Ce facem cu Eternitatea noastra ?


Cu ani multi in urma, imi tot trecea prin cap ideea de a ma ocupa de Regia de Reconstructie a Romaniei ( RRR ), pentru ca eram mahnit de ce ni se intampla in tara. Nu stiam ce inseamna o astfel de idee si cum sa ma apuc de un astfel de proiect, aparent utopic....asa ca am inceput sa intreb peste tot, pe foarte multi oameni cu care ma intalneam.

Nimeni nu avea nici cea mai mica idee ce inseamna RRR....

Am intrebat intr-una din zile si pe un Calugar batran de la Manastirea Lainici si acesta mi-a spus tot asa, ca nu a mai auzit la nimeni de o astfel de idee, de un astfel de proiect. Nu stia ce sa-mi spuna pentru a face primii pasi in acest sens....
Mi-a spus dupa cateva minute de gandire, ca trebuie sa fiu ajutat...la care i-am raspuns imediat, ca sunt ajutat de DUMNEZEU. A dat din cap si mi-a spus ca asa voi reusi cu siguranta, daca sunt ajutat de DUMNEZEU....dupa care s-a departat de mine, ingandurat, cca 10 metri. A revenit sa sa ma sfatuiasca ceva si mi-a spus ca trebui sa am grija, pentru ca nu o sa-mi mai apartin....

N-am stiut ce inseamna atunci vorbele Calugarului....

Stiu doar ca am lucrat de-atunci 22 de ore pe zi constant, cu o mica perioada de pauza ....si-am avut cateva mii de nopti albe, in care am cautat solutii de mai bine pentru Neamul nostru. Am scris zeci de mii de pagini la calculator despre lumea reala, despre stiinte sacre, despre filosofia si psihologia aplicata Zalmoxiana, despre Legile primordiale - Legile Zalmoxiene, despre Templele Zalmoxiene pe care le-am vizitat cu tinerii din Scoala, despre metafizica sistemelor, despre consonantica oglinzilor, despre fenomene PSI, despre strategii de lucru eficiente, despre trecutul, prezentul si viitorul Romaniei...., despre consecintele modului de obtinere a banilor.... si despre...si despre... Toate ideile revelate le-am probat si cizelat in planul fizic, discutand practic cu 30-35.000 de tineri in cei 30 ani de cand ma ocup de asa ceva. Am infiintat pentru acestia o societate comerciala - SC Zalmoxa si o Scoala Zalmoxiana speciala pentru ei, unde se discuta despre consecintele Muncii Cinstite, despre Omenie si despre Bun Simt.

Am considerat ca fara infiintarea unei Scoli de afaceri serioase, care sa aiba prestigiu, in care cursantii vor pleaca la " drum nou " din zero lei ( doar cu un calculator legat la internet ), nu se va face mare lucru din punct de vedere economic in tara noastra. In primii pasi ai Scolii se discuta doar despre MORALITATE, despre modul de obtinere a banilor si despre consecintele gandurilor si a actiunilor fiecarui cursant. Cu mii, zeci de mii de astfel de cursanti capabili, Romania se va redresa in urmatorii zeci de ani din toate punctele de vedere.


Fara Omenie si Bun Simt tot ceea ce se " cladeste " peste tot in lume, reprezinta plus si minus cateva castele de nisip asezate pe malul marii ....!!!

La cateva luni de cand am inceput sa scriu primele cursuri ale Scolii Zalmoxiana, l-am vizitat acasa pe Parintele Dumitru Balasa, la Dragasani. Mi-a spus despre modul cum a descoperit zidurile primei Universitati de pe Terra, Universitatea Zalmoxiana. La cativa km de Craiova, la Breasta. Ulterior mi-a trimis o scrisoare in care mi-a explicat multe alte lucruri...Am primit si ceva manuscrise, pe care le-au postat pe site-ul nostru www.zalmoxa.ro, tinerii cu care lucram.
http://www.sfatulbatranilor.ro/forum...RINTELE-BALASA
http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...expeditie-2010

Se deslusau primii pasi din pacla Timpului....

Aflasem ca fara o logica profunda conturata pe un fond Sufletesc Nobil, nimic nu se putea face. Si trebuia traita la propriu informatia si constientizat faptul ca TOTUL este de la DUMNEZEU !

Stiu bina ca Romania are nevoie, in conjunctura si mediul actual, doar de cativa Oameni capabili, care au Suflet curat si un nivel intelectual de exceptie si care odata uniti pot coordona de oriunde si oricand, la orice nivel in lume, cult sau ocult, soarta intregului Neam.


Pentru ca de-o mare perioada de Timp " nu ne unim " si " ne batem joc de Clipa ", cu tot nivelul de inteligenta profunda cu care a fost inzestrat Neamul nostru, suntem nevoiti ca imediat sa des/refacem complet cele doua energii de forma.


Si acest lucru se poate realiza doar implinind adliteram o singura LEGE :


Un OM BUN se uneste cu un alt OM BUN, dezvoltand impreuna idei viabile din care sa rezulte BAN CURAT cu BAN CURAT. Cand acest lucru devine realitate si toti ceilalti semeni pot cuantifica aceste realizari, cei doi se ocupa de " modelarea " altui OM BUN...samd...

Tara noastra si Poporul Roman trec printr-o mare cumpana in aceste clipe. Suntem condusi prin minciuna si lasitate de acesti tradatori care nu au nici o legatura cu Romanii, motiv pentru care afirm, convins total, ca doar Sfintii Neamului ne mai pot ajuta.

Am mai aflat ca atunci cand o persoana sau mai multe persoane doresc sa faca " ceva " bun, isi aleg un consilier. Daca acesta este pregatit este greu de colaborat cu acesta pentru ca stie ce spune....daca este si mai pregatit, este si mai greu de a te tine de ceea ce gandeste si ceea ce face. In cazul cand este ales un profesionist este aproape imposibil de a colabora cu el, pentru simplu motiv ca acesta nu accepta compromisuri de la linia dreapta, cum nici lui nu i se accepta greseli de catre SFINTII NEAMULUI care-l " modeleaza " continuu....

Adevarul este ca inca din tinerete am colindat prin Europa si prin Asia si spun drept ca eram in permanenta mahnit ca nu am intalnit ganditori profunzi, asa cum sunt in Romania. Invatamintele Sfantului Parinte Arsenie Boca nu au egal in tot ce-am studiat pana in acest moment, motiv pentru care mi-am propus ca in urmatorii zeci de ani sa devin capabil sa transpun in cat mai multe domenii de activitate umana aceste principii ale Sfantului, infiintand astfel, de cativa ani buni, o scoala de afaceri online - Zalmoxa, atat de necesara tinerilor din Romania Mare.

Tot tumultul asta de a gasi linistea Sufleteasca si solutiile necesare reconstructiei din temelii a Romaniei reintregite ( RRR ) a facut sa urc scara Constintei si Constientei pas cu pas pana in momentul in care a aparut in Viata Mea Prietenul si profesorul meu Sfantul Arsenie Boca si ATUNCI totul a capatat claritate si contur in momentul cand am citit cele scrise de Sfant :

Idealul Adevarat nu este o idee sau o situatie viitoare optima.


Idealul este o Fiinta....salvatoare.


Este ceva dupa care tanjesti din strafundul fiintei tale. Nu avem liniste si echilibru pana nu decidem in Timp, ce facem cu Eternitatea noastra, ce facem cu Hristos, caci El ne-a revelat noua toate. El ne-a descoperit Adevarul fundamental al eternitatii si intoarcerii noastre la DUMNEZEU, ca tata al Omului.

Si pentru ca putini inteleg ce spune si face un deschizator de DRUM NOU, mai ales cand idealul este maret, asa cum spunea Sfantul Arsenie Boca :

M-am inhamat la carul unui ideal cam greu : Transformarea omului in OM !



Nu stiu daca cei de astazi vor pune in studiu studentilor teologi si ai seminaristilor " Cararea Imparatiei " a Parinetelui Arsenie, ca sa-i lumineze pe viitorii preoti, care au atata nevoie....


Caci Parintele Arsenie vazand ca la noi valoarea nu are valoare, a vrut sa arda cartea sa asa cum a facut Sfantul Moise Prorocul cu Tablele Legii de pe Muntele Sinai, date de DUMNEZEU insusi cu cele 10 porunci, cand a vazut paganatatea poporului care la poalele muntelui Sinai manca, bea si juca, uitand cu totul de DUMNEZEU.


In Timp am ajuns la concluzia ca alaturi de tinerii "modelati" de mine la Scoala Omeniei, Bunului Simt si Pacii suntem la nivelul de a fi "mesagerii Omeniei, Bunului Simt si ai Pacii la nivel Mondial !


Lucram zilnic in cadrul Asociatiilor noastre Arta Zalmoxa si Avangarda de sacrificiu, la trei proiecte majore :


1.Orașul Sanatatii Zalmoxa - Arsenie Boca, in care toti pacientii sunt tratati gratuit.
2. Catedrala Pacea Lumii, ce va fi construita la Bucium, Prahova.
3. Ratificarea tratatului de Pace - Sarmizegetusa 2050 - astfel incat toate resursele umane si materiale la nivel planetar, vor fi redistribuite logic.


Resursa umana necesara acestor 3 proiecte este " modelata " in cadrul Agentiei de Turism de Explorari - Sarmizegetusa - Piciumanii Zalmoxieni, unde va fi implementata filosofia Culturii Pacii.




Anual la Craiova organizam 3 Simpozioane internationale :


- Obarsia Neamului nostru - in luna Martie
- Pace - pe data de 1 Iunie
- Vizionarii Neamului nostru - in Luna Decembrie

S-a conturat intregul sistem de coordonare format din 4 Entitati la nivel Planetar: Sfatul Batranilor, Consiliul Pacii, Clubul de la Craiova si Echipa Zalmoxa.


Acestea sunt cele 4 Entități care au un scop Nobil comun - Pacea Lumii


De anul trecut am infiintat la Craiova Expozitia Pacii a Piciumanilor de gradinita pentru a
implementa CULTULUI ANGELIC al PACII, actiune pe care ne-o dorim extrapolata celorlalte Popoare de pe Terra. Acest lucru se poate realiza doar la nivelul curateniei Sufletesti a Piciumanilor de gradinita, ajutati de catre elevii si liceenii voluntari si de membrii celor 4 Entitati.


Cand ma rog dimineata si seara, Fecioarei Maria, Sfintelor Puteri Ceresti, Sfantului Ioan Botezatorul, Sfintilor Apostoli, Sfintelor, Sfintilor si bineinteles Prietenilor mei - ( Sfantul nostru Parinte Arsenie Boca, Sfantul Parinte Nil Dorobantu, Sfantul Pantelimon, Sfantul Ghelasie, Mosilor, Stramosilor si Veghetorilor Neamului meu ), le spun sa se roage si ei odata cu mine ca prin rugaciunile lor SFANTA TREIME sa ne Miluiasca, sa ne Mantuiasca si sa ne scape de nevoi si de cel rau pe noi toti, spunand impreuna TATAL NOSTRU, si astfel am observat ceva incredibil....ca ideile pe care le am si nu le uit ( ale lor ), sunt dezvoltate si cizelate extraordinar, dar nu de mine, ca stiu bine ceea ce stiu, ci de EI....si-atunci simt PUTERE si INTERVENTIE DIVINA care ma face intotdeauna sa zambesc, sa ma simt bine, sa ma simt fericit. Mi se transmite tot ceea ce trebuie sa fac, pentru a-mi ajuta Neamul ce traieste de-o parte si de alta a Prutului, cat si pentru toti ceilalti semenii.



DOAMNE AJUTA !