BUNĂ, SUNT ANXIETATE



Stiu ca te simti rau de fiecare data cand ma apropii, ca devii disperat si vrei sa ma parasesti imediat, stiu ca daca ai putea m-ai ucide, mai ales ca tu crezi ca eu sunt cel care vrea sa-ti faca rau, dar crede-ma ca nu e asa Îmi place asta.
Nu sunt aici să-ți provoc durere, cu atât mai puțin să te înnebunesc, cred că ți-am arătat-o de fiecare dată când vin pe aici. E adevărat că uneori pot fi înfricoșător, dar așa îmi stă în fire.
După cum vezi totuși la sfârșitul zilei, nu te-am omorât și nu te-ai enervat.
Adevărul este că atunci când vin la tine ești bolnav, simți această senzație dureroasă în piept.
Din păcate nu am altă cale de a asculta.
Ești atât de ocupat să urmărești succesul, să fii productiv dovedind celorlalți că ești demn de iubire și nu asculți micile mele indicii.

Îți amintești când te-a durut capul?
Sau când ai avut insomnie mai mult de 2 ore și te-ai aruncat în pat?
Sau ce zici de acel moment când ai plâns fără niciun motiv aparent?
Sau din nou, cam pe vremea aceea când te simțeai asuprit pe dinăuntru și aveai nevoie de aer și nu înțelegi de ce

Ei bine, în toate acele dăți când am fost eu, am vrut doar să mă asculți, dar nu ai făcut-o.
Ai continuat să mergi în ritmul tău agitat de viață.
Așa că am încercat ceva mai puternic, am încercat să-ți fac ochiul să tremure, să-ți fluiere în ureche, să transpire în mâini, dar nici în ocaziile astea nu m-ai ascultat.
Îmi cunoști bine prezența, de aceea când ești liniștit sau singur și singur sau te oprești, apar doar ca să vorbesc cu tine.
Disperezi mereu, caci cu mintea nu intelegi ce ti se intampla, si bineinteles cu mintea ta rationala nu ma intelegi.
De aceea am renunțat și am decis să-ți scriu.
Și te felicit dacă citești ce am de spus, pentru că înseamnă că în sfârșit ai curajul să mă asculți, și crede-mă, nimeni mai bun ca mine nu știe despre marea ta capacitate de a mă evita și de a fugi, ca să scapi de monstru în Pădurea în întuneric.
Ca acele vremuri cand ma eviti si iti distragi atentia ore intregi in fata televizorului, traind viata altor oameni pe care nu-i cunosti pentru a evita sa te confrunti cu ceea ce nu-ti place.
Sau ce zici de acele momente când câteva pastile îți amorțesc nervii și grijile; și cum rămâne cu celelalte substanțe amețitoare care induc tot felul de sentimente.

Sper că ești gata acum.

Gata să-ți înfrunți realitatea, gata să înfrunți adevărul din viața ta fără măști, fără scurtături... fără să mă prefac.
Așa trebuie să fie.
Singurul lucru pe care am încercat să-l comunic cu tine în tot acest timp este că este timpul să evoluez și să merg mai departe.
Vezi schimbări foarte profunde care au loc în tine pentru că nu te bucuri de viață și nu te simți împlinit.
De aceea sunt aici, sa te ajut sa iti recapeti acea plenitudine care traieste in tine; pentru a reusi va trebui sa scapi de tot ce te impiedica.
Sunt aici să te ajut să înțelegi ce anume îți blochează viața, pasiunea de a trăi bucuria.
De fiecare dată când intru în viața ta, îți reamintesc că nu e împachetată și fericită, așa că dacă ar trebui să mă întorc, nu te speria, doar ascultă-mă.
Și dacă asculți cu adevărat, nu va dura mult să aduci schimbări, le vei face imediat.
Dacă vrei să te simți bine, totul depinde de tine.
Știu că vrei, dar în același timp știu că vrei să rămâi în zona ta de confort, în confort, pentru a evita ceea ce te doare.
Preferi să continui să cauți aprobarea și acceptarea celorlalți, făcându-ți imposibilul pentru a atrage atenția; preferi ca ceilalți să fie responsabili pentru persoana ta, mai puțin decât tu de tine și bineînțeles că te înțeleg, toată lumea își dorește să alergăm departe de responsabilități.

Dar am noutăți pentru tine!
Doar când intri în belele te poți apropia de acea experiență de eliberare.
Trage-te la răspundere și când asculți crede-mă că am plecat.

Doar tu ai darul de a îndepărta aceste sentimente neplăcute.
E ceva foarte important ce vreau să-ți spun, chiar voi pleca imediat ce văd că faci schimbări în viața ta, când văd că evoluezi, gata să crești și să-ți recapeți esența.
Atâta timp cât o faci, voi fi acolo, mereu.
Concluzia dacă sunt aici astăzi, de ce ai nevoie de mine.
Aveți nevoie de mine, ca să vă modific modul în care interpretați realitatea, lăsați-mă să vă spun că e puțin "deformat".
Trebuie să scapi de convingerile care nu te ajută și nu te limitează; iartă toată furia și ia-ți libertatea interioară înapoi.
Mai presus de toate, ai nevoie de mine pentru a recâștiga bucuria de a trăi, de a fi tu însuți, de a pierde frica de respingere sau abandon.
Ai nevoie de mine să pun limite oamenilor care te-au rănit, ca să poți invoca curajul și să înveți să spui “nu”.
Ai nevoie de mine să-i îndepărtez pe cei care nu te merită; să nu mai depinzi de existența partenerului tău pentru a fi fericit.

O dată pentru totdeauna, fii atent la sentimentele corpului tău.

Cum altfel ai fi acordat atenție corpului tău?
Probabil în multe alte feluri, dar acesta funcționează.
Oferă-i corpului tău hrana de care are nevoie, nu-ți mai critica corpul și mulțumește-i, face multe pentru tine.
Fugi, mișcă, plimbă-te, găsește-ți ritmul.
De ce explodează mereu?

De ce tristețea?
De ce ceri atât de mult?

Nu înțeleg de ce faci asta, ai totul, ești totul, ai abilitățile necesare pentru a-ți crea realitatea, dar te tratezi ca pe un sclav, ești prea dur cu tine.
Sunt aici să-ți spun să nu mai faci asta.
Întreabă-te de ce nu mai ai echilibru interior.
Întreabă-te cu adevărat cum vrei să trăiești și pentru ce lupți: e viața ta!
Singurul control pe care îl poți revendica este cel al tău, dar pentru a-l cuceri, trebuie să accepți că l-ai pierdut, și lasă-mă să mă exprim în sfârșit, să-ți spun că acele simptome atât de oribile pe care le-am inventat au fost pentru a susține toate acestea și dacă totuși nu vei cept-mă, Voi fi chiar mai puternic.
Așa că data viitoare când mă auzi venind, închide ochii, închide-ți mintea rațională pentru un moment, dă-i drumul, respiră și încearcă să mă înțelegi.
Atunci începe schimbarea în viața ta cu acțiuni clare și specifice, vei vedea că am plecat.
Sper să nu fiu nevoit să intru în viața ta de multe ori, dar dacă mă întorc amintește-ți că nu vreau să te rănesc, vreau să te ajut să găsești drumul înapoi, cel care te va face fericit.
Și, în cele din urmă, sper să mă poți vedea așa cum sunt: Esența ta.
Sunt tu strigând disperat și implorând să mă auzi, vorbesc din adâncul sufletului tău, descurajat încercând să fiu observat.
Ceea ce simți nu este tahicardie, sunt eu, Esența ta, dorind să ies și să trăiesc.

Cu dragoste,

Esența ta deghizată în anxietate.


Sursa :Net