Odilia Roşianu

27.06.2016

Un cerc ascuns al inimii


Grădina Cișmigiu, într-o vară. Pașii curg pe aleile largi, aproape pustii. Este ora amiezii, când majoritatea bucureștenilor se adăpostesc în răcoarea caselor sau a cafenelelor. Ora mea preferată de plimbare. Iar un popas obligatoriu este Rotonda Scriitorilor. Chiar dacă băncuțele joase și deteriorate sunt incomode, ele oferă prilejul unei respirații cvasi-literare alături de cei 12 locatari permanenți ai „insulei” pietruite.


(sursa foto: am fostacolo.ro)

Rotonda Scriitorilor (sau Rondul Roman) a fost inaugurată (tot) într-o zi de vară, 27 iunie 1943, la inițiativa unui filosof, ministrul instrucțiunii din acea vreme – Ion Petrovici.Mihai Eminescu, Alexandru Odobescu, Titu Maiorescu, Ion Luca Caragiale, George Coşbuc, Şt. O. Iosif, Ion Creangă, Alexandru Vlahuţă, Duiliu Zamfirescu, Bogdan Petriceicu Hasdeu, Nicolae Bălcescu şi Vasile Alecsandri sunt gazdele răbdătoare și senine prinse, parcă, într-o horă a păcii. Aproape toți se uită direct în ochii noștri. Excepție face, desigur, Caragiale, care are capul întors spre stânga şi privirea îndreptată în sus. O fi fost, probabil, exasperat de ceea ce se-ntâmpla lângă el…Marmura de Carrara din care au fost sculptate busturile trădează trecerea timpului și nu pot să nu mă-ntreb când va intra în vizorul autorităților refacerea acestui ansamblu arhitectonic și, bineînțeles, literar.


(sursa foto: tai-tai.net)

Aleea circulară are o rază de aproximativ 30 de metri – nu este măreață și poate scăpa ușor privirilor unui vizitator neinformat. Odată intrat, însă, în cercul ascuns al grădinii Cișmigiu, totul capătă alte dimensiuni. Fragmente de poezie, proză sau considerații critice încep să răsune în jurul nostru, pe măsură ce străbatem rondul străjuit de literați.O, rămâi, rămâi la mine…” mi se pare că se-aude trist din foșnetul unor frunze. Pentru că, exceptându-i pe îndrăgostiții ce se-nghesuie unul în altul pe lemnul uzat și aspru al băncuțelor joase, nu prea se plimbă nimeni pe-aici. Locul ce ar trebui să fie parte a orelor de literatură română este aproape pustiu. Aleea nu e asaltată de voci purtătoare ale mesajelor scriitorilor fixați aici în timp, ci se degradează și pare o imagine ruptă din „Marile speranțe”.E aniversarea Rotondei Scriitorilor. Încerc să fiu optimistă… Să sper că valoarea ei va fi, curând, recunoscută. Că va intra la „reanimare”. Pentru că inima noastră, ne convine sau nu, nu poate să fie decât artistică. Literară, înainte de toate.(imagine cover de pe elvorbeste.wordpress.com)


Sursa:https://www.literaturadeazi.ro/panoramic/un-cerc-ascuns-al-inimii-