18 lectii de viata de la Dalai Lama

Florin Iacob8 Comments
3 martie 2015



Mi-a placut intotdeauna sa citesc si sa fiu la curent cu tot ce ma ajuta sa imi hranesc sufletul.
Am fost atent de fiecare data la informatiile pe care le las sa patrunda in mintea mea si am cautat permament lucruri importante ce ma ajuta sa evoluez si sa cresc.
Asa am renuntat aproape complet la televizor.
Acum nu ma mai uit ca inainte pentru ca eu imi doresc, ci ma uit atunci cand servesc masa impreuna cu familia, la diverse emisiuni pe care ai mei le urmaresc.
Cand mananc singur imi deschid televizorul doar pentru a asculta muzica pentru ca simt eu ca mancarea intra mai bine pe un fundal muzical.
Imi place sa descopar lucruri noi si acele informatii ce ma ajuta sa traiesc o viata mai simpla si mai fericita si ma documentez in fiecare zi pe internet.
Imi place mult sa citesc carti digitale, dar nu mai mult ca cele fizice si imi place sa ma educ cat mai mult.
Iubesc internetul pentru ca ma ajuta sa imi selectez informatia si nu imi este bagat pe gat „cu forta” anumite lucruri, asa cum este prezentat la televizor.
Printre multele informatii foarte valoroase, am gasit vorbele celebrului maestru spiritual, Dalai Lama, pe care m-am gandit sa ti le impartasesc si tie.
Sunt cele 18 legi de viata ale unuia dintre cei mai intelepti oameni ai lumii si un parinte al dezvoltarii personale, legi ce pe mine personal m-au ajutat sa traiesc o viata mult mai buna.
M-a facut sa inteleg mai bine viata si importanta ei si aceste legi m-au ajutat sa imi pastrez optimismul si motivatia chiar si in acele zile incarcate din viata mea.
M-a facut sa ma iubesc pe mine si sa fiu mai atent si la oamenii din jurul meu, la nevoile lor si sa fiu un relal ajutor pentru cel de langa mine.
Vreau sa iti prezint in continuare cele 18 lectii de viata, cu rugamintea ca la finalul acestui articol sa imi lasi un comentariu in care sa imi spui care din aceste 18 lectii rezoneaza mai mult cu tine si care este cea care ti-a placut cel mai mult.
La toate acestea am simtit nevoia sa fac o completare, pentru ca vreau sa amplific puterea acestor lectii importante de viata, dar si pentru faptul ca imi doresc sa te ajut si mai mult, pentru ca tu esti foarte important pentru mine.
Mai jos ai cele 18 lectii de viata de la Dalai Lama ce imi doresc sa ajunga la cat mai multa lume si sa ii inspire si sa ii ajute.
1. Intelege faptul ca dragostea si reusitele marete implica uneori si riscuri marete
Totul in viata are un pret pe care esti obligat sa il platesti pentru ca nimic nu se obtine batand din palme si atat.
Totul are nevoie de atentia si de dragostea ta si de implicarea activa in derularea procesului.
Punand dragoste si asumandu-ti un mic risc, satisfactia indeplinirii obiectivului este una cu mult mai mare.
2. Cand pierzi, nu rata lectia pe care trebui s-o inveti
Vreau sa retii ca niciodata in viata, indiferent de situatia prin care iti este dat sa treci, nu pierzi niciodata.
Daca nu iti iese asa cum ti-ai planificat, inseamna doar ca nu ai atins obiectivul, momentan, dar nu inseamna ca ai pierdut pentru ca si in cele mai chinuitoare situatii prin care treci, tot ai de invatat anumite lectii si tot exista si o parte pozitiva a lucrurilor.
Orice provocare ori o realizezi din prima, ori inveti ceva, dar niciodata nu pierzi absolut nimic.
As vrea sa fixezi aceasta convingere si intreaga viata sa te ghidezi dupa aceasta.
3. Urmeaza cele trei “R”-uri:
Respecta-te
Respecta-i pe cei din jur
Asuma-ti responsabilitatea pentru toate actiunile tale
Foarte multi oameni nu cunosc acest lucru, iar daca il cunosc nu il respecta.
Secretul unei vieti traite in pace si in fericire il reprezinta respectarea propriei persoane ce reprezinta primul pas, pentru ca nu poti realiza mai nimic daca nu te respecti pe tine insuti.
Al 2 lea pas il reprezinta respectarea oamenilor din jurul tau, daca iti doresti ca si ceilalti sa se comporte frumos cu tine si daca iti doresti o convietuire cat mai buna in societate si ultimul pas il reprezinta asumarea responsabilitatii pentru lucrurile pe care le faci si incetarea de a da vina pe altii pentru lipsa ta de actiune sau pentru greselile tale.
4. Aminteste-ti ca neprimind ceea ce iti doresti este uneori spre binele tau
Gandeste-te ca tot ce ti se intampla este spre binele tau si daca acum nu ai ceea ce iti doresti, gandeste-te doar ca atunci cand vei obtine, bucuria va fi direct proportionala cu numarul de zile scurse, cu timpul pe care l-ai asteptat pana ai realizat ce ti-ai propus.
Poti recadra situatia in acest fel si astfel nu iti vei spune in fiecare zi „sunt atat de departe sa realizez asta”, ci vei spune „stiu ca fiecare zi care trece imi amplifica si mai mult bucuria din ziua in care obtin ce mi-am dorit”
5. Invata regulile bine ca sa stii cum sa le incalci corespunzator
Uneori legile sunt facute pentru a fi incalcate si fara sa abuzezi de acest lucru, poti incalca legi minore, cum ar fi spre exemplu traversatul prin loc nepermis, facut cu mare atentie.
Stiu sigur ca macar o data ai facut acest lucru si chiar daca era ceva ilegal, banuiesc ca nu te-ai simtit vinovat prea mult timp si chiar ai facut economie de timp.
Nu incurajez acest lucru, insa cu totii incalcam in anumite momente legile.
Da-ti voie sa gresesti uneori, cam asta este ideea pe care vreau sa o retii.
6. Nu lasa o mica cearta sa strice o prietenie
Majoritatea oamenilor se comporta asemanator unor copii de 10 ani si arunca vina unul pe altul pentru diversele situatii.
Discuta matur si incearca sa aplanez un conflict prin comunicare deschisa, prin asumare a responsabilitatii si prin compasiune fata de ceilalti oameni.
Suntem oameni si mai gresim si nu se merita sa ne comportam intre noi asemeni unor copii.
Discuta matur si asa cum spune si legea..
Nu lasa o mica cearta sa strice o prietenie.
7. Cand realizezi ca ai facut o greseala, fa cat de repede poti ceva pentru a o corecta
Greseala frecventa cand vine vorba de o greseala, este aceea ca oamenii nu constientizeaza greselile facute si sunt prea putini care isi asuma responsabilitatea pentru ele.
Exista si vorba „Capul plecat sabia nu-l taie” asa ca admite ca uneori faci greseli ce il ranesc pe celalalt si incearca prin dialog si prin fapte sa repari lucrurile pe care le-ai spus sau ce ai facut gresit fata de aproapele tau.
Nu fi asemanator oamenilor „perfecti”, cei care „nu gresesc niciodata” pentru ca vei ajunge in timp sa sfarsesti singur, ca doar na…
Ce sa cauti cu toti oamenii care gresesc cand „tu esti mereu perfect”?
Primul pas in repararea oricarei greseli este asumarea ei.
8. Petrece niste timp singur in fiecare zi
Aplic de o lunga perioada aceasta lege si rezultatele mele sunt foarte bune.
De cele mai multe ori agitatia de afara te indeparteaza de fiinta ta adevarata si cum in societate nu prea poti sa discuti mereu despre framantarile tale (sigur ca poti face asta in bune conditii, insa majoritatea oamenilor aleg sa petreaca timp in medii si alaturi de oameni toxici, ce le taie din elan sa zic asa) un moment de introspectie este asemeni incarcatorului pe care il conectezi telefonului atunci cand ramane fara baterie.
Nu uita ca prin introspectie si autocunoastere este ca si cum ai scoate apa rece si limpede din fantana, intr-o zi torida de vara, cand trupul iti este insetat.
9. Imbratiseaza schimbarea, dar nu-ti lasa valorile sa dispara
Fa din schimbare un mediu placut in care iti pui valorile in fata, la inaintare si nu lasa schimbarea sa te transforme intr-un necunoscut.
10. Aminteste-ti ca uneori linistea e cel mai bun raspuns
Intr-o lume agitata si prin zgomotul perturbator al celorlalti, ai nevoie uneori sa te retragi si sa inchizi rularea dialogului interior ce te incarca cu zeci de intrebari existentiale si lasa linistea sa isi faca aparitia.
Starea de liniste si de pace este de departe cea mai buna forma de meditatie si de relaxare mentala si corporala.
11. Traieste o viata buna si cinstita. Cand vei imbatrani te vei gandi la viata ta si o vei putea savura pentru o a doua oara
In fiecare zi primim o fila alba din cartea vietii noastre si te indemn ca in fiecare zi sa umpli pagina cu lucruri si fapte bune, ca inainte de plecarea ta de pe aceasta lume, cand recitesti cartea, sa fie vorba despre cea mai frumoasa lectura…lectura numita viata ta.
Ideal ar fi ca aceasta carte sa fie plina de experiente si fapte bune pentru ca si altii sa se inspire si sa iti urmeze exemplul.
12. O atmosfera placuta in casa ta este fundatia vietii tale
Parintii tai te-au facut, insa caracterul il poti construi singur.
Primii oameni cu care intram in contact sunt parintii si pe ei ii luam drept model de viata si le urmam experienta.
Dar nu toti au crescut in medii placute, nu toti au fost incurajati, dar totusi acesti oameni s-au trezit la timp si au observat influenta pe care o are familia asupra lor si au decis sa se cunoasca mai bine si sa devina astfel fiinte mature, independente si cu o incredere in sine crescuta.
13. Cand nu te intelegi cu cei pe care-i iubesti, ocupa-te doar de problemele curente. Nu aminti niciodată trecutul.
Concentrarea pe momentul prezent este tot ce conteaza pentru ca trecutul nu mai poate fi schimbat si orice scormonire a lui, de regula, face rau.
Axeaza-ti atentia pe ce poti sa faci astazi pentru ca in viata exista lucruri cu mult mai importante decat cele din trecutul tau.
Gandeste-te ca cei mai frumosi ani sunt cei care urmeaza si nu cei care au fost!!
14. Impartaseste-ti cunostintele. E singurul mod prin care vei deveni nemuritor.
O multime de oameni care au trait o viata fericita si-au impartasit povestea lor, experientele si cunostintele pentru a-i ajuta si pe altii sa traiasca mai bine, sa aiba o viata de calitate, fericiti si impliniti si au adunat toate aceste lucruri in carti, ce raman chiar si dupa moartea lor.
Urmeaza-le exemplul si fii unul care ajuta oamenii acum cat esti in viata, dar si dupa moartea ta.
15. Fii bland cu pamantul
Cata bogatie iti ofera natura, cata frumusete ti-a fost dat sa vezi si cate lucruri minunate iti infrumuseteaza viata, dar cat de mult pretuiesti toate acestea?
Incepe sa fii recunoscator pentru tot ce primesti, pentru aerul curat pe care il respiri, caldura pe care o primesti, lumina soarelui si toate cele ce te inconjoara si nu pata minunatul peisaj cu gunoaie aruncate sau alte lucruri, ci fii recunoscator pentru tot.
Natura nu inceteaza sa iti ofere din bogatia sa chiar si atunci cand tu uiti complet de ea si nu o protejezi.
Natura este creatia Lui Dumnezeu si ai grija de lucrurile sfinte ale Sale…
Tu esti unul din ele!
16. O data pe an du-te intr-un loc in care n-ai mai fost
Monotonia si rutina sunt cele doua elemente care atrag ca un magnet nefericire si lipsa motivatei.
Inventeaza-te in fiecare zi si propune-ti sa inveti si sa vizitezi lucruri si locuri noi pentru ca ele te ajuta si cresc nivelul calitativ al vietii.
Meriti sa vezi bogatia ce te inconjoara, asa ca mergi in explorarea ei.
17. Tine minte ca cea mai buna relatie este cea in care iubirea reciproca depaseste nevoia reciproca
Alege sa traiesti in relatii de calitate, care te ajuta si nu in relatii de dependenta, disfunctionale.
Lasa iubirea sa te cuprinda si ofera-i celuilalt ceea ce ti-ai oferi tie.
18. Judeca-ti fiecare succes din perspectiva compromisurilor facute
Apreciaza tot ce ai realizat, toti pasii pe care i-ai facut si toate acele compromisuri pe care le-ai facut.
Esti un om deosebit si meriti sa traiesti viata pe care ti-o doresti si nu uita ca orice obiectiv realizat este un pas mic al unui obiectiv mai mare.
Mergi din succes in succes, realizeaza tot ce iti propui si traieste o viata demna de apreciere si de lauda.
In final, as vrea sa imi lasi un comentariu in care sa imi spui care din cele 18 lectii de viata ti-a placut cel mai mult si care rezoneaza cel mai bine cu tine.
Aaa si inca ceva
Pentru ca am invatat o multime de lucruri de la oamenii dragi pe care i-am intalnit, as vrea sa iti ofer si tie un cadou, o Carte Gratuita in format electronic in semn de apreciere pentru timpul pe care mi l-ai oferit si o invitatie pentru a face parte din comunitatea oamenilor care isi depasesc limitele, oameni frumosi care au inteles ca schimbarea in lume se petrece atunci cand noi insine reusim sa ne schimbam, oameni optimisti si dornici sa isi transforme viata intr-o poveste extraordinara.
Apasa pe bannerul de mai jos si bucura-te de cadoul important pe care ti-l ofer, un aliat prin care schimbi in 5 minute gandurile negative ca sa poti sa lucrezi la ceea ce iti doresti.
Iti multumesc si astept cu mare interes comentariul tau!
Cu prietenie, Florin Iacob