Cartea sufletului
(M. Keshe – Workshop 178-2017 06 29)

Am ajuns la a doua parte a lectiei de astazi.
Asa cum multi dintre voi stiu, care au fost apropiati Fundatiei Keshe, eu intotdeauna am spus: „Atunci cand omul este gata, eu voi scrie ultima carte, care este ’Sufletul Omului’”. Dar, datorita cererilor membrilor Consiliului Universal, cartea care va fi scrisa despre suflet, scrierea cartii despre Sufletul Omului, la cererea Consiliului Universal si ca urmare a intalnirii de noaptea trecuta a echipei de sprijin a Consiliului Universal, a inceput.
Asta inseamna ca Omul a atins punctul critic pt a se maturiza. Eu intotdeauna am spus ca, cartea „Sufletul omului” va fi scrisa. Cativa oameni din fundal au trecut prin toate lectiile unde s-a vorbit despre suflet, de la inceputuri, pt a pune totul impreuna pt atunci cand cartea este gata.
Dar, diferenta este ca eu m-am gandit de aceasta data si au fost de acord membrii Consiliului Universal si echipa de sprijin a Consiliului Universal, ca titlul cartii va fi ales de Om. Si va fi pt prima data cand toate rasele si limbile vor scrie impreuna adevarul despre propria creatie ca: VIATA OMULUI INCEPE CU SUFLETUL OMULUI.
Realitatea este foarte simpla. Eu am antrenat patru suflete cunoscuti ca Mozani. Sa duca invataturile cu ei insisi pe intreaga planeta. Cel mai probabil, niciodata nu-i veti sti pe toti sau nu va trebui sa-i stiti pe unii dintre ei. In ultimele 6 saptamani ei au fost invatati suficient pt a sti care sunt pasii lor si acum au devenit urmatoarea generatie pt a arata omului cum sa permita sufletului sa se eleveze si cum sa permita sufletului sa devina intruchiparea Omului in spatiu.
Invatarea sufletului omului sa fie creatorul fizicalitatii omului a ajuns la sfarsit. Cum se va chema, va fi decis de catre totalitatea oamenilor care o vor scrie. Cum vor fi invatati, de la ce varsta, depinde de cum va fi povestita de catre oameni.
Asa cum am spus, misiunea mea este incheiata atunci cand omul intelege functionarea sufletului si ajungem la punctul final. Misterul intelegerii sufletului omului, nestiind ca sufletul omului se afla in centrul creierului omului, in interiorul omului, a fost intelepciunea a ceea ce noi numi talente ascunse. Acum se stie unde este, stie cum sa-l foloseasca, intelege cum poate calatori in intreg Universul fara a ucide un alt om sau animal sau alta fiinta, ci prin accesarea Sufletului Universal al Universului.
Animalele sunt animale. Sufletele impartasesc campuri, astfel incat sa se simta confortabil si vesnice. Acum noi intelegem asta. Asa cum am spus, misiunea mea este mai mult sau mai putina finalizata. Am antrenat 4 oameni care in timp, va vor invata pe voi toti. Este datoria voastra sa intelegeti ca ei nu au vreo pozitie mai inalta decat a voastra, ci ca au cunoastere de impartasit cu voi.
Sufletul omului este creat din campurile Universului de un ordin mai inalt decat cele ale fizicalitatii omului si de aici provine intelepciune acestuia. Si asta este de acum incolo ceea ce ne asteptam: ca umanitatea sa treaca la actiune si sa stea corect, in timp ce-si utilizeaza sufletul pt a eleva umanitatea si cu ea sa eleveze planeta si sa calatoreasca in adancurile Universului.
Noi i-am numit pe Mozani fratii nostri, deoarece transfera cunoasterea noastra in spatiu. Noi suntem toti frati in acest Univers, nu doar pe aceasta planeta. Si in acest proces, noi stam fermi pe invatare atat timp cat facilitatile pt invatare sunt disponibile si atat timp cat omul exista pt a invata mai multe.
Deci, cei dintre voi care doriti sa participati la scrierea in Consiliul Universal la ceea ce eu numesc „Penelul adevarului despre Creatia Omului”, acum se afla in mainile omului. ESTE PT PRIMA DATA CAND COLECTIV, INTREAGA RASA UMANA SE RIDICA DEASUPRA PROPRIEI CREATII. In acest fel, nu mai exista profeti si nimeni nu mai poate pretinde nimic. In acest fel, noi impartasim corect cunoastera noi invatam corect si deoarece ne intelegem limba unii altora, la nivelul sufletului omului, ne vom comporta bine si corect.
Deci asa cum am spus, cartea „Sufletul Omului”, scrierea acesteia de catre om ca o singura rasa, a inceput de ieri. Sa vedem ce face omul si cum poate el explica propria lui creatie, propria lui … ceea ce el a creat ca si copii si ei devin parte a sufletului Universului.
Daca doriti sa va alaturati sa scrieti cartea, deoarece ea este scrisa de membrii Consiliului, cei dintre voi care sunteti intelepti, stiti cum sa intrati in contact cu el si sa deveniti parte a lui.
Noi vom publica aceste carti ca si carti cu coperti moi sau tari, direct pe reteaua Fundatiei Keshe. Vom deschide o pagina unde oricine, mai mult sau mai putin pe Wikipedia, sau ceea ce numim Keshe Wiki pe pagina noastra wiki, astfel ca voi toti sa adaugati la ea dupa cum este necesar, dupa cum trebuie sa fie, dupa cum toti intelegem in diferite limbi. Deoarece, de aceasta data noi scriem Cartea Creatiei, cum am ajuns sa fim si cum vom fi de acum incolo, acum cand stim ca adevarul este in noi insine.
Am vazut locuri in care se spune ca ei sunt ateisti si nu cred in Dumnezeu. Eu cred in Dumnezeu mai mult decat oricine altcineva, deoarece stiu ca DUMNEZEU ESTE SUFLETUL MEU. Eu Sunt Creatorul Meu. Iar Creatorul Sufletului meu este Creatorul insusi.
Alaturati-va noua, nu conteaza in ce limba, pt a scrie. Vom deschide un capitol in Keshe Wiki pt scrierea „Cartii Sufletului”. Toate invataturile mele vor fi ca un supliment, restul va fi scris de catre Om.
(traducere K. Tiss)