Alegeri Europarlamentare/”Misterul” UDMR


Publicat
acum 2 zile pe
iunie 11, 2019
De
Incisiv


Fiind plecat din Romania de citiva ani , am votat in strainatate la alegerile din 26.05.2019.
Am calatorit o ora cu masina si am stat mai mult de 4 ore la coada,pentru a vota, timp in care am asistat la discutiile purtate de cei din jurul meu, Nu comentez optiunile politice ale celor ce asteptau sa voteze…dar un lucru mi-a atras atentia. Anume ca toti votam pentru viitorul Romaniei. Laudabil spiritul civic…pina la urma si eu tot pentru asta insistam sa votez, dar nu inteleg logica acestui vot, al unor cetateni care voteaza si nu ii afecteaza nicicum rezultatul acestuia. Noi , asa zisa „diaspora”, nu vom suporta consecintele alegerii facute, aceastea rasfringindu-se doar asupra celor ce au ramas acasa..
Au venit sa voteze romani din toate categoriile sociale, de la muncitori si atirnatori fara ocupatie la profesori, ingineri si medici. Toti se plingeau ce greu este „afara” dar oricit de dificil este, in Romania nu se mai pot intoarce decit sa-si viziteze rudele si pietenii. Eu ii inteleg….dar cei din tara nu. Nu te ma poti intoarce daca ai apucat sa lucrezi legal….sa-ti dai copii la scoala , sa platesti asigurari de sanatate si impozite. Este ca o spirala din care nu mai ai scapare si pe care nimeni nu vrea sa o recunoasca. Cu cit muncesti mai mult cu atit iti cresc impozitele….si cu cit cresc impozitele cu atit trebuie sa muncesti mai mult sa le poti plati. Nu spun ca nu e mai bine MOMENTAN ca in Romania……dar e departe de ce mi-am imaginat ca e.
Ca sa rezum….noi votam…si altii suporta rezultatul votului din strainatate. Noi aici avem viata cu grijile de aici. Stam o zi la coada….votam pentru Romania dupa care ne intram in rutina „diasporeza”. Nu mi se pare corect sa decidem pentru altii. E ca si cum am plecat din casa parinteasca, unde au ramas fratii cu parintii si in concediu ma intorc, le zugravesc peretii in culorile care le vreau, le mut mobila cum imi place ….apoi plec la mine acasa.
Unde mai pui ca in strainatate se poate frauda masiv votul. ,
De fapt …am ramas neplacut surprins si de votul din tara. Cind s-au inmultit in asa masura cetatenii romani de nationalitate maghiara?
De exemplu: in Prahova, la ultimul recensamint si-au declarat apartenenta la minoritatea maghiara un nr de 447 persoane. Dintre acestea, in anul 2014 au votat cu UDMR-ul 260, iar la alegerile europarlamentare din 2019….tineti-va bine….2184. Sa nu credeti ca este o situatie izolata…nici poveste. In toate judetele unde erau recenzati pina in 100 de etnici maghiri, UDMR-ul a avut aproape 1000 de voturi, iar in cele care depaseau 200 de etnici maghiari ….UDMR-ul a avut peste 1500 voturi uneori depasind 2000.
Aceste voturi, din Romania, au trimis in Parlamentul European multi etnici maghiari care teoretic ar trebui sa fie devotati romanilor. Pun ramasag ca acesti europarlamentari vor tine partea Ungariei in orice disputa cu Romania sau oricarui alt stat daca Ungaria ar obtine un beneficiu..
Ca o concluzie….daca te intereseaza viitorul Romaniei, draga „diasporezule”fa un efort ( ca in 10 august 2018 ) si vino si voteaza Acasa!!!
Am folosit termenul „diaspora-diasporez” caci este utilizat frecvent, cu toate ca intelesul lui este altul. „Diaspora” se refera strict la populatia evreiasca din afara statului Israel, ne precizeaza corespondentul nostru pe extern.
Referitor la UDMR si votul dat in Prahova:
In Prahova, la ultimul recensamint si-au declarat apartenenta la minoritatea maghiara un nr de 447 persoane. Dintre acestea, in anul 2014 au votat cu UDMR-ul 260, iar la alegerile europarlamentare din 2019….tineti-va bine….2184.
Incisiv de Prahova a derulat o ampla investigatie pentru elucidarea acestui mister.
Initial, la inceputul investigatiei am crezut ca a fost o frauda electronic dar, ne-am inselat ceea ce dovedeste ca nici noi nu le stim pe toate.
Lucrurile sunt mult mai grave si ar trebui investigate de organele competente.
La finalul investigatiei am deslusit acest “mister”.
Voturile din Prahova au fost obtinute de UDMR prin MITA electoral. Cum?
Simplu…
In Prahova au fost infiintate 620 de circumscriptii/sectii de votare.
Membrii secţiilor de votare, cei care au fost desemnaţi de partidele politice parlamentare, au beneficiat de o sumă brută de 95 de lei pe zi, înmulţită la trei zile de activitate. Separat, s-a acordat bonuri de 10 lei pe zi pentru asigurarea hranei.
Deci, cei 260 de maghiari din Prahova cu drept de vot au reusit performanta sa obtina in Prahova 2184 de voturi.
Schema a fost simpla.
Membrii secţiilor de votare, cei care au fost desemnaţi de UDMR au fost MITUITI cu o suma tripla fata de suma platita de stat pentru a obtine 3 voturi/sectie de votare in plus, nici mai putin si nici mai mult…doar trei voturi.
Astfel, membrii din cele 620 de sectii de votare din Prahova au adus fiecare cate 3-4 voturi celor de la UDMR, voturi in general al celor din familia propie pentru a obtine de la acest partid o suma supliemntara, tripla fata de ceea platita de stat.
Pe acest subiect vom reveni cu declaratii a unor reprezentanti ai UDMR in sectiile de votare. (Irinel I.)