DESCHIZATOR DE DRUM NOU

Tot spun ca meritul incontestabil de initiere a acestor trei Simpozioane anuale de la Craiova ii apartine in exclusivitate Domnului Profesor Marin Oprisan. Cele trei monumente de la Desa finantate de Domnul Profesor i-au " deschis " Calea catre Eternitate si acesul catre " valoarea autentica" a acestui Neam nobil si astfel DUMNEZEU a facut sa-l intalneasca pe Domnul Ivan Birta la un Simpozion stiintific. De cate ori discutam la telefon imi spunea sa-i facem o vizita acestui Bun Roman pentru a vedea arhiva cu manuscrise din colectia proprie, fiind convins total ca sunt noutati absolute.

Factorii care duc la prezervarea sau la dispariția memoriei scrise sunt astăzi bine-cunoscuți, iar de la apariția primelor mărturii scrise și până în zilele noastre nu s-a schimbat nimic în această privință. Dovada este că avem și astăzi cărți interzise, distruse sau ascunse de ochii cititorilor curioși – să-l amintim doar pe Ahmed Salman RUSHDIE (în grafia urdu: سلمانرشدی ), interzis pentru cititorii unei anumite arii geografice a lumii, acesta fiind condamnat la moarte pentru că a îndrăznit să scrie versuri politico-religioase neconforme cu dogma religioasă din care făcea parte.

În contextul celor expuse, având în vedere că majoritatea mărturiilor vechi s-au pierdut, fiind distruse, arse sau ascunse (unele entități științifice de elită apreciază că umanității i-ar fi rămas doar un procent de până la 10% din ceea ce s-ar fi scris în decursul istoriei), metoda de recuperare a scrisului expusă aici pe larg, uneori aplicând metoda didactică repetitivă, este în opinia noastră importantă și ea ar trebui tratată ca atare. Am putea afirma că multe manuscrise de valoare zac în continuare prin arhivele și bibliotecile de stat sau particulare, așteptând cu răbdare să fie descoperite și valorificate.

În lipsa unei entități de cercetare culturală care să beneficieze de resurse materiale și tehnico-organizatorice din partea statului român, am simțit nevoia de a iniția și realiza această acțiune pe cont propriu.

Cu pași mărunți, cu consecvență și răbdare, roadele acestei acțiuni n-au întârziat să se arate,iar acest prim pas al nostru reprezintă doar începutul.

(pag 370 -
Afurisenia lui Doja )

[17:55, 22.03.2021] Adrian Pop: De-aia afirm ca toata atentia membrilor Asociatiei Avangarda de sacrificiu si Asociatiei Arta Zalmoxa ( care inca nu stiu bine ce valoare intrinseca au ca Oameni pregatiti, pentru ca au reusit sa stam impreuna de atatia ani ca si cursanti ai Scolii de afaceri online Zalmoxiana ) sa fie indreptata catre cartea " Afurisenia lui Doja " si mai ales asupra muncii extrem de importante de peste 50 de ani privind Istoria Adevarata a Romanilor a Domnlui Ivan Birta, CA DESCHIZATOR DE DRUM. Am intuit acest lucru de prima data, atunci cand am tinut in mana cartea oferita de autor....
[17:57, 22.03.2021] Adrian Pop: Cu ani in urma discutam cu Prietenul meu Florin Zaborila despre " lupta cu malu' ", despre deschiderea de DRUM NOU in Romania reintregita, realizat prin cusruri de pregatire a tinerilor antreprenori ( 2.000 de astfel de cursuri facusem noi socoteala atunci, tinute de-o parte si de alta a Prutului ), asemenea celor de la Izvoru Mures in anul 1995.
Au trecut 26 de ani de atunci si in mii de nopti albe am cautat solutii pentru a stii ce sa le spun tinerilor sa se " trezeasca din somn".....sa puna mana pe carte, sa munceasca cinstit si sa daruiasca din surplusul lor semenilor, ca sa putem cu totii sa reconstruim din temelii Romania reintregita!

Dintr-un respect fara seaman pentru intreaga activitate a Domnului Ivan Birta incepand cu acest an, pe coperta cartilor Sipozioanelor anuale de la Craiova "Obarsia Neamului nostru", o sa fie postata poza dansului alaturi de cei doi Eroi, Prieteni ai mei, Prof.Dr.Tudor Diaconu si Pr.Dumitru Balasa.