De la copii adunate:


"Dumnezeu se înțelege mai ușor cu copiii mici, că cei mici au suflet mai încăpător. La oamenii mari e o înghesuială de rele că nici n-ai unde să stai." (10 ani)


"Călugării nu sunt așa de vorbăreți pentru că dacă îl lasă pe Dumnezeu să le vorbească toată ziua, ei s-au obișnuit să tacă mult, ca să-L asculte, că nu pot să-L întrerupă tocmai pe Dumnezeu." (8 ani)


"Biserica nu iubește plăcerea , că plăcerea îți aduce să spui mereu că mai vrei, pe când mulțumirea îți aduce să spui că-ți ajunge." (9 ani)


"Îngerii nu ne spun cum e în Rai, de unde sunt ei, că atunci când mori e ca un fel de ziua ta și primești cadou Raiul și ei nu pot spune dinainte cum arată cadoul pe care îl primești pentru că strică toată ziua." (10 ani)


"Nu e bine să stai cu păcatul în tine, trebuie să fugi la spovedit, ca păcatul din tine să nu facă pui de păcați." (10 ani)


"Preoții vin în casele oamenilor înainte de Paște și Crăciun ca să sfințească toate camerele, că le curăță cu agheasmă care e un foarte bun detergent împotriva dracilor." (11 ani)


"Cei care nu-l găsesc pe Dumnezeu sunt cei care îl caută din interes." (12 ani)


"Altarul este partea din biserică unde preotul vorbește între patru ochi cu Dumnezeu." (10 ani)


"Unii oameni nu putrezesc după ce mor, pentru că trupurile lor au fost băgate în pământ cu cerul în ei." (13 ani)


"Sfinții au aureola rotundă și nu pătrată ca să nu facă vreun rău, nici măcar din greșeală - că poate cine știe, când se ridică la cer, să nu înțepe cu vreun colț o pasăre în zbor." (13 ani)


"Oamenii care cred în Dumnezeu se dezvoltă mai repede decât ceilalți oameni, pentru că ei ajung să-și dezvolte esențialul." (15 ani)


"Ne dăm seama că Dumnezeu îi iubește pe toți oamenii la fel, că dacă te desparți de El și mai târziu te întorci la El, nu ține supărare și te ajută la fel ca și pe cei care au fost tot timpul cu El." (11 ani)


"Inima bate, bate până se stinge, că inima este ca lumânarea și dacă tu crezi în Dumnezeu, el ți-o aprinde din nou în Cer." (9 ani)


"Dacă cineva ar insista la ușa mea să-mi schimb religia, aș zice că nu pot, pentru că ar fi ca și când mi-ar cere să-mi schimb părinții." (9 ani)