Victor Vladau a distribuit o postare.

Chiar acum










Pauză








-1:43
Setări vizuale suplimentare

Accesează Vezi şi deruleazăClic pentru a mări









Opreşte temporar
























PARTIDULNEAMULROMANESC.RO

Te iubesc, Românie!


Înscrie-te







38.790 de vizualizări





Partidul Neamul RomanescPublicat de Peia Ninel · 27 noiembrie 2018

Te iubesc, Românie!
Ninel PEIA - Preşedinte Partidul Neamul Românesc

Eram nimeni când am venit pe lume. Apoi am mers, am simţit ogorul sub tălpi, am mirosit iarba şi teii, m-am căţărat în cireşi şi corcoduşi, am măsurat, am numărat, am stat cu ochii în cer visând ulii şi vulturi, am căutat mere de aur, am vânat Cosânzene şi am umblat printre mioare. Am desluşit litere, am călătorit în jurul satului, am început să cuprind lumea, să fiu Sfarmă-Piatră şi, deseori, Fomilă. Am greşit, m-am căit, am privit iar în văzduh şi m-am ridicat din Ţărâna Neamului. Ajuns mare în ani, şi am descoperit ceea ce am ştiut, neexprimat, mereu. Ceea ce mă înconjoară este România. Mama tuturor mamelor noastre. Uneori ţărancă, alteori regină. Deseori urâtă, dar atât de iubită.
Dar ea trebuie să ştie că este iubită aşa că îi voi spune, încă odată: Te iubesc, Românie!

Te iubesc cu o patimă pe care puţini o vor înţelege, dar cei puţini vor şti despre ce vorbesc. Te iubesc arzând în lumina Ta, Te iubesc strălucind printre visele strămoşilor noştri. Te iubesc cum nimeni n-a mai fost iubit vreodată. Şi când respir respir din România. Dar când expir expir cu dor şi încă o şarjă de iubire trimit spre inima Ta. Şi când dorm, Te iubesc, Românie. Visurile mi le învelesc cu Tine, speranţele le ţes cu Tine, cum să nu te iubesc, Românie? Cum să nu îţi iubesc onoarea, dreptatea, dărnicia şi mila pe care ni le oferi zi de zi. Îţi iubesc mersul, Românie, deşi mulţi nu-l văd, şi alţii nu-l caută. Te iubesc pentru că prea mulţi Te-au urât, Românie. Iubesc eternitatea Ta, iubesc planurile Tale, iubesc destinul pe care mi l-ai ales. Ştiu că mă auzi, Românie, şi ştiu că ai aflat cine te iubeşte din veac în veac, cu puterea strămoşilor care acum sunt uniţi în Tine, Românie. Domnişoară Românie, doamnă Românie, Mamă Românie, te iubesc.
Te iubesc, Românie pentru Neamul meu, pentru plaiuri de vis, pentru bogăţii de care, deseori, suntem nedemni. Te iubesc ca pe Raiul sufletelor curate. Te iubesc, Românie pentru că ştii cum să ne iubeşti la rândul tău. E bine că nu ai icoană, Românie, pentru că aşa te pot cuprinde cu totul in iubirea mea.
Şi îţi mai spun un secret, Românie: nici n-ai idee cât de mult te pot iubi!
Ninel PEIA - Deputat Român (2012-2016)
Preşedinte Partidul Neamul Românesc
https://partidulneamulromanesc.ro/inscriere/