Rezultate 1 la 1 din 1

Subiect: Nizar Qabbani - cele mai frumoase Citate și Versuri Arabe de Dragoste, de viață, pent

Senior Member
    Data nscrierii
    20.03.2014
    Locație
    Locuiesc in Craiova,Brazda
    Posturi
    23.654

Nizar Qabbani - cele mai frumoase Citate și Versuri Arabe de Dragoste, de viață, pent

Nizar Qabbani - cele mai frumoase Citate și Versuri Arabe de Dragoste, de viață, pentru inimă

Nizar Qabbani (1923-1998) este unul dintre cei mai ndrăgiți și influenți poeți ai literaturii contemporane arabe și totodată și poetul național al Siriei. n poeziile sale bazate pe simplitate și elegantă, Nizar Qabbani a abordat de multe ori teme precum dragostea, erotismul, feminismul, religia sau naționalismul arab (wikipedia). Versurile sale att de simple, dar pline de nțeles și profunzime, au mbogățit și nfrumusețat minți și suflete din lumea ntreagă, depășind granițe culturale și temporale. Iată cteva dintre citatele și versurile sale cele mai frumoase, versuri de Nizar Qabbani care cu siguranță ți vor atinge și ție inima.

Nizar Qabbani: cele mai frumoase citate și versuri arabe de dragoste, de viață

1. Vara, mă plimbam pe țărm și mă gndeam la tine. Dacă i-aș fi spus mării ce simt pentru tine, și-ar fi lăsat țărmurile, scoicile și peștii și m-ar fi urmat.

2. Așa este femeia. Cnd o rănești, plnge. Și chiar dacă te rănește, plnge.

3. Iubita mea mă ntreabă:

“Care este diferența dintre mine și cer?”
    Diferența, dragostea mea,
    Este că atunci cnd rzi,
    Uit de cer.

4. Și scrisul ncă este: către tine, cu tine, despre tine, din cauza ta și pentru tine.

5. Sunt unii oameni pe care nu i-am uitat, dar nu mai zmbim cnd le pronunțăm numele.

6. Nu iubi profund dect cnd ești sigur că celălalt te iubește cu aceeași profunzime căci adncimea dragostei tale de astăzi este egală cu adncimea rănii tale de mine.

7. Cea mai periculoasă boală de inimă: memoria puternică.

8. Cnd iubesc, apă țșnește din degetele mele, iarbă mi crește pe limbă. Cnd iubesc, devin timp n afara a tot timpul.

9. Femeia nu vrea un bărbat bogat sau un bărbat frumos, nu vrea nici măcar un poet. Ea vrea un bărbat care să i privească ochii atunci cnd este tristă și să o nțeleagă, un bărbat care să i ofere pieptul său și să i spună: “Aici este țara ta natală.”

10. nainte să vii
    lumea era proză.

Acum s-a născut poezia.

11. Viața nu se oprește după ce pierzi pe cineva, ci continuă fără acea persoană, dar diferit.

12. Suntem niște oameni cu pielea subțire și inimile goale. Ne petrecem zilele jucndu-ne șah, jocuri de noroc sau dormind - și spunem despre noi că suntem cei mai buni oameni pe care i-a dat umanitatea.

13. Cnd te-am șters din cartea memoriei, nu am știut că ștergeam jumătate din viața mea.

14. O tragedie cnd o minte matură și o inimă romantică se află n interiorul aceluiași corp.

15. Dragostea ta m-a nvățat să mă ntristez și de secole aveam nevoie ca o femeie să mă facă să mă ntristez, aveam nevoie ca o femeie să plngă n interiorul brațelor sale precum o vrabie, ca o femeie să mi adune toate părțile din mine precum cioburile unui cristal spart.

16. Zilele vor trece. Vei renunța la lucrurile de care erai dependent, vei lăsa pe cineva n urmă, vei șterge un vis și n cele din urmă vei accepta o realitate.

17 Cnd iubesc o femeie, toţi copacii fug desculţi spre mine.

18. Și dragostea mea a trt dragostea afară din peștera ei n aer liber, făcndu-mi pieptul o biserică deschisă pentru toți ndrăgostiții.

19. Dacă ai fi fost la nivelul nebuniei mele, ți-ai fi aruncat toate bijuteriile, ți-ai fi vndut toate brățările și ai fi dormit n ochii mei.

20. Și toate țările păreau la fel,

Că nu mă văd pe mine nici acolo, și nu mă văd nici aici.

21. Strigătul nostru este mai zgomotos dect acțiunile noastre. Săbiile noastre sunt mai nalte dect noi, aceasta este tragedia noastră. Pe scurt, purtăm pelerina civilizației, dar sufletele noastre trăiesc n epoca de piatră.

22. Dacă cineva ți-ar oferi un nor, eu ți-aș oferi ploaia. Dacă el ți-ar oferi o lanternă, eu ți-aș oferi luna. Dacă el ți-ar oferi o creangă, eu ți-aș oferi copacii. Și dacă el ți-ar oferi o barcă, eu ți-aș oferi călătoria.

23. Nu i-am spus nimic femeii pe care o iubesc, dar am adunat toate adjectivele iubirii ntr-o valiză și am fugit de toate limbajele.

24. Nu le-am spus despre tine, dar te-au văzut scăldndu-te n ochii mei. Nu le-am spus despre tine, dar te-au văzut n cuvintele mele scrise. Parfumul iubirii nu poate fi tăinuit.

25. Fiindcă dragostea mea pentru tine este mai mare dect cuvintele, am decis să tac.

26. Dacă vrei să omori pe cineva, cucerește-i inima. Apoi pleacă ncet și l vei lăsa undeva ntre moarte și nebunie.
    27. Nu pierde o femeie care ți-a văzut defectele și ncă te iubește.

28. Există și cel care te iubește n tăcere și te respectă n tăcere și ți dorește toate cele bune n mod privat și pleacă cnd te vede că ești ocupată cu altcineva dect cu el și egoul lui i mpiedică din a se apropia de tine și se mulțumește să te iubească de dragul de a te iubi.

29. Scrisorile mele către tine sunt mai mari și mai importante dect noi amndoi. Sunt singurele documente n care oamenii vor descoperi frumusețea ta și nebunia mea.
    Sursa:

Ultima modificare făcută de latan.elena; 18.03.2019 la 14:41.

Informații subiect

Utilizatori care navighează n acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează n acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •