Ganduri despre credinta si crestinism




  • Nu ne trebuie lemnul crucii pe care a stat Christos, ci Christosul care a stat pe lemnul crucii!
  • Timpul este Prea INCET pentru cei ce Asteapta,Prea IUTE pentru cei ce se Tem,Prea LUNG pentru cei ce Sufar,Prea SCURT pentru cei Fericiti,Dar pentru cei ce Iubesc Timpul NU EXISTA!
  • Credinta nu este un vis omenesc sau o iluzie. Credinta este lucrarea lui Dumnezeu in noi. Ea ne stramuta in lumea divina pentru renasterea noastra in Dumnezeu. Ea il omoara pe vechiul Adam din noi si ne face o faptura noua, ne recreiaza inima, curajul, intelegerea si toate celelalte fatete ale personalitatii. Credinta vine prin lucrarea Duhului Sfant. Ea implica o putere de viata care ne impinge irezistibil spre bine. Credinta nu intreaba care sunt faptele bune ce trebuiesc facute, ci trece la infaptuirea lor fara nici un fel de intrebare. – Martin Luther
  • Credinta nu este impotriva ratiunii, ci dincolo de limitele ratiunii, o continuare a ei.
  • Cred in soare si cand nu straluceste, cred in dragoste si cand n-o simt si cred in Dumnezeu si atunci cand nu-mi raspunde. (Gasita intr-un lagar de exterminare din timpul celui de al doilea razboi mondial)
  • Ceea ce credem despre Dumnezeu este cel mai important lucru despre noi insine.
  • Credinta in Dumnezeu vede invizibilul, crede incredibilul si primeste ca rasplata imposibilul.
  • Ceea ce credem determina cum ne comportam, iar amandoua impreuna determina ce devenim.
  • O credinta mica te poate duce in cer, dar una mare poate aduce cerul la tine.
  • Este bucuria lui Dumnezeu sa daruiasca; este insa datoria noastra sa cucerim prin credinta.
  • Multi suntem convinsi ca am putea muta muntii, daca s-ar gasi cineva sa dea la o parte dealurile care ne stau in cale!
  • O religie usor de ascuns este si usor de pierdut!
  • Credinta este pasarea care vede lumina inainte de ivirea zorilor.
  • O singura persoana cu convingere face mai mult decat 99 care au numai interese.(pareri si opinii).
  • Suntem inclinati sa credem nu ceea ce este adevarat, ci ceea ce ne place.
  • Credinta creste in intunerec.
  • Fara fapte, credinta nu numai ca este moarta, dar mai miroase si urat!
  • Faptele fara credinta sunt tot la fel de moarte ca si credinta fara fapte.
  • Dwaight L. Moody descrie trei feluri de credinta in Isus Christos; credinta care se chinuieste, care se poate asemana cu um om care se zbate in valurile furtunii; credinta care se apuca, asemanatoare cu naufragiatul care, inotand, a ajuns sa se apuce cu o mana de marginea barcii, si credinta linistita, care se aseamana cu cel care s-a urcat deja in barca, s-a odihnit putin si acum este gata sa dea o mana de ajutor pentru salvarea altora.
  • M-am rugat pontru credinta, asteptand ca Dumnezeu sa ma loveasca cu ea ca si cu un traznet. Nu s-a intamplat insa nimic … Am deschis atunci Biblia si am inceput sa citesc cu regularitate. „Credinta vine in urma auzirii si auzirea prin Cuvantul lui Dumnezeu.” De cand citesc, credinta mea este intr-o continua crestere – Dwaight Moody
  • Adevarata credinta se preocupa cu ceea ce a spus Dumnezeu, nu cu ceea ce au spus „inteleptii.”
  • Sa nu te indoiesti niciodata in intunerec de ceea ce a spus Dumnezeu pe cand era inca lumina.
  • Pentru omul obisuiut, nu este numai greu sa traiasca o viata crestina; este imposibil!
  • Crestinismul este greu numai cand este o meserie, nu un stil de viata.
  • O viata sfanta are glas. Ea vorbeste chiar si in momentele de tacere, fiind sau o continua atractie sau o perpetua condamnare.
  • Dumnezeu a pus Biserica in lume; Satan a pus lumea in Biserica.
  • Am auzit despre muribunzi care au zis: regret ca am fost un alcoolic, ca am fost un ateu, ca am fost un agnostic, ca am fost pacatos, dar n-am auzit inca de nimeni care sa fi spus pe patul mortii: „Imi pare rau ca am trait o viata crestina.” Si ceea ce spunem pe patul mortii este singurul lucru care conteaza.
  • Poti fi confucianist fara sa-l cunosti pe Confucius, mahomedan fara sa-l fi cunoscut pe Mahomed si budist fara sa-l cunosti pe Buda, dar nu poti fi crestin daca nu te-ai intalnit personal cu Christos!
  • Daca nu te simti la fel de aproape de Dumnezeu ca pe vremuri, nu te mai intreba degeaba care dintre voi doi v-ati mutat.
  • Crestinismul nu falimenteaza niciodata, doar unii crestini falimenteaza.
  • Crestinismul este si comportament, nu doar credinta.
  • Naaman, sirianul, este o ilustratie a paradoxului mantuirii: el ne invata ca trebuie sa facem tot ce ne cere Dumnezeu, fiind convinsi ca de fapt, in inutilitatea noastra, El va face totul!
  • Credinta produce crestinismul; viata il dovedeste, incercarile il confirma, iar moartea il incununeaza.
  • Citeste si vei cunoaste; cunoaste si vei indragi; iubeste si vei fi gata de slujire; slujeste si vei cunoaste fericirea.
  • Ca sa ajungem sa pretuim just valoarea Ancorei, trebuie mai intai sa simtim apasarea furtunii.
  • N-am auzit prea multe despre „hotararile apostolilor”, dar am auzit foarte adesea despre „Faptele Apostolilor”!
  • „Dar de cand ne ghidam noi, crestinii, dupa statistici? Ce avem noi de-a-face cu „ceea ce obisnuiesc oamenii sa faca”? De cand suntem noi ca si cameleonul care se adapteaza la culoarea fondului inconjurator?” (Walter Trobisch)
  • Doar crestinul „iesit din comun” este cu adevarat un crestin veritabil. Numai cel ce poate contrazice raul general printr-o proprie si puternica afirmare a binelui merita sa poarte numele de crestin. (Bonhoeffer)
  • Adevar fara dragoste inseamna brutalitate; dragoste fara adevar inseamna ipocrizie.Ravna fara pricepere duce la fanatism; dar pricepere fara ravna inseamna paralizarea oricarei actiuni.
  • In ce priveste viata crestina, exista multi „profesori”, dar foarte putini … „posesori”.
  • Crestinismul este Dumnezeul plecat in cautarea omului pierdut, nu invers!
  • Preocuparea Bisericii trebuie sa fie in cel mai inalt grad Christos. Isus n-a spus: „Voi zidi Biserica voastra” si nici „Voi veti zidi Biserica Mea”, ci „Eu voi zidi Biserica Mea!”
  • Unii folosesc crestinismul ca pe un autobuz, stau in el doar atata timp cat merge in directia dorita de ei.
  • Un crestin este o minte prin care gandeste Christos, o inima prin care simte Christos, o voce prin care vorbeste Christos, o mana prin care lucreaza Christos.
  • Nu poate fi vorba de o intronare a lui Christos fara o detronare a „eu”-lui.

    Sursa:https://depozitarul.wordpress.com/20...-crestinism-2/