Mesaj redirecționat -----
De la: Dan Zamisnicu


AFIEROSIREA URGENTĂ A COPIILOR, MAICII SFINTE 2


Nu credeam că va fi vreo continuare la cele întâmplate în 2015, referitor la îndemnul meu privind ” Afierosirea Copiilor”pe care l-am făcut dintrun ” îndemn ” lăuntric, unei tinere din București.


Ba chiar în acest interval de timp,mi-am pus tot felul de întrebări și m-am neliniștit văzând că în preajma mea de atâta timp nu am mai întâlnit mame,sau soți care să aibă ” îndrăzneala și deschiderea” față de acest îndemn al meu.


Această primă pereche de copii care și-au a Afierosit copii Maicii Sfinte,au mers neabătuți pe aceeași cale și astăzi Luca și Miruna se dezvoltă frumos și aduc în fiecare zi pace și liniște părinților lor.


În acest timp la biserica la care merg, m-am apropiat de o pereche de tineri și i-am întrebat dacă pot să le adresez câteva cuvinte.Am întrebato pe Mamă dacă este însărcinată deoarece nu se observa. Tînara mamă m-a întrebat de unde știu că este însărcinată, eu i-am răspuns, că așa am avut Îndemn să le fac această întrebare.
Apoi în câteva cuvinte le-am explicat despre ce ar fi vorba și în final le-am spus că dacă doresc să afle întreaga poveste cu cele două ecografii atașate să le trimit mărturisirea mamei pe adresa lor de Mail.


Din când în când i-am tot întrebat dacă au făcut și ei Afierosirea, dar ei mi-au răspuns cu jenă că încă nu,ferindu-se cu discreție să mai intrăm în vorbă.


Mă întrebam în sinea mea: Cum de în această lume pe care o cunosc sau nu o cunosc, să existe numai o familie care să înțeleagă acest lucru?.


Încet ,încet am considerat că atât a fost să fie.


Dar lucrurile nu au stat așa,iată de ce.


Cunosc de cîțiva ani buni un tînăr preot căsătorit cu o doctoriță,care a rămas însărcinată ,aceasta fiind cea mai mare și arzătoare dorință a lor.După câteva luni preotul îmi spunea că nu se simte prea bine soția sa.

Atunci eu i-am spus că degrabă să facă această Afierosire și situația mamei se va îmbunătăți imediat.


Fiindu-mi prieten și vorbind aproape în fiecare zi îl tot presam cu cu insistența mea,ca soția sa să facă acest lucru.El ca să nu mă supere îmi spunea că i-a vorbit despre acest lucru și că au făcuto.Simțeam în glasul lui jena și totodată supărarea lui care se accentua.


Eu i-am spus : Părinte ce este mai sublim în această viață decât să îți pui viața ta și a copilului nenăscut în grija și protecția Maicii Sfinte,chiar dacă ar muri mama este mîntuită prin încrederea totală în Maica Sfântă.


Căci se știe că Niciodată Maica Sfântă nu a lăsat pe nimeni fără de ajutor,atunci când a chemat cu disperare Dumnezeiescul Său ajutor Divin.


Colegii doctori o sfătuiau pe colega lor să avorteze că analizele erau îngrijorătoare,că fătul are cele mai cumplite boli și că dacă nu face acest lucru poate muri.


Eu am înțeles imediat că nu făcuse ceea ce îl rugasem și am înțeles că soția ,dna doctor, are o slabă credință. Mai ales că această Afierosire se face cu mare zbucium sufletesc și trupesc de către mamă și care imploră ajutorul imediat al Maicii Sfinte.


Lucrurile au luat o turnură galopantă și medicii(spune părintele)au făcut avortul și a venit o suferință mare peste cei doi, fiind aproape de o vârstă la care nu mai puteau avea copii, dar în suferința lor nu s-au întrebat de ce lucrurile au ieșit așa pentru ei doi, de ce au ascultat îndemnul medicilor și nu au crezut cu toată ființa lor în Puterea Neânchipuită de mintea omenească,a Maicii Domnului.


A trecut ceva timp și după 4 ani am primit răspunsul la care nici nu cutezam să mă gândesc, referitor la Afierosirea copiilor Maicii Sfinte.


Același părinte mă sună în urmă cu două săptămâni și îmi spune foarte tulburat, să nu mă mândresc sau să nu iau din ceea ce îmi va mărturisi spre fala și înfumurarea mea omenească.


Am fost pentru trei zile la Sfântul Munte Athos,spune părintele și am mers la Mănăstirea Vatopedu unde am avut ocazia să vorbesc cu Pr Chiril și printre altele m-a întrebat : De ce nu ai urmat sfatul prietenului tău? În acel moment s-au învălmășit în capul meu prieteni și cunoștințe multe și nu știam la ce prieten face referire și ce sfat nu am ascultat.
Părintele Chiril mi-a spus în continuare: De ce nu ați afierosit copilul Maicii Domnului ?,că acum ați fi avut o fetiță frumoasă și sănătoasă. Am căzut în genunchi secerat, se înodau în barbă lacrimi necontenite și mi-am adus aminte în acel moment de insistențele tale și de toată zbaterea ta dar și de modul în care eu nu am avut curajul să te ascult pe tine, un mirean oarecare.
Părinții cu care m-am sfătuit îmi spuneau că poate este mai bine pentru gravitatea bolilor să salvăm pe mamă.


Cum puteam eu preot slujitor să ascult de un cunoscut, un mirean oarecare, atunci în acel moment am înțeles greșeala imensă pe care o mărturisesc din suflet, am înțeles că Slăvita Fecioară Maria poate vorbi prin orice om de pe pământ, numai noi să fim deschiși.


Părintele Chiril mi-a mai spus:” Îndemnați familiile să-și Afierosească copii,născuți sau în sarcină, Maicii Sfinte și în acest mod vă veți sfinți familiile și neamul românesc”.

Având acest imbold a fost la o Biserică unde vin foarte mulți copii duminica la împărtășit și i-am povestit părintelui paroh aceste lucruri. Nu știu dacă va face vreodată acest lucru ,dar știu că de acum este răspunzător în fața Maicii Sfinte și acelor pe care îi împărtășește de acest Îndemn Ceresc,confirmat de către unul dintre cei mai respectați părinți din Măn.Vatopedu, Pr Chiril.


Sunt foarte mulți preoți care consider că nu este bine acest lucru, este păcatul lor față de tinerii acestei țări de a Opri această Dumnezeiască Afierosire.
Tinerii mei prieteni nu au ținut cont de nimeni și acum trăiesc în fericire și bună înțelegere.


Ceilalți sau îndoit, au întrebat, au lăsat pe alții să hotărască în numele lor, dar cel mai important lucru , au ales să fie lipsiți de CEA MAI MARE PROTECȚIE CEREASCĂ PE PĂMÂNT, EI ȘI FAMILIILE LOR, DE OCROTIREA PERMANENTĂ A MAICII DOMNULUI, SINGURA CARE ESTE GRABNIC AJUTĂTOARE ÎN VIATA NOASTRĂ PE ACEST PĂMÂNT.


Aceasta a fost Mărturisirea Afierosirii.



Iar eu păcătosul vă îndemn, pe toți cei care citiți această mărturisire,cu toată încrederea și cu toată puterea de a răspândi acest ÎNDEMN, oricăror tineri sau mame, pentru a vă salva familiile și neamul de urgiile păcatelor noastre.


........Părintele Chiril mi-a mai spus:” Îndemnați familiile să-și Afierosească copii, născuți sau în sarcină, Maicii Sfinte și în acest mod vă veți sfinți familiile și neamul românesc”.


Oricând veți dori vă pot pune în legătură telefonică cu familia care a făcut Afierosirea celor doi copii cât și cu nr de tel al părintelui spre a vă confirma cele mărturisite de mine.

HRISTOS A ÎNVIAT !