Pagina 7 din 8 PrimulPrimul 12345678 UltimulUltimul
Rezultate 61 la 70 din 71

Subiect: Clubul de Meteorologie & Climatologie

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Posturi
    130
    Mediteraneanul va fi partial blocat de Ultrapolara in prima faza, dar in cursul saptamanii viitoare aceste formatiuni barice vor intra in cuplaj, astfel incat ANM va emite noi avertizari pentru fenomene severe.

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Posturi
    130
    Instabilitate accentuata in jumatatea de nord a tarii asteptam miercuri,

Dar si in celelalte regiuni in zilele urmatoare
    Joi:

Vineri:

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Posturi
    130
    Aceasta situatie barica va avea tendinta sa persiste chiar si in cealalta saptamana (5-11 august). Totul se datoreaza ultrapolarei ce intretine o zona depresionara in Europa Centrala, trimitand periodic fronturi atmosferice si in tara noastra.

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Posturi
    130
    Cantitati de apa estimate pana duminica viitoare:

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    69.148
    MULTUMESC PENTRU INFORMATII...

Cand putem discuta amandoi ?

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Posturi
    130
    Citat Postat în original de Adrian Pop Vezi post
    MULTUMESC PENTRU INFORMATII...

Cand putem discuta amandoi ?
    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...l=1#post127060

Din 19 aprilie si pana acum puteau fi lamurite multe lucruri. Cine a fost de vina, nu stiu.
    Stiu doar ca am incercat sa comunicam, nu mi se poate reprosa acest lucru.

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Posturi
    130
    In cursul acestei saptamani vom asista la o patrundere a dorsalei Azorice la nord de Mediterana, acest proces fiind cunoscut si sub denumirea "potcoava calului", prin configuratia izobarelor ce sugereaza aceasta forma.
    Astfel, in prima faza va fi favorizat transportul de aer cald in tara noastra, apoi vremea se va raci.
    Dominant si impresionant va fi prin stabilitatea lui ciclonul Islandez, usor deplasat spre UK.

Vedem aici initierea dorsalei Azorice,

Si desfasurarea acesteia, cu prinderea in varf a unui front atmosferic aferent depresiunii amintite mai sus:

Anomalia termica (la 850 hpa) va depasi 8 grade Celsius abatere fata de media perioadei, ceea ce inseamna o vreme calduroasa.

Apoi, pe masura ce frontul atmosferic va avansa, abaterea termica va reveni la normalul perioadei sau chiar va ajunge sa devina usor negativa.

Asteptam si precipitatii si chiar fenomene extreme, in special in Transilvania.

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Posturi
    130
    Vara se apropie de sfarsit, vom vedea cat de mult va ceda banchiza.

Senior Member
    Data înscrierii
    19.04.2019
    Posturi
    130
    In conditii de vant slab, la Baneasa se face simtit efectul padurii, asa-numitul efect de poiana.
    Padurea reuseste sa conserve aerul rece, ce se revarsa la caderea serii peste zonele invecinate, apoi radiatia nocturna isi face treaba.
    Doar 21 de grade acum. Miercurea-Ciuc 20, Joseni 20, Baneasa concureaza cu acestea!

Ultima modificare făcută de Roberta Anduta; Săptămâna trecută la 22:18.

Senior Member Avatarul lui obi
    Data înscrierii
    23.06.2015
    Locație
    Craiova
    Posturi
    409
    Explozia din Rusia | Meteorolog, despre deplasarea norului radioactiv spre Europa: Greu de spus dacă am scăpat

https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/explozia-din-rusia-meteorolog-despre-deplasarea-norului-radioactiv-spre-europa-greu-de-spus-daca-am-scapat-1173032
    Ce facem pentru noi moare cu noi, ceea ce facem pentru altii, pentru lume, ramane nemuritor! Albert Pine
    Am inteles ca un om poate avea totul neavand nimic si nimic avand totul. Mihai Eminescu
    „Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua în care te-ai născut și cea în care afli de ce.” Mark Twain!

Pagina 7 din 8 PrimulPrimul 12345678 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •