Cum să nțelegi cine ți este cu adevărat scump și cum să ndepărtezi oamenii de care nu ai nevoie

• – Știi, spune un bărbat, am cinci femei n același timp. M-am săturat deja, dar nu sunt n stare să aleg doar una dintre ele. Cum să o aleg pe cea corectă?

– Fii sincer! – l sfătuiește un amic.
– Cum adică?
– Simplu: simte-te complet liber și spune-i fiecăreia despre celelalte.

– Și la ce va ajuta asta?
– ncearcă!
Următoarea dată cnd s-au văzut peste jumătate de an:
– Deci, ai pus n aplicare sfatul meu?

– Un sfat foarte bun. Mulțumesc. Cnd am devenit sincer, două dintre femei au refuzat imediat să se mai ntlnească cu mine. Ei bine. Aș spune că a fost un mod dur de a le ndepărta. Au rămas trei. Și aici distracția abia a nceput. Foarte curnd am descoperit că nu puteam fi la fel de sincer cu toate. Uneia puteam să-i spun tot, celeilalte doar jumătate, iar celei din urmă nimic. Prin urmare am constatat că uneia puteam să-i spun totul, dar despre ea nu puteam vorbi cu nimeni.
– Iată și femeia cu care ai rămas.

– Este interesant că această metodă simplă funcționează att de bine.
– Funcționează, pentru că sinceritatea este un indicator al sentimentelor și ndepărtează foarte repede persoanele de care nu avem nevoie, n toate domeniile vieții. ntotdeauna pun capăt relațiilor cu persoanele cu care nu pot fi sincer și le păstrez pe cele despre care nu pot vorbi cu nimeni.

Sursa:
https://devorbacutine.eu/cum-sa-intelegi-cine-itii-este-cu-adevarat-scump-si-