Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Clubul de Loto

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    128

Clubul de Loto

Aici intentionez sa postez date statistice despre sistemele de loto, date ce pot fi folosite in alegerea numerelor.
    Aceste studii arata latura informationala a naturii, cu implicatii profunde in sinergetica.
    Sinergetica este stiinta ce se ocupa de studiul aparitiei si dezvoltarii ordinii in dezordine.
    Sinergetica se bazeaza pe studii asupra sistemelor liniare deschise, ce pot cuprinde domenii diverse.

Aici, doar despre sistemele loteristice.

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    128
    Voi face referire la sistemul JOKER, dar principiile despre care voi vorbi pot fi aplicate si la celelalte sisteme loteristice.
    Aleg acest sistem deoarece ofera din start informatii despre cele 20 subsisteme, ce pot fi tratate separat, dar fac parte din acelasi mare organism sa zic asa.

Studiul are doua mari componente. Pe de o parte se face analiza separata a JOKERILOR, deci analiza celor 20 de numere si numai a acestora, apoi analiza cuplajului celorlalte 45 de numere cu fiecare JOKER in parte.

Pentru primul aspect (alegerea JOKERULUI) problema poate fi abordata simplu, impartind JOKERII in doua grupe de cate 10.
    Astfel, am putea imparti aceste numere dupa criteriul PAR si IMPAR.
    Daca facem acest lucru, reducem problema la cazul aruncarii monedei, celebrul caz CAP sau PAJURA. Sau ALB ori NEGRU, ori ROSU si NEGRU cum e cazul la RULETA.

Bun. Sa zicem ca impartim in PAR si IMPAR, si facem statistica aparitiei acestora pentru intregul istoric al jocului. (O am facuta, dar pentru a intelege partea teoretica, trebuie explicat)

Pentru simplificare, am ales in tabelul de mai jos sa folosesc simbolurile A si N, (Alb sau Negru), acestea fiind interpretari pentru Par si Impar, Rosu sau Negru, etc.
    Pentru intreg sistemul, in studiu vom obtine un lung sir, atunci când avem JOKER par scriem P (sau A) si atunci când avem JOKER Impar scriem IP (sau N)

Si, vom grupa simbolurile cate 1, 2, 3, 4, 5....n, atunci când acelasi simbol se repeta la extragerea urmatoare.
    Astfel, intelegem cum teoria nu exclude o grupare de simboluri identice CONSECUTIVE oricat de mare, pe masura ce numarul cazurilor luate in calcul creste!
    Putem astfel gasi grupari de 10 sau chiar 15 simboluri PAR sau IMPAR, CONSECUTIVE.

Totul este sa avem aceasta evidenta, sa intelegem ca valorile exprimate in tabelul de mai jos sunt calcule matematice, iar in practica vom inregistra (gasi) abateri. Abateri si trenduri pentru fiecare ramura, trenduri ce trebuie urmate.
    Si aici va fi valabila axioma din Trading Trend is my Friend (trendul este prietenul meu)

Vom vedea pe parcurs, in diagrame concrete ce inseamna acest aspect si cum poate fi exploatat in situatii reale.

A doua componenta, sau ramura, este data de studiul particular, pentru fiecare JOKER in parte, a modului in care fiecare JOKER s-a cuplat cu celelalte 45 de numere.
    Aici un rol important va avea distributia acestor numere in cadrul Clopotului lui Gauss, distributie ce deasemeni poate fi teoretizata (si asta voi face)
    Teoretizarea poate fi facuta in doua moduri, prin formule (ce nu sunt prea agreate de publicul larg) sau prin exemple concrete ce duc la o mai buna intelegere si la un aspect strict practic, mai ales ca vorbim de un caz concret.

Prin urmare, avem 20 de subsisteme si vom avea la fiecare pas o medie generala si, implicit, abateri ale subsistemelor de la aceasta medie generala.
    Media generala se va apropia destul de mult de media teoretica, dar o va urma nu liniar ci printr-o usoara sinusoida, prezentand deasemeni trenduri (ascendente si descendente) ce ar trebui deasemeni urmate.

Totusi, in expunere acest aspect va fi (cred) eliminat, deoarece lucrurile s-ar complica destul de mult si nu s-ar mai intelege prea mult.
    Ultima modificare făcută de Roberta Anduta; Săptămâna trecută la 10:44.

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    128
    Dar, mai sus am prezentat cazul in care impartim numerele din start in doua grupe egale, in speta PAR si IMPAR.
    Da, aici totul poate fi bine teoretizat, lucrurile ar fi in fagasul lor normal si totul se va desfasura natural (fara interventie umana)
    Dar, jucatorul de loto poate interveni, si dau doar un exemplu cum o poate face.

Poate imparti numerele in diverse alte moduri, si atunci teoria e serios zdruncinata, desi ramane valabila.
    Ei bine, daca numerele luate in calcul devin MOBILE, alese PE CRITERII DINAMICE, atunci socoteala va fi alta.

De fiecare data sistemul in mod natural va cauta sa restabileasca echilibrul, dar jucatorul va schimba mereu ANUMITE NUMERE dupa CRITERII DINAMICE.
    Numerele pot fi impartite in CALDE si RECI, sau in LENTE si RAPIDE.

Par a fi aceleasi lucruri, dar sunt criterii diferite.

LENTE sau RAPIDE sunt in functie de distributia acestora in Clopotul lui Gauss, in timp ce sintagma CALDE sau RECI ar descrie o stare ''de moment'', numere ce au aparut relativ recent fata de medie, calde putând fi si numerele din partea lenta a Clopotului, unde gasim numere cu frecventa mica, dar care au aparut ultima data relativ recent fata de medie.

Ei bine. daca am alcatui o astfel de statistica, reimpartind numerele dupa fiecare extragere fie si dupa aceste criterii generale, am constata ca "TRISAM"

Ori, jucatorul tocmai asta vrea sa faca sa isi creasca intr-un fel sau altul sansele.
    Dar, daca in primul caz, in care am impartit numerele in PAR si IMPAR studiul poate fi facut relativ usor, desi e ceva de munca, in al doilea caz volumul de munca va creste exponential, fiind necesara prelucrarea unui volum de date considerabil mai mare. De fiecare data se vor stabili punctaje pentru fiecare bila, etc.

Aici iarasi totul se imparte in doua, intre aspectul teoretic si cel practic. In cazul in care de fiecare data numerele sunt schimbate (fie si un nr la fiecare extragere) aspectul teoretic intampina dificultati in a fi exprimat matematic, in sensul de a fi adaptata formula la cazul concret.

Ca si in cazul in care ai un copac si stii cum va creste un mar, un gutui, un brad.
    Dar, de fiecare data ii retezi orice ramurica noua va da sa incolteasca. Teoria iti va spune cum se va dezvolta acel copac, dar in practica, nu se va dezvolta, pentru ca...toporul.

OK, dar teoria poate merge si retrograd, avem combinatia respectiva, si putem merge pe firul ei in istoric, in trecut.
    De fiecare data, doar cunoscând criteriul folosit la alegerea combinatiei, teoria poate vedea destul de bine in trecut, fie si intuitiv, fara vreun fel de calcul.
    Aici intuitia umana bate net orice calculator, ce ar incepe febril cu milioane de operatii pe secunda.

Ei bine, de retinut in toata povestea asta e faptul ca, pentru inceput, voi pune accentul pe partea teoretica, dar la modul concret, apoi vom trece la jonglerii, in sensul de a...TRISA.

Senior Member Avatarul lui obi
    Data înscrierii
    23.06.2015
    Locație
    Craiova
    Posturi
    407
    Daca acest subiect se refera la castiguri gen loterie, cel putin poate fi apreciata tehnica, logica sperantei de a castiga acei bani!

Eu nu pot sa privesc jocurile de noroc, pariuri, etc. un lucru bun, eu le vad ca pe o boala, ca un cancer care te roade incet si sigur!

Vindecati-va de speranta ca bani se pot castiga prin loterie, noroc si apoi sa iti faci viata mai frumoasa, nu au fost altceva decat o ingeniaoasa metoda de manipulare si iluzie care te transforma in nimic!
    Ce facem pentru noi moare cu noi, ceea ce facem pentru altii, pentru lume, ramane nemuritor! Albert Pine
    Am inteles ca un om poate avea totul neavand nimic si nimic avand totul. Mihai Eminescu
    „Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua în care te-ai născut și cea în care afli de ce.” Mark Twain!

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    128
    Acest thread se vrea a fi o abordare stiintifica a problemei, iar tema discutiei se va invarti in jurul sistemului de loto JOKER.
    Daca am vorbi strict de castiguri, atunci intelegem ca un adevarat castig (ce acopera investitiile) se poate realiza implicit prin NOROC.
    Voi arata, sau cel putin voi incerca sa explic latura informationala a sistemelor liniare deschise, (obiectul de studiu al sinergeticii)
    Altfel spus, sinergetica studiaza aparitia ordinii in dezordine, si exact asta voi arata, cum un sistem bazat pe actiuni aleatorii (intamplatoare) reuseste sa se ordoneze cumva. Se vor vedea diverse principii cum sunt (si vor fi) validate rand pe rand.

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    128
    Iata pentru inceput care e distanta dintre teoria prezentata mai sus si un caz concret, parte din acest studiu.
    Este vorba doar de un caz particular, iar pentru interpretare ar fi nevoie de mult mai multe astfel de exemple concrete, pentru a vedea exact coeficientul de imprastiere, imprastierea maxima si minima in astfel de cazuri, si evolutia in timp.

Studiul acestui aspect poate fi mult mai complex, daca jokerii vor fi reimpartiti dupa fiecare tragere ingrupe mobile (dar egale numeric) pe criterii dinamice.
    Aici avem repartizare dupa un criteriu fix, static.
    De exemplu, daca am imparti de fiecare data jokerii (dupa fiecare extragere) dupa frecventa sau cald-rece, am constata ca vom gasi multe grupari mari, mult mai multe fata de media calculata mai sus. Serii consecutive mari mult mai multe.

Astfel, jucatorii pot specula folosind un astfel de criteriu, perfect demonstrabil la modul cel mai concret.

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.137
    Cum putem comunica eficient ?

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    128
    In loc sa folositi mesageria privata, preferati sa bruiati thread-urile.
    A fost alegerea dvs.!

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.137
    ????????????????

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •