Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 32

Subiect: Filme

Senior Member
    Data înscrierii
    20.03.2014
    Locație
    Locuiesc in Craiova,Brazda
    Posturi
    31.753
    ′′ Tufele de liliac... vai, tufele alea de liliac!
    Toți înfloresc astăzi și grădina este impregnata cu mireasma lor."
    (Elizabeth Von Arnim)

Nicolae Dabija

Nescris rămâne: doar în semne,
    Un vers mai sfânt, dar cum să-l scriu,
    Când ieri a fost așa devreme,
    lar azi de-acum e așa târziu?

Primăvara este trezirea pământului. Vânturile de martie sunt căscatul dimineții..
    Lewis Grizzard

Iisus a ştiut că unii dintre noi vor întâmpina dificultăţi în a-şi aminti cele zece porunci, aşa că a decis să simplifice învăţătura de dragul nostru. El ne-a dat doar două porunci de care să ne aducem aminte: “Iubeşte-L pe Dumnezeu din toată inima şi cu toată mintea ta şi iubeşte-ţi aproapele ca pe tine însuţi.”

Pentru a-L iubi pe Dumnezeu, trebuie să înţelegem că Dumnezeu nu se afla numai în afara noastră, ci şi în interiorul nostru. El este în inimă şi în mintea noastră. El este împreună cu noi. Într-adevăr, iubirea şi prezenţa lui Dumnezeu sunt însăşi esenţa a ceea ce suntem. A-L iubi pe Dumnezeu înseamnă a ne iubi şi a ne cinsti pe noi înşine, precum şi a asculta şi a acţiona în spiritul îndrumării pe care o primim.

Dar, aşa cum Dumnezeu este esenţa noastră, El este, de asemenea, esenţa fiecăruia dintre fraţii şi surorile noastre. Şi fiecare dintre semenii noştri merită aceeaşi cinstire de sine, iubire şi respect pe care îl merităm şi noi.

A-L iubi pe Dumnezeu înseamnă să ne iubim şi să ne cinstim fratele şi sora şi să respectăm îndrumarea lor, precum şi acţiunile ce izvorăsc din ea.

Nu putem să-L iubim pe Dumnezeu şi, în acelaşi timp, să ne onorăm pe noi înşine şi pe aproapele nostru. Iubirea de Dumnezeu este intim legată de iubirea de noi înşine şi de iubirea pentru ceilalţi.

Paul Ferrini

Ultima modificare făcută de latan.elena; Acum 3 zile la 14:47.

Senior Member
    Data înscrierii
    20.03.2014
    Locație
    Posturi
    31.753

Există un drum care merge din ochi în inimă fără să treacă prin intelect.

“Orice mintea poate să conceapă și inima să creadă, omul poate realiza” - Napoleon Hill

„Limpede nu vezi decât cu inima. Miezul lucrurilor nu poate fi văzut cu ochii.”
    Antoine de Saint-Exupéry, Micul Prinț

''Wilhelm, ce e pentru inima noastra lumea fara iubire? E ca o lanterna magica fara lumina! Indata ce pui lampa inauntru, pe peretele alb apar imaginile colorate! Si chiar daca n-ar fi nimic altceva decat asta, decat niste fantome trecatoare, si tot am fi fericiti cand stam ca niste copii in fata lor si ne desfatam cu aparitiile acestea minunate.''

Johann Wolfgang Goethe

[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.87)]Iosif Szenasi

[/COLOR]
    [COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.87)]Maturitatea emoţională[/COLOR]
    Ultima modificare făcută de latan.elena; Acum 4 zile la 12:47.

Senior Member
    Data înscrierii
    20.03.2014
    Locație
    Posturi
    31.753
    Aș vrea să scriu ceva, ceva despre neliniștea acestui anotimp, despre flori și despre femeile care, după spusele lui Marquez, întrețin neliniștea lumii.

Muzica dăruieşte suflet universului, aripi minţii, zbor imaginaţiei şi viaţă la orice.

Plato

Fecioara
    Vasile Voiculescu

Ţie mă-nchin, trup senin,
    Albă răspântie adâncă,
    Între cerul senin
    Şi lutul ce ne mănâncă.

Clară odihnă între Ursite,
    Sub rotunjimile tale aduni
    Fragedă taină a două lumi topite
    În limpezimea unei minuni.

Sânul tău încă stă sibilin,
    Pândit de toată zodia zării,
    Încă din ţine se-naltă lin
    Pură mireasmă a aşteptării…

Rămâi aicea viaţă întreagă,
    Unde se taie păcat cu slavă.
    Şi cai potrivnice încheagă
    Un dulce popas de carne suavă.

page155
    page1047

https://www.doeeme.com/index.html?fb...7aMH8huhSQzMrs

"Fiecare om poarta cu el o poveste...unii vorbesc despre ea, altii isi poarta povestea tacut, pastrata intr-un coltisor de suflet. De citit ? Doar cine stie si poate" ...

.

Gratitudinea care rodeste...

Adevăratele puteri, fericire sau sănătate sunt fructul acestei opere de artă care este gratitudinea.
    Trebuie să o simţim pentru ceea ce avem,
    pentru realitatea aşa cum este,
    pentru ceea ce suntem,
    pentru tot ceea ce am adus cu noi născându-ne.
    Fiecare dintre noi este unic.

Elisabeth Kubler-Ross - Lectia puterii

“Asta n-o vor înțelege ei niciodată: că nu ești dator să ajungi ceva, că nu trebuie să parvii nicăieri, că ceea ce importă în primul rând este să fii tu și să poți rămâne tu însuți în orice împrejurare a vieții.”

Mircea Eliade

“Singurătatea e starea spirituală în care ne naștem, acea stare naturală și adevărată. Cu timpul o uităm, ne maturizăm și devine din ce în ce mai străină. Uneori, o regăsim, dar acum ne speriem, căci am devenit străini față de ea. Acum fugim de ea, deși ar trebui să o căutăm din nou, căci numai prin ea putem spera a găsi adevărul.” (Mircea Eliade)

Atunci când te naşti, nu eşti un copac, ci o sămânţă. Trebuie să creşti, trebuie să ajungi la o înflorire, iar această înflorire va fi mulţumirea ta, împlinirea ta. Această înflorire nu are nimic de-a face nici cu puterea, nici cu banii, nici cu politica. Nu are legatură decât cu tine, cu evoluţia ta personală. – Osho

Traces of History and Archeology and Art

http://www.sfatulbatranilor.ro/archive/index.php/t-12917-p-17.html

1056

O să-ți spun ceva, gândurile nu sunt niciodată sincere. Emoțiile, sunt.
    Albert Camus

Elisabeta Isanos - Poezii

„Nimic nu se construieşte pe piatră; totul se construieşte pe nisip, dar trebuie să construim ca şi când nisipul ar fi piatră.”– Jorge Luis Borges

https://atelier.liternet.ro/articol/...ZAyLEx_LMwoAqA

Suferinta est[...] o vizită a lui Dumnezeu;
    un fel de sacrament nemaiauzit,
    prin care Fiinta eternă vine la noi,
    pe fondul unui neant, al unei absente,
    în care privatiunea,
    nu numai de un lucru, ci de un lucru iubit, posedat ori dorit,
    înseamnă Dumnezeu si poate produce un har [...]
    Este o vizită, dar una misterioasă, o vizită a Fiintei supreme,
    pătrunzând în noi tocmai prin acea împuţinare a fiintei noastre,
    prin acea lezare a iubirii noastre...

(Monseniorul Vladimir Ghika, Gânduri pentru zilele ce vin)

De Anima

AtavismMarin Sorescu

Uitatul pe fereastra a devenit un tic,
    Toata lumea se uita pe fereastra.
    Citeste,spala, iubeste,moare
    Si din cand in cand da fuga
    Si se uita pe fereastra.

Ce vreti sa vedeti?
    Dupa cine priviti?
    Luati-va gandul, cine a fost de venit, a venit,
    Cine a fost de plecat, a plecat
    Ce a fost de trecut prin dreptul vostru, a trecut.

Lasati perdelele,
    Trageti obloanele
    Si mai luati-va o data tensiunea.

Dupa ce a vazut totul - ploi,razboaie,
    Soare, cartite, evenimente.
    Repetate mereu aidoma,
    Omenirea nu cred ca mai doreste serios
    Sa mai vada ceva.
    Totusi, uite-o lipita de ferestre,
    In ochi cu un gol.

Iertarea este o mare tăcere.
    Așa am știut dintotdeauna. Nu, nu m-a învățat nimeni, așa am văzut în jurul meu. Oamenii se iertau în tăcere, pur și simplu. Cel ce greșise intra pe ușă, iar cel ce avea de iertat îl punea la masă. Se vorbea despre vreme, despre ploaie și pâine.Și așa se înțelegea că tot ce era de iertat era iertat.Iertau toți: soțiile își iertau soții în tăcere. Așa, supărate, ele tot una făceau: mâncare, spălau, adormeau copiii, iar seara se așezau toți la o masă și rupeau din aceeași mămăligă toți. Mămăliga ceea era pâine împăcării, căci ce folos să stai supărată? Tot va trebui să dormi în același pat.Și paturile, în alte vremuri, erau înguste, nu se putea dormi decât unul lângă altul.Așa și iertau, în tăcere. Erau, desigur, și bărbați care atunci când greșeau mult își cereau iertare în genunchi de la femeie, ca de la o icoană. Puțini erau aceia care făceau asta, pentru că puțini înțelegeau că, dacă soția va pleca, va cădea casa. Dar asta se făcea în ascuns și nimeni, niciodată, nu știa. Era o taină.
    Vecinii se iertau și ei în tăcere. Tăceau mult supărați, nu-și vorbeau o vreme, și apoi, intrau în ogradă și cereau ceva: o sapă, o cană de făină, ceva.Celălalt îi dădea, desigur, și tăcea. Și așa se iertau. În tăcere. Pe vremuri, vecinii se ajutau unii pe alții și înțelegeau că toamna, la culesul viei, și primăvara, la prășit, nu era loc de sfadă. Trebuia să fie gata împăcați. Toți iertau, dar nimeni nu-și cerea iertare. Mie și acum îmi pare ciudat când oamenii își cer iertare. Ce, parcă poți șterge o durere, o trădare, o supărare, cu două cuvinte?! Eu și acum tac sau răspund din inerție. Pentru mine iertarea nu se cere cu cuvinte, ci cu fapte. Ai venit la om, ai intrat în viața lui, privindu-l ca pe Hristos la poarta Raiului, și taci. Aștepți să te pună la masă și, dacă te-a poftit la masă, scoți o pâine. Pâinea Împăcării. Și el un pahar de vin. Și vorbiți despre vreme și că e bine că e pace. Iertarea este o mare tăcere.Numai faptul că omul și-a călcat pe orgoliu și a intrat pe poarta vieții tale, înțelegând că nimicurile vieții azi sunt, și mâine nu vor mai fi, trebuie să te îndemne pe tine, cel năpăstuit, să uiți de propriul orgoliu și să-l primești! Viața e scurtă, judecata lungă...
    Atât de mult ne-am învățat a arunca cu cuvinte în stânga și-n dreapta, încât au devenit ieftine și nu le mai prețuim.Tăcerile au devenit însă de neprețuit, căci omul care n-are cuvinte, trebuie să-și împlinească vrerea prin fapte!
    Mitropolitul Antonie de Suroj

Pat Zietlow Miller, Be Kind

<<Poate ca nu pot face decat lucruri marunte.
    Dar lucrurile mele marunte s-ar putea alatura lucrurilor marunte pe care le fac altii.
    Si, impreuna, ar putea deveni ceva maret.

Și îmi place să cred că o suflare bruscă de vânt este mângâierea celor care nu mai sunt lângă noi.
    ~ S. Takdeer

[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.87)]Stirile ProTV

[/COLOR]
    [COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.87)]Ciresul care a inflorit in doua culori: alb si roz! [/COLOR]
    Ultima modificare făcută de latan.elena; Acum 4 zile la 11:34.

Senior Member
    Data înscrierii
    20.03.2014
    Locație
    Posturi
    31.753
    Ultima modificare făcută de latan.elena; Săptămâna trecută la 09:26.

Senior Member
    Data înscrierii
    20.03.2014
    Locație
    Posturi
    31.753

Ultima modificare făcută de latan.elena; Acum 5 zile la 21:21.

Senior Member
    Data înscrierii
    20.03.2014
    Locație
    Posturi
    31.753

„A fi bogat înseamnă a dărui, a nu dărui nimic înseamnă a fi sărac. A iubi înseamnă a trăi, a nu iubi nimic înseamnă a fi mort. A fi fericit înseamnă a te devota, a nu exista decât pentru tine înseamnă a te refuza pe tine însuţi şi a te sechestra în infern.”

Eliphas Levi

„În definitiv, câți ani trăiește omul?
    Trăiește o mie de ani sau unul singur?
    Trăiește o săptămână sau câteva secole?
    Și pentru cât timp moare omul?
    Ce vrea să spună pentru totdeauna?” PABLO NERUDA

′′ Când te uiți la noapte la cer, căci eu voi trăi într-una dintre ele, și voi râde în una dintre ele, va fi ca și cum ar râde toate stelele. Vei avea stele care vor râde!" Și tot ai râs. ′′ Și când te-ai mângâiat (de când te consolezi mereu) vei fi bucuros că m-ai cunoscut. Vei fi mereu prietenul meu. O să-ți vină să râzi cu mine. Și din când în când vei deschide fereastra, doar pentru plăcerea ta... Și prietenii tăi vor fi uimiți să te vadă râzând la cer. Așa că le vei spune: ′′ Da, stelele mă fac mereu să râd!". Și vor crede că ești nebun. Cred că ți-am făcut farse...". Și am râs din nou. ′′ Va fi ca și cum, în locul stelelor, ți-am dat multe zornăitoare care pot râde..."

Antoine de Saint-Exupéry, Micul Prinț

Îi aștept în zori
    printre culorile câmpului
    lalelele
    ____ Lucia Griffo

Ultima modificare făcută de latan.elena; Acum 5 zile la 21:12.

Senior Member
    Data înscrierii
    20.03.2014
    Locație
    Posturi
    31.753
    ''Eu sunt Calea,Adevarul si Viata !''

De Florii, de la Nichita.
    "Îți trimit mâna mea scrisă pe o oglindă,
    arborele din spate,
    norii din depărtare...
    Sâmbure fără floare ce sunt
    vrei tu cu șapte petale și albă să fii?"

Florii
    Vasile Voiculescu

Era o vreme dulce cu aburi pe zăvoaie
    Şi dangăte de clopot în turlele de fer,
    Cântau în prag cucoşii prevestitor a ploaie
    Cu gâturile-ntinse spre apele din cer.

Pe măgurile negre cu poalele jilave
    Mijea un fir de sate răznite de la drum,
    Ieşeau pe brânci din iarnă cătunele buhave
    Şi îşi scoteau la soare căciulile de fum.

Departe pe pârloage, băjenărind uitate,
    Un pâlc de capre albe îngenunchea umil;
    Suind spre grinduri, cârduri de vite-ngândurate
    Păşeau ascultătoare de-un câine şi-un copil.

O paşnică tristeţe punea fără de ştire
    În orice coş de piepturi un suflet ne-ncăput;
    Lumina sta pe uliţi, râdea prin cimitire,
    Dar se sfia să intre în casele de lut!

Pe Domnul primăverii îl aştepta pământul,
    Iisus venea cu iarba. Şi sălciile-n vad
    Din bumbi de muguri proaspeţi îşi descheiau vestmântul
    Şi-n cale ploconite i-l aşterneau plocad.

Ultima modificare făcută de latan.elena; Acum 6 zile la 17:30.

Senior Member
    Data înscrierii
    20.03.2014
    Locație
    Posturi
    31.753

“Cu banii poţi cumpăra mâncare, dar nu și pofta de mâncare. Poţi cumpăra perne moi, dar nu şi somnul. Poţi cumpăra medicamente, dar nu şi sănătate. Poţi cumpăra multe cărţi, nu însă şi minte. Poţi câştiga mulţi prieteni, nu însă și credinţa și prietenia lor statornică. Poţi cumpăra multe desfătări, nu însă şi fericire adevărată.
    Când ai pacea Domnului şi pacea sufletului în inima ta, atunci simţi o revărsare, un belşug, un prisos de pace şi iubire pe care cauţi să-l dai şi altora, să-l dai oricui întâlneşti în calea ta; atunci eşti cu adevărat un făcător de pace.”
    Părintele Iosif Trifa

"Te întrebi ce poate să îţi dea Iisus...

De ce trebuie ca cineva să îţi fie folositor ca să-i dai dragostea ta? De ce această căutare constantă după ceea ce este important? Unii oameni l-au urmat pe Iisus când şi-a proorocit propria moarte pe cruce. Maria Magdalena L-a iubit şi I-a spălat picioarele cu lacrimile ei, neavând nici o idee că ar putea obţine de la El iertarea păcatelor şi un loc în rai. Ea L-a iubit doar de dragul iubirii. Fă şi tu la fel!"
    ~ Richard Wurmbrand ~

Iisus lupta cu soarta şi nu primea paharul…
    Căzut pe brânci în iarbă, se-mpotrivea într-una.
    Curgeau sudori de sânge pe chipu-i alb ca varul
    Şi-amarnica-i strigare stârnea în slăvi furtuna.

O mână nendurată, ţinând grozava cupă,
    Se cobora-mbiindu-l şi i-o ducea la gură…
    Şi-o sete uriaşă sta sufletul să-i rupă…
    Dar nu voia s-atingă infama băutură.

În apa ei verzuie jucau sterlici de miere
    Şi sub veninul groaznic simţea că e dulceaţă…
    Dar fălcile-ncleştându-şi, cu ultima putere
    Bătându-se cu moartea, uitase de viaţă!

Deasupra, fără tihnă, se frământau măslinii,
    Păreau că vor să fugă din loc, să nu-l mai vadă…
    Treceau bătăi de aripi prin vraiştea grădinii
    Şi uliii de seară dau roate după pradă.

Vasile Voiculescu: „În grădina Ghetsemani…”

PSALM CE SE OGLINDĂ-N PSALM

Chiar orb, toiagul vede prin ciocănindu-mi drumul,
    Că-i flacăra, nu pașii nenumărați, ce mor. Se
    Cunoaște cum se zbate, nu zloata naște scrumul.
    La ușa Ta, de-o viață, tot scriu iubirea-n Morse.

Precum un cedru-asemeni, închipuiesc rășină,
    Dintr-un străpuns sub aripi, cădesc cu nard sublimul,
    N-aduc nici boi, nici capre; jertfesc lumina lină,
    Din zeci de ochi, să soarbă mireasmă, serafimul.

Și-s mut precum migdalul sub primele omături;
    La ce folos e vorba ce vântu-și dă la treier?
    Când inima Ți-e mamă, în toate-mi ești alături,
    Utrenii cânt prin iarbă, cu fratele meu greier.

E rug aprins sonetul și psalmul lui descalțu-l,
    În fața arcei, David înstrună primul valțul!

15 aprilie

Dumitru Ichim
    Kitchener, Ontario

"Tu, Cruce, purtătoare de trupul lui Christos,
    Azi ca o nouă Arcă te-ncarci de-ntreaga lume
    Şi biruind potopul păcatelor, anume
    O urci şi-o scoţi în Ceruri, la Tronul sfânt, prinos. "

Vasile Voiculescu
    art by Elizabeth Wang

''Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. (...)
    Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaşte; voi Îl cunoaşteţi, că rămâne la voi şi în voi va fi!
    Încă puţin timp şi lumea nu Mă va mai vedea; voi însă Mă veţi vedea, pentru că Eu sunt viu şi voi veţi fi vii.
    În ziua aceea veţi cunoaşte că Eu sunt întru Tatăl Meu şi voi în Mine şi Eu în voi.
    Cel ce are poruncile Mele şi le păzeşte, acela este care Mă iubeşte; iar cel ce Mă iubeşte pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu şi-l voi iubi şi Eu şi Mă voi arăta lui. ''
    Sfânta Evanghelie după Ioan

„Fără a se iubi pe sine nu este posibil să iubești nici pe aproapele, ura de sine este identică cu egoismul mărunt și produce în cele din urmă aceeași izolare oribilă, aceeași disperare”.

Hermann Hesse, „Lupul de stepă”

https://doxologia.ro/interviu/fratel...S_bt-iBpu_AOsM

Viața este un joc de bumerang. Gândurile noastre, faptele și cuvintele se reîntorc către noi mai devreme sau mai târziu cu o precizie uimitoare. Așa că înainte de a gândi, face sau a spune orice – imaginează-ți cum ar fi să primești ceea ce trimiți. Apoi, mai înaintează un pas. Decide înainte de vreme ce ți-ai dori să primești...și apoi trimite. În mod deliberat. Aceasta ar determina în viața altcuiva ceea ce ți-ai dori tu să experimentezi. Apoi...urmărește magia. ~ Neale Donald Walsch

Dobândeste pacea interioară si alte mii din jurul tău îsi vor afla salvarea.(Serafim de Sarov)

''Una din marile frumuseţi ale universului nostru este faptul că nu puteţi atinge realizarea spirituală la mâna a doua, nimeni nu poate să vi-o dea. Aceasta înseamnă că fiecare suflet a primit un domeniu fantastic de libertate, inclusiv o profundă credinţă în ceea ce suntem şi o infinită răbdare. '' Richard Moss

”Oameni valorează cât vor, unii au un preț foarte mare, alții foarte mic; fiecare valorează cu atât mai mult cu cât se respectă mai mult; consideră-te deci liber sau sclav, depinde doar de tine.”

(Epictet)

Schema, fixarea, încremenirea, adică orice formă de viaţă devenită permanentă, este moartea omului adevărat.Omul adevărat nu se opreşte la nici o schemă, la nici o formă încremenită de viaţă. Viaţa lui este un protest zilnic şi neîntrerupt faţă de cotidian. Un protest interior, esenţial. Nici o schemă nu-l poate revendica ca fiind al ei.

Cei mai mulţi oameni au devenit sclavii schemei înainte chiar de a ajunge să conştientizeze datoria de a lupta cu ea. Astfel n-au cunoscut niciodată drumul căutării neîntrerupte, adevărata formă a vieţii care e libertatea.

(Christos Yannaras)

"Mai bine ca în ţara mea nu e nicăieri. Cu munţii mei, cu brazii mei, cu doina mea, cu plânsul meu, cu râsul meu, cu dorul meu…

Tu alegi dacă mai târziu vei scrie în jurnalul minții tale despre vise sau despre regrete, despre frică sau despre curaj, despre pasiune sau despre compasiune. Trăiește şi iartă! Sufletul nostru dialoghează. Legea naşte farisei, harul naşte oameni liberi.

Credinţa nu este o datorie de împlinit, ci un act de iubire. Pune tot pe foc şi arde pagini. Astăzi începe viaţa ta…"

(Puține lacrimi, multă bucurie)

Sufletul se educă prin imagini...

Ce este o poveste? O imagine care educă. Prin imaginatie, dar nu oricum...
    Lipsiti de întelesuri n-avem rost...

Buna educare a capacitatii imaginative este, asadar, esentiala pentru buna oranduire a sufletului.

papusarii sufletului au un rol cheie – pentru ca ei ma invata ce sa iubesc, deci ce sa doresc.

Da, cu totii alergam dupa placere, dar ce anume ne face placere e o chestiune de educatie, adica de imagini.

Daca nevoia de altii e naturala, plictiseala de sine nu mai e. ALIN FUMURESCU

Ultima modificare făcută de latan.elena; Acum 6 zile la 21:52.

Senior Member
    Data înscrierii
    20.03.2014
    Locație
    Posturi
    31.753
    https://www.facebook.com/athosul/pho...1711794285501/

https://www.facebook.com/athosul/pho...1718774284803/

E vina mea, doar vina mea când nu trec testul încercării. Încă împreună, doar împreună învăţăm să iubim, să iertăm, să fim mai frumoşi la suflet şi la chip. Nici nu mai pierd timpul cu întrebările care nu mai au răspuns. Suflete, ceea ce a fost, a fost. Aşa este făcută lumea, dragostea, durerea, invidia, răutatea, puţinul, plinul… Din nimic, poveştile mici devin importante. Acolo este aici şi viceversa. Nimicul ne face să suferim. Dintr-un fir de praf dezvoltăm mormanul de gunoi. Seară albastră cu lună plină. Cristale de zahăr pe obrajii sufletului. Nu te mai certa, trăieşte! Intră şi ieşi din tine, şi fă loc lui Doamne. Nu ucide jurăminte. Cine te face să plângi şi te întoarce la începuturi? Eşti ceea ce căutai. Poţi zbura. Ia aripile pe spate şi sus! Nu rămâne la podea! Crede în astăzi şi nu rămâne la ziua de ieri, mai ales că o parte din tine te învaţă să mai speri.

Ieromonah Hrisostom Filipescu

Roman Ioana

Ultima modificare făcută de latan.elena; Acum 3 zile la 15:34.

Senior Member
    Data înscrierii
    20.03.2014
    Locație
    Posturi
    31.753

A DOUA INVIERE

La noi în sat bătrânii mai vorbesc
    de-a doua Înviere.
    Uluitoare-i prima, vorba nu-i cunoaște
    lumina toată spre-ai cuprinde zborul,
    când cu făclii în noapte
    se face înconjorul
    prin taina ne-nțelesului de Paște.

Dar e frumoasă
    și-nvierea-a doua -
    aceeași pască, dar altcum aroma,
    când peste moarte
    pecete și-a pus Spicul,
    nu-i nimeni să vorbească despre moarte,
    ci despre Toma,
    cum doar zugravu-a moșmolit tipicul.

După o noapte lungă-n priveghere,
    ne-ntoarcem iar după amiază
    cu ucenicii Lui în foișor...
    Dar cum adica-a doua Înviere?
    A înviat de două ori Hristos?
    Zugravul tace până-a opta zi,
    pe Toma cel necredincios
    cu degetul în rană-a-l zugrăvi.

Ne place necredința și-am vrea așa să fie,
    dar nu e,
    punând penelul rana să I-o lipăie.
    Imaginați-vă, ce om flămând
    înloc din pâine să se-nfrupte,
    rupându-o în două
    ar încerca nepăsător precum un doftor
    să o pipăie?

''Cât, Doamne, Te-am dorit!
    Cuprinde-mă
    și arde-mă de-i cu putință,
    în învierea Ta ca să mă strâng,
    să Te culeg.
    Cu cât Te-mbrățișez mai mult,
    mi-s brațele
    tot mai setoase-n necredință.
    Nu pot să cred, Te văd dar parcă-s orb,
    nu-mi ești de-ajuns iubirii să Te sorb.
    Nu cu un deget, ci-mbrățișarea plină!
    Ai înviat și nu Te las fiindului părere.
    Iubirea Ta o simt acum deplină!
    Prin mine ești a doua Înviere -
    hemoglobină cu hemoglobină!''

Zugravul n-a cetit
    ce lui Ioan i s-a părut că nu ai spus,
    când inima lui Toma - o singură suflare -
    cu cea a lui Iisus
    se contopise și slovă și dicteu.
    Și ucenicul cel iubit
    i-a răzuit lui Toma oftat amar și greu
    și-atât a scris,
    doar: ''Domnul meu
    și Dumnezeul meu!''

Și evanghelia a-nchis.

DUMITRU ICHIM
    Kitchener,Ontario

Dumitru Ichim

SPĂLAREA PE MÂINI

Pilat ridică mâna,
    preaclocotinda gloată să o potolească,
    și se făcu tăcere;
    apoi strigă cu putere
    împărătească:
    ''Să se aducă apă!''
    Și apă s-a adus.
    Lângă Ioan,
    Maica Domnului
    privea la judecata lui Iisus,
    ștergându-și pleoapă cu pleoapă:
    ''Ai auzit ce a spus,
    când își spăla mâinile,
    că e nevinovat de sângele Lui?
    Nu-nseamnă, prin asta, că este iertat?''
    Ioan plângea. Cu capul plecat:
    ''Nu, Maică, ci dat răstignirii!
    Prin apă Pilat L-a vândut,
    cum Iuda făcu prin sărut,
    că apa spălării pe mâini
    știa că-i adusă din Prut.''
    Dumitru Ichim
    Kitchener, Canada

" Hristos este un principiu cosmic. Acest principiu se poate manifesta printr-o ființă care este pregătită să îl primească; dar o ființă umană, oricât de excepțională ar fi, nu poate fi Hristos, nu poate fi încarnarea lui Dumnezeu Însuși. Hristos nu a îmbrăcat niciodată vreun corp fizic și nu se va întrupa niciodată, el nu poate deveni om, el pătrunde numai în sufletele și în spiritele care sunt pregătite să fuzioneze cu el. El a pătruns astfel în toți Marii Maeștrii spirituali ai umanității pe care noi îi cunoaștem, cât și în foarte mulți alții pe care nu îi cunoaștem.

Hristos este un spirit. Iar Iisus, ca toți ceilalți Inițiați, a fost nevoit să parcurgă o cale foarte lungă înainte ca Hristos să coboare în el. Dacă a fost numit Iisus Hristos, nu a fost pentru că el era Hristos, ci pentru că l-a primit pe Hristos. Dacă l-a primit pe Hristos, este pentru că avea conștiința cea mai înaltă a prezenței lui Dumnezeu în el. Așadar, această conștiință trebuie să o dezvolte oamenii până la contopirea cu Divinitatea, pentru a putea spune într-o zi, precum Iisus: „ Eu și Tatăl meu una suntem.”"

Omraam Mikhaël Aďvanhov

„Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru”

Ultima modificare făcută de latan.elena; Acum 2 zile la 20:25.

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •