Subiect: Un Acatis ULUITOR de frumos ACATISTUL IERTĂRII

Doamne ajuta! Marin






Trimis de pe smartphone-ul meu Samsung Galaxy.

-------- Mesaj original --------
De la: Dan Zamisnicu <dzamisnicu@yahoo.ro>
Date: 03.05.2019 18:16 (GMT+02:00)
Către:
Cc: Marin Burcea <burcea.marin@gmail.com>, BOERESCU-CIOCODEICA OFFICE <office@boerescu-ciocodeica.ro>
Subiect: Redir.: Răspuns: Un Acatis ULUITOR de frumos ACATISTUL IERTĂRII






Către: "dzamisnicu@yahoo.ro" <dzamisnicu@yahoo.ro>






Merita pus ca un canon zilnic


ACATISTUL IERTARII


Dupa inceputul obisnuit………..
Siacum si pururea in vecii vecilor.Amin !
Usa milostivirii deschide-o noua, binecuvantata Nascatoare de Dumnezeu,Fecioara, ca sa nu pierim cei ce nadajduim intru tine, ci sa ne mantuimprin tine din nevoi, caci tu esti mantuirea neamului crestinesc.
CREZUL…Doamne miluieste. Doamne miluieste. Doamne miluieste…. Psalmul 50


Prea SfântăTreime , sufletul meu strigă la Tine să mă ajuţi în a învaţa să iert şi săprimesc iertarea fără de care nu vom intra în iubire. Doar Tu mă vezi cât mămint atunci când spun că am iertat şi că iubesc cu adevarat. Dar atâta timp câtţin minte răul, nu fac decât să mă amăgesc. PreaSfântă Treime primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate..
Condacul 1


PreaSfântă Treime , de toţi slăvită,sufletul meu se zbate să înveţe iertarea, dar nu găseşte Calea. Mă complic învorbe, mă rătăcesc în fapte, depărtându-mă de la Calea simplă a învaţăturilor Tale. Te rog pe Tine, dă-mi ajutor şispor în a ierta şi a fi iertat.
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.

Icosul 1
Tată,Fiule şi Duhule Sfinte Prea Sfântă Treime , mult am greşit în faţa Ta şi a CreaţieiTale. Îmi pare rău acum şi cer Iertare înfaţa Ta, a Cerurilor, a oamenilor, în faţa întregii Tale Creaţii şi te rog ajută la iertarea mea.
Treime Sfântă, primeşte rugăciuneamea şi Slavă Ţie pentru toate.


Treime Sfântă , cer iertare pentru toate faptele mele rele ,
Treime Sfântă , cer iertare pentru toate gândurile mele rele,
Treime Sfântă , cer iertare pentrutoate cuvintele mele rele ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrutot ce-am greşit crezând că fac bine ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrutoate ce nu le-am luat în seamă ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrutot ce nu am învăţat în această viaţă ,
Treime Sfântă primeşte rugăciuneamea şi Slavă Ţie pentru toate.


Condacul 2


Prea SfântăTreime ,mult adorată şi mult dorită, înfiecare zi îţi mărturisesc câte am greşit, dar las nemărturisite greşelile pecare nu le văd. Cu gura spun că am iertat, dar sufletul îşi aduce mereu aminterăul. Doamne, strig din toată fiinţa mea : TreimeSfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.



Icosul 2
În faţa ta nu pot minţi, Tu ştii tot cefac şi ce încă nu am făcut, de Tine nu mă pot ascunde. Treime Sfântă , Dumnezeul meucel bun, ajuta-mă să mă regăsesc,întrucât de mine mă ascund minţindu-mă. Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şiSlavă Ţie pentru toate.

Treime Sfântă , cer iertare de la flori ,
Treime Sfântă , cer iertare de la pomi,
Treime Sfântă , cer iertare de lafirul de iarbă ,

Treime Sfântă , cer iertare de la plante ,
Treime Sfântă , cer iertare de la seminţe şi roade ,
Treime Sfântă , cer iertare de lafirul de nisip ,
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.


Condacul 3
În faţa Ta, Dumnezeul meu în Treime Slăvit, recunosc ca neiertarea de sine estecea mai grea, că de nu voi înţelege să mă iert pe mine, cum voi putea ierta pecei ce mi-au greşit şi să accept că am fost iertat ?
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şiSlavă Ţie pentru toate.


Icosul 3
De mici învăţăm lucruri neimportante,cum să reuşim în viaţă, cum să devenim conducatori, cum să ajungem primii. Şi aşaajungem primii în păcate. Cât de târziu aflăm că Dumnezeueste iubire şi iertare.


Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.

Treime Sfântă , cer iertare de la soare,
Treime Sfântă , cer iertare de lalună şi de la stele,
Treime Sfântă , cer iertare de la vânt,

Treime Sfântă , cer iertare de la foc şi de la apă,
Treime Sfântă , cer iertare de laploaie şi ninsoare,
Treime Sfântă , cer iertare de la văişi de la izvoare,
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.


Icosul 4
Treime Sfântă , în acest ceas târziu alvieţii mele îmi doresc să aflu cu sufletulAdevărul Tău. Până acum am învăţat adevărurile acestei lumi care suntminciună înaintea Ta. Treime Sfântă,primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.


Treime Sfântă , cer iertare de la mamă ,
Treime Sfântă , cer iertare de la tată ,
Treime Sfântă , cer iertare de la fraţi ,
Treime Sfântă , cer iertare de la naşi ,
Treime Sfântă , cer iertare de la copii ,
Treime Sfântă , cer iertare de latoţi oamenii de pe pământ.
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.



Condacul 5
TreimeSfântă , Tu m-ai învaţat prin SfinţiiTăi ,că a ierta e dovada iubirii din fiecare. Dacă am putea acum să recunoaştemcât de puţin iubim. Cer ajutorul Tăupentru toti oamenii de pe pământ şi printre ei să fiu şi eu.


Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şiSlavă Ţie pentru toate.

Icosul 5
Doamne, Tu ştii ce îmi doresc, dar nu mă por opri să cer înţelepciunepentru a vedea ce îmi lipseşte, pentru a înţelege iertarea cea din adânculinimii şi nu cea din minte.


Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.

Treime Sfântă , cer iertare de la animale ,
Treime Sfântă , cer iertare de la păsări,
Treime Sfântă , cer iertare de latoate vietăţile pământului ,
Treime Sfântă , cer iertare de la toatebunele,cele pierdute ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrutoate relele nestiute ,
Treime Sfântă , cer iertare de la toata Creatia Ta ,
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şiSlavă Ţie pentru toate.



Condacul 6

Atât demult am greşit că nu-mi pot socotigreşelile, dar cu Voia Ta, Treime Sfântă înfiecare zi, în minte mi se vor dezvălui, şi astfel voi cere iertare şi voiierta. Te rog ajută-mă, prin Sfinţii Tăi Arhanghelişi Îngeri , să am putere în rugăciuneade iertare.


Treime Sfântă, primeşte rugăciuneamea şi Slavă Ţie pentru toate.

Icosul 6

Sufletul meu îţi cântă Ţie, îţi plânge şi seroagă, întrucât ştie ,că nimic nu este mai bun în această viaţă decât, Vorbirea cu Tine ? Şi în aceste clipeîmi dau seama cât de frumoasă este Creatia Ta şi cât mă iubeşti pe mine"Omul ". Treime Sfântă,primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţiepentru toate.


Treime Sfântă , cer iertare pentru tot ce am greşit ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrutot ce de rău am vorbit ,
Treime Sfântă , cer iertare pentru ceam învaţat greşit ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrutot ce am înţeles greşit ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrupuţina mea credinţă ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrupuţina mea iubire ,

TreimeSfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.

Condacul 7


TreimeSfântă , îţi mulţumesc pentru toate binecuvântarile şi bucuriile din viaţamea, pentru sănătate, pentru bunăstare, dar Te rog să mă ajuţi să înţeleg maimult şi să pot ierta ca să fiu şi eu iertat.

TreimeSfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.
Icosul 7


Viata mea a fost plină de urcuşuri şi decăderi, dar în fiecare clipă mi-ai trimis ajutor prin Sfinţii Tăi Îngeri Păzitori,prinSfinţii Arhangheli Vindecatori, prin SfintelePuterile Ceresti,prin Sfinţi şi Sfinte, dar eu orb fiind nui-am vazut, surd fiind, nu i-am auzit şi din cauza inimi împietrite nu i-am simţit.

Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şiSlavă Ţie pentru toate.

TreimeSfanta, Treime Sfântă , cer iertarede la Sfinţii Îngeri ,
Treime Sfanta, Treime Sfântă , ceriertare de la Sfinţii Arhangheli ,
Treime Sfanta, Treime Sfântă , ceriertare de la Sfinţii Heruvimi şiSerafimi ,
Treime Sfanta, Treime Sfântă , ceriertare de la Sfinţi side la Sfinte ,
Treime Sfanta, Treime Sfântă , ceriertare de la toate Sfintele Puteri Cereşti,
Treime Sfanta, Treime Sfântă , ceriertare de la toţi Sfinţii Tăi Slujitori ,
Treime Sfântă, primeşterugăciunea mea şi SlavăŢie pentru toate.


Condacul 8
TreimeSfântă , natura este supusă Ţie, înafară de mine "omul" totulte ascultă şi lucrează după Legea Ta.Eu ‘’omul’’ având liberul arbitru măpierd din neam în neam.

Acum, în această clipă a rugăciunii mele, culiberul meu arbitru, aleg să te Iubesc ,să-Ţi slujesc în curăţenie şi credinţănestrămutată .

Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.

Icosul 8
TreimeSfântă , îţi multumesc pentru că, deşi greşesc în fiecare zi, Tu ai grijăde mine şi mă aperi neincetat,călăuzindu-mi paşii către Lumina Ta.

Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şiSlavă Ţie pentru toate.

TreimeSfanta, Treime Sfântă , cer iertarede la Lumină ,
Treime Sfanta, Treime Sfântă , cer iertarede la Vointă ,
Treime Sfanta, Treime Sfântă , ceriertare de la Intuiţie ,
Treime Sfanta, Treime Sfântă , ceriertare de la Memorie ,
Treime Sfanta, Treime Sfântă , ceriertare de la Credinţă ,
Treime Sfanta, Treime Sfântă , ceriertare de la Bunăstare ,
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.



Condacul 9

Treime Sfântă , oricât de multărugăciune Ţi-aş aduce nu-ţi pot multumi cum se cuvine, pentru toate bucuriiledin viata pe care mi-ai dăruit-o. Acum îmi doresc să iert la rândul meu şi săiubesc, iubindu-Te cu toată fiinta mea, din acest moment voi Iubinecondiţionat întreaga Ta Creatie.

TreimeSfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.
Icosul 9
Treime Sfântă , dacă am putea înţelegetoţi oamenii de pe pământ ,că Iubireaeste răspunsul la tot, şi la toate, am ieşi mai repede în LuminaTa cea Sfântă, cu inimile pline de bucurie şi în armonie deplină cu Sfinţenia şi Bunătatea Ta nemărginită.


Treime Sfântă,primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.

Treime Sfântă , cer iertare pentru vorbirea mea cea goală ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrunepăsare ,
Treime Sfântă , cer iertare pentru câtam minţit în această viaţă ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrusupărare ,

Treime Sfântă , cer iertare pentru cât am risipit ,
Treime Sfântă , cer iertare pentru câtlenevesc şi pentru cât am lenevit ,
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.


Condacul 10


TreimeSfântă , în fiecare dimineaţă deschidochii Inimii spre Tine şi Te rog să ai grijă de noi şi în această zi şi ,să călauzeşti,aşa cum ştii, paşii noştrii pe drumul de Sfânt de Lumina, ca să ajungem toţi la Tine.

TreimeSfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.
Icosul 10
TreimeSfântă , avem nevoie în fiecare clipă, în aceste timpuri pe care letrăim,să întelegem profund iertarea, să învăţăm din ştiinţa Ta văzută şinevăzută şi cu întelepciunea primită înDar de la Tine, să coborâm pe pământ, Raiul Tău Dumnezeiesc. Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şiSlavă Ţie pentru toate.


Treime Sfântă , cer iertare pentru atâta neiubire ,
Treime Sfântă , cer iertare pentruatâta răutate ,
Treime Sfântă , cer iertare pentruatâta invidie ,
Treime Sfântă , cer iertare pentruatâta gelozie ,
Treime Sfântă , cer iertare pentru atâtanepăsare ,
Treime Sfântă , cer iertare pentruatâta suferinţă ,
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.


Condacul 11
TreimeSfântă , aştept ajutorul tău să îmi dai Puterea ,să iert tot ce m-a supărat, din adâncul inimii şisă scot degrabă tot întunericul şi să pun imediat în loc Iubirea şi Lumina venită de la Tine. Lumina şi Iubirea ce mi Le-ai dat la început prin botez,eu le-am pierdut pe drumul vieţii.


Treime Sfântă, primeste rugaciunea mea sislava Tie pentru toate.

Icosul 11
Treime Sfântă , de aş întelege mai bine Iubirea de Dumnezeu, aş fi curat, nu aşmai greşi şi nici nu aş mai rătăci prin viaţă. E de ajuns să ţin prima Ta Lege,deoarece în ea suntcuprinse toate celelalte.


Treime Sfântă,primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.

Treime Sfântă , iert tot ce s-a greşit faţă de mine ,
Treime Sfântă , iert barbaţii ,
Treime Sfântă , iert femeile ,
Treime Sfântă , iert copiii ,
Treime Sfântă , iert prietenii şirudele
Treime Sfântă , iert pe cunoscuţi şinecunoscuţi ,
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.


Condacul 12


TreimeSfântă , Tu vi la fiecare din noi la timpul potrivit ca să ne araţi căsuntem întorşi cu spatele la Tine, noi crezând că de fapt stăm la picioarele Tale. Alungă ceaţainimilor noastre şi fă să vedem unde ne aflam cu adevărat fiecare din noi .
TreimeSfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.

Icosul12


TreimeSfântă , Tu ai creat Universul şi tot ce miscă, în toate se află scânteia Divină. Toata Creaţia Ta te ascultă,doar eu ‘’omul’’ nu. Oare ce-mi lipseşte să înţeleg frumuseţea Iubirii Tale ?

Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şiSlavă Ţie pentru toate.


Treime Sfântă , cer iertare de la întregul Univers ,
Treime Sfântă , cer iertare de laPământ, casa noastră care ne tine ,
Treime Sfântă , cer iertare de la munti,

Treime Sfântă , cer iertare de la tot poporul român,oriundes-ar afla el ,
Treime Sfântă , cer iertare de la Măicuţă a Domnului ,mamanoastră cea bună ,
Treime Sfântă , cer iertare din adânculmeu de la tot şi de la toate ,
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.


Condacul 13


TreimeSfântă,în fiecare zi îmi cer iertare de la zidirea Ta şi atunci, când Pacea cea maipresus de cuvinte va umple inima mea voi şti că primul pas este făcut şi îl voiface pe al doilea, şi aşa voi începe a Iubii. TreimeSfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.


TreimeSfântă, înfiecare zi îmi cer iertare de la zidirea Ta şi atunci, când Pacea cea maipresus de cuvinte va umple inima mea voi şti că primul pas este făcut şi îl voiface pe al doilea, şi aşa voi începe a Iubii. Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şiSlavă Ţie pentru toate

TreimeSfântă, înfiecare zi îmi cer iertare de la zidirea Ta şi atunci, când Pacea cea maipresus de cuvinte va umple inima mea voi şti că primul pas este făcut şi îl voiface pe al doilea, şi aşa voi începe a Iubii. Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şiSlavă Ţie pentru toate

Icosul 1
Tată,Fiule şi Duhule Sfinte Prea Sfântă Treime , mult am greşit în faţa Ta şi a CreaţieiTale. Îmi pare rău acum şi cer Iertare înfaţa Ta, a Cerurilor, a oamenilor, în faţa întregii Tale Creaţii şi te rog ajută la iertarea mea.
Treime Sfântă, primeşterugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate.


Treime Sfântă , cer iertare pentru toate faptele mele rele ,
Treime Sfântă , cer iertare pentru toate gândurile mele rele,
Treime Sfântă , cer iertare pentrutoate cuvintele mele rele ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrutot ce-am greşit crezând că fac bine ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrutoate ce nu le-am luat în seamă ,
Treime Sfântă , cer iertare pentrutot ce nu am învăţat în această viaţă ,
Treime Sfântă primeşte rugăciuneamea şi Slavă Ţie pentru toate.


Condacul 1


PreaSfântă Treime , de toţi slăvită,sufletul meu se zbate să înveţe iertarea, dar nu găseşte Calea. Mă complic învorbe, mă rătăcesc în fapte, depărtându-mă de la Calea simplă a învaţăturilor Tale. Te rog pe Tine, dă-mi ajutor şispor în a ierta şi a fi iertat.
Treime Sfântă, primeşte rugăciunea mea şi Slavă Ţie pentru toate


RUGĂCIUNE

Inimamea rosteşte cuvinte mici şi umile, cerând iertare de la toţi din Cer şi de pepământ, pentru greşelile ştiute şi neştiute. Nu am scuze pentru cât am greşit,dar din tot sufletul meu îmi doresc să iert şi să fiu ierat şăi să nu maigresesc, să mă umplu de Iubire pentru întreaga Ta zidire. Amin.