Cu ce rămi din viaţa trăită pe Pămnt?

Viaţa trăită pe Pămnt a ncetat să mai fie un mister, astăzi pentru mulți dintre noi a devenit o revelaţie. Ne naştem goi, pe aceasta o ştim cu toţii, totuși nu toţi acceptăm că vom pleca la fel. Viaţa trăită pe Pămnt ne oferă satisfacţii sau neplăceri, uneori surprize. Că trăim fericiţi sau mai puţin fericiţi, că ne supunem tiparelor, reuşind să bifăm lista pnă jos sau că evadăm, un lucru este cert, noi nu rămnem aici.

Dacă ai trăit prețuind clipele cu adevărat importante vei afla după moarte, așa ți s-a spus mereu. Dar n realitate tu nu trebuie să aștepți pnă atunci, fiecare zi este o oportunitate să te redescoperi și să ți cinstești menirea.

mplinirea va veni la tine n funcţie de măsura n care te exprimi. Căci, nu te ajută cu nimic doar analiza şi gnditul. Sinceritatea este atrăgătoare, pragmatismul este necesar, isteţimea a devenit sexi. Toate lucrurile sunt bune atunci cnd ştii să le priveşti. Eu, personal consider că după viaţa trăită pe Pămnt rămi cu gradul n care ţi-ai manifestat unicitatea.

Nu cunoştinţele, nu studiile, nu cultura, nici tradiţia și politica, nu ele te vor călăuzi mai departe ci tu. n ce măsură ai fost tu nsuţi n viaţa trăită pe Pămnt sau n ce situaţii? Tu ai trăit mai mult cu mintea ori cu sufletul? Dacă ţi-ai dezvoltat mai mult mintea după moartea minţii n care ai tot investit, vei fi mai mic. nsă dacă ţi-ai hrănit mai mult spiritul vei fi stăpnul tău şi vei decide pentru tine. Atunci vei şti cine eşti.

Atta vreme ct trăiţi nvăţaţi să fiţi fericiţi chiar şi atunci cnd sunteţi săraci și nefericiţi. Fiindcă gratitudinea este atitudinea cu care oamenii mpliniţi păşesc prin viaţă. Aici, dragostea este biletul vostru de trecere. Altruismul este ultima etapă experimentată. Cei care au fost crucificaţi n trecut rosteau, n gnd, sunt recunoscător că trăiesc asta.
n urmă cu cteva zile, am fost ntrebat cum de nu mă deranjează faptul că oamenii postează fragmente din cărţile mele fără să specifice sursa sau numele autorul. ntrebarea mi-a amintit un lucru foarte important.

Mi-a amintit importanţa mesajului pe care l transmit şi că scopul meu a fost ca el să ajungă la oameni, că le oferă mngiere şi i ncurajează să nainteze n vieţile lor. Mi-a amintit că nu numele meu trebuie să apară pe Facebook, n ziare și la televizor, ci conţinutul. Cărţile pe care le-am scris nu sunt ale mele, sunt ale voastre şi aşa va rămne! Mulţumesc.

Analiznd mai mult natura, realizez că am de-a face cu o femeie. Ea mă face să fiu sensibil ori responsabil şi ncerc să mă apropii ct mai mult de ea. Mulţi oameni trăiesc n simplitate, la ţară, liniştiţi. Aceştia nu trăiesc sufocaţi de presiunea oraşelor, de superioritate, minciună. Ei sunt oameni puri care nu cunosc falsitatea, nici mndria și invidia sau dispreţul. Sunt oameni cinstiţi care iubesc oamenii şi animalele şi apreciază viaţa.

Totuşi, răul s-a răspndit şi acolo, oamenii ca cei pe care i-am descris sunt din ce n ce mai puţini. Ei s-au retras din cauză că nu se regăsesc n lumea aşa cum este astăzi, dar nu ştiu ct vor rezista. Dacă mi-ai cere să ţi descriu ceva ce mi defineşte cariera ţi-aş dărui cartea MIKEL. Apoi, dacă m-ai ntreba ce mi defineşte existenţa ţi-aş demonstra iubirea. Din viața trăită pe Pămnt rămi cu iubirea.

Viaţa trăită pe Pămnt m-a nvăţat că iubirea, nu este o dramă. Despărţirea, nici att. Ura, te face dependent de cel pe care l urăşti. Atunci cnd eşti părăsit, ai de-a face cu un om confuz, nicidecum cu unul nşelător. Oamenii devin astfel din teama că nu şi vor umple golul interior. Sunt speriaţi. Astăzi jură iubire, creznd că o simt, mine nu mai ştiu ce au jurat iar după ce fug mncnd pămntul se ntorc. Atunci decizia va fi a ta.

Cu ce rămi la final?

Toată suferinţa rămne aici, nu iei niciun gram cu tine, la fel se ntmplă şi n viaţă. Experienţa mi-a demonstrat că toate supărările, conflictele ori nemulţumirile, se uită, doar bucuriile rămn. Personal, din copilărie nu mi amintesc singurătatea, sărăcia, drama, doar emoţiile şi bucuriile, la fel ca cele din fiecare călătorie.

Linişteşte-te, viaţa trăită pe Pămnt nu este att de cenuşie precum ți se pare că este n unele zile. Sunt convins că omul care a plecat de lngă tine a fost minunat, că, a avut un impact pozitiv asupra celor pe care i-a lăsat astăzi să experimenteze și altceva. Iar, toate etapele vieţii trebuie trăite cu inima. n viaţa trăită pe Pămnt un simplu ce mai faci, rostit la momentul potrivit, către oricine, ţi poate construi ntreaga viaţă.

Viaţa, nu se termină niciodată. Imaginează-ţi tristeţea pe care ai simţit-o cnd ţi-ai luat rămas bun de nvăţătoarea cea dragă, atunci cnd ai absolvit. Viaţa nu s-a terminat odată cu tristeţea ce te-a copleşit, ba abia avea să nceapă.

Ai trăit frumos alături de omul pe care l-ai iubit, care te-a iubit napoi și mpreună aţi nvăţat attea? Azi bucură-te, deoarece viaţa trăită pe Pămnt merge mai departe. Nimeni nu ţi poate fura amintirile, a sosit momentul să ncepi o altă viaţă. Sunt convins că tu ai decis aceasta, fără să fii conştientă de alegerea ta și poate a fost cea mai perfectă alegere. Astăzi vreau să văd că te ridici.
Nu știu dacă am contribuit cu ceva la starea ta de bine, am ncetat să mai cred că ți pot dărui fericirea, nsă, știu că ți-am dat aripi ca să zbori tu nsuți către ea. Găsește bucurie n familia ta și n prietenii tăi sau n simplele activități zilnice, căci de fiecare dată cnd zmbești ți mărturisești iubirea. n viață, am nvățat că n lume trăim att ct este nevoie de noi, nici mai mult și nici mai puțin. Simte liber!

Citește mai multe articole asemănătoare pe Blog.