Femeia care a stat trei ani să coasă tot Luceafărul pe o pnză uriaşă: Mă trezeam noaptea şi continuam să cos

Maria Todor a scris Luceafărul pe o pnză de cnepă. Foto: Vasilica Todor

O femeie n vrstă de 71 de ani din Cugir a realizat o performanţă demnă de Cartea Recordurilor. Maria Todor a reuşit ca ntr-o perioadă de trei ani, ntre 2014 2016, să coasă pe o pnză de cnepă poezia Luceafărul, de Mihai Eminescu. Cele 98 de strofe au fost scrise cu aţă roşie.

Femeia a mai scris, pe aceeaşi pnză, versurile din Hora Unirii, Balada Mioriţa, proverbe, rugăciuni şi zicători. De asemenea, a realizat şi ilustraţii care reprezintă Coloana Infinitului şi Cuminţenia Pămntului ale mareluui sculptor Constantin Brncuşi, precum şi Vioara lui George Enescu. Maria Todor spune că a realizat toate acestea din dragoste pentru Mihai Eminescu şi ceilalţi mari scriitori sau artişti ai Romniei şi că intenţionează să realizeze un mic muzeu ntr-o camera a locuinţei sale din Cugir. Calcul matematic pentru fiecare strofă, rnd şi literă Mi-a plăcut ntotdeauna să citesc, iar pe Eminescu l-am adorat. Plngeam la toate poeziile care mi atingeau sufletul. Ideea mi-a venit ntr-o noapte, după ce recitisem pentru a nu ştiu a cta oară poezia Luceafărul. Atunci m-am hotărt să scriu cu acul şi cu aţa din arnica (fir de bumbac răsucit şi colorat n.a ) de cea mai bună calitate, toate strofele poeziei. Mi-am amintit de pnza de cnepă pe care bunica mi-a lăsat-o să fac din ea saci şi am hotărt să folosesc cţiva metri din acest material. Nu a fost deloc uşor pentru că a trebuit să calculez matematic locul ce se cuvine pentru fiecare strofă, pentru fiecare rnd sau literă. Mi-a luat aproape trei ani ca să termin tot ce am avut de scris, spune Maria Todor.

Citeste mai mult: adev.ro/pbcskw