In ce parte amestecati mancarea cand gatiti?


Amestecatul spre stanga- levogir- aduna energia si regenereaza.
Cel spre dreapta- dextrogir- imprastie energia.

Auzisem acest concept la curs, la fitoterapie, cand ni se explicase ca substantele vii, cele din plante, sunt levogire- muta spectrul luminii spre stanga- iar cele moarte, medicamentele de exemplu, il muta spre dreapta. De atunci, am inceput sa amestec in mancare levogir, desi amestecasem pana atunci, din obisnuinta, dextrogir.
Si am fost aproape socata cand i-am spus mamei mele despre acesta idee si ea- farmacista- mi-a spus ca asta ii invata si pe studenti la facultatea de farmacie- in emulsii/ crčme si macinare de substante in mojar, se amesteca levogir. Explicatia lor nu era, bineinteles, energetica, ci pur fizica: atunci cand amesteci o crema levogir, ea se aduna in centrul castronului; dextrogir, se imprastie spre margine.

Acelasi lucru e valabil, ca idee, si la ceas. Limbile ceasului se rotesc dextrogir, masurand astfel timpul, deci deteriorarea, imbatranirea, dezintegrarea. Expresia “sa dam timpul inapoi”, adica rotirea inversa a acelor de ceas, arata intinerirea.
Banuiesc ca este valabil de fapt pentru orice fel de activitate: de exemplu, este posibil ca atunci cand dansam, daca ne invartim spre stanga, aceasta miscare sa ne energizeze, intinereasca, si spre dreapta, sa ne oboseasca, consume.

Ma uitam si la tabloul lui Van Gogh, “Noapte instelata”: spiralele sunt desenate spre dreapta, deci simtea in mod clar ca universul merge spre distrugere, in mod normal. Si nu mult mai tarziu, a innebunit. (Astro Malvina)

La mancare de exemplu, eu incep spre dreapta pt a scoate tot ce este nebenefic din mancare (substante nesanatoase, pesticide, etc) apoi spre stanga, unde pun binecuvantare si sporesc toate vitaminele benefice, etc. (Delia Almaho)

Eu în reflexoterapie folosesc rotirea levogira într-un punct reflexogen când organul respectiv are energie scăzută, și dextrogir când are energie crescuta (predispoziție la inflamație) (Ynes Andreia Jipa)
Rezonez cu informatiile culese …pentru ca suntem energie!'
Kristina G. Venus

va recomand sa vizionati acest videoclip https://www.youtube.com/watch?v=wf-SUwBLCxw&t=2s (il recomand pe Ovidiu, eu am facut qiqong cu el) - la minutul 12 incepe sa arate exercitiul de hranire al rinichilor pe timp de iarna (rinichii se maseaza spre interior pentru a fi energizati, invers este exercitiu pentru dispersie). are mai multe filmulete cu explicatii detaliate pentru tehnicile propuse! sa ne fie de folos!

o lista cu mai multe materiale https://www.facebook.com/photo/?fbid=1815239588808193&set=a.126191897712979