Sent: Tuesday, March 02, 2010 11:43 PM
Subject: Re: Sunt multe persoane in lume care pot sa faca aceste lucruri, dar ne diferentiem in functie de SCOP.


Buna seara,

Totul Pleaca de la SCOP. Daca ai bunul simt sa-ti alegi unul altruist si datorita alegerii constiente ca-ti pui Sufletul pe masa...care va fi facut pres imediat de catre semeni...., intrarea constienta in subconstient, nu face altceva decat culegerea de informatii direct proportionale, adica numai de bun simt.

Aura este prezenta prin cele 6 Cosmosuri care imbraca corpul fizic ( Cosmosul 1 ). Eteric, Astral, Mental, Cauzal si Crist. Ele se vad de cei care au exercitiul in acest sens.

Acum doua saptamani am facut afirmatia ca noi comunicam pe-o alta cale subtila, directa. Oricand se doreste din partea fiecaruia dintre noi. Stiam acum o ora ca discutam de Cosmosuri si de lumi paralele, as aca fac acum cateva precizari.

Cand am afirmat ca aceste Cosmosuri sunt lumile paralele, m-am referit ca sunt lumi paralele pentru ca asa si este, dar...n-am mai completat atunci, din oboseala ...fiind un mesaj foarte lung atunci.

Cand am spus ca m-am dus de zeci de ori, de sute de ori pana am prins sistemul, in Viitor si in Trecut, functie de interlocutorul care avea probleme de sanatate, asa este.

Cum se intampla la nivel mental, asa ceva ?

Va spun din experientele mele. Dar atentie, este alfabetul meu propriu de decriptare a informatiilor. Nu vreau sa influentez pe nimeni, pentru ca fiecare om care a ajuns la un nivel de percepere cat de cat, a ceea ce-l inconjoara, are un astfel de alfabet propriu. Unii dau carti, unii arunca zaruri, altii in cafea, in oase, etc...Noi sa incercam sa-l aflam pe cel stiintific, la nivel de celule, molecule, reactii chimice, fluxuri energetice, cosmotelurice, etc...

Am aflat ducandu-ma in Timp, in Trecutul sau Viitorul persoanei respective, direct unde dorea sa ma duca aceasta. Aflam cauza pentru care avea probleme. In Clipa TO, adica in aceea in care am discutat despre aceasta, reprezenta doar efectul.

DAR, in Clipa TO, am posibilitatea sa caut alta cauzalitate, ducandu-ma de data aceasta din nou in viitor....dar UNDE VREAU eu.. Caut locul in lumile paralele ( altfel de lumi paralele decat Cosmosurile care inconjoara Omul, care-s o infinitate de data aceasta), care-i convine cel mai mult - lucru aflat prin discutii directe cu acea persoana - , si-l implementez la nivelul discutiilor Eu-rilor noastre.

Nu ai cum altfel sa faci ca acel Om in clipa T0 s-o ia pe alt DRUM NOU, decat fiind indrumat numai de catre sinele sau.
Cu acesta trebuie sa discuti....lucru posibil de la orice distanta. Numai la cererea unei persoane trebuie facut asa ceva, pentru ca altfel, intram pe alt fagas, acela de-a determina pe careva sa faca ceea ce doresti TU, lucru nepermis la nivel de bun simt, mai ales cand nu sunt calculate consecintele.
Este identic acest procedeu si cu cauzalitatea din Trecut si efect in T0. Acelaasi lucru poti sa faci pentru el, sa-l indrumi la nivel de sine, s-o ia pe un DRUM NOU, spre tot ce-i Bun si Frumos, lucru pe care-l discuti cu el, pana obtii acest lucru.
Deci cu alte cuvinte, poti sa-l indreti spre altceva, fata de deriva in care este.

In concluzie, poti sa te duci in Viitor unde vrei. In clipa T0 in care te afli ti se arata metafizic, daca esti atent, pasii.
Deci, Sistemul pe global, iti arata ce sa faci.

Am incercat sa analizez ca atunci cand vad ca voi ajunge undeva unde nu-mi convine, sa pot sa schimb viitorul, deci ruta. Se poate si acest lucru.

Problema este sa fi capabil sa analizezi profund consecintele.

Cel mai simplu lucru este sa-ti alegi Punct de sprijin in Viitor si sa creezi acolo o Energie de forma indestructibila ( Plan, Proiect, Scop ), adica sa ai capabilitatea sa nu uiti niciodata ce ti-ai propus. Lucrul acesta-l fac acum pe forum. Restul sistemelor se cristalizeaza pe baza acelei Energii primordiale.

Mai trebuie stiut un lucru FUNDAMENTAL. Nimeni nu este in masura sa distruga Energia de forma primordiala, decat cel care a creeat-o.
Oricine poate creea aceste Energii de forma primordiala, dar....necunascand cateva Legi , cateva mecanisme ale gandirii umane, iese cu totul altceva. Dupa care se invoca faptul ca omul n-are noroc...Nu, nu a stiut ca nu stie...E simplu.
Grav etse ca 99,999...99% din oameni, nu stiu ca nu stiu. Pacat.

De obicei, cand o persoana isi doreste sa faca ceva pentru ea, este mai usor...mai ales daca relatia dintre parteneri este Frumoasa.

Decat caracterele extrem de puternice sunt altruiste.

O aseara placuta,
Adrian Pop

----- Original Message -----
From: Liviu NUTEANU
To: adi pop
Sent: Tuesday, March 02, 2010 9:16 PM
Subject: Re: Sunt multe persoane in lume care pot sa faca aceste lucruri, dar ne diferentiem in functie de SCOP.




Buna seara,


Sigur, este impresionant ceea ce spuneti. Aceasta nu este posibil decat in cadrul unui sistem bine pus la punct.


Intr-adevar, scopul este extrem de important.


Eu stiam ca sunt o infinitate de cosmosuri, dar numai unul real, restul virtuale.




Cu bine,
Dr. Liviu Nuteanu





--------------------------------------------------------------------------------
From: adi pop
To: Liviu NUTEANU
Sent: Tue, March 2, 2010 6:32:10 PM
Subject: Sunt multe persoane in lume care pot sa faca aceste lucruri, dar ne diferentiem in functie de SCOP.


Buna seara,

Stiu. De-aia am si fost chemat sa lucrez la biolasere....la Moscova.

Eu le amintesc ......sa intrerupa TOTI odata pentru totdeauna astfel de cercetari.
Ce nu inteleg ei, ca Viul Planetar se va razvrati importiva lor.....Nu noi.

Au liber arbitru.....sa hotarasca singuri.

Cast despre a determina pe cineva, am aflat niste lucruri extrem de interesante acum 14-15.....apropo de loviturile PSI, subiect pe care l-am ocolit putin, cand m-ati intrebat. Am sugerat decat treaba aceia cu piatra aruncata in lac, sau a firului de praf.....sau a gandurilor emise si receptionate de cel care le-a format, viteza de propagare si amplitudinea lor fiind in functie de Sufletul pe care-l pune fiecare in TOT ce face.

O sa explic pe larg aceste lucruri, cat si legatura metafizica a sistemelor.

Doamna Godeanu azi la telefon, mi-a sugerat sa scriu in 10 pagini sinteza filosofiei cu care vin acum pe net.
In mare, ca esente, le-am scris zilele acestea de cand comunicam. Consecintele actiunilor, inca nu. N-a fost Timp. Pas cu pas...

Si toate ideile n-au nici o valoare, fara ca ele sa aiba efect pozitiv in planul fizic.

Alina, fata de care spuneam ca a avut cancer osos, acum 11 ani, era ziarista si i-am dat un interviu la cateva luni, dupa ce s-a facut complet sanatoasa. L-a publicat in revista Secret. O singura data am dat interviu la Tv alaturi de colonelul altora....Raul Dumiterescu, discutand acolo de o clinica pe care doream amandoi s-o infiintam la Craiova si odata un interviu la radio cand am revenit din China. In schimb s-a filmat si s-a inregistrat enorm de mult....fara sa-mi pese de cine si de ce....

Mai vine cate unul, altul si-mi spune in transa, ce studiu de caz, analizeaza....
De multe ori ma distreaza. N-am tinut cont niciodata de aceste lucruri.

N-am avut cum sa public ce-am scris si nici nu m-a interesat acest lucru, pentru ca este greu de crezut ca am dormit de cele mai multe ori pe noapte, la nivel de minut, de minute, perioade lungi de Timp,....ca am trecut prin toate formele de magie cunoscute de oameni, ca am trait mai toate toate fenomenele asa zise parapsihologice, ca stiam la orice ora din zi si din noapte despre orice si oricine afland tot ce doream, ca stiam de cum se ridicau de pe aeroporturile de peste tot din lume, persoane care veneau spre Romania si erau ostile tarii, ca m-am ocupat de sanatatea oamenilor, discutand pur si simplu cu ei, sau gandindu-ma sa dispara tumorile sau problemele lor de sanatate, dispareand destul de rapid, ca mi s-a spus de nu stiu cate persoane ca eram in alte locuri unde discutau cu mine, dar eu defapt eram acasa sau la birou, ca uitandu-ma in ochii Omenilor le aflam trecutul si viitorul....ca doar gandindu-ma la ei, stiam tot despre ei, ca stiam o gramada de lucruri despre organizatiile cele mai secrete ale lumii, ca stiam ce vor sa faca si pe unde de deplaseaza prin toata lumea membrii lor, ca eram rugat sa intru in tot felul de organizatii, ca vedam in cele mai secrete locuri ale lumii ce era ascuns, ca stiam despre stiintele sacre o gramada de lucruri, incepusem sa aflu cand si unde se nasc copii cu insusiri deosebite si chiar inainte de a fi conceputi de parinti....

Sunt multe persoane in lume care pot sa faca aceste lucruri, dar ne diferentiem in functie de SCOP.
Eu am ales unul TOTAL Altruist. Ca asa ne este tot Neamul.

Eu m-am specializat, ca sa spun asa, in a face planuri complexe, mai ales educative si in a stabili strategii de lucru pe perioade mari de Timp, de zeci de ani, in cat mai multe domenii de activitate.

Asa am considerat eu de cuvinta.

Si cel mai important este ca am aflat din mecanismele gandirii umane lucruri incredibile. Am observat mult din legaturile care se fac intre cele 7 Cosmosuri. Am aflat cum dintr-o fapta pe care ne-o doream sa fie pozitiva, necunoscand interferentele dintre Cosmosuri, sa devina negativa....

Cui sa spui asa ceva ? Nu ca ma feream sau ca eram egoist...dar nu se intelegea mare lucru din ce-as fi spus....
Si-asa au fost luate pe rand toate dosarele mele, toate cercetarile noastre...pentru ca am lucrat cu Nicu Gherasim si cu Dragos Ungureanu. Sa fie sanatosi...Multe dintre originalele scmemelor mi-au fost luadte de cei din exterior....Si...este numai treaba lor...de-aia n-am mai putut....Stiam ca apar si alte informatii noi, de-o inasemnatate fundamentala pentru viitorul planetei...

Si uite ca au venit....Uitati-va atent la planurile propuse pe forum, Domnule doctor. Acesta este motivul pentru care ne-am intalnit si uite....ca discutam aceiasi limba....aceia a bunului simt. Aceasta limba trebuie s-o invete toti marii cercatatori ai lumii....in scurt Timp.

Marturie stau acele zeci de mii de pagini scrise ( totul a fost notat la nivel de zi, ora si minut ) si sutele de persoane care stiu ....pentru ca au discutat cu mine ceea ce spun pe-aici. Dar mai ales Tinerii pe care i-am crescut.
Excursiile facute cu ei, pe oriunde in Roamnia erau de nedescris, povestindu-le ce vedeam.....din trecut si din viitor. Si ne bucuram cu totii cand apareau vestigii care atestau cele spuse de mine.

Toate acestea le-am cizelat in Timp, cautand decat solutiile de redresare Morala si Economica a Romaniei, alaturi de Tinerii cu care lucram efectiv la SC Zalmoxa.

Partea de circ am anulat-o constient, dar este exact ca mersul pe bicicleta sau ca innotul....Toate aceste caracteristici nu se mai uita niciodata....Madalina, ajunsese la nivele destul de apropiate.....Fiu-meu ma depasise de la 9 ani....in toate cele descrise mai sus. Lavinia Tatomir avea camp superior mie. De Clara, nici nu mai vorbesc ca si camp bioenergetic....
Copii de cativa ani...incredibil cat de dotati erau....

Am cerut....sa fie lasati mie acesti copii sa ma ocup personal de ei, ca sa-i invat la inceput ce inseamna bunul simt....
Siguranta nationala inseamna altceva...

Corect. Acum, nu mai este singur nici unul dintre noi...si nici noi n-o sa fim singuri, pentru ca-i cautam continuu pe cei ca noi.... Si sunt cu siguranta in Romania. Si mai stim extraordinar de bine, ca sunt copii cu capacitati imense, mult mai mari decat ale noastre. Pe acestia, o sa-i ajutam sa demareze Frumos in viata si o sa-i invetam sa-si ajute semenii. Neconditionat.

O sera buna,
Adrian Pop




----- Original Message -----
From: Liviu NUTEANU
To: adi pop
Sent: Tuesday, March 02, 2010 4:09 PM
Subject: Re: Accesul la Subconstient se face in functie de Sufletul pe care-l are fiecare in parte.



Buna ziua,

Desigur, mergem inainte.

``Am mai spus ca nu este permis numanui in lumea aceasta, indiferent de motivatii....., sa se ocupe de cercetari fundamentale contrare Vietii Sanatoase si Fericite.``
Nu-mi place sa contrazic, dar cum am stabilit sa spunem numai adevarul, sunt o gramada de cercetari fundamentale si la toate nivelele, total impotriva vietii sanatoase si fericite. Deci, deocamdata este permis ... din nefericire.

Sunt de acord cu dumneavoastra. Daca nu ati publicat, nu inseamna ca ati ascuns adevarul. Pur si simplu ati considerat ca nu este momentul sa o faceti, sau ati avut altceva mai important de realizat.

Sigur, trebuie avut curajul (si eu am avut, am publicat) sa iesim im mass media. Insa, asa cum ati procedat si dumneavoastra, la momentul oportun.

Psi a fost de la inceput stiinta adevarata. Doar ca, fiind la inceput, pionierii domeniului au inceput in conditii vitrege, ca mai in toate inceputurile.

Eu va propun urmatorul lucru. Sa mergem inainte cu demnitate, omenie, numai cu adevarul, fara sacrificii inutile, cu pasi siguri, prudent, nu pe alaturi, pe langa prapastii. Sunt convins ca vom castiga. Deja am castigat. Trebuie numai sa avem rabdare sa se vada aceasta.


Cu bine,
Dr. Liviu Nuteanu




--------------------------------------------------------------------------------
From: adi pop
To: Liviu NUTEANU
Sent: Tue, March 2, 2010 6:17:03 AM
Subject: Accesul la Subconstient se face in functie de Sufletul pe care-l are fiecare in parte.


Buna Dimineata Domnule doctor,

Sunt convins ca aceste mesaje sunt citite si de cei care stiu ce inseamna celule tumorale.
Printre noi in acest moment sunt persoane responsabile, foarte serioase. Asa ca sansele de reusita, sunt maxime. rebuie in schimb sa ne incadram in Timp util.

Se va forma o echipa de lucru, cu siguranta, natural, formata din Oameni care se respecta...
Si cum NOUL are nevoie de Prieteni, sunt sigur ca se vor proteja unii pe altii.

Meritul acestor demonstratii prin care se pot distruge celule tumorale de la orice distanta, il stiu toti al cui este...Sa nu va faceti probleme....Intre noi, ma refer la echipa de lucru care se va forma in scurt Timp, se va spune numai Adevarul. Criteriile de selectie a celor care vor forma prima echipa de acest gen, sunt puse pe forum, la " Uriasii in gandire " ai Romanilor.
Aici nu trebuie sa facem rabat de la aceste criterii de selectie....

In Timp, as dori sa facem la Craiova, pentru inceput, un astfel de laborator capabil sa selecteze Tinerii cu astfel de insusiri...Pas cu pas...fara graba facem acest lucru. Moralitatea va fi pe prin plan, la a-i selecta....

Am mai spus ca nu este permis numanui in lumea aceasta, indiferent de motivatii....., sa se ocupe de cercetari fundamentale contrare Vietii Sanatoase si Fericite.

Siguranta unei tari, a semenilor in general, cum am spus-o la toate nivelurile in ultimii 15 ani, consta in a se Munci Cinstit, Constient si cu Bun Simt.

Am observat....Sunt convins, ca odata ajuns la un nivel PSI de asemenea valoare, mintea te duce si mai departe....sa faci lucruri inimaginabile. Stiu acest lucru extrem de bine. Acesta este motivul de nu am publicat nimic din zecile de mii de pagini scrise. O mica, mica parte au fost citite de cei apropiati...dar cred ca si de curiosi. Ca si Dumnavostra, am trait experiente de neconceput de mintea semenilor.....NUMAI CA ELE AU FOST ADEVARATE.
Si noi acum ce sa facem, sa spunem ca alea sunt minciuni, sa le fim pe plac celor care nu cred.

V-am spus Domnule doctor, ca pana nu v-am intalnit, nu am avut cu cine discuta aceste fenomene atat de Adevarate. Si sunt convins ca fiecare tara are astfeld e oameni, ca nu suntem decat noi doi....cum si la noi in tara sunt si altii cu astfel de insusiri...
Trebuie avut curajul de-a iesi cu ele in mass media. Nu suntem circari....suntem altfel de oameni, mult mai seriosi, mai ales ca acste capacitati se obtin numai la supraefort constant si continuu.

Stiinta inseamna repetabilitate constanta, in aceleasi conditii de initiere a fenomenelor.
Sunt convins ca in Timp, orice program mental, cizelat de fiecare in parte, poate fi imbunatatit continuu. Exact cum sunt programele soft. Ca defapt asta si facem, un soft neuronal.

O sa analizam Domnule doctor in cel mai serios mod cu putinta, legatura SUBTILA a retelelor neuronale cu sinapsele.
Este vorba de povestea aceia....cu Inconstientul. Este perfect Adevarat ceea ce am spus acolo. Acea legatura Subtila de care spun acum, are legatura cu capacitatea de-a selecta informatiile din cele 7 Cosmosuri. Pentru siguranta Sistemului indepartezi Constient, Sinele tau. Sunt sigur de afirmatia acestui concept. TOTAL sigur pentru ca l-am trait de multe sute de ori, cu tot atatea persoane cu care am discutat...observand fenomenul. Deci, nu se pune problema de intamplare, sau de dat cu pararea....

Accesul la Subconstient se face in functie de Sufletul pe care-l are fiecare in parte si asta depinde in mare masura de Neamul din care faci parte.

Sunt convins pe deplin ca la Institutul nostru pe care o sa-l infiintam in scurt Timp, aceste fenomene asa zise paranormale, vor deveni stiinta Adevarata. Orice fenomen asa zis paranormal este defapt un fenomen stiintific, a carui parametri inca nu sunt descoperiti deocamdata. Omenia si Bunul simt vor fi la ele Acasa la acest Institut de cercetare, respectand 100 % Legile Bunului Simt Romanesc, Legi care MI s-au fost dezvaluit cu multi ani in urma.
www.zalmoxa.ro

O zi plina,
Adrian Pop









----- Original Message -----
From: Liviu NUTEANU
To: adi pop
Sent: Tuesday, March 02, 2010 2:39 AM
Subject: Re: sunt niste mici intrebari - Petre Savescu




Buna seara,


In principiu este bine daca se poate coabora cu un laborator care lucreaza cu celule tumorale. In acest fel, costurile sunt minime.


Nu conteaza de unde provin celulele tumorale. Cel mai bine ar fi sa lucram pe culturi de celule tumorale.
Pot interveni la oricate ore dupa recoltare, cu conditia sa poata fi pastrate viabile; este unul din punctele pentru care ar fi mai bine sa lucram pe culturi celulare.
Obligatoriu cu lot martor, altfel nu are nici o valoare demonstratia.
Alte conditii depind de laborator si echipa care va colabora cu noi.
Nu cred ca acum trebuiesc utilizati markeri; acestia au mare valoare in vivo - la pacienti. Daca colegii din laborator considera ca aceasta sau orice altceva poate aduce un plus, orice proba este binevenita.
De acord cu claritatea metodei. Este foarte important, dar aceasta este in sarcina laboratorului. Dansii stiu mai bine decat mine cum sa puna in evidenta o distrugere de celule tumorale si cum sa procedeze pentru a nu lasa loc de nici o "escrocherie" sau lipsa. De exemplu, cand am efectuat demonstratia in laborator, am insistat ca sa acopere cutiile Petri pe care am actionat, cu un capac, sa nu zica cineva ca am lasat sa cada ceva de pe mainile mele, care sa distruga celulele tumorale. Acum, fiind la distanta, nu stiu daca mai are rost.
Desigur, dupa aceea, putem publica orice legat de aceasta demonstratie. Eu as zice insa sa nu publicam unii fara ceilalti fara a aviza in prealabil. Eu de exemplu as mentiona in film macar un membru al echipei din laborator. De asemenea, as dori ca si eu sa fiu mentionat co-autor cand se publica ceva legat de aceasta lucrare.


Desigur, daca profesorul grec de la MIT doreste sa colaboreze cu mine, foarte bine. O colaborare cu cineva de la MIT automat are mai multa credibilitate.


Nu stiu nimic de forta intamplarii. Dar, pentru a nu se crede ca este intamplare, am demonstrat de mai multe ori oprind cate 3 uragane la rand. In Japonia sunt cutremure frecvente (usoare, dar care se simt). De doua ori am fost invitat in Japonia, odata 10 zile iar a doua oara 1 luna. Nu s-a simtit nici un cutremur. Un profesor universitar mi-a spus ca intr-adevar activitatea seismica s-a redus semnificativ mai mult decat jumatate (ca intensitate si frecventa), cum spuesem eu. Mai greu de crezut ca este intamplare. Este ca si cum as distruge cometa Apophis in ziua si la ora anuntata cu cel putin 3 zile inainte si s-ar spune ca este intamplare ...
Inca ceva, mai intotdeauna spun mai putin decat fac. In felul acesta evit discutiile inutile legate de metode de masurare, conditii, intamplare etc.


De aceea am scris de la inceput ca totul este perfect repetabil, cu rezultate similare. Adica, pot reduce/opri 100 uragane sau cutremure din 100 (sigur ca nu am facut atat, dar va spun sigur). De exemplu, daca cineva inoata 2 bazine pe zi de vreo 10 ori, isi da seama ca poate face asta si de 1000 de ori. Desigur, s-ar putea sa nu vada rostul sa inoate 1000 de zile una dupa alta cate 2 bazine. Sigur, asta nu e stiintific, dar e de bun simt. Revin, toti specialistii cu care am discutat, au fost de acord, ca anuntand ca opresti 3 uragane unul dupa altul, este exclus sa fie intamplare.
Atentie, eu am scris clar in carte ca se poate dovedi actiunea asupra cutremurelor numai in zone unde acestea sunt extreme de frecvente (zilnic), cum ar fi Japonia si California.
Ca eu controlez activitatea seismica din zona Vrancea, mentinand-o la valori care nu produc pagube, este foarte greu de demonstrat si de aceea nici nu-mi propun aceasta.




Cu bine,
Dr. Liviu Nuteanu



--------------------------------------------------------------------------------
From: adi pop
To: LiviusN@mail.com
Sent: Mon, March 1, 2010 10:14:31 PM
Subject: Fw: sunt niste mici intrebari - Petre Savescu


Buna Petre,

Multumesc mult. Stiu ca te vei implica cu tot ce poti, pentru a face treaba buna cu totii. Fiecare sa fie profesionist pe segmentul lui. Esti printre putinii oameni, deocamdata, care inteleg aproape tot ce spun pe-aici...Ne si cunostem de multi-multi ani, de cand erai student....

Domnul doctor Nutescu, trebuie sprijinit rapid pentru ca este termenul scurt...dupa cum ai vazut.

Apreciez enorm ceea ce faci tu Petre. Stiu ca esti 100 % langa mine, atat cat poti tu ca Timp.

Cu mess-ul ala, trebuie sa fi atent....orice secret, determina prin dualitate " secretul "pe care-l determini TU, sa actioneze sa te duca-n deriva....Sa tii minte bine asta.

Cand te duci la Biserica, ai secrete fata de DUMNEZEU ? Este usor sa spui rapid NU, dar in ralitate este acelasi lucru si cand ceea ce gandesti sau ceea ce faci, reprezinta secret. Fata de cine crezi TU ca tii acest secret ?
Si secretul asta prost inteles, multiplicat de n ori, unde crezi ca duce ?


Bunavointa si deschiderea catre publicul larg a tot ceea ce facem noi aici, reprezinta Chieia tuturor actiunilor noastre de deblocare a constiintei Umane. Stiu ca nu-i pentru toata lumea ce tot spunpe-aici....dar, sper ca Timpul sa-si spuna cuvantul...si lumea sa inteleaga...

Pacat ca Omul isi da seama de acest lucru, dupa ce trece ori printr-o intamplare cumplita in Viata, ori atunci cand au trecut anii....

Eu nu mai doresc sa mai treaca nici o Clipa de ignoranta a noastra, a tuturor.....

Eu nu ma pricep le ce stii tu, la ce stiu medicii si la alte multe stiinte..... In schimb strategia de lucru si de dezvoltare a fiecarui sector in parte, o vad CLAR....in Timp.

O seara placuta,
adi




----- Original Message -----
From: Petre Savescu
To: adi pop
Sent: Monday, March 01, 2010 9:57 PM
Subject: sunt niste mici intrebari






Buna seara,

pentru ca timpul ramas este extrem de scurt si nu e un profil de analize sau de cercetare pe care eu am lucrat, astazi am vorbit cu mai multi doctori pentru a putea vedea cum facem rost de celule/tesuturi tumorale...


Am vorbit de asemenea cu o doctorita cu inclinatii si spre medicina alternativa (avand cursuri de Reiki si inforeneregtica) si mi-a zis ca poate vorbi si cu dl sef al catedrei de Anatomie patologica de la UMF Craiova - pentru a putea sa ne spuna cat si cum ne poate sprijini.


Eu am mai lucrat inainte (2005-2007), pe un contract de cercetare pe alimente functionale (ciuperci Pleurotus imbogatite cu suplimente pe baza de bor) iar in acest Contract de parteneriat tratamentele in diverse faze de obtinere erau realizate cu solutiile de fructoborat obtinute de dl prof Scorei R., eu ma ocupam efectiv de modificarile fizico-chimice care apareau in aceste tipuri de ciuperci - aliment functional si de pregatirea pentru prelucrare (care trebuia realizata astfel incat sa se mentina aceasta catracteristica esentiala de AF). Partea de toxicitate a noilor ciuperci obtinute (ptr ca la asta am vrut de fapt sa ajung) era verificata pe o biobaza de rozatoare evidentiindu-se toate modificarile anatomo-patologice care apareau la nivel de ficat-inima...organe la aceste rozatoare dupa consumul de ciuperci. Aceasta parte era realizata in totalitate de catre o echipa de profesori de la Univ de Medicina din Craiova (iar costurile realizarii si intretinerii biobazei de rozatoare erau suportate prin programul de cercetare)...


Trebuie intrebat dl dr. Liviu Nuteanu (care mi se pare din start foarte bine pregatit atat pe clasic cat si pe psi, mai ales dupa ce am citit ceea ce am primit pe NET...impresionanta activitate - care ascunde in spate, cred, foarte multa munca la un nivel de supraefort):


-daca e nevoie de tesuturi tumorale de piele, interne sau de la san (ca exemplu, e nevoie de la un anumit grad de profunzime sau de anumite tipuri de tesuturi care sunt "atacate" de anumite tipuri de tumori)?
- la cate ore de la recoltare poate interveni dansul - cu cele mai bune rezultate?
- daca ar mai trebui realizate si alte conditii speciale (altele fata de cele obisnuite de recoltare, pastrare, depozitare probe) pentru ca experimentul sa fie cat mai convingator, cu asigurarea cadrelor de precizie, repetabilitate...?
-daca ar trebui pregatiti si alti indicatori biochimici (markeri s.a.) in afara de microscopie cu fotografii (si daca timpul pana la prezentare este scurt macar sa le pregatim puternic intr-un interval de timp cat mai mic...dar sa fie cat mai bine pregatite ptr ca o sa trebuiasca probe si argumente puternic fundamentate - mai ales pentru o anumita parte a lumii "stiintifice" - pe care dl doctor cred ca o cunoaste destul de bine...


Eu cand am lucrat la amprenta alimentului am facut mai multe teste si analize si am probat-o prin chimie alimentara, biochimie, electrochimie, analitica si elemente de statistica matematica (toate avand un numitor comun asa de usor de aflat...)...si toate convergeau ...si convingeau de claritatea metodei...
Cand vor fi bani se va breveta in international...


Eu am mai cunoscut - la un Simpozion International de la Timisoara, un profesor grec care a studiat 12 ani la MIT, a lucrat efectiv o teza de dr in care a scos in evidenta toxicitatea unor compusi ai Cr si Al asupra cicruitelor neuronale, iar intr-un studiu postdoctoral a aprofundat puternic domeniul prezentandu-ne niste fotografii ale creierului destul de interesante (fotografii realizate la MIT, la institutul american deosebit de apreciat in cercetarea fundamentala si exploratorie). Daca e nevoie i-as cauta si adresa de e-mail, sa-i scriem... Dar trebuie intrebat dl doctor Liviu Nuteanu.






Stau si ma tot intreb ... asa in sinea mea... am citit cate ceva despre a 5-a forta, "Forta Intamplarii", Forta lui Einstein- a carui cod nici acum nu e decriptat, dar ca sa "imblanzesti" cutremure, uragane, tornade, fenomene... e ceva ce nu reusesc acum...sa-mi explic...la ce nivel de vibratie, la ce nivel de cunoastere au ajuns CEI MARI, la ce nivel de Omenie si de Bun Simt poate sa se transforme prietenia Omului cu Natura si a Omului cu Semenii sai...


Cam atat... deocamdata...


O seara cat mai frumoasa,
Petre Savescu