Author Message
vilau_claudiu

Joined: 07 Dec 2009
Posts: 20
Location: Drobeta Turnu Severin


Etape pentru crearea statiunii
1. Alegerea climatului - deja ales am inteles
2. Identificarea, alegerea punctelor de interes turistic din acea zona
3. Conservarea prin amenajare si protejarea obiectivelor turistice
4. Stabilirea de locuri de cazare si agrement
5. Stabilirea cailor de acces: intrare in statiune si vizitare obiective turistice.

toate cele bune,
claudiu

Sat Dec 12, 2009

ZAMFIR_CATALIN


Joined: 02 Sep 2009
Posts: 2028



salut, ma bucur sa vad ca te-ai gandit la acest proiect.
Dl Adrian Pop cunoaste zonele ce trebuiesc vizitate din zona unde o sa facem Statiunea Darius. Urmeaza sa mai descoperim si alte zone. O sa incepem prin ridicarea in zona a unui loc de cazare unde o sa trimitem pentru vindecare persoane ce au nevoie de acest lucru. Fara a percepe nici un ban...

Sat Dec 12, 2009

Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova



ZAMFIR_CATALIN wrote:
salut, ma bucur sa vad ca te-ai gandit la acest proiect.
Dl Adrian Pop cunoaste zonele ce trebuiesc vizitate din zona unde o sa facem Statiunea Darius. Urmeaza sa mai descoperim si alte zone. O sa incepem prin ridicarea in zona a unui loc de cazare unde o sa trimitem pentru vindecare persoane ce au nevoie de acest lucru. Fara a percepe nici un ban...


Orasul Sanatatii Vega - Valeriu Popa, este alaturi de Statiunea Montana Darius si de Satul Dacic Marga.

Fiecare dintre cele 3 obiective majore, au statut diferit.

In Orasul Sanatatii Vega- Valeriu Popa, toti oamenii vor fi tratati pe gratis.

adi

Sat Dec 12, 2009

vilau_claudiu

Joined: 07 Dec 2009
Posts: 20
Location: Drobeta Turnu Severin



Baia de Aramă - Biserica Sfinţii Voievozi. La aprox. 4 km nord-vest de Baia de Aramă se afla complexul carstic Ponoare, reprezentat prin mai multe monumente ale naturii (podul natural de la Ponoare, lacurile carstice Zatonul Mare şi Mic, peştera Ponoare şi platoul de lapiezuri de deasupra peşterii). Tot în această zonă se află peştera Topolniţa, cu o lungime explorată de 10.330 m, fiind a doua ca mărime din ţară.

Din pacate nu am fost niciodata pe acolo. Doar in Baia de Arama cu masina foarte repede am trecut. Trebuie sa merg neaparat pentru a sti ce si cum trebuie facut.

toate cele bune,
claudiu

Sun Dec 13, 2009

Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova



vilau_claudiu wrote:
Baia de Aramă - Biserica Sfinţii Voievozi. La aprox. 4 km nord-vest de Baia de Aramă se afla complexul carstic Ponoare, reprezentat prin mai multe monumente ale naturii (podul natural de la Ponoare, lacurile carstice Zatonul Mare şi Mic, peştera Ponoare şi platoul de lapiezuri de deasupra peşterii). Tot în această zonă se află peştera Topolniţa, cu o lungime explorată de 10.330 m, fiind a doua ca mărime din ţară.

Din pacate nu am fost niciodata pe acolo. Doar in Baia de Arama cu masina foarte repede am trecut. Trebuie sa merg neaparat pentru a sti ce si cum trebuie facut.

toate cele bune,
claudiu


Vad ca faci pasi buni....
Sa te duci si spre Izverna....
------------------------------


Show Recent Messages (F3)

Vilau Claudiu: am gasit despre romeo dunca singurul motociclist roman care a participat la raliul Dakar,
Vilau Claudiu: ca a investit la muntele mic
Pop Adrian: ok. sa fie sanatos
Pop Adrian: a
Vilau Claudiu: iar in 2006
Pop Adrian: nu stiu cine
Vilau Claudiu: intentioneaza sa investeasca 10 milioane de euro int-o noua statiune de schi in muntii Banatului, proiect pentru care ar fi necesari de cinci ori mai multi bani
Pop Adrian: se poate
Vilau Claudiu: dar nu am gasit ca s-a si concretizat ceva
Pop Adrian: este altceva
Pop Adrian: ce am vazut eu
Pop Adrian: era un tip care i-au placut niste Munti, prin zona Muntelui Mic, daca nu ma insel
Pop Adrian: si a facut o societate pe actiuni si....a discutat cu Primarul care avea si Muntii aia si....nu stiu cati oamenid e afaceri din Timisoara, au luat actiuni sau teren acolo
Pop Adrian: statiunea este facuta de cativa ani
Pop Adrian: n stiu zona cu precizie dar erau multe cabana
Vilau Claudiu: acest romeo dunca este timisorean si a investit la muntele mic
Vilau Claudiu: dar acolo exista deja staiune
Vilau Claudiu: aaaa
Vilau Claudiu: el este si in spatele dunca expeditii
Vilau Claudiu: mi se parea cunoscut numele
Pop Adrian: nu stiu
Vilau Claudiu: Proiect de statiune montana la Muntele Mic
Pop Adrian: ideea am vazut-o
Vilau Claudiu: La Muntele Mic se pregateste o superstatiune! Loc ar fi! Peisajul te lasa mut, este divin! Initiatorii proiectului vor sa si protejeze zona, prin infiintarea unui parc national care sa cuprinda arealul, iar 10% din veniturile viitoarei zone turistice sa intre in contul parcului! Totul suna frumos, am insa anumite dubii legate de persoanele care stau in spatele proiectului: Romeo Dunca ( de la Dunca Expeditions ), Marian Iancu ( BkP ) si fratii Cristescu ( Bega Grup Timisoara ) . Sper totusi sa fie bine intentionati, pentru ca daca fac ceea ce au promis, sigur vor avea si ei enorm de castigat!
Pop Adrian: si Catalin Zamfir
Vilau Claudiu: pe ce canal de tv ca eu am cautat si pe site-urile de tv dar nu am gasit nicio stire in sensul asta
Vilau Claudiu: dar sigur aceasta este cu muntele mic ca este si timisorean
Pop Adrian: Claudiu trebuie sa plec pt o jumatate de ora
Pop Adrian: las asa calc
Pop Adrian: scrie ce vrei si-ti raspund cand vin
Pop Adrian: si citesc si ce-ai scris
Pop Adrian: sa nu uiti sa scrii ce-ai face daca ai un milion de Euro
Vilau Claudiu: ok
Vilau Claudiu: am scris mai sus
Vilau Claudiu: vilau_claudiu: sincer, as investi in turism. niciodata nu m-am gandit la o statiune, dar la spatii de cazare, tratament si agement m-am gandit si mi-ar placea, deci in asa ceva as investi.
vilau_claudiu: si asta pentru ca imi place, ma pasioneaza
Pop Adrian: ma bucur
Pop Adrian: dar daca ai avea un miliard de Euro ?
Pop Adrian: eu incerc sa formez tineri in domeniul afacerilor, dar care vor munci cinstit
Pop Adrian: eu, voi fi un garant moral in ceea ce fac, asta daca se consulta cu mine.
Pop Adrian: eu ii caut pe aceia care sunt pasionati de o idee...pt care limitele, si le afla singuri si pe care si le distrug singuri...
Pop Adrian: nu pe aia care spun ca nu se poate...
Pop Adrian: cu aia n-ai ce face
Pop Adrian: se culca boi si se scoala vaci
Vilau Claudiu: nu m-am gandit si nu stiu exact cat ar costa anumite lucruri pe care as vrea sa le fac, dar as merge in continuare pe turism chiar si la o statiune ca am vazut acum ca ar ajunge pana la 1 miliard de euro. as merge pe statiune montana deoarece este tot timpul anului accesibila
Pop Adrian: corect
Pop Adrian: dar, cum de la Vis se pleaca, cu Credinta...prima data invatam sa visam....
Pop Adrian: dupa care, punem totul pe etape, subetape de lucru. De un realism iesit din comun. o sa vezi....
Vilau Claudiu: eu vreau sa nu ramana totul doar la stadiul de vis si/sau de etape
Vilau Claudiu: pentru ca de visat am tot visat, hai sa nu zic 32 de ani de cand tot visez, dar asemenea vise le am de cativa ani buni
Vilau Claudiu has signed out. (13.12.2009 12:37)

Last message received on 13.12.2009 at 12:23

Sun Dec 13, 2009

vilau_claudiu

Joined: 07 Dec 2009
Posts: 20
Location: Drobeta Turnu Severin



http://www.alcogrupsrl.ro/harta_statiune_V1.html

cu o eroare a amplasamentului exact in care va fi staiunea, dar este un inceput. o sa revin cu o harta mai detaliata si mai exacta a zonei.

Mon Dec 14, 2009

Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10558
Location: Craiova



vilau_claudiu wrote:
http://www.alcogrupsrl.ro/harta_statiune_V1.html

cu o eroare a amplasamentului exact in care va fi staiunea, dar este un inceput. o sa revin cu o harta mai detaliata si mai exacta a zonei.


Orasul Sanatatii Vega - Valeriu Popa, va incepe de langa Pestera Topolnitei, Ciresu, Podeni, Isverna, POnoare, Baia de Arama.

De la Isverna, sus pe munte, spre Baia de Arama, Herculane si Mehadia, va fi statiunea Montana Darius.

Lnga Pestera Topolnitei va fi satul Dacic Marga.

adi