http://www.basarabeni.ro/stiri/artic...roman-flo-998/
Impresionant! Actorul român Florin Piersic vrea să obțină cetățenia R.Moldova

adăugat ieri la 15:57, la Cultură • Articol publicat de Alexandru Rîșneac
Cunoscutul actor român Florin Piersic, aflat la Chișinău pentru două spectacole la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, intenționează să solicite cetățenia Republicii Moldova. Îndrăgostit incurabil de oamenii și locurile de aici, popularul artist dorește să oficializeze cu acte în regulă relația pe care o are cu Basarabia prin dobândirea cetățeniei. Dezvăluirea a fost făcută în exclusivitate pentru Radio Chișinău.
Ardelean prin naștere, Florin Piersic este legat sufletește de Basarabia nu doar prin spectacolele pe care le susține de mai multe ori pe an la Chișinău sau pe alte scene din Republica Moldova. Tatăl său a fost medicul veterinar al județului Soroca. Astfel, copilăria autorului a fost plină de povestiri frumoase ale tatălui despre aceste locuri, amintiri care acum sunt completate de imaginea publicului cald de aici.
Având în vedere afecțiunea reciprocă dintre el și cetățenii din R.Moldova, actorul s-a decis să facă pasul cel mare, după cum mărturisește, și să urmeze exemplul românilor basarabeni care solicită cetățenia României, dar... în sens invers.

,,Nicăieri n-am găsit un public atât afectuos, generos, de bun. Eu m-am îndrăgostit de Moldova și am cerut cetățenia Republicii Moldova pe cuvânt. Duminică am o discuție cu actualul președinte Nicolae Timofti și cu prim-ministrul Vlad Filat, pentru că vreau să-mi aprobe demersul”, a spus Florin Piersic.

Actorul român a mai dezvăluit că va profita de zilele pe care le petrece acum la Chișinău pentru a-și îndeplini acest vis. Între timp, iubitorii de teatru din Chișinău, și nu numai, îl pot urmări pe scenă în cele două spectacole cu piesa „Străini în noapte”, unde joacă alături de Medeea Marinescu, sâmbătă și duminică, de la ora 18, la Teatrul Național „Mihai Eminescu”.



Autor: Radio Chișinău
Sursa: arena.md