Ruga unui zeu către Dumnezeu: Gheorghe Zamfir și Doina Oltului…

Publicat în 1 iunie 2012 de Romeo Tarhon
Invitat fiind de către George Stanca, un corifeu al artei și culturii, să particip la Ruga unui zeu către Dumezeu, am plecat omuleț (!) la concertul ”Rapsodia Primăverii” din 29 mai 2012 de la Sala Palatului și m-am întors Om!… Inegalabilul, fenomenalul, inepuizabilul, fascinantul și dumnezeiescul artist total, Gheorghe Zamfir, m-a transformat în trei ore de revelație, de transceză, de vibrații și reverberații de sunete și lumină vie, transferându-mă dimensiunilor cosmice și nivelurilor superioare, purtându-mă călător pe aripi de sunete de nai. Sfântul nai!Sudat pe vecie de sufletul poporului român pe care îl consideră dăruit cu har divin mai ales în artă şi folclor, Gheorghe Zamfir, românul al cărui nume se asociază numelui sfintei noastre țări, ducând măreția și gloria noastră spirituală pe toate meridianele lumii, s-a hotărât să se re-dăruiască națiunii române aici, acasă, în cadrul unui turneu tămăduitor pentru români și de salvare a planetei, așa cum, cu lacrimi în ochi și emoție în glas, s-a destăinuit pe scena Sălii Palatului în timpul primului spectacol cu magistralul concert ”Rapsodia Primăverii” pe care îl va susține în zeci de localități.Cu o carieră de peste 50 de ani, cu o forță spirituală dar și fizică uimitoare, dăruind patrimoniului muzical peste 300 de compoziţii, Gheorghe Zamfir, așa cum știe o întreagă lume și poate ar trebui cel mai bine să o știm și să ne mândrim noi, românii lui, deține peste 120 de discuri de aur și platină și are peste 200 de discuri înregistrate. Cu vânzări record de peste 120 de milioane de unități, Gheorghe Zamfir, regele naiului, îl secondează de aproape pe Michael Jackson, regele muzicii pop, și este singurul artist european care a câștigat două discuri de aur în S.U.A., dar și singurul artist român premiat cu un disc de aur în Ungaria(!). Gheorghe Zamfir deține recordul recordurilor la numărul de premii şi distincţii, iar multe din celebrele sale compoziiții excelează drept coloană sonoră în multe capodopere cinematografice.Precum un Ștefan Popa Popa`s de nivel contemporan, un alt rege român, dar al portretisticii și al simbolisticii plastice, răsfățat la Vatican și de către toțí șefii statelor, Gheorghe Zamfir, încă din anii `70, a început să cucerească lumea cu folclorul românesc și a început să fie recunoscut drept unicul rege al naiului de către marii regi ai lumii și marii șefi ai statelor, prin turnee răsunătoare în China, URSS, Elveţia, Germania de Est… și să susțină concerte private la cererea celor mai marcante personalităţi, şefi de state și națiuni din a cărei memorie nu se va mai șterge niciodată asocierea sfintei treimi de cuvinte: România- Nai- Zamfir…Îi mulțumesc maestrului George Stanca pentru onoarea de a fi co-invitatul domniei sale, invitatul principal și prietenul special al maestrului Gheorghe Zamfir, la ”Rapsodia Primăverii” din 29 mai 2012 de la Sala Palatului. Aproape trei ore am simțit că nu mai aparțin timpului și locului, căci am trăit la cote celeste, divine, o clipă de armonie cât o veșnicie…