Gabriel Socaciu

Este sfarsit de toamna, inceput de iarna, este si perioada de post.
O sa va dau cateva din retetele mele, care sunt usor de facut, dar greu de consumat, mai ales de catre cei care vor mancare ca la mama acasa.

1 Salata de cruditati (este bine sa fie obicei zilnic) - varza alba sau rosie, praz, telina, sfecla, morcov, cam cate o suta de grame din fiecare, stropita cu o lingura ulei de masline extravirgin si optional o lingurita otet balsamic. Se adauga cativa mieji de nuca pisati sau intregi, un pic de patrunjel si cimbru uscat.

2 Terci din patru cereale yang, incalzitoare: orez, hrisca, grau, mei. Se fierb cam 50 gr din fiecare timp de 30 de minute, se amesteca cu o lingurita de hrean ras, cu usturoi pisat si un pic de zeama de varza murata (optional)

3 Ciorba pentru circulatia limfatica, compusa din: cartofi, morcovi, telina, sfecla, tarate de grau (2-3 linguri care se fierb impreuna cu legumele) Se adauga un varf de cutit de ghimbir si unul de turmeric, plus o lingurita cimbru uscat.

4 Painea "pustniceasca" fara foc: se face un aluat subtire din faina de grau integral, faina de ovaz, de hrisca si de naut, sau mei, se taie in bucati mici care se intind pe o hartie, la uscat prin aer. Se intorc dimineata si seara pe cealalta parte pentru a nu mucegai. Se consuma ca niste pesmeti, dupa vreo doua zile de la operatiunea initiala.

5 Tarate de ovaz fierte (cam 10 min) la foc mic. Se amesteca cu seminte de in macinate, seminte de canepa, o lingurita pudra de roscove si una de scortisoara si o lingurita de miere. Este preferata mea de dimineata.

6 Grau incoltit: se pune la inmuiat peste noapte graul special (cam 200 de gr)
A doua zi se imprastie pe o tava, farfurie intinsa si se mentine umezit prin stropire cu un pulverizator. Dupa vreo 2-3 zile incepe sa germineze si se poate consuma crud, amestecat cu miere si nuca , sau preparat intr-o oala de fonta si amestecat cu putina sare si seminte de susan, pentru cresterea capacitatii de incalzire

Acest regim alimentar se completeaza cu mancaruri de fasole, linte rosie sau verde, humus, mazare, conopida.

Dupa cum se observa lipsesc fainoasele (care se consuma ocazional) zaharul, uleiul trantit in apa care fierbe (cancerigen) ceapa calita, produse afumate, pasteurizate, conservate si multe altele.

Riscul acestui regim este acela ca tine mintea deschisa si spiritul liber si omul intelege, in sfarsit, cat de sanatoasa poate fi mancarea simpla, cat mai aproape de starea ei vie.