.... DARUL IUBIRII .....
Bucuria mea, trebuie sa traim ca si cand am avea DARUL IUBIRII. Iata ce spune Sfantul Parinte, Sofronie Saharov despre acest mare dar: “Intr-o zi, un pelerin aflat in Sfantul Munte Athos, a pus aceasta intrebare mai multor stareti: “Ce este cel mai important in viata noastra?” De fiecare data i s-a raspuns: DRAGOSTEA DIVINA (DARUL IUBIRII): SA IUBIM PE DUMNEZEU SI PE APROAPELE NOSTRU. El a spus: “N-am dragoste nici pentru rugaciune, nici pentru Dumnezeu, nici pentru semeni. Ce sa fac?” Apoi, in sinea lui, a hotarat: “Voi trai in asa fel ca si cum as avea aceasta dragoste!” Treizeci de ani mai tarziu, Duhul Sfant i-a daruit DARUL IUBIRII." Si cata iubire a avut Sfantul Sofronie, se vede din marturisirea lui despre jertfa permanenta fata de aproapele. “Am purtat sutana saizeci de ani, dar de fiecare data cand m-am intalnit cu un creștin ortodox, sau cu oricare alta persoana, mi-am plecat capul, in jos, in fata lui." Sfantul Parinte, Vasile cel Mare, ne invata asa: “PAINEA pe care nu o folosesti e painea saracului; VESMANTUL care iti atarna in dulap e haina celui gol; PANTOFII pe care nu ii porti sunt pantofii celui descult; BANII pe care ii tii deoparte sunt banii saracilor. FAPTELE DE MILOSTENIE pe care nu le faci, ascund foarte multe faradelegi pe care le savarsesti!" Amin si Aliluia!
Preot Ioan 🛎.