Accesul constient la subconstient putini il au, mai ales cand inconstientul este indepartat prin vointa proprie.


Monday, October 17, 2011 10:14 AM
From: "Adi Pop" <adipop@popservice.ro>View contact detailsTo: "Gigi Bardan" <g_bardan@yahoo.com>, "Geo Stroe" <geostroe@gmail.com>Cc: ""David Aurel"" <aurelvdavid@yahoo.com>, ""adina mutar"" <adinamutar@yahoo.com>, ""Alecu Ioan"" <alecu_ioan@yahoo.com>, """Zamfir Catalin""" <administrator@cab.ro>, enciustefan@yahoo.com, firustefanvalentin@yahoo.com, bussinespartener@yahoo.com, narcis_tiberiu@yahoo.com, troiadrian@yahoo.com, ""Alice Nacioiu"" <alice.nacioiu@creativeluggage.com>, cucu_paul@yahoo.com, ""G Niki"" <nikieverniky@yahoo.com>, ""Pop Adrian"" <zalmoxa_adipop@yahoo.com>, scoalaignat@yahoo.com, gelu_stefanescu@yahoo.com, Radu_necea@yahoo.com, yo7aoz@yahoo.com, samdacul@gmail.com, ninabeciu@yahoo.com, ""Teleoaca George-Liviu"" <liviuteleoaca@yahoo.com>, ""george visu"" <george.visu@yahoo.com>, ""Cantemir Lorin"" <l_cantemir@yahoo.com>, ioanpop@yahoo.com, ""Drumea Balcanu Silvia"" <silvyica@yahoo.it>, ""Petre Savescu"" <psavescu@gmail.com>, ""Petre Titi"" <spt2000ro@yahoo.com>, nicolaenacioiu@yahoo.com, ""Ioana Alex"" <ioanaalex68@yahoo.com>, ""BAGIU OVIDIU ILIE"" <ovi_vio_ivo@yahoo.co.uk>, mihai.prepelitze@gmail.com, ""Costel Galateanu"" <costel.galateanu@gmail.com>, ""octavian"" <octyxbazat@yahoo.com>, ""Nabila Cuza"" <nabilacuza@yahoo.com>, ""Drimbau Nistor"" <nistor.drimbau@yahoo.com>, ""Florentin Smarandache"" <fsmarandache@yahoo.com>, ""Marian Ilie"" <marian1950@gmail.com>, ilarion.isopescu@gmail.com, ""DOINA IRINA STROE"" <irinainas@yahoo.com>, ""Mihai Stroe"" <badliver1977@yahoo.com>, ""Alexandru Oblu"" <aloblu@yahoo.com>, ladyfloricica@yahoo.com, ""oblu f. alexandru"" <oblualexandru@yahoo.com>, deoblu_47@yahoo.com, ""Liviu PETRINA"" <liviupetrina@yahoo.com>, ""Carmen-Leocadia Cotovanu"" <ccarmenleo@hotmail.com>, ""Gheorghe Gavrila Copil"" <gheorghegavrilacopil@yahoo.com>, apuseniadventure@yahoo.com, revistadaciamagazintulcea@gmail.com, achimescu_ovidiu@yahoo.com... more
Buna dimineata Domnule Gheorghe Bardan Raine,

Multumesc.

Mesajele comune le postez pe forum pentru ca Tinerii de care ma ocup sa invete din experienta noastra. Ati observat ca mesajele le trimit si unor membrii ADR si altor persoane apropiate mie, in speranta ca reusim impreuna sa polarizam un numar din ce in ce mai mare de Romani ce se vor implica....

IN CE ?

Cu bunavointa si perseverenta o sa ne asezam fiecare in Timp pe domeniul de activitate in care excelam, in care ne simtim utilitatea.

Bunavointa comunicarii eficiente de care tot amintesc este importanta. Noutatea cu care vin in aceste mesaje consta in faptul ca am observat ca acestea fiind facute public, capata valente incredibile. Folosim astfel practic Mintea colectiva, inclusiv a celor ce ne vor citii in Timp.

De anul trecut am initiat un proiect :
R. Proiectul - Mi-am luat serviciu nou - Romania !!!
http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...ela-omul-in-OM.
http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...u-nou-Romania-!!!

Experienta celor in varsta ( cei care au ceva de spus ) nu poate sa fie neglijata, cu conditia ca acestia sa se implice din ce in ce mai mult in a face " CEVA UTIL ". Ce motivatie poate sa fie mai importanta pentru aceste persoane decat Neamul si Tara ?

Am citit Dacia Preistorica cu ani in urma. Din pacate de ceva ani pot sa citesc decat de pe monitorul calculatorului si aproape zilnic putin din Vietile Sfintilor, atat cat pot s-o fac. Acesta este motivul pentru care am facut aluzie la unul din mecanismele gandirii umane, la legatura dintre Constient, Inconstient si Subconstient.

Sunt convins ca Tinerii isi noteaza titlurile cartilor si cu siguranta ca in Timp or sa le citeasca.

Daca fiecare dintre noi discutam despre aceste subiecte comune cu altii, rugandu-i sa se implice si ei, am determina cu siguranta anularea energiei de forma ( blestem ) capabila de a tine un Roman unul de altul. In acest fel am folosi si Timpul ca aliat.

Zile pline,
Adrian Pop

PS - Daca cei ce se implica la propriu la reconstructia Morala si Economica a Romaniei discuta despre toate acetea cu persoane apropiate rugandu-i sa ni se alature, am determina astfel cu siguranta anularea energiei de forma ( blestem ) capabila de a ne tine pe fiecare la distanta unii de altii. In acest fel am folosi si Timpul ca aliat, pentru ca prea ne batem joc de El.






----- Original Message -----
From: Gigi Bardan
To: adi pop ; Geo Stroe
Sent: Sunday, October 16, 2011 9:36 PM
Subject: Re: Accesul constient la subconstient putini il au, mai ales cand inconstientul este indepartat prin vointa proprie.


Îmi voi permite să vă recomand, pe lângă Dacia preisotorică, N. Densuşianu, pentru detalii privind epoca lui Saturn alias Zalmoxis, încă o carte: Esenţa creştinismului. Ludwing Feurebach, referitor la ... Sufletul de care faceţi vorbire.
Să auzim numai de bine.
Gheorghe Bârdan Raine
16 oct 2011
Bucureşti.


From: adi pop <adipop@popservice.ro>
To: Gigi Bardan <g_bardan@yahoo.com>; Geo Stroe <geostroe@gmail.com>; David Aurel <aurelvdavid@yahoo.com>; adina mutar <adinamutar@yahoo.com>
Cc: Alecu Ioan <alecu_ioan@yahoo.com>; ""Zamfir Catalin"" <administrator@cab.ro>; enciustefan@yahoo.com; firustefanvalentin@yahoo.com; bussinespartener@yahoo.com; narcis_tiberiu@yahoo.com; troiadrian@yahoo.com; Alice Nacioiu <alice.nacioiu@creativeluggage.com>; cucu_paul@yahoo.com; G Niki <nikieverniky@yahoo.com>; Pop Adrian <zalmoxa_adipop@yahoo.com>; scoalaignat@yahoo.com; gelu_stefanescu@yahoo.com; Radu_necea@yahoo.com; yo7aoz@yahoo.com; samdacul@gmail.com; ninabeciu@yahoo.com; Teleoaca George-Liviu <liviuteleoaca@yahoo.com>; george visu <george.visu@yahoo.com>; Cantemir Lorin <l_cantemir@yahoo.com>; ioanpop@yahoo.com; Drumea Balcanu Silvia <silvyica@yahoo.it>; Petre Savescu <psavescu@gmail.com>; Petre Titi <spt2000ro@yahoo.com>; nicolaenacioiu@yahoo.com; Ioana Alex <ioanaalex68@yahoo.com>; BAGIU OVIDIU ILIE <ovi_vio_ivo@yahoo.co.uk>; David Aurel <aurelvdavid@yahoo.com>; mihai.prepelitze@gmail.com; Bardan Raine <rexim.ro@gmail.com>; Costel Galateanu <costel.galateanu@gmail.com>; octavian <octyxbazat@yahoo.com>; Nabila Cuza <nabilacuza@yahoo.com>; Drimbau Nistor <nistor.drimbau@yahoo.com>; Florentin Smarandache <fsmarandache@yahoo.com>; Marian Ilie <marian1950@gmail.com>; ilarion.isopescu@gmail.com; DOINA IRINA STROE <irinainas@yahoo.com>; Mihai Stroe <badliver1977@yahoo.com>; Alexandru Oblu <aloblu@yahoo.com>; ladyfloricica@yahoo.com; oblu f. alexandru <oblualexandru@yahoo.com>; deoblu_47@yahoo.com; Liviu PETRINA <liviupetrina@yahoo.com>; Carmen-Leocadia Cotovanu <ccarmenleo@hotmail.com>; Gheorghe Gavrila Copil <gheorghegavrilacopil@yahoo.com>; apuseniadventure@yahoo.com; revistadaciamagazintulcea@gmail.com
Sent: Sunday, October 16, 2011 7:22 PM
Subject: Accesul constient la subconstient putini il au, mai ales cand inconstientul este indepartat prin vointa proprie.



Stimate domn,

Este o legatura intrinseca intre Suflet si minte, in sensul ca nu te lasa Sufletul sa nu gandesti profund la solutii de Renastere a societatii umane. Si asta mai ales daca observi degradarea morala a intregii societati si mai si-ti pasa.

La Izverna ma duc des. Este locul unde vom construi Statiunea Montana Darius. Tot in zona, alaturi de Tinerii pe care-i " modelez " in Scoala de afaceri online Zalmoxa, vom infiinta Orasul Sanatatii Vega si Satul Dacic la Marga - Topolnita.
http://www.sfatulbatranilor.ro/forum...MONTANA-DARIUS
http://www.sfatulbatranilor.ro/forum...A-VALERIU-POPA
http://www.sfatulbatranilor.ro/forum...UL-DACIC-MARGA

Pentru realizarea acestor proiecte este nevoie de bani foarte multi, numai ca nu orice fel de ban trebuie acceptat sa fie introdus in Sistem, ci decat acela obtinut prin MUNCA CINSTITA.

Accesul constient la subconstient putini il au, mai ales cand inconstientul este indepartat prin vointa proprie. Cu cat scopul ales este mai Nobil, cu cat implicarea tinde spre 100 % si este facuta continuu, cu atat Izvoarele " interioare " la care ai acces sunt mai cristaline.

Metru cub de manuscrise al Mosului ( Tudor Diaconu - Prietenul meu de Suflet si unul din ADEVARATII " Uriasii in gandire " ai Neamului nostru ), o sa fie postat pe forum si tradus ulterior in cat mai multe limbi de circulatie internationala.

http://www.sfatulbatranilor.ro/forum...-Tudor-Diaconu

Sufletul AVII-lor
http://www.youtube.com/watch?v=dt4nhnU_J58&fmt=18

Eşti ţara mea.
Moşu - Tudor Diaconu

Eşti Ţara mea, de aceea te iubesc
Şi te adun în suflet la tot pasul.
N-am ochi pe cât aş vrea să te privesc
Şi nici ureche să-ţi cuprindă glasul.
Vii de departe, ţară din străbuni
Şi urci în mine ca o sevă coaptă,
Unind strâmtoarele furtuni
Cu reverii de gânduri şi de faptă.
Bunicii n-au putut să-o vadă,
Că li s-au tras zăvoarele la şcoală,
Dar şi-au lăsat mormintele pe-aci,
Să nu rămână Cartea Vremii goală.
Iţi ştiu povestea vieţii pe de rost,
Îngemănând minunea şi firescul.
Când spune codrul despre tot ce-a fost
În el, simt uriaş pe Eminescu.
Sau dacă-aud vreun ţipăt de haiduc
Şi dor cu dor prin prag mai întârzie,
Parcă mă uit, în drum, după Coşbuc
Şi dacă nu e... îl aştept să vie.

De-oi învăţa şi eu să cânt, aş vrea,

Cântarile, să mi le spună-ntruna
Şi munţi şi apele din ţara mea
În vorba vie, veche şi străbună.
Că dragi mi-au fost şi crânguri şi izvoare
Şi munca grea şi visul. Nu odată
iubirea fetelor. Şi munţii-n soare
Şi marea cea albastră... viaţa toată.
Eu, pentru om, în inimă adun,
Şi-n gandul meu curajul şi tăria.
Vreau, peste vremuri, omului să-i spun:
Găseşti în versuri dreaptă mărturie.
Să pier mai bine-n clipa de pierzare,
Când gândul meu s-ar depărta de tine
Şi blestemat să fie versul care
Se-nchină în faţa porţilor străine.
Popor Român, izvor de-nvăţătură,
Statornicia ta mi-e o povaţă,
Să-mi afli-n vers şi fulgerul din gură
Şi duioşia dragostei de viaţă.

http://www.youtube.com/watch?v=EVLEBLhE7Yg
Recita chiar de Mos, atunci cand i-am facut amandoi o vizita anul trecut la Domnul Justin Capra acasa.

Multa sanatate si succes in tot ce faceti.

Cu respect,
Adrian Pop
From: Gigi Bardan
To: adi pop ; Geo Stroe ; David Aurel ; adina mutar
Sent: Sunday, October 16, 2011 3:48 PM
Subject: Re: De retinut si de meditat....la ce le spunem Tinerilor.


Stimate domn

Pentru mine, sufletul este produsul activităţii mentale umane.
”Greşala” de care vorbiţi a distrus mondialismul acelor vremuri (imperiul pelasg) şi a permis dezvoltarea tuturor neamurilor spre conceptul de naţiune, ţară etc. Aceasta confruntare (la Izverna) s-a dat între ultimul adept al anticului mondialism, Gruia a lui Novac - mehendinţeanul - ultimul rod al incestiosului Uran - , fratele târfei zeilor şi Joe/Zeus, acompaniat de Hermes şi Vulcan.
De acord: banul, în societate, este răul necesar. Tezaurizat, adunat în puţine mâini, banul devine malefic. Societatea care limitează tezaurizarea aurului este o societate în care statul deţine controlul majoritar asupra mijloacelor de producţie şi în care este primul acţionar. Statul social este un stat pentru cei mulţi. Statul capitalist este statul pentru cei puţini... |Nu de religie este nevoie acum (reciţiţi În oraşul cu 300 de biserici / Minulescu) ci de un stat naţional, liber de a decreta legi pentru naţiunea pe care o conduce şi idependent în plan extern. Dacă banul nu este o monedă naţională, oamenii vor fi slugile stăpânilor banilor internaţionali. Vezi dumneata, odată cu lovitura de stat din decemebrie 1989 s-a aruncat leşia dar şi pruncul din copaie ... Asta trebuie să le spui dumneata românilor!
Vrei să afli câte ceva despre ...Zalmoxe? Să-ţi spun ceva din ...interior. Îţi spun în versurile unui mare iniţiat: George Coşbuc. Şi ne oprim deocamdată aici cu rugămintea de a studia cu atenţia Dacia preistorică, N. Densuşianu.

Vom face cât cerul de nalt
Mormanul cadavrelor crunte
Şi munte vom pune pe munte
Şi cerului da-vom asalt.
Pe-al vostru Zalmoxe-pigmeu
L-om prinde de barbă-nhăţându-l,
Cu tronu-i cu tot răsturnându-l
Din cer, căci acel Dumnezeu
Ce lasă pe-al vostru pământ
Să crească atâta urgie,
Acela nu poate să fie
Nici mare, nici tare, nici sfânt.

(Un cântec barbar, de George Coşbuc).

Vă doresc din tot sufletul, adică din toată mintea mea, multă sănătate şi împlinirea tuturor dorinţelor Dvs.
Cu stimă,
Gheorghe Bârdan-Raine
Bucureşti
16 10 2011 (7519).


From: adi pop <adipop@popservice.ro>
To: Gigi Bardan <g_bardan@yahoo.com>; Geo Stroe <geostroe@gmail.com>; David Aurel <aurelvdavid@yahoo.com>; adina mutar <adinamutar@yahoo.com>
Cc: Alecu Ioan <alecu_ioan@yahoo.com>; ""Zamfir Catalin"" <administrator@cab.ro>; enciustefan@yahoo.com; firustefanvalentin@yahoo.com; bussinespartener@yahoo.com; narcis_tiberiu@yahoo.com; troiadrian@yahoo.com; Alice Nacioiu <alice.nacioiu@creativeluggage.com>; cucu_paul@yahoo.com; G Niki <nikieverniky@yahoo.com>; Pop Adrian <zalmoxa_adipop@yahoo.com>; scoalaignat@yahoo.com; gelu_stefanescu@yahoo.com; Radu_necea@yahoo.com; yo7aoz@yahoo.com; samdacul@gmail.com; ninabeciu@yahoo.com; Teleoaca George-Liviu <liviuteleoaca@yahoo.com>; george visu <george.visu@yahoo.com>; Cantemir Lorin <l_cantemir@yahoo.com>; ioanpop@yahoo.com; Drumea Balcanu Silvia <silvyica@yahoo.it>; Petre Savescu <psavescu@gmail.com>; Petre Titi <spt2000ro@yahoo.com>; nicolaenacioiu@yahoo.com; Ioana Alex <ioanaalex68@yahoo.com>; BAGIU OVIDIU ILIE <ovi_vio_ivo@yahoo.co.uk>; David Aurel <aurelvdavid@yahoo.com>; mihai.prepelitze@gmail.com; Bardan Raine <rexim.ro@gmail.com>; Costel Galateanu <costel.galateanu@gmail.com>; octavian <octyxbazat@yahoo.com>; Nabila Cuza <nabilacuza@yahoo.com>; Drimbau Nistor <nistor.drimbau@yahoo.com>; Florentin Smarandache <fsmarandache@yahoo.com>; Marian Ilie <marian1950@gmail.com>; ilarion.isopescu@gmail.com; DOINA IRINA STROE <irinainas@yahoo.com>; Mihai Stroe <badliver1977@yahoo.com>; Alexandru Oblu <aloblu@yahoo.com>; ladyfloricica@yahoo.com; oblu f. alexandru <oblualexandru@yahoo.com>; deoblu_47@yahoo.com; Liviu PETRINA <liviupetrina@yahoo.com>; Carmen-Leocadia Cotovanu <ccarmenleo@hotmail.com>; Gheorghe Gavrila Copil <gheorghegavrilacopil@yahoo.com>
Sent: Sunday, October 16, 2011 2:46 PM
Subject: De retinut si de meditat....la ce le spunem Tinerilor.



Domnule, dumneata realizezi ca poti sa vezi uitandu-te in interiorul Sufletului ( sau in exterior - ca este acelasi lucru ) partea cu Adevarat buna si frumoasa, sau ailalta....

Si Zalmoxienii au gresit pentru ca au lasat sistemul la un moment dat necontrolat dezvoltandu-se astfel religiile, lucru pe care-l avem acum ca datorie morala sa-l corijam, ajungandu-se astfel din nou la Omenie si la bun simt.

Banul de care spun, este o aluzie pe care sunt nevoit s-o fac cand vad ca mai toti stau cu mana intinsa, ca milogii.
Nu cred ca Stramosii Neamului nostru nu aveau demintate. Nu cred ca un om poate sa-si dezvaluie in Timp ceva extrem de important pentru a-si ajuta semenii, asteptand sponsorizari. Nu cred ca pentru a spune cuiva ceva, din ceea ce crezi ca stii ( relativ de altfel ), meriti sa primesti niscaiva foloase.

Cu siguranta cei care au ajuns la un anumit nivel de percepere a realitatii, sunt altruisti total. Ei ofera din prea plinul lor....cu mare dragoste fata de semeni. Ei isi asuma responsabilitati, pe cand ceilalti isi cersesc drepturile.

Am spus si repet, banul poarta incarcatura energetica in functie de modul de obtinere a lui. Obtinut in mod cinstit, ajuta...altfel NU.

De retinut si de meditat....la ce le spunem Tinerilor.

Adrian Pop
----- Original Message -----
From: Gigi Bardan
To: adi pop ; Geo Stroe ; David Aurel ; adina mutar
Sent: Sunday, October 16, 2011 12:05 PM
Subject: Re: rog confirmare de primire spre CUNOASTERE SI COOPERARE si participare la brainstorming


Ieri, pe drum, un om Sărman / întreba pe la vecine /poartă-se copiii bine, dacă nu să-i vâr în sac....

”Principiile zalmoxiene trebuie repuse în drepturi şi însuşite de câţi mai mulţi semeni” ?

Domnule, dumneata realizezi ce înseamnă ”principii zamolxiene”? Zalmoxis alias Saturn = Baal. Baal-Moloh, adică EL, a însemnat crimă, război, distrugere ... (la Istru, desigur).

Vă doresc multa Noroc în promovarea ideilor ...zalmoxiene! Nu uitaţi să recitiţi poezia Cântec, de George Coşbuc !

Banul de care vorbiţi este Ochiul Dracului. La noi, Drac, înseamnă Faraon. Preutul Cleopa obişnuia să spună: să nu zici Noroc că dai mâna cu Dracu, adică Saturn ... Salmocse.

De reţinut şi de meditat!

Românul nu spune Tată Domnule ... ci Mama Doamne.

Cu stimă, Gheorghe Bârdan-Raine
16 oct 2011(7519)
Bucureşti.
.................................................. .................................................. .................................................. ................................




From: adi pop <adipop@popservice.ro>
To: Gigi Bardan <g_bardan@yahoo.com>; Geo Stroe <geostroe@gmail.com>; David Aurel <aurelvdavid@yahoo.com>; adina mutar <adinamutar@yahoo.com>; apuseniadventure@yahoo.com; revistadaciamagazintulcea@gmail.com
Cc: Alecu Ioan <alecu_ioan@yahoo.com>; ""Zamfir Catalin"" <administrator@cab.ro>; enciustefan@yahoo.com; firustefanvalentin@yahoo.com; bussinespartener@yahoo.com; narcis_tiberiu@yahoo.com; troiadrian@yahoo.com; Alice Nacioiu <alice.nacioiu@creativeluggage.com>; cucu_paul@yahoo.com; G Niki <nikieverniky@yahoo.com>; Pop Adrian <zalmoxa_adipop@yahoo.com>; scoalaignat@yahoo.com; gelu_stefanescu@yahoo.com; Radu_necea@yahoo.com; yo7aoz@yahoo.com; samdacul@gmail.com; ninabeciu@yahoo.com; Teleoaca George-Liviu <liviuteleoaca@yahoo.com>; george visu <george.visu@yahoo.com>; Cantemir Lorin <l_cantemir@yahoo.com>; ioanpop@yahoo.com; Drumea Balcanu Silvia <silvyica@yahoo.it>; Petre Savescu <psavescu@gmail.com>; Petre Titi <spt2000ro@yahoo.com>; nicolaenacioiu@yahoo.com; Ioana Alex <ioanaalex68@yahoo.com>; BAGIU OVIDIU ILIE <ovi_vio_ivo@yahoo.co.uk>; David Aurel <aurelvdavid@yahoo.com>; mihai.prepelitze@gmail.com; Bardan Raine <rexim.ro@gmail.com>; Costel Galateanu <costel.galateanu@gmail.com>; octavian <octyxbazat@yahoo.com>; Nabila Cuza <nabilacuza@yahoo.com>; Drimbau Nistor <nistor.drimbau@yahoo.com>; Florentin Smarandache <fsmarandache@yahoo.com>; Marian Ilie <marian1950@gmail.com>; ilarion.isopescu@gmail.com; DOINA IRINA STROE <irinainas@yahoo.com>; Mihai Stroe <badliver1977@yahoo.com>; Alexandru Oblu <aloblu@yahoo.com>; ladyfloricica@yahoo.com; oblu f. alexandru <oblualexandru@yahoo.com>; deoblu_47@yahoo.com; Liviu PETRINA <liviupetrina@yahoo.com>; Carmen-Leocadia Cotovanu <ccarmenleo@hotmail.com>; Gheorghe Gavrila Copil gheorghegavrilacopil@yahoo.com


Sent: Sunday, October 16, 2011 10:42 AM
Subject: Re: rog confirmare de primire spre CUNOASTERE SI COOPERARE si participare la brainstorming



MULTUMESC.

Principiile Zalmoxiene trebuie repuse in drepturi si insusite de cati mai multi semeni.
Acest lucru nu se poate face decat pe baza unei strategii logice, simple si sigure.

Am numit Sistemul acesta S1+1 si consta in faptul ca se pleaca de la :

Un Om - o idee - un ban obtinut legal
Doi Oameni - idee + 1 - bani obtinuti legal
samd....

Capacitatea intelectuala a doi interlocutori nu face doi bani daca nu este insotita de o relatie Frumoasa dintre ei, formandu-se astfel o TRINITATE, un PUNCT de sprijin. Pe EL se poate construi tot ce se doreste, inclusiv Renasterea Societatii umane.

Din pacate nu am fost capabil pana in acest moment sa intalnesc o persoana cu care sa facem primii bani ( in contextul cand acestia ii raman lui si va face ce doreste cu ei ) plecand de la idei comune. Motivul este acela ca oamenii in general merg pe extremele Caii unice fiecaruia ( fie pe partea Spirituala sau pe cea Materiala ). Este nevoie de armonizarea Spiritului cu Materia pentru ca altfel nici ideile ( Spirit ) nu sunt viabile si bineinteles ca nici traiul de zi cu zi nu este decent ( Materia ).

Grav este ca 99,99..99 % din semeni nu stiu ca nu stiu si din acest motiv orgoliu si mandria lor au capatat dimensiuni incredibile.

Am scris aseara :
" Din acest motiv, indiferent de ce discutii port cu un Om, indrept atentia spre acest punct de plecare la drum NOU ".
As dorii sa discut la inceput cu fiecare interlocutor in parte, cum sa facem primii bani curati impreuna, incepand cu primul leu....

Completez cele scrise cu ideea ca ii caut pe acei Intelepti ai Neamului nostru pentru a infiinta Sfatul Batranilor, atat de necesar reconstructiei Morale si Economice a Romaniei. Romania are nevoie de mii de miliarde de Euro pentru a trai cu totii Fericiti, Sanatosi si decent. Fara implicarea la propriu a acestor " Uriasi in gandire ", nu vom face mare lucru....

Problema fundamentala in domeniul educational si pe care mi-o pun continuu, este aceea - Ce le spunem noi Tinerilor sa faca ?


Zile pline,
Adrian Pop

----- Original Message -----
From: Gigi Bardan
To: adi pop ; Geo Stroe ; David Aurel ; adina mutar ; apuseniadventure@yahoo.com ; revistadaciamagazintulcea@gmail.com
Sent: Sunday, October 16, 2011 8:31 AM
Subject: Re: rog confirmare de primire spre CUNOASTERE SI COOPERARE si participare la brainstorming


Fă-mă mamă cu Noroc şi aruncă-mă în foc!

Înainte de a vorbi despre zalmox-ianism trebuie să cunoaştem cine a fost/este şi va fi Zalmoxis.
Citim în Dacia preistorică (câţi oare au citit-o?) şi aflăm multiplele nume ale lui Zalmoxis şi, astfel, înţelegem ce şi cum, după care optăm sau nu.
Zalmoxis, Zamolxe, Salmoxe, Salmocse alias Cronos/Kronos ori Typhon la greci, Saturn la romani, Seth la egipteni, Helilu la caldei, Menes în primele dinastii egiptene, Man, Manu, Men, Min, în sudul Europei, nordul Asiei mici şi India, Manea, SărmanDus, Noroc, Novac, Tursan, la ramanii carpatini, Nimrod în Asia Mică,Tuisto la vechile neamuri germanice, EL la fenicieni şi la vechii ebrei, Sabaoth/Iehova în vechiul Israel.
Zal/Sal -Moxe a fost fiul şi ucigaşul lui Uranu, Ceriu, MunteAnu, Toma, la ramanii carpatini, Anu la sumărieni, Harmakis în Egipet, Jupiter Urius la romani, Tomâi la ethiopieni, etc, etc. La moartea Uranului Ramania - Ţara Zeilor, a titanilor şi a chilopilor, s-a împărţit în mai multe formaţiuni statale, Dacia (14% din Marea Ramanie: Oltenia, Banat, sudul Ardealului), Edenul biblic (havilah = Valahia) continuând a fi o perioadă de timp centrul de putere al vastului imperiu pelasg. Căderea lui Seth/Typhon ori Gruia a lui Novac şi ridicarea lui ZeuS în noul Olimp, a făcut ca întrega cultură carpatină să se transfere în sudul Europei. Lumea veche, lumea urieşilor a început să dispară pretutindeni în lume iar lumea oamenilor şi-a început istoria.
Zal/Sal-Mocse a reprezentat dinastia Divină către sfârşitul erei Taurului (cca. 4300) şi o mare parte din era Berbecului ( 2150 - î.e.n.), fiind înlocuit de fiul şi ucigaşul său ZeuS, Joe, Jupiter, etc, etc., la rândul său fiind înlocuit în era Peştilor cu Isus de pe tărâmul lui BARBELO (BABELOR). Perioada saturniană a însemnat un şir nesfârşit de războaie între urieşi şi pustirea întregului pământ. În timpul erei Berbecului s-au prăpădit vechile valori ale culturii ramane carpatine. Pe ruinele vechiului imperiu pelasg au apărut la Mează Zi zeci de formaţiuni statale cu orientare patriarhală sclavagistă, epocă cu care începe istoria oficială a lumii. Urmaşii lui Zalmoxis în vechea Ramanie au fost d'acii şi g'eţii, ramanii din părţile de Mează Zi ale Ramaniei.
Înainte să vorbim despre zalmoxianism trebuie să vorbim despre Zalmoxis. Înţelegând bine cine a fost Zalmoxis, vom avea libertatea de a opta sau nu pentru reînvierea unui cult sacrificial uman pe teritoriul străvechii Ramanii, locul unde se odihneşte trupului uriaşului Tursan, alias Zalmoxe care, în amintirea neamului nostru a rămas Manea (grosu şi arţăgosul) ucigaşul lui Toma (Haiduc din Ţara-de-Jos, / Nalt la stat, / Mare la sfat / Şi viteaz cum n-a mai stat).

Gheorghe Bârdan-Raine
15 octombrie 2011 (7519)
Bucureşti




From: adi pop <adipop@popservice.ro>
To: Geo Stroe <geostroe@gmail.com>; Gheorghe Gavrila Copil <gheorghegavrilacopil@yahoo.com>
Cc: Alecu Ioan <alecu_ioan@yahoo.com>; ""Zamfir Catalin"" <administrator@cab.ro>; enciustefan@yahoo.com; firustefanvalentin@yahoo.com; bussinespartener@yahoo.com; narcis_tiberiu@yahoo.com; troiadrian@yahoo.com; Alice Nacioiu <alice.nacioiu@creativeluggage.com>; cucu_paul@yahoo.com; G Niki <nikieverniky@yahoo.com>; Pop Adrian <zalmoxa_adipop@yahoo.com>; adi pop <adipop@popservice.ro>; scoalaignat@yahoo.com; gelu_stefanescu@yahoo.com; Radu_necea@yahoo.com; yo7aoz@yahoo.com; samdacul@gmail.com; ninabeciu@yahoo.com; Teleoaca George-Liviu <liviuteleoaca@yahoo.com>; george visu <george.visu@yahoo.com>; Cantemir Lorin <l_cantemir@yahoo.com>; ioanpop@yahoo.com; Drumea Balcanu Silvia <silvyica@yahoo.it>; Petre Savescu <psavescu@gmail.com>; Petre Titi <spt2000ro@yahoo.com>; nicolaenacioiu@yahoo.com; Ioana Alex <ioanaalex68@yahoo.com>; BAGIU OVIDIU ILIE <ovi_vio_ivo@yahoo.co.uk>; David Aurel <aurelvdavid@yahoo.com>; g_bardan@yahoo.com; mihai.prepelitze@gmail.com; Bardan Raine <rexim.ro@gmail.com>; Costel Galateanu <costel.galateanu@gmail.com>; octavian <octyxbazat@yahoo.com>; Nabila Cuza <nabilacuza@yahoo.com>; Drimbau Nistor <nistor.drimbau@yahoo.com>; Florentin Smarandache <fsmarandache@yahoo.com>; Marian Ilie <marian1950@gmail.com>; ilarion.isopescu@gmail.com; DOINA IRINA STROE <irinainas@yahoo.com>; Mihai Stroe <badliver1977@yahoo.com>; Alexandru Oblu <aloblu@yahoo.com>; ladyfloricica@yahoo.com; oblu f. alexandru <oblualexandru@yahoo.com>; deoblu_47@yahoo.com; Liviu PETRINA <liviupetrina@yahoo.com>; Carmen-Leocadia Cotovanu <ccarmenleo@hotmail.com>
Sent: Saturday, October 15, 2011 10:46 PM
Subject: Re: rog confirmare de primire spre CUNOASTERE SI COOPERARE si participare la brainstorming



Cu 16-17 ani in urma, atunci cand am constientizat rolul educatiei in reconstructia Morala si Economica a Romaniei, am cautat solutiile optime, viabile conjuncturii si mediului actual. In acest fel am inceput un studiu aprofundat a filosofiei si psihologiei IZVOARELOR Neamului nostru, comparativ cu experienta celorlalte mari civilizatii care au existat pe Terra.

Ca sa scot in evidenta acum caracteristicile gandirii profunde Zalmoxiane nu-si are rostul, pentru ca aceasta cultura primordiala a inceput sa fie recunoascuta din ce in ce mai mult in anumite medii Academice la nivel planetar.

Problema adevarata pe care mi-o puneam cu ani in urma era aceea de-a impelmenta ideile si conceptele Zalmoxiene la nivel de mase mari de oameni. Bineinteles ca discutiile si actiunile cu Tineri erau pe prim plan.

Dar ce sa le spui acestor oameni, acestor Tineri, astfel incat acestia sa si inteleaga cat de cat ceva... si pe baza acestor cunostinte cumulate Fericirea, Sanatatea si nivelul lor de trai sa se imbunatateasca substantial. Si mai ales cand si cum sa le spui toate acestea. Acesta este motivul principal pentru care atat filosofia cat si psihologia Zalmoxiana trebuie sa fie armonizate. Una fara alta nu sunt eficace.

Ani buni in SC Zalmoxa, am cizelat sistemul acesta nou educational pana acum cativa ani.
www.zalmoxa.ro
In ultimii doi ani am hotarat, intelegand din ce in ce mai profund realitatea, sa extrapolez sistemul acesta inceput in Romania in Scopul Renasterii globale a Societatii umane, avand in vedere ca Romania nu trebuie rupta din contextul general al celorlalte tari.
http://zalmoxa.11.forumer.com/index.php
http://www.sfatulbatranilor.ro/forum.php

Ca sinteza la tot ce-am facut pana acum, esentele ce mi s-au dezvaluit in aceste mii de nopti albe, scriind zeci de mii de pagini despre aceste experiente traite in lumea vazuta si cea nevazuta alaturi de Tinerii pe care i-am " modelat ", amintesc cateva :

1. Se pleaca la construirea oricarui Sistem NOU ( sunt cca 1500 de meserii pe pamant la ora actuala ) de la bunavointa comunicarii eficiente, cat mai rapide ( asta face diferenta eficientei ) si facut aproape totul public pentru a antrena cati mai multi semeni in ce se doreste sa se faca.
2. Pasii comuni facuti logic cu fiecare interlocutor in parte trebuie sa aiba corespondent in planul fizic. Nici un om nu poate sa ajunga la un nivel de gandire profund atunci cand pasii lui sunt ancorati atat pe partea Spirituala sau pe cea Materiala.
3. Banii au incarcatura energetica si in functie de modul lor de obtinere acestia distrug sau construiesc ceva trainic. Pentru siguranta sistemului conceput cu fiecare om in parte, plecam din zero. Comunicand pe net ( cat de rapid cu putinta ).
4. Nimeni nu va intelege nimic din ce spun....daca nu impartasesti fiecare pas in parte facut concret in planul fizic, la cat mai multi semeni, pana ajungi sa-l traiesti la propria lui valoare.
5. Fiind vorba de o noua paradigma, este de preferat ca fiecare dintre noi s-o ia de la capat, pe baza celor spuse de B.P. Hasdeu in Sic Cogito. Si trebuie sa facem asta ori de cate ori este nevoie, pana ne place.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=311
http://www.sfatulbatranilor.ro/forum...RICEICU-HASDEU
" În istorie, în filologie, în orice sferă a cunoştinţei, eu am fost totdeauna sceptic, respingând autoritarismul de sus ca şi popularitatea de jos şi croindu-mi pretutindenea SINGUR , prin PROPRIILE mele cercetari după izvoare, o CALE NOUĂ, BUNĂ sau rea, cum mă TĂIA CAPUL, dar din INIMĂ CURATĂ, fără FRICĂ de nimeni, fără FOLOS personal, fără FĂŢĂRNICIE, fără RECLAMĂ. "
6. Aproape toti Romanii sunt singuri, adica fiecare cu ce are....si nici macar nu au habar de acest lucru.

Punctul pe I al Noului Sistem prin care se doreste Renasterea Societatii Umane, extraordinar de greu de realizat este acela de a avea continuitate in a face doi Oamani bani in mod cinstit.
http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...ela-omul-in-OM.

Din acest motiv, indiferent de ce discutii port cu un Om, indrept atentia spre acest punct de plecare la drum NOU.
















In situatia in care nu puteti fi prezent, va rugam sa recomandati teme , subiecte , idei, principii, modalitaţi, procedee spre reflecţie pentru obiectivul central spiritual:


renastrerea Societatii umane
----- Original Message -----
From: Geo Stroe
To: Gheorghe Gavrila Copil
Sent: Saturday, October 15, 2011 7:07 PM
Subject: Re: rog confirmare de primire spre CUNOASTERE SI COOPERARE si participare la brainstorming




JOI 20 OCTOMBRIE, orele 16, la Biblioteca pedagogica naţională


AVEM IN DEZBATERE la ACADEMIA DACOROMÂNĂ concomitent şi un brainstorming prospectiv initial


cu TEMA :


INSTITUTII ZAMOLSIENE ÎN ACTUALITATE




Trebuie sa identificăm ce instituţii pot fi reinviate din perioada zamolsiana, azi.


1.Ce instituţii sunt deja, dar nu sunt denumite astfel, ci altfel?


2. Ce putem face sa redesteptăm semnificatiile şi entitatile zamolsiene in prezentul continuu?


3. Ce condiţii trebuie indeplinite pentru a renaste unele din instituţiile de atunci?


4. Akkad , ACADEMIE, CITITE INVERS daca, eimedaca
Ce instituţii ERAU IN AKKAD, denumire in LIMBA SUMERO AKKADIANA din vremea Tabliţelor de la Tartaria?


Preot
Academia
Universitate
Templu
Etica
Morala
Testamentul Zamolsian Dacoromân
zodiac zamolsian
astronomia constelaţiile
calendarul dacoromânesc
liturghia zamolsiană
tinuta zamolsiană
simbolistica
cavalerul dac zamolsian
filosofia
dreptul divin
ritualurile
dreptul militar
paralela creştinismul primitiv - paleozamolsianism-neozamolsianism - dreapta credinţa
texte zamolsiene in Biblie


dl OCTAVIAN SARBATOARE va trimite un material din Australia spre dezbatere.


In situatia in care nu puteti fi prezent, va rugam sa recomandati teme , subiecte , idei, principii, modalitaţi, procedee spre reflecţie pentru obiectivul central spiritual:


Renaşterea zamolsiană în actualitate
--
GeoStroe

0722972522, tel/fax:0214138434, geostroe@gmail.com
Fundația Academia DacoRomână ”TDC” - FADRTDC
Partidul României Europene - P.R.E.
SC.Tempus DacoRomânia ComTerra SRL - Editura DacoRomână ”TDC”