanu (3:35 PM): păi deja vorbim despte asta
Marchidanu (3:35 PM):
Just Me (3:35 PM): cand am zis munca... ma refeream la proiectele tale
Just Me (3:35 PM): nu la servici
Just Me (3:36 PM): cum ti-ai sarbatorit ziua?
Marchidanu (3:37 PM): ha?
.................................................. ..
Marchidanu (4:39 PM): īmi place să fiu rău
Just Me (4:39 PM): nop... doar iti e mai usor
...
Marchidanu (4:41 PM): nu te superi?
Just Me (4:42 PM): pentru?
Marchidanu (4:42 PM): să am o singură excepţie poate fi o slăbiciune
Just Me (4:42 PM): sa ai o singura exceptie...e o slabiciune
Just Me (4:43 PM): dar atata timp cat nu o stiu si altii... si eu nu intentionez sa profit de asta....e ok
Marchidanu (4:43 PM): atunci sīnt un om slab
Marchidanu (4:43 PM): de mai multe ori
Just Me (4:43 PM): nop... esti doar om
Marchidanu (4:43 PM): atunci ca să fiu mereu doar un om trebuie să am mereu o singură slăbiciune
Marchidanu (4:44 PM): mereu alta?
Marchidanu (4:44 PM): mereu una?
Just Me (4:44 PM): faptul ca ai cel putin o slabiciune te face om
Just Me (4:44 PM): nu faptul ca ai doar una
Marchidanu (4:45 PM): şi dacă le am pe toate?
Marchidanu (4:45 PM): atunci sīnt cel mai om dintre oameni?
Just Me (4:45 PM):
Just Me (4:45 PM): mai ai si altele?
Just Me (4:45 PM): nop... tot om ramai
Marchidanu (4:45 PM): īn fiecare clipă una
Marchidanu (4:45 PM): mereu alta
Marchidanu (4:46 PM): şi cum pot deveni mai om decīt sīnt?
Just Me (4:46 PM): vrei sa devi mai om?
Marchidanu (4:46 PM): DA
Just Me (4:46 PM): om esti deja
Just Me (4:46 PM): mai om nu se poate
Just Me (4:47 PM): se poate doar mai rau... mai bun... mai destept... mai frumos... esenta e aceiasi... partea cu "mai" e doar ce poti tu imbunatatii
Marchidanu (4:47 PM): atunci, mai uman?
Just Me (4:48 PM): permite-ti sa simti
Marchidanu (4:48 PM): nu ştiu cum
Just Me (4:48 PM): cum a fost cu zambetul?
Marchidanu (4:48 PM):
Marchidanu (4:48 PM): greu
Marchidanu (4:49 PM): numai oamenii care īl aşteaptă īl pot primi
Just Me (4:49 PM):
Just Me (4:49 PM): acum... cum ti se pare?
Marchidanu (4:50 PM): păi dacă e să fie, zīmbetul apare simultan
Just Me (4:50 PM):
Marchidanu (4:50 PM):
Just Me (4:54 PM): stii ce zambet imi place mie cel mai mult?
Marchidanu (4:57 PM): nu
Just Me (4:57 PM): cel al copiilor
Just Me (4:58 PM): imi place cum li se lumineaza toata fata atunci cand zambesc
Marchidanu (4:58 PM): e firesc, eşti femeie
Just Me (4:58 PM):
Just Me (4:58 PM): acum... nu puteam avea numai calitati
Just Me (4:58 PM): mai am si defecte
Marchidanu (4:59 PM): ăsta e defectul tău: nu ai niciun defect
Marchidanu (4:59 PM):
Just Me (4:59 PM): as vrea eu
Just Me (4:59 PM): sunt plina de defecte
Just Me (4:59 PM): nu ti-am zis mai sus ca sunt o impiedicata?
Marchidanu (4:59 PM): defectul este o calitate folosită necorespunzător
Just Me (5:00 PM): nu neaparat
Marchidanu (5:00 PM): ai calitatea de o observa denivelările terenului
Marchidanu (5:00 PM):
Just Me (5:00 PM):
Just Me (5:00 PM): pe toate chiar
Marchidanu (5:00 PM): vezi
Just Me (5:00 PM): uite... la asta nu m-am gandit
Marchidanu (5:00 PM): este o super-calitate
Just Me (5:00 PM): daaa
Marchidanu (5:00 PM): mai ales cīnd nu e ordine īn casă
Just Me (5:00 PM):
Marchidanu (5:00 PM): descoperi imediat
Marchidanu (5:01 PM): cu piciorul!
Just Me (5:01 PM):
Marchidanu (5:01 PM):
Just Me (5:01 PM): in fiecare zi descopar cu piciorul unde e patul...si unde e biroul
Marchidanu (5:01 PM): eşti cea mai mare descoperitoare
Just Me (5:01 PM):
Marchidanu (5:01 PM): şi eşti mereu surprinsă de aceleaşi descoperiri
Just Me (5:01 PM):
Marchidanu (5:01 PM): nu te plictiseşti niciodată de banal
Just Me (5:02 PM): esti un scump
Marchidanu (5:02 PM):
Marchidanu (5:02 PM): īnvăţ să fiu
Just Me (5:02 PM): esti deja expert in domeniu
Just Me (5:02 PM):
Marchidanu (5:02 PM): mersi, dar nu e adevărat
Marchidanu (5:03 PM): cum rămīne cu OAMENII ăia mari care nu vor să mă asculte?
Just Me (5:03 PM):
Marchidanu (5:03 PM): numai oamenii mici mă apreciază
Just Me (5:03 PM):
Just Me (5:03 PM): ma faci pitica?
...




Incorect.
adi

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post

adipop wrote:

Incorect.
adi



Īn regulă. Poţi detalia?

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Incorect.
adi



Īn regulă. Poţi detalia?



Nu.

De ce nu esti pe mess ?
Şi tu Lucia ?

Totul se bazează pe comunicare EFICIENTĂ, pe faţă....

Ai văzut cāţi citesc postările noastre ....din umbră ?
Le este frică de ceva ?

adi

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Lucia

Joined: 12 Jul 2009
Posts: 154
Location: Bistrita


Reply with quote
Post

adipop wrote:

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Incorect.
adi



Īn regulă. Poţi detalia?



Nu.

De ce nu esti pe mess ?
Şi tu Lucia ?

Totul se bazează pe comunicare EFICIENTĂ, pe faţă....

Ai văzut cāţi citesc postările noastre ....din umbră ?
Le este frică de ceva ?

adi



Aci sunt.

Lucia

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Incorect.
adi



Īn regulă. Poţi detalia?



Te văzui, că de-aia zic.
zalmoxa_adipop - ID-ul meu de mess.

Nu ştiu de ce se ascund oamenii ?

adi

Sun Aug 23, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post

adipop wrote:

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Incorect.
adi



Īn regulă. Poţi detalia?



Nu.

De ce nu esti pe mess ?
Şi tu Lucia ?

Totul se bazează pe comunicare EFICIENTĂ, pe faţă....

Ai văzut cāţi citesc postările noastre ....din umbră ?
Le este frică de ceva ?

adi



Nu īmi mai merge Yahoo Messenger. Nu ştiu cum să-l repar. De cīteva zile folosesc īnlocuitorul de la Yahoo mail.
Dar putem discuta pe Skype, are un serviciu excelent de voce şi putem organiza conferinţe. Căşti cu microfon sau microfon+boxe sunt necesare pentru serviciul vocal.
I.D. Skype: Marchidan21

Altfel de comunicare eficientă nu văd decīt atunci cīnd vei redeschide şcoala Zalmoxiană şi ne vom īntīlni fizic, faţă īn faţă.

Mon Aug 24, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Incorect.
adi



Īn regulă. Poţi detalia?



Nu.

De ce nu esti pe mess ?
Şi tu Lucia ?

Totul se bazează pe comunicare EFICIENTĂ, pe faţă....

Ai văzut cāţi citesc postările noastre ....din umbră ?
Le este frică de ceva ?

adi



Nu īmi mai merge Yahoo Messenger. Nu ştiu cum să-l repar. De cīteva zile folosesc īnlocuitorul de la Yahoo mail.
Dar putem discuta pe Skype, are un serviciu excelent de voce şi putem organiza conferinţe. Căşti cu microfon sau microfon+boxe sunt necesare pentru serviciul vocal.
I.D. Skype: Marchidan21

Altfel de comunicare eficientă nu văd decīt atunci cīnd vei redeschide şcoala Zalmoxiană şi ne vom īntīlni fizic, faţă īn faţă.



e...

Poate că o să dăm drumul la Şcoala bunului simţ..... Să vedem....

adi

Mon Aug 24, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Incorect.
adi



Īn regulă. Poţi detalia?



Nu.

De ce nu esti pe mess ?
Şi tu Lucia ?

Totul se bazează pe comunicare EFICIENTĂ, pe faţă....

Ai văzut cāţi citesc postările noastre ....din umbră ?
Le este frică de ceva ?

adi



Nu īmi mai merge Yahoo Messenger. Nu ştiu cum să-l repar. De cīteva zile folosesc īnlocuitorul de la Yahoo mail.
Dar putem discuta pe Skype, are un serviciu excelent de voce şi putem organiza conferinţe. Căşti cu microfon sau microfon+boxe sunt necesare pentru serviciul vocal.
I.D. Skype: Marchidan21

Altfel de comunicare eficientă nu văd decīt atunci cīnd vei redeschide şcoala Zalmoxiană şi ne vom īntīlni fizic, faţă īn faţă.



e...

Poate că o să dăm drumul la Şcoala bunului simţ..... Să vedem....

adi

Mon Aug 24, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

adipop wrote:

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Incorect.
adi



Īn regulă. Poţi detalia?



Nu.

De ce nu esti pe mess ?
Şi tu Lucia ?

Totul se bazează pe comunicare EFICIENTĂ, pe faţă....

Ai văzut cāţi citesc postările noastre ....din umbră ?
Le este frică de ceva ?

adi



Nu īmi mai merge Yahoo Messenger. Nu ştiu cum să-l repar. De cīteva zile folosesc īnlocuitorul de la Yahoo mail.
Dar putem discuta pe Skype, are un serviciu excelent de voce şi putem organiza conferinţe. Căşti cu microfon sau microfon+boxe sunt necesare pentru serviciul vocal.
I.D. Skype: Marchidan21

Altfel de comunicare eficientă nu văd decīt atunci cīnd vei redeschide şcoala Zalmoxiană şi ne vom īntīlni fizic, faţă īn faţă.



e...

Poate că o să dăm drumul la Şcoala bunului simţ..... Să vedem....

adi



Nu ştiu cu ce te pot ajuta, referitor la Mess. Reacţia sistemului....
Nu ştiu eu pe Skzpe. NU avem aşa ceva. Eu coordonez sistemul firmelor noastre, de pe mess.

Ţine minte de la mine, cand vrei să comunici cu cineva deschide domne toate canalele....şi nu fi deloc ' īnchis '....

Cīnd eşti pe forum, să te vadă lumea toată...că nu-i ruşine. Atunci eşti şi pe mess...să te vadă şi mai bine...Dacă ai, cum spui acum, că se poate īntāmpla. Ţi-am spus că puteai să participi şi tu alaturi de noi, dacă erai pe mess, atunci cānd am pus numele Proiectului comun, OMU.

Tot ce postezi pe mess, pe mail, pe forum, peste tot....te reprezină. Aşa cum eşti intr-o anumită Clipă T0. Dar este valabil şi dacă te fereşti......Asta arată că eşti īncă īn bătaia vāntului, fără prea multe rădăcini....

Te fereşti de cine ? De DUMNEZEU.
Cānd te fereşti de cineva sau de ceva, prin dualitate acel cineva sau acel ceva, se fereşte de tine.

Fii total deschis.

Mai citeşte odată ce este postat din SIC COGITO a lui Haşdeu. A fost o mare Legendă a Romānilor. Ca şi Cantemir.

Aşa cuGET eu, adică i-aţi un get cu tine...să īnveţi. Asta spune printre rānduri Haşdeu. Trecerea peste linia de demarcaţie a celor care spun multe...dar nimic īn esenţă, a facut-o acest mare Om din IUBIRE faţă de Iulia.

adi

Mon Aug 24, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

adipop wrote:

adipop wrote:

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Incorect.
adi



Īn regulă. Poţi detalia?



Nu.

De ce nu esti pe mess ?
Şi tu Lucia ?

Totul se bazează pe comunicare EFICIENTĂ, pe faţă....

Ai văzut cāţi citesc postările noastre ....din umbră ?
Le este frică de ceva ?

adi



Nu īmi mai merge Yahoo Messenger. Nu ştiu cum să-l repar. De cīteva zile folosesc īnlocuitorul de la Yahoo mail.
Dar putem discuta pe Skype, are un serviciu excelent de voce şi putem organiza conferinţe. Căşti cu microfon sau microfon+boxe sunt necesare pentru serviciul vocal.
I.D. Skype: Marchidan21

Altfel de comunicare eficientă nu văd decīt atunci cīnd vei redeschide şcoala Zalmoxiană şi ne vom īntīlni fizic, faţă īn faţă.



e...

Poate că o să dăm drumul la Şcoala bunului simţ..... Să vedem....

adi



Nu ştiu cu ce te pot ajuta, referitor la Mess. Reacţia sistemului....
Nu ştiu eu pe Skzpe. NU avem aşa ceva. Eu coordonez sistemul firmelor noastre, de pe mess.

Ţine minte de la mine, cand vrei să comunici cu cineva deschide domne toate canalele....şi nu fi deloc ' īnchis '....

Cīnd eşti pe forum, să te vadă lumea toată...că nu-i ruşine. Atunci eşti şi pe mess...să te vadă şi mai bine...Dacă ai, cum spui acum, că se poate īntāmpla. Ţi-am spus că puteai să participi şi tu alaturi de noi, dacă erai pe mess, atunci cānd am pus numele Proiectului comun, OMU.

Tot ce postezi pe mess, pe mail, pe forum, peste tot....te reprezină. Aşa cum eşti intr-o anumită Clipă T0. Dar este valabil şi dacă te fereşti......Asta arată că eşti īncă īn bătaia vāntului, fără prea multe rădăcini....

Te fereşti de cine ? De DUMNEZEU.
Cānd te fereşti de cineva sau de ceva, prin dualitate acel cineva sau acel ceva, se fereşte de tine.

Fii total deschis.

Mai citeşte odată ce este postat din SIC COGITO a lui Haşdeu. A fost o mare Legendă a Romānilor. Ca şi Cantemir.

Aşa cuGET eu, adică i-aţi un get cu tine...să īnveţi. Asta spune printre rānduri Haşdeu. Trecerea peste linia de demarcaţie a celor care spun multe...dar nimic īn esenţă, a facut-o acest mare Om din IUBIRE faţă de Iulia.

adi



Merci. Doream sa te intreb odata, ca de-aia esti in domeniu. Ma gandeam acum 2 ore la asta....

O sa ma uit cu atentie.

adi

PS. Inainte de-a ma uita, am o intrebare.

Semintele trebuie puse in pamant fertil si udate din cand in cand ...?


----- Original Message -----
From: Vlad Popa
To: adi pop
Sent: Monday, August 24, 2009 2:05 PM
Subject: Seminte de brad


Salut, Adi!




Vazusem mai demult, pe forum, mi-am amintit ieri...


Sper sa iti fie de folos.




Toate cele bune,

Vlad

Mon Aug 24, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post

adipop wrote:

Te fereşti de cine ? De DUMNEZEU.
Cānd te fereşti de cineva sau de ceva, prin dualitate acel cineva sau acel ceva, se fereşte de tine.

Fii total deschis.

adi



Mă feresc de putere. Mi-e frică de putere. Acuma ştii.
Mi-e frică de ceea ce pot să fac pentru că īmi aminteşte de ceea ce mi s-a făcut.

Nu am uitat nicio clipă coşmarele copilăriei şi nici cum le-am īnvins creindu-mi "bula", un dispozitiv care mă ptroteja īn timpul somnului de coşmare, era o micuţă bulă ascusă īn interiorul meu şi atunci cīnd intram īn ea dispărea odată cu mine. Aşa scăpam īntotdeauna.
Apoi mi-am īnlocuit visele "naturale" cu vise controlate, fantezii īn care eu eram stăpīnul absolut. Aşa am pierdut legătura cu lumea. Niciodată nu am mai reuşit să īnţeleg oamenii şi m-am temut de ei. Nu vroiam decīt să fiu lăsat īn pace.
Uneori cīte un atac trecea de protecţia făută şi atunci, perfect conştient, alegeam să mă trezesc.

De cīnd eram mic de tot īmi amintesc durerile de cap.
De obiceai treceau imediat ce mă descīntau mamaie Zoia sau mama. Dar ele au murit.
Nu am scăpat de durerile de cap decīt atunci cīnd m-am retras de tot īn mine şi am renunţat la tot, inclusiv la şcoală.

Dar de curīnd s-a īntīmplat ceva care m-a schimbat. Creşterea a spart "bula" şi am ieşit afară.
Iar atunci cīnd a venti EL, trecīnd de protecţie, am ales să mă retrag, trezindu-mă.
Dar acum nu "aud" decīt greieri sunīnd īn cap. Nimic altceva.

Mon Aug 24, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post

Marchidan21 wrote:

adipop wrote:

Te fereşti de cine ? De DUMNEZEU.
Cānd te fereşti de cineva sau de ceva, prin dualitate acel cineva sau acel ceva, se fereşte de tine.

Fii total deschis.

adi



Mă feresc de putere. Mi-e frică de putere. Acuma ştii.
Mi-e frică de ceea ce pot să fac pentru că īmi aminteşte de ceea ce mi s-a făcut.

Nu am uitat nicio clipă coşmarele copilăriei şi nici cum le-am īnvins creindu-mi "bula", un dispozitiv care mă ptroteja īn timpul somnului de coşmare, era o micuţă bulă ascusă īn interiorul meu şi atunci cīnd intram īn ea dispărea odată cu mine. Aşa scăpam īntotdeauna.
Apoi mi-am īnlocuit visele "naturale" cu vise controlate, fantezii īn care eu eram stăpīnul absolut. Aşa am pierdut legătura cu lumea. Niciodată nu am mai reuşit să īnţeleg oamenii şi m-am temut de ei. Nu vroiam decīt să fiu lăsat īn pace.
Uneori cīte un atac trecea de protecţia făută şi atunci, perfect conştient, alegeam să mă trezesc.

De cīnd eram mic de tot īmi amintesc durerile de cap.
De obiceai treceau imediat ce mă descīntau mamaie Zoia sau mama. Dar ele au murit.
Nu am scăpat de durerile de cap decīt atunci cīnd m-am retras de tot īn mine şi am renunţat la tot, inclusiv la şcoală.

Dar de curīnd s-a īntīmplat ceva care m-a schimbat. Creşterea a spart "bula" şi am ieşit afară.
Iar atunci cīnd a venti EL, trecīnd de protecţie, am ales să mă retrag, trezindu-mă.
Dar acum nu "aud" decīt greieri sunīnd īn cap. Nimic altceva.



Perseverează fără frică de nimic !

adi

Mon Aug 24, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

DORIO wrote:

adipop wrote:
Regulament de funcţionare al Proiectului OMU - 01

Propunere.

1. Toţi membrii Echipei au libertatea de-a se retrage de a lucra la Proiectul
OMU oricānd doresc, argumentānd sau nu gestul lor. Toţi suntem liberi să facem ce dorim.
2. Din respect pentru coechipieri, termenul maxim de Timp pentru a se răspunde la o simplă
īntrebare pusă de unul din membrii Echipei, o să fie de o săptămīnă. Īn cazul cānd nu se
doreşte să se răspundă, trebuie să se argumenteze gestul acesta, pentru a nu se da dovadă de impertinenţă. Dacă se dă dovadă de rea voinţă, cel ce nu doreşte să răspundă, este rugat
să părăsească Echipa.
3. Īn cazul cānd unul din membrii Echipei se depărteaza prea mult de la subiect, fără să
argumenteze logic ideile, este atenţionat īn scris de ceilalţi coechipieri. Īn cazul īn care
nu ne mai īnţelegem cu persoana respectivă, este rugat să părăsească Echipa.
4. Minim 51 % din voturile liber consimţite de membrii Echipei, reprezintă o hotărāre.

Īmi pare rău că propun un astfel de regulament de funcţionare, dar....cred că, cu toţii,
trebuie să mai lucram puţin la nivelul orgoliului, māndriei şi bunului simţ.
Acest Regulament se poate modifica la sugestia oricărui membru al Echipei, după ce este aprobat. Există şi posibilitatea să nu fie nevoie de un astfel de regulament. Īn acel caz, Echipa va fi extrem de serioasă.

adi




Nu, Adi. Nu este nevoie de vreun regulament! Cu atāt mai puţin de unul cu voturi si procente…

Relaţiile dintre co-echipieri trebuie sa fie Fireşti, bazate pe Dragoste (ca sabie cu două tăişuri – Autoritate şi Libertate), altfel, ele generează măşti, inevitabil.

Oricine poate declara, mai mult sau mai puţin īn CLAR – cum spui tu, că vrea să facă parte din echipă; succesiunea evenimentelor pe un parcurs FIRESC, va face ca fiecare să se aşeze pe locul FUNCŢIONAL pe care īl MERITĂ. Ca la dezvoltarea embrionară…

Toate cele bune,
Vlad



Mike, mi-a spus ieri ca a īncercat să populeze din nou lacul lui de 4 ori. Lua cāte 100.000 de embrioni. După 2-3 zile, mai rămāneau foarte puţini.....
Estimeaza că după toată acţiunea asta a lui, daca s-au dezvoltat 1.000 dintre ei.....

S-a prins, mi-a spus el....nu le dădea māncare cum trebuie. Nu ştia cum să facă....Şi la costat enorm asta.

adi