Dr. Cristina Obreja

Tiroidita Hashimoto are cauze și in cavitatea orală!

Tiroidita Hashimoto are cauze și in cavitatea orală! Mai puțin cunoscute, însă cât se poate de active și reale!
��Studiile arată ca eliminarea cauzelor din cavitatea orală poate duce la îmbunătățirea parametrilor din Tiroidita Hashimoto!
Iată câteva din cauze:
⭕️plombele cu amalgam, acelea metalice, cu conținut mare de mercur, pot elimina cantități de mercur in organism, generând reacții autoimune. Se pare ca fenomenul este mai intens la cei care suferă de Hashimoto.


⭕️bacteriile care produc parodontoza generează un răspuns inflamator in organism, crescând cantitatea de IL-6, un marker inflamator al sistemului imunitar, strâns legat de apariția tiroiditei autoimune și a artritei reumatoide.
⭕️fluorul, drăguțul de el, pe care îl tot promovează toată lumea și îl introduce in pastele de dinti, face niște giumbușlucuri interesante. Exista studii care demonstrează ca organismul îl poate confunda cu iodul, un alt halogen.
Și pentru ca iodul este esențial in multe dintre procesele interne, fluorul deghizat este absorbit in cantități mari in țesuturi, generând in timp toxicitate glandulara, inclusiv in ceea ce privește tiroida.
Având in vedere aceste lucruri, iată și cele 3 sfaturi ale mele, pe care le-ați mai auzit, însă cred ca sunt importante:
1. Eliminați plombele de amalgam, cu mercur, de pe dintii voștri și înlocuiți-le cu materiale de plomba non-toxice!
2. Tratati-va Parodontozele și gingivitele! (Cu laserul dentar, la noi in clinica se rezolva din câteva sedinte).
3. Folosiți paste de dinti naturale, fără fluor!
Ar mai fi multe de discutat, însă cred ca aceste 3 elemente va pot ajuta sa înțelegeți mai bine care este legătura între starea de sănătate a cavității orale și Tiroidita Hashimoto.
Puteți da share dacă vi se pare interesant și de ajutor și pentru prietenii voștri!
☎️ tel programari: 0318 282 274
��Adresa: Bd Gh Magheru 1-3, clădire Magheru One, et. 1, sector 1, Bucuresti

https://lifedentalspa.ro/contact-cabinet-stomatologic/