Feb 25, 2010#1
----- Original Message -----
From: adi pop
To: Liviu NUTEANU
Sent: Thursday, February 25, 2010 9:57 PM
Subject: Re: Sistemul nostru ne va arata fara graba, urmatorul pas. Clar, logic, UNIC.


Buna seara Domnule doctor,

Cu multi ani in urma, inca student, am fost trimis de Domnul Stamate Sergiu in Germnania, la firma Martin Engineering sa invat....Domnul Schneider Dietmar mi-a spus la aeroport, la plecare spre tara, ca sunt cel mai mare idealist vazut de el in Viata.

Asta m-a facut sa zambesc cand ati scris acelasi lucru, in acest mesaj. Ii spusai si Cristinucai, fata mea de aceasta....

Domnul Schneider a vazut ca scriam zilnic sotiei cate o scrisoare, ce cumparam, ce mancam ( mai ales ca ....nu mancam, sa tin banii sa cumpar un video de acolo - lucru facut de el cadou cand a auzit asa ceva, mai ales ca slabisem 11 Kg in doua luni din aqcst motiv, ca nu ma lasa Sufoletul sa dau banii pe mancare ) si mai ales cum ma comportam in sala de protocol a firmei. Nu intelegea de ce nu am luat nimic de acolo.....cand mari milionari, isi luau toate nimicurile, cu valiza...Imi spunea ca pe fiecare an, 5 milioane de dolari erau pentru protocolul de care spuneam.....

Au trecut anii....si dupa 1989, impreuna cu cei doi consilieri ai mei, evrei, am facut o firma, care avea acelasi nume ca cea americana. Discutam sa aducem tehnologie de varf din America, pentru Europa, Asia si Africa. Eu ca presedinte al firmei, angajam personalul si stabileam strategia de lucru. Domnul Schneider, a venit de multe ori la noi la Craiova si acasa la mine. Dupa ce-a vazut cum ma comport in afaceri, mai ales ca la cateva luni, scoteam pe piata, alaturi de cercetatorii mei si de zecile de ingineri ai firmei, produs dupa produs, necesare industriei grele Romanesti, mi-a spus ca sunt cel mai pragmatic om. Mi-a propus atunci multe.... Ulterior, mi-a propus sa ma intalnesc cu prima lui sotie, din cele patru pe care le-a avut. Doamna era casatorita cu regele petrorolului american. Mi-a dat bani sa cumpar galeuri, doamna fiind indragostita de asa ceva. Sorin Dan, a cumparat trei bucati cu 1.000 de dolari si le-a trimis ca fiind din partea unui admirator Roman. Asa nea invatat Domnul Schneider, asa am facut. Doamna incantata de cadau, a plecat spre noi, cu avionul personal, ajungand la Moscova..., nestiind ca Bucurestiul este capitala Romaniei. Domnul Schneider s-a dus dupa ea si a luat-o, ducand-o la hotalul Intercontinetal Bucuresti, unde trebuia sa ne intalnim. Nu m-am dus. Am trimis pe Domnul Stamate si pe directorul de marketing al firmei mele Pop Service Electornic HQ, Sorin Dan, cel ce cumparase galeurile de la Turda, daca nu ma insel. Asa a fost sa fie, sa refuz sa ma duc la acea intalnire de afaceri de-o importanta capitala....Discutaseram inainte cu cei doi consilieri ai mei sa cumparam combinatele petro-chimice Romanesti si sa iau toate produsele de la Aluminiu Slatina, pe urmatorii 7 ani. Trebua sa discutam la acea intalnire de Rompetrol....

Ulterior mi s-a propus sa iau Romtelecomul si...alte intreprinderi strategice din Romania. Inclusiv, toata zona Baneasa. De altii....englezi, americani, rusi.
Mi s-au propus sume imense de bani, de sute de milioane de dolari...sa fac si sa dreg....dar, n-am acceptat niciodata un dolar.

Am avut sansa ca acesti doi Oameni atata de importanti din Viata mea sa fie, unul modest si sarac exact ca tatal meu si unul sa aiba o viata opulenta, fiind extrem de bogat. Am avut sansa de asemenea sa intru profund in domeniul necunoscut al parapsihologiei, ancorandu-ma zilnic pe partea Materiala, nevoit sa dau salariile lunar, zecilor de colaboratori....
Atunci am inteles de ce trebuie armonizat Spiritul cu Materia.

Sansa Vietii mele, a fost intalnirea in 1995 cu Florin Zaborila, cel mai mare profesionist Roman, al acelor Timpuri. Prin el, de Mike....Alt mare profesionist Roman, cercetator de prima marime si mare om de afaceri. Mike a stat in State, 27 de ani...

Am discutat cu el mult in seara aceasta despre Dumnavostra. Ca si cu Vlad....care m-a rugat din nou, sa-l inteleg....


In cateva luni, cu Florin, ne-am imprietenit. A fost Prietenul de Suflet al meu, la care am tinut cel mai mult in Viata. Mosu i-a luat locul....Mosu uimeste prin tot ce spune, ca sinteza a Vietii lui...Ani buni, Mosu, nu intelegea cum de am prioritate la multe lucruri descoperite de el...pe care le discutam cand plecam prin Tara.

Lui Florin, inca de la inceput, i-am aratat strategia de refacere Morala si Economica a Romaniei. Era scrisa pe niste caiete...erau schite strategice...O sa pun totul pe acest forum....mai als ca incepusem sa scriu prin 96...Dupa doi ani de zile, i-am aratat sintezele acestor strategii lui Mike, cand mi-a propus sa ma mut la el la Curtea de Arges....de unde, sa le punem in practica toti trei.

Am infiintat intre Timp SC Zalmoxa si Scoala Zalmoxiana. Devenise o necesitate sa ma ocup in exclusivitate de educatia Tinerilor. Florin la Izvoru Mures pregatise acel experiment....dorind sa alipeasca Republia Moldova Romaniei, prin mii de astfel de cursuri....Pavel Corut, din ambitie cand a vazut ce-a facut Florin, a dat drumul la scoala lui prin cursurile de psihologie aplicata, tinute la Craiova de Dragos. La Lavinia Tatomir acasa.

Am inceput sa scriu pas cu aps cursurile Scolii Zalmoxiana, timp de multi ani, observand atent psihologia Tinerilor. Sintetizam tot ce era mai bun, din acele discutii cu ei, concepte pe care le cizelam in practica firmei....extragand esentele. Am crescut tineri care pe zi ce trecea, ma uimeau....

Am lucrat alaturi de ei, pana acum 3 ani...cand, netinand cont de ce mi-a zis un Calugar Batran de la Lainici, cu 15-16 ani inainte, am avut probleme imense cu vederea. Un an nu am vazut nici macar la televizor....

Mi s-a propus acum trei ani si ceva, sa accept ca toate proiectele noastre de la SC Zalmoxa, sa fie finantate, indiferent de sumele necesare. Milioane, zeci, sute de milioane de dolari....Nu am acceptat nimic, ca nu cumva copiii mei sa nu invete sa plece din zero, mai ales ca stiam ce inseama Energia banilor...

Acum 8-9 luni...unul din tunerii cerscuti de mine, a dat drumul la acest forum....
O perioada de cateva luni am stat in espectativa...dar...unul din amicii mei, si-a trimis baiatul sa-l angajez la una din firmele familiilor mele, la Ruris. De trei ani nu mai discutasem cu un Tanar la mine la birou...si cand l-am vazut ceea ce stie, cunoscand bine ceea ce ar putea poate sa stie, daca-l modelez ca pe copilul meu....asa ca s-a produs din nou un Miracolul....iesind astfel, complet la JOC NOU, extrapoland la nivel Planetar conceptele Morale si Economice....studiate continuu de mine 13-14 ani.

O seara cat mai placuta,
Adrian Pop






----- Original Message -----
From: Liviu NUTEANU
To: adi pop
Sent: Thursday, February 25, 2010 4:56 PM
Subject: Re: Sistemul nostru ne va arata fara graba, urmatorul pas. Clar, logic, UNIC.


Buna ziua,

Sunteti sigur un idealist. Si Romania (dealtfel orice tara) are nevoie de astfel de oameni.
Categoric ca ceea ce transpuneti si in plan practic are valoare mai mare si ... perena.

Si eu eram un idealist ... mai demult. Intre timp mi-a trecut. Desigur, oamenii se schimba permanent ...

Si Marin Sorescu a fost un idealist gigant. Insa forta cu care a scris el ideile, valoreaza mai mult decat ceea ce au realizat in practica alti giganti ...
Desigur, exista multe valori, iar uneori este greu de stabilit care este o valoare mai mare, iar alteori nici nu este bine sau nu are rost sa se stabileasca un clasament ... sau o prioritate ...


Cu bine,
Dr. Liviu Nuteanu




--------------------------------------------------------------------------------
From: adi pop
To: Liviu NUTEANU
Sent: Thu, February 25, 2010 2:34:45 PM
Subject: Sistemul nostru ne va arata fara graba, urmatorul pas. Clar, logic, UNIC.


Buna ziua Domnule doctor,

Marin Sorscu a lasat prin simplitatea cuvantului scris, o amprenta imensa in toata omenirea. Asta denota profunzimea gandirii acestui Minunat Om.

Cu afirmatia de ieri in fata Tinerilor de liceu, aceia ca asociatii mei din sistemul S 99, in maxim 5 ani, capitalul firmei noastre va fi de un milion de Euro, afirmatie pe care mi-o asum. Stiu ca este o responsabilitate imensa. O s-o duc la indeplinire, daca si partenerul meu va respecta Legile Bunului Simt si va munci serios, fiind firma lui practic.

Cu ani buni in urma, am sspus Tinerilor mei ca la noi se formeaza Sfinti in Afaceri. Ma refeream la faptul ca sunt indeplinite conditii de bun simt, de omenie...ca este loc pentru toata lumea....

DA. Este nevoie de bani, cum sa nu...dar, de bani curati. Alaturi de tinerii mei de la Zalmoxa, lucram si 10-12 ore pe zi, ca ei sa poata sa-si ia salariile alea mic..vai de capul lor...Dar ma intelegeau....

Acele boabe, la care fac referire in mesaj, reprezinta un leu, doi lei, patru lei, opt lei..samd....Exact la in Legenda Sahului.
In toate domeniile de activitate, sa se inceapa ASA.
Numai ASA se poate schimba ceva. Altfel, nu cred.....
Poate ca ma insel, dar nu cred nici asta.

Grabindu-ne incet, putem sa facem ENORM. Acele criterii ale BAZAI de plecare, odata asumatesi indeplinite....formeaza o Energie de forma, indestructibila de semenii nostri. Numai noi putem s-o distrugem, prin uitare sau prin necredinta. Dar nu cred eu ca se poate asa ceva.....chiar daca unul dintre noi, din motive obiective, se odihneste putin.....
Alimentata continuu mental, cu o mica parte neuronala a creierului nostru, BAZA ramane definitiva si stabila.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?p=8133#8133

Dupa acest pas al definirii clare a BAZAI de plecare, constientizata la propriu, Sistemul nostru ne va arata fara graba, urmatorul pas. Clar, logic, UNIC.



Cele bune,
Adrian Pop


----- Original Message -----
From: Liviu NUTEANU
To: adi pop
Sent: Thursday, February 25, 2010 1:35 AM
Subject: Re:




Buna seara,


E greu sa se compare cineva cu Marin Sorescu.


De acord, banii sa nu fie distribuiti nemeritat. In general, nimic sa nu fie nemeritat. Nici la mine banul nu este pe primul plan.


Desigur, vietile sfintilor sunt impresionante. In timp insa, vietile sfintilor se schimba. Exista diferente foarte mari intre sfintii de acum sa zicem 1000 de ani si cei din zilele noastre. Ultimul sfant de care stiu este fostul papa. Avea si o latura umana, in sensul de om obisnuit, pe care eu i-am apreciat-o. Am fost realmente necajit cand a aparut poza lui intr-o revista de larga circulatie, pe o partie de schi (avea ceva ani atunci). Ulterior marturisea cu parere de rau ca din cauza acelei poze a trebuit sa se lase de schi. Ati ghicit si eu sunt un amator de schi.


Romania are nevoie si de bani. Orice tara are nevoie de bani. Altfel se intampla ca in Grecia acum, se iau la bataie in strada.




Cu bine,
Dr. Liviu Nuteanu



--------------------------------------------------------------------------------
From: adi pop
To: Liviu NUTEANU
Sent: Wed, February 24, 2010 11:46:08 PM
Subject: Re: Institutului de Cercetare a Stiinelor de frontiera - Dr. Liviu Nutescu - 004


Buna seara Domnule doctor,

Da, este impresionant. Atat capacitatile Dumneavoastra, cat si ale lui Marin Sorescu.

Sa nu va suparati ca va propun ca Institutul al carui nume o sa vi-l poarte, o sa-l facem in sistem S 99.
Este o rugaminte atata de mare, incat este greu sa renunt la a face cum este cel mai corect.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=1605

Simplu spus. Am ajuns la acest sistem S 99, din cauza ca lumea s-a umplut de minciuna, de dorinta de-a avea bani multi, nemeritati, nemunciti. si pentru ca este nevoie de bani CURATI, care vor sta la BAZA reconstructiei Societatii Umane.
Mi-este atata de simplu de inteles...si-atat de greu de asimilat...

Tinerilor le dau cea mai mare importanta, dar si semenilor.

Aceasta munca in acesti 15 ani, nu a fost ceva normal, pentru toata lumea...Nu spun ca a fost greu sau mai putin greu, a fost...neimaginat de greu. Mai ales cand nimeni nu intelegea de ce o fac. N-am castigat nimic si mai mult, am dat tot ce-am avut prin buzunare...Imi parea rau de familia mea, dar...tinerii nu se descurcau...

Azi am discutat cu multe profesoare la Liceul Carol, rugandu-le sa fiu lasat la orele de dirigentie cateva minute,s a discut cu acesti Minunati copii ai lor, despre modul Cinstit de obtinere a banilor. Consecintele la nivel mare de oameni, nu sunt analizate de nimeni....Totul a fost extrem de bine, pana cand un profesor universitar s-a comportat urat, pe un fond de nepregatire total. Moment suficient ca cei care n-au BAZA, sa fie luati de curent....Asa ca am luat hotararea sa port discutiile cu toata lumea, ori pe net, ori prin natura....

O profesoara m-a si intrebat uimita, de ce fac asta ?
Nici nu stiam ce sa-i raspund....
Ce vreau sa obtin ?
Nimic material, dar....a devenit de mult NECESITATE.

Eu citesc ori de cate ori ma duc la culcare, din Vietile Sfintilor....Sunt captivat de ce Credinta aveau...si cum s-au comportat semenii cu Ei, este impresionant. Am incercat sa inteleg de ce....pentru ca asa am patit si eu.....stand printre cei 15-20.000 de Tineri, cu care am discutat despre aceste concepte.

Acest sistem de colaborare S 99 reprezinta unul din varfurile gandirii mele.

Nu de bani are nevoie Romania, ci de Adevar, de Moralitate...banii, se pot face usor...Omenia NU.

O boaba, doua boabe, patru boabe...ca in legenda Sahului...
Stiu bine asta...

Un om sanatos, o Viata de om, face cat toti banii din lume....

Discutam despre Timp si despre Durata de Viata a Omului...

O seara placuta,
Adrian Pop
----- Original Message -----
From: Liviu NUTEANU
To: adi pop
Sent: Wednesday, February 24, 2010 10:49 PM
Subject: Re: Institutului de Cercetare a Stiinelor de frontiera - Dr. Liviu Nutescu - 003


Buna seara,


Si eu m-am gandit a multe, dar nu reiau decat daca lucrez mai intai ceva care stiu ca functioneaza. Altfel ne pierdem ...


Imi pare bine ca discutati cu institute din lume. Intr-adevar, contractele juridice sunt cele mai importante, si de cele mai multe ori, nu se fac decat contracte juridice. Cu multi ani in urma, un departament din armata SUA studia cancerul de san, nu stiu de unde au gasit informarea mea despre un caz cu cancer de san si metastaza medulara, cu paraplegie (nu misca deloc picioarele) si dupa operatie (facuta la insistentele mele), iar dupa doua sedinte de bioenergie ale mele a inceput sa miste picioarele. Au sunat si la mine acasa. Prima oara a raspuns tatal meu care vorbea franceza si desi nu prea s-au inteles, au vorbit cu el peste jumatate de ora. In alta zi au vorbit cu mine, dar cand mi-a cerut adresa si le-am spus etajul, le-am spus in engleza et. (adica prescurtarea de la etaj) 3; in engleza E.T. inseamna extra-terestrial; atunci, pe moment nu m-am gandit, insa doamna care era la telefon s-a speriat atat de tare, a avut niste exclamatii - interjectii si a inchis. Apropo, si cand am fost invitat in SUA, au luat din camera de hotel par de-al meu de pe perna, sa vada daca am ADN, daca nu sunt extraterestru ...


Cu ani in urma am vrut si eu sa studiez imbatranirea si mijloace de combatere a ei. Un doctor roman de mare prestigiu care stia cateva lucruri pe care le pot face a insistat foarte mult sa intrerup imediat orice studiu pe aceasta tema, pentru ca ar fi un dezastru daca oamenii ar trai si, sa zicem, si numai 500 de ani. M-a convins.




Cu bine,
Dr. Liviu Nuteanu


P.S. E grozav Marin Sorescu.





--------------------------------------------------------------------------------
From: adi pop
To: Liviu NUTEANU
Sent: Wed, February 24, 2010 8:21:23 PM
Subject: Re: Institutului de Cercetare a Stiinelor de frontiera - Dr. Liviu Nutescu - 003


Buna seara Domnule Doctor,

Sigur, nu vom trece linia bunului simt, spre a studia altceva contrar Vietii. Suntem oameni deosebit de seriosi.

Credeti-ma pe cuvant...O sa va placa toti acesti Domni extrem de pregatiti. Cred ca aceasta echipa a noastra, este cei mai pregatita din tara, din ultimii 15-18 ani. O sa-i rog pe amandoi sa va scrie ce-au facut, in mare ...in ultimii 35 de ani de studii complexe in domeniul PSI, sau puteti sa va uitati pe forum la discutiile purtate cu ei, aproape dupa fiecare intalnire din ultimii ani.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewforum.php?f=70
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewforum.php?f=69

Ca Institut, discutam de la egal la egal cu celelalte institute mari din lume, de profil. Contractele intre persoane juridice, sunt mult mai de luat in seama....decat cele dintre persoane fizice si juritice.

Azi, din pacate, Adrian Paunescu, nu a venit la Cetate....A anuntat ca are ceva probleme.

Incerc de nu credeti, sa dorm. Asa este sistemul format de terizeci si ceva de ani...Tot ce pot sa fac, este sa stau cu ochii inchisi pe intuneric, sa gandesc...Oricum fac asta mult Timp....

Multumesc mult pentru sfat si pentru grija....vad mult mai bine, incomparabil.

Fantastic. Acum am vazut Da-ul Dumneavostra. Ma bucur sincer.
O sa ma gandesc cum o sa arate Protocolul nr.3. Foarte simplu o sa fie....
Multumessc inca odata pentru tot.


Clipe pline si Frumoase,
Adrian Pop

----- Original Message -----
From: Liviu NUTEANU
To: adi pop
Sent: Wednesday, February 24, 2010 8:57 PM
Subject: Re: Institutului de Cercetare a Stiinelor de frontiera - Dr. Liviu Nutescu - 002




Buna seara,


Nu vom ajunge in domenii sa incalcam nimic de baza.


Nu ii cunosc pe Vlad Teodorescu si Dragos.
Care sunt domeniile de varf ale cercetarii fenomenelor psi ?


Nu trebuie neaparat sa facem un nou institut. Putem colabora cu diverse "grupari" care deja exista.


Adrian Paunescu a auzit de mine, de la domnul Prof. Dr. C. Ionescu-Targoviste. Pana acum nu am reusit insa sa stau de vorba cu dansul.


Apropo de somn, ganditi-va asa: daca dormiti 6 ore pe noapte, aveti cele mai mari sanse sa lucrati foarte eficient si un volum maxim, o perioada maxima de timp. Daca dormiti mai putin, veti lucra mai mult numai ca timp, dar mai putin ca valoare, volum si ca perioada de timp (ma refer la etapele urmatoare ale vietii dumneavoastra).


Da.




Cu stima,
Dr. Liviu Nuteanu





--------------------------------------------------------------------------------
From: adi pop
To: Liviu NUTEANUipiturescu@yahoo.com; Pavel madalina ; D.nul Adi Pop ; Cristian Anghelina
Sent: Wed, February 24, 2010 2:58:11 AM
Subject: Institutului de Cercetare a Stiinelor de frontiera - Dr. Liviu Nutescu - 002


Buna dimineata,

Ma gandsec...

Sunt cateva posibilitati...Problema este de incredere si de responsabilitate....Cui te adresezi...? sa nu ajungem in domenii de lucru in care aceste capacitati imense sunt folosite incalcand Bunul Simt sau Legile Vietii.

Acum doua zile la birou am fost vizitat de un fost coleg de birou, Mihai Dumbrava, de la Institutul de Cercetare la care am lucrat la Electroputere. A discutat cu sotia mea despre o posibila colaborare intre noi, ca firme. Toti trei am fost colegi in colectivul de cercetari neconventionale. In acest moment Mihai este patronul unui Institut de cercetare, la Bucuresti. O sa discut cu el....mai tarziu.

Vlad Teodorescu - este un cercetator de marca. O exceptie si ca moralitate. Stie bine ce inseamna actiunea si reactiunea energiilor cosmotelurice. Cred ca este cel mai nimerit sa discutam cu el despre infiintarea Institutului de Cercetare a Stiinelor de frontiera - Dr. Liviu Nutescu. A lucrat cu Domnul Manzatu si s-a retras din colectiv, pentru ca cercetarile fundamentale in domeniul APEI depasisera o anumita limita....nepermisa din punct de vedere Moral. Vlad cu Dragos au lucrat de 30 de ani in domeniile de varf ale cercetarii fenomenelor PSI. Eu sm cunoscut aceasta Echipa, dupa 1989. Amandoi sunt seriosi. Au cuvant, pe care si-l respecta. Dimineata-i sun pe amandoi.

Mike - a stat 27 de ani in America. Unul dintre cei mai pregatiti cercetatori ai lumii. Intelege bine fortele si fenomenele PSI. O sa discut maine cu el.....Suntem Prieteni, chiar daca a gresit......

Ion Piturescu - Director de institut de cercetare la Bucuresti. Am discutat de cateva ori cu el zilele acestea....

Florin Mihai Fluturel - cercetator, om de afaceri bun si avocat.

Nicolae Nancoiu - Coordonator de colectiv de cercetare al armatei. Este un cercetator de exceptie si are capaitati imense de-a analiza modelele matematice si fizice a fenomenelor. El ma cauta foarte des acum si discutam ore intregi la telefon.

Nicu Gherasim - nascut pentru matematica si fizica.

Maine o sa discut din nou despre Dumnavostra cu Domnul Gigea Petre, Ministru de finante al Romaniei inainte de '89. Am discutat si ieri la Sipmpzion de ceea ce vreau sa fac pentru Radu Popa, cu acel Campus Universitar, idee care mi-a venit acum 2 zile. O sa lucrez si la acest Proiect, chiar daca Radu nu se implica. Este treaba lui, dar eu nu0mi iau cuvantul niciodata. Am luat decizia aceasta clar din respect pentru Copilaria mea. Domnul Gigea Petre este vecinul nostru de pe scara. Am copilarit cu copiii Domniei sale. Acum cateva zile, la Domnia sa acasa, am discutat despre capacitatile pe care le aveti. Am incredere in capacitatile intelectuale iesite din comun si de discernamuntul pe care-l are acest Domn. Ieri a primit si Titlul de Excelanta Marin Sorescu, datorita faptului ca este un foarte mare scriitor Oltean.

Incredibil, dar acum vad cu cine am stat de vorba azi, o ora-doua, la simpozionul Marin Sorescu. Cu sotul Profesoarei mele de limba Romana de la Liceu, Domnul Senator Andrei Potcoava. Mi-a dat o carte scrisa de el, si acum, pentru ca nu pot sa dorm, o deschisai putin. Acum vazui, cui i-a dedicat-o. Pe Doamna Profesoara o respect enorm, pentru ca ne-a insuflat mie, sotiei si colegilor, dorinta de-a citii din scriitorii Romani. Eu cel putin, m-am indagostit de literatura noastra datorita acestei Profesoare de exceptie. Chiar dupa amiaza am discutat de Doamna Profesoara Potcoava si de o alta Doamna Profesoara de eregetica, de la Liceu. Si cele doua Profsoare m-au condus spre a afla Calea mea....Asta la Bulzesti in locul unde s-a nascut Marin Sorescu.
Dimineata-l caut pe acest Domn. Am discutat printre altele ieri, de Dumneavostra, plecand de la glaucomul pe care-l are si el, incipient, dar si de sansa de-a va cunoste.....
Mi-a facut o impresia foarte buna Domnul Potcoava. Am observat ca nu arunca nici un cuvant anapoda....ca sa se afle in treaba, lucru pe care-l apreciez mult.

Maine, daca ma intalnesc din nou cu poetul Adrian Paunescu, considerandu-l un bun Roman, discut cu el despre Dumneavostra.

--------------------------------

Ok. M-am decis.

Discut dimineata despre Dumnevostra si despre Institutul acesta Romanesc pe care dorim sa-l infiintam, cu Domnul Gigea, cu Vlad, Dragos si cu Mike. Il caut si pe Domnul Senator Potcoava si daca-l gasesc, discut si cu Domnul Adrian Paunescu.

S-a meritat din nou....sa dorm mai putin un pic. Si credeti-ma ca n-am uitat ce mi-ati spus....dar, asta sunt eu.

Mi-ar face placere si cred cu tarie acest lucru, ca este util sa va dati acordul, cu un simplu DA, pentru a deveni membru Asociatiei Exploratorilor Stiintelor de frontiera, Zalmoxiana. Alaturi de Mos, de Nicu si de mine. Deocamdata....

Tot ce va doriti Domnule doctor si multumesc mult, pentru ca m-ati ajutat sa vad din nou,
Adrian Pop

----- Original Message -----
From: Liviu NUTEANU
To: adi pop
Sent: Tuesday, February 23, 2010 10:29 PM
Subject: Re: Rugamnite


Buna seara,


Va rog sa fiti prudent, sa nu-i faceti rau involuntar.




Cu bine,
Dr. Liviu Nuteanu



--------------------------------------------------------------------------------
From: adi pop
To: Liviu NUTEANU ; rpopa@pdx.edu; sanda romosan ; Petre Savescu ; Florin Mihai Fluturel
Sent: Tue, February 23, 2010 8:08:23 PM
Subject: Re: Rugamnite


Buna seara,

L-am rugat sa ne dea niste capete de pod....la NASA. Sper sa poata...
Cautam si alte solutii.

O sa fie bine.

Am totala incredere ca Valoarea autentica isi va spune cuvantul.....
Eu stau pe metereze...si sper ca in scurt Timp, in sistemul S 99, zeci de Tineri vor dori sa se apuce serios de treaba....
Azi am discutat la zilele Marin Sorescu, cu zeci de profesori, actori, deputati si senatori, scriitori...despre tot ce facem noi pe acest forum...cerandu-le sprijin Omenesc.

Indiferent de ceea ce gandesc si ce fac ei, noi mergem mai departe...

Tot ce va doriti,
Adrian Pop
----- Original Message -----
From: Liviu NUTEANU
To: adi pop
Sent: Tuesday, February 23, 2010 8:35 PM
Subject: Re: Rugamnite


Buna seara,


Nu am mai scris nimic.
Domnul Radu Popa a raspuns foarte elegant ca nu se poate implica, nefiind domeniul dansului.
Nu va faceti probleme.




Cu bine,
Dr. Liviu Nuteanu



--------------------------------------------------------------------------------
From: adi pop
To: LiviusN@mail.com
Sent: Tue, February 23, 2010 7:13:50 PM
Subject: Rugamnite


Buna seara Domnule Doctor,

De ieri am avut calculatorul blocat si nu stiu daca mi-ati scris ceva, ca am resetat acum caculatorul.

Rugamintea mea este aceasta. Daca mi-ati trimis un mesaj si nu ati primit raspunul meu, inseamna ca s-a produs o eroare, pentru ca eu, mai ales Dumneavostra, raspund la fiecare mail.

O seara Minunata,
Adian Pop

Nu stiu daca ati primit mesajul trimis mie de Radu Popa din America, in care ne sugera cateva idei.