Author Message
ZAMFIR_CATALIN


Joined: 02 Sep 2009
Posts: 2028


EXCURSIE HOBITA-MANASTIREA TISMANA-CHEILE SOHODOLULUI-TG JIU
Azi 7 nov. 2009 am fost in excursie cu Andrei si clasa lui de la scoala pe traseul mentionat.
La plecare am vazut cardurile de pasari calatoare care migrau..undeva dupa Filiasi se pare ca este traseul pe care circula..erau zeci de stoluri...
Am vizitat operele lui Brancusi din Tg Jiu, casa un de s-a nascut si unde o doamna simpla ne-a povestit despre viata artistului. Aici am primit chitanta pentru banii dati ca taxa sa pot fotografia. Am multe poze si inregistrarea audio a "povestii". Lipsa totala de materiale promotionale..cateva pixuri scrise cu alt muzeu, insigne cu Brancusi la 3 ron, cateva pliante..in rest nimic..
Tarife ff mici..1,2 lei pt copii si 2,4 adulti parca..
In drum spre Tismana am vizitat o pastravarie.
La Tismana am aflat lucruri de care nu stiam....acolo se scoleau copii si dintre ei se alegea viitorul patriarh...linga manastire este o pesterea lunga de 70km.. in munte...Cladita de apostolul Nicodim...
Am fost apoi la Cheile Sohodolului...impresionant..bate de departe tot ce am vazut eu in domeniul peisajelor montane..pacat ca a plouat si am rezistat doar o ora in zona...de revenit obligatoriu..

O sa adaug si cateva imagini..o zi impresionanta obtinuta cu pretul a doar 44 lei..valoarea ei...nepretuita...