nchinarea la moaşte e dispreţuită, dar scheleţii desenaţi pe spinarea copiilor noştri ne amuză!

nchinarea la moaşte e dispreţuită, dar scheleţii desenaţi pe spinarea copiilor noştri ne amuză!

Moda defăimării

30 de ONG-uri creştinopate vor interzicerea Halloween-ului din şcoli pe motiv că ar fi o sărbătoare satanistă care ar leza sănătatea şi dezvoltarea armonioasă a copiilor. Da, asta pentru că ameninţările cu arderea pe vecie n Iad la foc mic nu-i dezechilibrează deloc pe şcolari. Este punctul de vedere al unei publicaţii romneşti de mare (!?) tiraj şi (din ce n ce mai) mică ţinută. E adevărat, e la modă să ne scuipăm credinţa n vreme ce alţii şi-o apără pe-a lor cu dinţii. E la modă să nu avem nici cele mai elementare noţiuni de Ortodoxie, dar să ne luăm un aer semidoct, scrbit şi suficient şi să proferăm mpotriva creştinopaţilor pupători de moaşte. Icoana din clasă deranjează, pe cnd măştile cu draci şi vrăjitoare sunt bine venite! nchinarea la moaşte e dispreţuită, dar scheleţii desenaţi pe spinarea copiilor noştri ne amuză! Nu cunosc niciun creştin sănătos la cap care să creadă şi să-şi nveţe copilul că viaţa de dincolo nseamnă arderea pe vecie n Iad la foc mic, iar dintre atei, liber-cugetători şi alte specii de nefericiţi apărute n peisaj, nu cred că vorbeşte vreunul copilului despre iad şi rai.

nghiţim mizeriile altora
E minunat că nghiţim aberaţiile altora pe stomacul gol şi cu mare bucurie, că terfelim tradiţiile, credinţele, obiceiurile şi sărbătorile noastre. E indicat să preluăm pe negndite şi să punem pe un piedestal ceea ce alţii au aruncat demult la gunoi, n tomberonul de dincolo de cortină. E bine că turnăm n noi tone de băuturi acidulate pline de pesticide, exportate de americani şi pe care ei nu le mai consumă de zeci de ani. E de aplaudat că ne ndopăm copiii cu hamburgheri de la restaurante care la noi sunt de lux şi n ţara de origine sunt pentru cerşetori şi oamenii străzii. Este extraordinar că ne nvăţăm copiii să preţuiască sexul şi dezmăţul de Valentines day şi că uităm să i nvăţăm ce nseamnă iubirea, respectul, preţuirea celuilalt. Dar cel mai frumos e de halloween, cnd ne mbrăcăm copii de pnă n 10 ani n draci, vampiri, monştri, vrcolaci şi vrăjitoare şi-i ncurajăm să celebreze moartea, groaza, ntunericul şi forţele răului n loc să i ncurajăm (n aceeaşi săptămnă!) să dea un colac de pomană şi să aprindă o lumnare pentru cei dragi adormiţi din familie.
Proteste şi pretexte
n tot acest timp, copiii şi părinţii din Statele Unite şi Canada protestează vehement mpotriva acestui surogat de sărbătoare, iar emisiunile de ştiri din aceleaşi ţări anunţă că se nmulţesc crimele, violurile, actele sataniste şi creşte consumul de droguri şi alcool. Dacă vor şi ai noştri baluri mascate, sunt mii de posibilităţi de a-i costuma fără a intra n sfera morbidului. Copiii noştri nu-l mai cunosc pe Făt-Frumos, n-au auzit de Ileana Cosnzeana şi de alte personaje din basmele care ne-au fermecat nouă, părinţilor şi bunicilor noştri copilăria, nsă ştiu de halloween şi de obiceiuri străine şi de sufletul şi de tradiţia noastră. Iar noi, părinţi responsabili, protestăm faţă de predarea religiei n şcoli şi ne strmbăm cnd se propune să avem zi liberă pentru o sărbătoare ortodoxă, deşi mulţi n-ar avea oricum n intenţie să calce pragul vreunei biserici n acea zi.
n zadar vă veţi plnge!
E trist, dragii mei, că citatul de la nceputul articolului l-am găsit pe pagina web a unei nvăţătoare. Ea e omul care ar trebui să modeleze frumos sufletele copiilor noştri, şi nu să le sădească umbre. Le sărut mna mamei mele, soacrei mele, ambele nvăţătoare, şi doamnei nvăţătoare a copilului meu, care au lăsat să treacă această zi fără a-i da importanţă. Şi cu riscul de a deranja, vă invit să aveţi grijă cu ce hrăniţi sufletul copiilor dvs. Dndu-le otravă, otravă veţi culege şi nu veţi avea dreptul să vă plngeţi!
Autor: Oana Bazavan
Sursa: avereabisericii.ro